Nejnovější komentáře

  • Oviradio.cz: Doufám, že CRA chtějí, aby si i nezasvěcený posluchač všimnul, že se po mnoha letech mizivě komunikovaných nízkovýkonných DAB experimentů…
    14:48 21.11.2024
  • jouda: Jistě, jsou tam drobné odlišnosti, ale nic to nemění na tom základním sdělení: že více jak třetina vysílacího času je…
    14:44 21.11.2024
  • Oviradio.cz: Nejste dobře informován, ale nevadí. Na příkladu Českého rozhlasu Olomouc si můžeme ukázat, že dnes i po 19. hodině je…
    14:16 21.11.2024
  • MichalP: Pohledem do dnešního programu regionů vidím, že Brno, Plzeň a Ostrava mají svůj oddělený program až do 19:45. Tedy neplatí…
    14:10 21.11.2024
  • jouda: Ano, není nic jednoduššího, než se podívat do programu regionálních studií: https://www.mujrozhlas.cz/program, ze kterého je zřejmé, že vysílají to samé.
    13:52 21.11.2024
  • Michal R.: Je to pravda. Co lžete ? Všechny regionální studia vysílají v čase od 19 večer do 5 hodin ráno následujícího…
    13:30 21.11.2024

Všechny komentáře

Rozhlasový rok 2012

Rozhlasový rok 2012Rok 2012 byl na poli rozhlasového vysílání relativně klidný, s výjimkou přeformátování Rádia Bonton nepřinesl žádné razantní a slyšitelné změny. Stanice inovovaly program i personální zabezpečení postupnými, dílčími kroky. Přibylo několik dalších obsazených FM frekvencí, rozšiřovalo se digitální vysílání DAB. V průběhu roku jsme si mohli povšimnout řady zárodků změn budoucích a významnějších, které se zřejmě projeví naplno v roce novém nebo až v tom dalším, ať už po stránce programové, technické či vlastnické.

Od Nového roku 2012 bylo Dance radio oficiálně začleněno do struktury Lagardère, do té doby se jednalo o obchodní spolupráci majitele stanice, příbramského obchodníka s počítači a elektronikou Czech Computer (později CZC.cz), s držitelem licence, firmou Max Loyd. V únoru stanice výrazněji upravila programové schéma, redukovala produkční tým (odešel mimo jiné i výrazný hlas Luboš Novák) a spustila nový web.

Druhý lednový den byl na Moravě ve znamení důležité kmitočtové výměny mezi stanicemi Českého rozhlasu Dvojka a Vltava. Druhý program posílil o do té doby vltavské vysílače Kojál a Radhošť, lokální vysílače ČRo 2 s výrazně menším dosahem včetně olomouckého připadly Vltavě.

Rovněž na 2. ledna vyšlo desáté výroční zahájení vysílání Expresradia, které po celou dobu existence povznáší svým moderním a kvalitním hudebním formátem český éter. Oslava proběhla 16. února koncertem v pražské diskotéce Retro Music Hall.

V první polovině března skončila mnohaletá on-air existence pražské pirátské stanice Flash Radio, která z Jižního Města na frekvenci 87,5 MHz šířila kultivovanou popovou produkci.

21. března 2012 se skupina nadšenců rozhodla alespoň na internetu obnovit známou rozhlasovou značku devadesátých let Zlatá Praha. Na rádiu sídlícím v bývalém průmyslovém areálu v Praze 9 – Vysočanech se objevilo několik DJů z Dance radia. V listopadu se vysílání přejmenovalo na Rádio Zlatka z důvodu neoprávněného užití ochranné známky Zlatá Praha vlastněné společností Media Bohemia, která s projektem nesouvisí. Stanice vykazuje špičkovou poslechovost mezi 100 a 120 posluchači denně, což odpovídá ku příkladu výsledkům rádia Kiss Delta.

1. dubna řada posluchačů Rádia Bonton zaregistrovala jeho formátovou proměnu, ale považovala ji za aprílový žert. Stanice však změnu playlistu nově mířícího na konzumenty czech conservative, tedy především proti Blaníku a Impulsu, pojala vážně. Žádné další rádio v Praze se v roce 2012 takto zásadně neproměnilo. Uveden byl nový jednoduchý web i logo.

O den později nasadil digitální Český rozhlas Radio Wave s novým hudebním dramaturgem Alešem Stuchlým upravené schéma, jingly s novým staničním hlasem Romana Zacha a také slogan Děláme vlny.

17. dubna udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) licenci opravňující Radio Dálnice využívat mezi jinými i frekvenci Praha – Chodov 107,9 MHz/50 W pol. V. Stalo se tak dva roky poté, co se objevily první informace o koordinaci tohoto kmitočtu a bezmála rok od vyhlášení licenčního řízení. Prakticky veškeré kmitočty Dálnice jsou předmětem soudních pří s konkurenčními broadcastery, proto je provizorní vysílání funkční pouze v Jihlavě. V srpnu však na tamější frekvenci 99,4 MHz neběžela Dálnice, nýbrž nelegálně Radio Čas Dyje.

