Nejnovější komentáře

  • Oviradio.cz: „Proč se stále vysílá od 19 do 5 ráno jeden program z Prahy ?“ Tohle není pravda.
    08:58 21.11.2024
  • Oviradio.cz: Už příští týden, v sobotu 30. listopadu, musí CRA vypnout DAB vysílač Ostrava – Hošťálkovice 7D, na kterém od března…
    08:50 21.11.2024
  • Lukáš: Soukromá rádia jsou financována z reklamy kterou si nejprve musejí sami sehnat přes jejich obchodní lidi narozdil od Čro kterému…
    23:55 20.11.2024
  • Míchal R.: Za mě by se mělo rozšířit zejména regionální vysílání Českého rozhlasu. Prostě za mě to je hodně podobně jako v…
    23:12 20.11.2024
  • Marcel: I ja jakožto posluchač ČRO bych mírně optimalizoval. Regionální stanice bych vrátil do stavu pred zavedením krajů. tj Sever, Východ,…
    22:49 20.11.2024
  • PPK, jidxc: Lukáši, to si pletete pojmy s dojmy. Neposlouchám ČRo a nekoukám na ČT a tak je odmítám platit. Slýchám to…
    22:39 20.11.2024

Všechny komentáře

Třicet let od startu Radia Vox

Radio Vox 101,5 Praha

Přesně 30 let dnes uplyne od startu vysílání pražského Radia Vox na frekvenci 101,5 MHz. Vox byl prvním rádiem, které bylo odbavováno kompletně z počítače a bylo vybaveno opravdu moderní technikou. Původní sídlo bylo ve 2. podlaží Paláce kultury na Vyšehradě (dnes Kongresové centrum). Vysílač 101,5 / 1 kW byl podle časopisu DX Revue umístěn na budově Československé televize na Kavčích horách.

V době startu Voxu již fungovalo RCL na 101,4. Tehdy se ještě nevysílalo z Ještědu, ale přímo z Liberce nízkým výkonem, proto se stanice tolik nerušily. Vox 101,5 ovšem rušil techniku televize, proto se v lednu 1992 přesunul na hotel Forum na Vyšehradě (dnes Corinthia). Ani tam se dlouho neohřál. Po půl roce 101,5 putovala na Petřínskou rozhlednu, kde v prosinci 1994 zakončila svoji metropolitní existenci po přesunu Voxu na vhodnější kmitočet 95,3. Frekvence 101,5 byla v roce 2005 využita v Berouně Impulsem.

Radio Vox založili hudební skladatel Karel Svoboda, zpěvák Karel Gott (v projektu se nicméně přímo angažoval jen velmi krátce), kameraman Miroslav Ondříček a manažer Michal Zelenka. Ani jeden z nich se třicátého výročí nedožil.

Vox měl původně cílovou skupinu 20 až 45 let, 20 procent české produkce, snažil se o seriózní moderaci a dospělý popový formát a zdůrazňoval, že je ryze českým rádiem bez zahraničního kapitálu. Jeho zakladatelé měli na rozjezd slušné finance ze svých uměleckých aktivit, měli velké plány s pokrytím. Uvažovali o středních vlnách či vysílání z Kleti, později se dokonce ucházeli o celoplošnou licenci. Svoboda počítal s přestěhováním rádia z Paláce kultury do budovy bývalé restaurace V Kinského sadech na Petříně, kterou pro tyto účely zakoupil. Nakonec se zrealizovalo pouze vysílání na výkonné středočeské frekvenci 95,0.

Svoboda s Ondříčkem nepříliš úspěšné rádio po pěti letech prodali majitelům jihočeských rádií Krumlov a Prácheň.

Název Vox souvisí se studiovou kapelou Karla Svobody Elektrovox, v níž v osmdesátých letech působili také členové zakázané formace Pražský výběr. Elektrovox byl rovněž název Svobodova nahrávacího studia v jeho vile v Jevanech v okrese Praha-východ.

Karel Gott v Radiu Vox: Foto: ahaonline.cz
Karel Gott v kanceláři Radia Vox v roce 1995. Za ním zleva Karel Svoboda, ? a v pořadí druhý ředitel stanice Jiří Paulů. Foto: ahaonline.cz
Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
23 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
PVo
31. 10. 2021 10:28

Rádio Vox bylo asi první stanicí, kterou jsem v Praze naladil, když jsem si na kolej koupil z vydělaných peněz první radiopřijímač. Ale nic moc, 20 % české produkce ze začátku nerozhodně nehráli, ale to myslím že obecně do roku tak 95 žádné tehdejší komerční rádio.

