Nejnovější výzkum poslechovosti ukázal první výsledky Rádia Dálnice. 17 tisíc týdně je velkým překvapením. Přitom sesterské, v minulosti velmi silné, Radio Čas dlouhé roky klesá. Prvně v Radioprojektu je i Český rozhlas Zlín, který se uvedl 12 tisíci posluchaček a posluchačů.
Expres FM má zřejmě poprvé v historii vyšší čísla než konkurenční Radio 1, 67 tisíc týdně pro Expres je velmi slušný výsledek. Naopak stále dolů se od roku 2015 řítí poslechovost Rádia Zet – 23 tisíc pro multiregionální stanici z velké rozhlasové skupiny je opravdu málo. Výsledkům samozřejmě nijak nepomáhá úsporný režim rádia s minimem redaktorů a neustálým reprízováním starých příspěvků a pořadů. Jako propadák se jeví další ze stanic provozovaných velkou firmou – Český Impuls ze skupiny Agrofert Andreje Babiše má pouhých 9 tisíc. Nezávislé stanice jako Samson, Color, Hey a Dechovka mají výsledky spíše nižší, ale poměrně stabilní. Novější stanice (Orlicko, Česká Kanada, Blatná aj.) v Radioprojektu nefigurují.
Český rozhlas Plus má už výsledky srovnatelné s Vltavou a lze očekávat, že do budoucna bude mezi veřejnoprávními stanicemi trojkou. Dlouholetý odliv posluchačů je patrný u Dvojky, vedení rozhlasu proto chystá její novou podobu. Už loni na podzim inovací prošla Vltava, kterou také trápil setrvalý pokles počtu posluchačů. Vltava meziročně i mezikvartálně klesla, takže se efekt změn zatím neprojevil.
Stanice primárně vysílající v DAB mají poslechovost obvykle do 20 tisíc týdně. Za několik let se jejich čísla příliš nezměnila, což může ukazovat na stále okrajový význam digitální platformy. Poslední Radioprojekt konečně ukázal reálnější výsledek digitální stanice Regina DAB Praha. V minulých výstupech mívala kolem 20 tisíc týdně, což naprosto neodpovídalo dostupnosti této stanice (od roku 2015 mimo FM), k aktuálnímu hudebnímu formátu nesedělo ani údajné věkové složení posluchačů.
V posledních letech se zlepšuje poslechovost Radia Proglas, Signál rádia nebo Regionu, většina ostatních spíše klesá či stagnuje. Radioprojekt naznačuje první pozitivní dopady sloučení rádií Kiss do jedné stanice. Historické maximum vykázalo jihomoravské Hitrádio City s 80 tisíci, těsně předčilo zavedenější Rádio Petrov.
Prezentace Radioprojektu ukázala zajímavá fakta o činnostech, při kterých lidé poslouchají rádio. Nejčastěji poslouchají v práci mimo domov, doma při péči o děti a domácnost a v autě, ale podíl poslechu u řidičů z výzkumu vyšel výrazně menší, než se dříve uvádělo.
Za pozornost stojí i údaje o věkové a vzdělanostní struktuře publika rádií. Nejstarší konzumenty s převažujícím věkem nad 60 let vykazuje Český rozhlas. Má zároveň i nejvyšší podíl posluchačů s vysokou školou. Základní vzdělání a vyučení je nejčastější u posluchačů komerčních celoplošných stanic. Od vzdělání se pak odvíjí socioekonomická klasifikace, proto nepřekvapí, že nejvyšší skupina A (nejbohatší, nejvýše postavení) je hojně zastoupena u Českého rozhlasu, opakem jsou fanoušci Impulsu a Frekvence 1.
Ovi, píšete, že vedení rozhlasu chystá novou podobu Dvojky. Nevíte něco bližšího – od kdy a jak by to mělo vypadat? Program na začátek září zatím žádnou změnu neukazuje….
Od září to nebude, první dílčí změny by mohly přijít odhadem na přelomu roku. Od poloviny srpna je prozatímním šéfem Dvojky ředitel Programu ČRo Ondřej Nováček. Dvojka by měla akcentovat zábavu, celkově lze očekávat omlazení hudebního formátu a změnu celkového projevu moderátorů. Podíl hudby má vzrůst. V rozvojovém plánu na léta 2019 až 2022 je uveden cíl zabránit vzájemnému překrývání a kanibalizaci s ostatními stanicemi ČRo. Míněny jsou tím podle všeho regionální stanice, které budou dál stavět na českých oldies. Dvojka by v této logice měla hrát více novější zahraniční hudby s jádrem publika v kategorii čtyřicátníků, padesátníků.
Změny na Dvojce budou kvůli konzervativním posluchačům postupné. Některé změny by se měli projevit již na podzim, většina pak až od nového roku. Podíl hudby by měl vzrůst na cca 55 %, na Dvojku má nastoupit nový hudební dramaturg, od kterého si vedení ČRo hodně slibuje. Za cíl si dali omezení překryvů s regiony a Vltavou, ale i s Radiožurnálem a Plusem. Na stanici mají přijít nové zábavné formáty, rozvíjené mají být i vzdělávací pořady a pořady zaměřené na informace. Celkový program stanice by se měl přizpůsobit denním potřebám posluchače jak ve všední dny, tak o víkendu. Vedení ČRo si také dalo za cíl vrátit poslechovost Dvojky zpět nad 400 tisíc posluchačů denně.
Rádio Dechovka hraje na všech svých bonitních frekvencích a nevyužila nebonitní 101.1 Milevsko a 94.5 Orlík nad Vltavou. Jinak tuto stanici poslouchají aktivní lidé a to, že jsou to řady z našich otců a dědů, matek a babiček je více než zřejmé, neboť, narozdíl od nás zasažených a leckdy zmrzačených neustálým anglicismem, hledají v hudbě to nejcennější, a to je srdce, kterému rozumí.