Květen byl měsícem oslav 20. výročí existence olomouckého Radia Haná. Stanice bohužel na zaslané dotazy ke své historii nijak nereagovala. V září uběhlo rovněž dvacet let od prvního zkušebního vysílání spřízněného Radia Rubi v Uničově, a to na původní frekvenci 99,6 MHz.

V červnu nastoupili na své pozice v Českém rozhlase 1 – Radiožurnálu hudební dramaturg Petr Král a šéfredaktor Jan Pokorný. Do konce roku 2012 ukázali, že Radiožurnál bude i nadále hlavní zpravodajskou stanicí ČRo a že jeho hudba bude i přes rozšířený a upravený playlist pořád silně mainstreamová, ve své podstatě velmi podobná Frekvenci 1 nebo Hitrádiu.

Ve stejném měsíci skončila poněkud kuriózní spolupráce Classic FM a stanice Český rozhlas Dvojka, která soukromému subjektu do té doby dodávala zpravodajské relace.

V červenci došlo k důležitému rozhodnutí RRTV, která nepovolila prodloužení vysílání Českého rozhlasu na okruhu BBC World Service na rozsah 7 až 19 hodin. Pro ČRo to znamenalo upravit projekt chystané stanice mluveného slova pro vysílání na středních vlnách, důsledkem verdiktu RRTV byl v závěru roku prodej provozovatele české BBC skupině Lagardère. Rok 2012 byl posledním rokem, kdy na VKV celých 12 měsíců běžel kombinovaný program Rádia Česko a BBC WS.

V srpnu RRTV povolila Radiu Ethno zjednodušit programové schéma, ve skutečnosti šlo o dodatečnou legalizaci dlouhodobě uplatňované praxe.

V září odstartovalo další webrádio Českého rozhlasu. Jde o dětem a mládeži určený program Rádio Junior ve dvou verzích. Je odpovědí na projekt Pigy Rádio komerčního provozovatele Lagardère.

Český rozhlas Dvojka začal v září po letech znovu vysílat proslulý seriál Tlučhořovi v nové podobě krátkých skečů na aktuální téma zařazovaných každé všední ráno. V říjnu bylo mluvené slovo na různých stanicích Českého rozhlasu obohaceno o zajímavý projekt miniher Minutové hry.

Posledního říjnového večera byly vyhlášeny výsledky ankety Moderátor roku, v níž jsou nominovány hlasy ze stanic Českého rozhlasu, Rádia Impuls, Evropy 2 a Frekvence 1. Neúčast dalších stanic v anketě ubírá celé aktivitě na respektu a váze. Bohužel připomíná nechvalně známého Českého slavíka, kde o kvalitu také nejde. Loňské prvenství obhájila Lucie Výborná z Radiožurnálu, Jiřího Pomeje nahradil tým Ranní show Evropy 2. Loňská superstar Frekvence 1 Pomeje, noční moderátor svérázného projevu i hlasového zabarvení, na začátku října za emotivních okolností ukončil své bezmála dvouleté působení na F1. Po jeho odchodu bylo noční moderované vysílání prodlouženo, takže stanice má jako jedna z mála nonstop moderaci.

Podzimní měsíce využily k redesignu svých webů Oldies Radio (včetně nového loga), Radio 1, Radio Hey! a v závěru roku také Kiss 98.

Nový čitelnější a pohlednější logotyp od podzimu postupně ukazuje Radio Ethno. To v prosinci překvapilo uvedením originálního ranního pořadu Svět podle Majkla do té doby vysílaného pouze na Rádiu Sázava. Tímto krokem se do pražského éteru vrátila známá moderátorská osobnost Michael Viktořík aka Vrtulník Michael V.

V polovině listopadu se po třech letech internetového vysílání rozšířila stanice s komerční taneční hudbou SeeJay Radio do pozemního digitálního systému DAB. V multiplexu Teleko dostupném např. v Praze, Brně, Ostravě, Liberci či Hradci Králové jde už o patnácté rádio.

V posledních dvou měsících roku začaly rozhlasové stanice hromadně upravovat celkový výkon multiplexního signálu svých vysílačů, aby vyhověly nově vyžadované výkonové hranici 0 dBr. Změny nastavení FM procesorů měly dopad na hlasitost i celkovou kvalitu modulace, jež se v mnoha případech zlepšila.

Největší územní expanzi v průběhu roku 2012 předvedlo Country Radio, devíti novými vysílači posílilo signál např. na dálnici D1 či v Podkrkonoší.

Na nejstarší české dálnici v oblasti Benešovska vylepšovalo pokrytí také Rádio Impuls spuštěním minivysílačů Ostředek 106,8, Psáře-Zdebuzeves 90,1 a Střechov nad Sázavou 107,9 MHz.

V končícím roce nedošlo v Praze ani na Olomoucku ke změně názvu programu a základních technických parametrů vysílačů (stanoviště, výkon) u žádné rozhlasové stanice.

 

Koncem roku 2012, stejně jako rok předtím, odešla významná osobnost rozhlasové scény. Zemřel Václav Kasík, dlouholetý ředitel soukromého Radia Alfa/Rádia Nová Alfa a později i veřejnoprávního Českého rozhlasu.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
HOME
0
Přidejte komentář, prosím.x