Poslouchal jsem vcelku rád ale poslední rok s žlutočerným logem, to bylo chvíli jediné pravé CHR rádio v ČR s hudbu ne starší než rok a akcentem na taneční hudbu. A bohužel jen akcentem, ale jako doplnění k Zlaté Praze (kde zas v té době furt experimentovali s širším playlistem) lepší než Bonton. A že šlo o novinky tak to byly vyškrábnutý většinou samý remaky, který k originálu měly kvalitou daleko.
Skončilo znovu-neudělením licence na 95,3fm – jde o první frekvenci na které začal Beat. Jednu vlnu jim Mediaprojekt naměřil nesmyslně i nulu posluchačů..
Tehdejším programovým byl Martin Hájek, stavěl program proti Zlaté Praze ( např. hitparáda ve stejný čas atp). Zajímané je to z hlediska toho že teď na Kissu hraje jen věci staré 15-35 let 🙂

Btw : když slyším Rednex – Spirit Of The Hawk tak si na taneční Vox vždy vděčně vzpomenu.

TÉMA
Konec Voxu
Last edited 3 let před by PVo
PVo
Reply to  PVo
31. 10. 2021 17:13

Logo jsem našel.- ochranná známka je na bíločerné , nicméně používali žlutočerné – mám ještě někde v Praze triko (už trochu seprané) a i samolepku (nepoužitou)

Jirkas
Reply to  PVo
31. 10. 2021 17:56

Fuj, Rednex byla odporná kapela.. kazda pisen od nich kycovita odrhovacka.

PVo
Reply to  Jirkas
31. 10. 2021 19:35

Byla? Existují nepletu-li se. No je fakt že znám taky lepší songy – je to u mě v sortě jako Mambo nr.5 atp.. I když kdyby aspoň nějaký rádio u nás (co si říká že hraje dance) hrálo víc takových „odrhovaček“ než třeba britpopu. Mám ji ovšem spojenou s Voxem protože tam ji hráli ve vysokých rotacích a poslouchal jsem jej krátkou dobu. K rádiím jako RZP nemám žádný konkrétní song, protože jsem ji poslouchal prakticky 10 let ( podzim 94-únor ’04) a typických songů by musely být mraky…
Podobně jako si při Alors on danse vzpomenu na francouzské Funradio

Lohen1
Reply to  Jirkas
1. 11. 2021 16:46

Jsou skvělý 😆😆😆😉

PVo
Reply to  Oviradio.cz
1. 11. 2021 16:48

nevím, ze začátku českou produkci rozhodně z 20 % nehráli, já to až tak nevnímal ale jeden ze spolubydel si stěžovalo že tam nehrají nic česky a nebylo to asi déle než v první polovině roku 1992.
Pak nevím – znovu jsem Vox poslouchal až ten poslední cca necelý rok než nedostali licenci a nezkrouhli program na samohrajku (s ještě méně tanečním playlistem)

Míra
Reply to  Oviradio.cz
2. 11. 2021 00:17

Jo Oceán. Hraje ho ještě někdo ? Musím zas něco zařadit.

PVo
Reply to  Oviradio.cz
3. 11. 2021 13:11

F1 byla v 90.letech dost úspěšnou stanicí na rozdíl od současnosti
i když řekl bych že „dost“ česky“ tehdy hrálo jen rádio Echo

02185813.pdf (rozhlas.cz)

PetrPe
Reply to  PVo
3. 11. 2021 14:56

Co si ja pamatuji, tak v 90 letech se obecne moc nehralo cesky. Byla to doba hladu po dohaneni zapadni hudby. Mozna i trochu nechut po predrevolucni hudbe. Az pozdeji Miska Davidu aj. zazili velky navrat v poslechu a chuti po retro hudbe 😀

PVo
Reply to  Oviradio.cz
1. 11. 2021 19:58

ještě k tomu „podle západních standardů & přesto“ :mám dojem že kdo neumí/neví jak.. tak se drží osvědčených postupů a metod. Ale striktně dodržovat obecné metody dopomohou maximálně k průměru a většinou ani to ne. Na opravdový úspěch je třeba i trochu něco jiného/ideu a pak se lze i trochu odchýlit od „zavedených“ metod..

Soundwaver
Reply to  PVo
1. 11. 2021 16:27

no, i na Voxu hráli celkem dost našláplé songy, resp. verze – namátkou

Des Mitchell- Welcome To The Dance, což je dle mě skvelej trance,
York – On He Beach
nebo ATB – Let You Go v clubové verzi z alba Two Worlds, kterou jsem nikde jinde v éteru v běžném vysílání snad nikdy v té době neslyšel. ok, možná jen v servisu u Luboše.

