Olomoucko je regionem, kde se toho po programové a obecně formátové stránce příliš neděje. Pozornost tu ale vždy upoutá technickými problémy některý z místních vysílačů. Již tradičně je mezi postiženými stanoviště Pohořany. V současnosti je v poruše frekvence 107,2 MHz. Signál je nepoužitelný, vysílaný program se utápí v šumu. Posluchači Vltavy jsou odkázáni na naštěstí bezproblémový Praděd 98,2 MHz. Je-li na kopci Jedová potíž s frekvencí 107,2, nesmí zůstat pozadu ani 105,6. Její signál je v pořádku, ale modulace BBC a Rádia Česko je extrémně tichá. V tomto případě se hodnota modulačního výkonu pohybuje velmi hluboce pod předepsanou nulou. Ač je takový stav velmi nepraktický (např. v autě), poslech je na rozdíl od ČRo 3 možný. Zajímavé je, že zbylé stanice z Pohořan, tedy Rubi a Haná, dosud vysílají s neztlumenou modulací a spolu s hanáckým Časem jsou v tomto ohledu posledními „hlasitými“ mohykány mezi frekvencemi v olomouckém okrese.
Region zasahuje významně také jihomoravský Kojál, jím šířená stanice Český rozhlas Dvojka na 102,0 trpí lehkým brumem. Je to však maličkost proti takto chronicky postiženému olomouckému dokrývači Hitrádia Orion Morava 95,6. Ryze místní zástupce Radio Haná SkyRock pro změnu neukazuje PS RDS na zábřežském kmitočtu 103,7.
To uz mi pripada jako umyslne poskozovani konkurence. V soucasne dobe je sila modulace celkem v poradku, ale porad hraje jenom jeden kanal u BBC. Vsak ono se to jiste zmeni nastupem Lagardere.
Ztlumeni modulace radia Hana se mi podarilo zaregistrovat 25. prosince v odpolednich hodinach, kdy doslo cca na 10s k vypadku modulace a nasledne nabehla snizena uroven. Rubi nasledovalo v dalsich dnech, stejne tak Cas.
SkyRock kapitola sama pro sebe, vypadky modulace, na kazdem vysilaci jina uroven sily modulace, spozdeni zpusobene streamem, chybejici alternativni frekvence na vysilacich. Jet autem a poslouchat toto radio je pak docela zazitek 🙂