Bonton na přelomu tisíciletí hrál taneční hudbu taky, hlavně tehdejší Italo disco – např remixy od Eifell 65, Kim Lucas, Soundlovers atd. ale mimo to i novinky od 2 Brothers of the 4h Floor a v roce 2001 i Future Breeze – Mind In Motion apod. prostě každý si v rámci dance music našel na všech 3 radiích to svoje. ale Bonton mi přišel prostě nějaký čas víc taneční než Zlatka, krom speciálek, ty byly na Zlatce i díky Lubošovi Novákovi top pořád.

a co M. David, H. Vondráčková, Lunetic atd. ty hrála z té trojky snad jenom Zlatka, ne? i když je fakt, ze je někteří posluchači slyšet zkrátka chtěli. 🙂 kdy se český songy vlastně vytratily ze Zlatky úplně? nebylo to až s nástupem tanečniho Fajnu?

ještě k Voxu – pamatuju si, že úplně ke konci existence na 95.3, meli velké výpadky modulace a někdy se stalo, že jela třeba pulku dne jenom nosná.

TÉMA
Konec Voxu
Last edited 3 let před by Soundwaver
PVo
Reply to  Soundwaver
1. 11. 2021 17:33

Na RZP nijak moc česky moc nehráli nikdy (aby bylo jasno- mě to stačilo tak jak to bylo.. tanečních CZ věcí stejně moc nebylo, psal jsem to jenom proto že v článku je jedna z charakteristik Voxu 20% české hudby což možná bylo až po nějakém pře-licencování a rozhodně ne ze začátku) .
RZP hrála Dlouhou noc a Ruskou Mášu (to až za Fajnu) jinak ty dva interprety nepamatuju, to už spíš česky mimo okruh kolem eurodance byl třeba Richard Müller- Baroko aj.
Z jednotlivostí samozřejmě na Voxu i na Bontonu hráli taneční věci a i někdy vyloženě skvělé… Třeba Bontonu jsem jeden čas slýchal nějaký moc povedený remake Popcornu ( název a interpreta nevím) ale v kontextu celého playlistu byl Bonton a Vox přece jen vždy horší než RZP.
Voxu škodil ten i vyloženě čistý CHR formát hudby max 1 rok staré. RZP byla od přeformátování za K.Knechtla hot AC formátem jako je dnes Fajn. Ovšem dnes s akcentem na britský pop který baví Červinku ( a Žorže). A moc dalších lidí zase ne – protože to mají na Evropě 2 a Expresu taky. To proto se z toho průměru nikdy nevyhrabou.

Pochybuju že někde v ČR bylo někdy rádio tak čistého formátu CHR rádia jako byl ten (skoro)taneční Vox
Úplně ke konci bez moderace jsem Vox už neposlouchal skoro vůbec. ale furt jsem jej měl ještě na třetí předvolbě walkmanu (předtím byl druhý).

Soundwaver
Reply to  PVo
1. 11. 2021 18:42

asi myslíte buď Red Star-Fly (to ale hrála snad jen RZP), nebo z Voxu Richi M. – Popcorn. a koukal jsem, že ty Red Star dokonce hraje Kiss, což mě mile překvapilo.

jinak pro zajímavost pamatuju, že na Evropě 2 hrali v té době v dennim vysílání (2000) dokonce Kirsty Hawkshaw – Fine Day (Mike Koglin Remix). až tak byl dance v té době trendem.

TÉMA
Radia na přelomu Millenia
PVo
Reply to  Soundwaver
1. 11. 2021 19:48

Už to teď po letech nedokážu rozlišit jen si pamatuju že to hráli jednu dobu často na Bontonu a říkal jsem si proč na RZP ne.
Melodii jsem si znal už jako dítě (z TVŠ jako znělka dílů matematika -za komančů)

Honza
30. 10. 2021 23:41

Komu prodali Vox? majitelům Krumlova a Práchně? Kdo to byl? Vím, že tam nějaká spolupráce byla, ale nejsem si jist, že v roli majitelů. Případně Ovi, víte, jak dlouho toto vlastnictví vydrželo? Díky.

Honza
Reply to  Honza
30. 10. 2021 23:52

Tak máte pravdu. To je pro mě nové a překvapivé zjištění. Josef Buzcek (kdysi Krumlov) opravdu vlastnil Vox společně s V plus P (Prácheň). Díky za skvělou zajímavost.

Honza
Reply to  Oviradio.cz
31. 10. 2021 01:36

Myslím, že to byl opačně. Posledním vlastníkem Krumlova byl Bedřich Pingitzer.

Hori97
30. 10. 2021 10:55

Europaráda rádia Vox v roce 1994:
https://uloz.to/file/BuSlkDO94pDx/europarada-radia-vox-1994-mp3

Za mikrofonem sedí Václav Vaněček.

Last edited 3 let před by Hori97
HOME
23
0
Přidejte komentář, prosím.x