A jaká čísla má vlastně Dechovka? Nedávno zapínali FM vysílače na jihu Čech. Je někde nějaká tabulka?
no myslim že se nekolika vysilacu vzdali, tak nwm.
Vzdali? To je škoda.
Jestli vzdali, ak nechápu, proč zapínají další AM vysílače, to je dražší, ne. Koukal jsem se na stránku, mají pořád ty čtyři frekvenve.
asi že tahle klientela pro kterou vysílají ma prastará rádia, nebo hodně stará a tak, kolem tech fm byl i článek že na ty planované asi 3 frekvence v fm dali výpoved a tedka leží prostě ladem. A hlavne že jsou v pražskem dab+ ale i tak by mě zajimala ta poslechovost. Kolik důchodců to asi poslouchá?
A musí to nutně poslouchat jenom důchodci? Znám plno mladých. Asi tak. Našel jsem aplikaci RadioMatrick a tam píšou 24 týdně. Otázka je, jak je ta aplikace aktualizovaná.
Ano, aktuální týdenní poslechovost Dechovky je 24 tisíc. 80 procent z tohoto počtu tvoří lidé nad 60 let, nejpočetnější jsou sedmdesátníci. Mladí lidé dechovku samozřejmě také poslouchají, ale hodně záleží na prostředí, v němž žijí (město vs. vesnice, vzdělání, vztah rodiny k lidové hudbě apod.).
Dechovka má nejvyšší poslechovost ve středních Čechách a Praze. Čekal bych, že v jižních Čechách, kde je docela velká tradice dechové hudby a kde má RD i FM vysílače, budou čísla nejvyšší.
Domnívám se, že dnes už je AM poslech (míněno běžný, nikoliv DXerský) doménou nejstarších, nejkonzervativnějších lidí, už i posluchači kolem 70 let mají od 90. let návyk na FM. Dokládá to i poslechovost regionálních stanic ČRo, které opustily AM už před mnoha lety, přesto je lidé 70+ poslouchají prakticky nejvíce.
ja teda nevidel ješte mladý poslouchat tyhle „šlágry“ spiš je to samej rap a „černá“ muzika. Pak něco tanečního, až potom nějaky ten rock.
Není jich většina, jsou v minoritě, ale existují. Jinak pochopitelně převažuje střední a starší generace, se nehádám.
Zrovna čísla Dechovky jsou naprosto reálná, odpovídá jim i dost vysoká internetová poslechovost (evidentně poslouchají třeba i krajani v zahraničí) a dost velký počet lajků na Facebooku – kde už je dnes i starší populace docela silně zastoupena.
Vynikne to v porovnání se Signálem, který má dle RP poslechovost daleko přes 100 tisíc, internetovou poslechovost má ale naprosto mizivou (horší než např. HEY) a na Facebooku taktéž paběrkuje. A přitom cílí na mladší generaci než Dechovka.
Je to samozřejmě ČRO Vysočina.
Divím se že na vysočině ladí čro region a né čro vysočina, ale budiž. Ty velké mainstreamy sedí všude, o menšinových radiích či lokalních malo kdo ví, oni si ani nemužou dovolit masivní kampan ač radia typu hey, color, radio 1 či expres by si to zasloužili.
Tak u nás v Jihlavě má Hey, Krokodýl, Petrov a Fajn mizernou poslechovost. Lidé spíš podle průzkumu hodně ladí Vysočinu, ČRO Region, Kiss Beat, Country, Impuls, E2, F1 a Blaník. Tak např. moje stálá kadeřnice, ke které jezdím, poslouchá Hitradio Vysočinu. Můj soused zase poslouchá Country a u nás na Sběrném dvoře poslouchají Kiss a můj strejda zase Beat. Hey u nás v okolí nikdo neposlouchá. Alespoň já jsem to nezaregistroval.
Já tady svou nedůvěru k Radioprojektu psal opakovaně, fascinující jsou třeba čísla Signál Rádia, které v reálu ani zdaleka takový počet posluchačů nemá.
Že je Radioprojekt dělán dost zvláštně potvrdila Regina DAB Praha, která tam asi dva roky (!) měla naprosto nereálné výsledky, a najednou z ničeho nic spadla na statistickou chybu.
Stagnace u HEY je odpovídající poslechovosti třeba na Play.cz, kde rádio za poslední rok drží podobná čísla, roste spíše mírně – na druhou stranu výrazně rozšiřovalo svou FM síť. Chybí mu ale marketing a tak posluchači v daných městech o rádiu asi ani nevědí, leda ho naladí na doporučení nebo při náhodném přelaďování, což už se díky digitálním přijímačům s předvolbami také děje méně než kdysi.
Oproti tomu Color spíše roste a pokud mu výzkum naměřil postupný růst asi na 35 tisíc, aby pak spadl na půlku, ač ten internet jde nahoru, tak to nedává smysl. Osobně jsem Color slyšel na mnoha místech, naposledy ho měla puštěný parta co skládala aparaturu po nějaké akci v naší městské části Prahy.
Nižší výsledky poslechovosti Coloru mě překvapují. Já jsem ho v poslední době slyšel u ostatních lidí naladěn poměrně často. Color v těchto letních měsících bývá ke slyšení např. na koupališti Džbán, dále jsem ho minulý týden zaslechl při jízdě autobusem v Řepích, když zrovna běžel Svět podle Michaela. Tady ve Strašnicích si ho zase v krámu pouští jeden Vietnamec, no a já sám poslouchám Color také.
Vetsna lidi posloucha kolovratky fajny, evropy, hitradia, kiss, impulsy, blaniky apod, kvalitu oceni malokdo. Kdyby byl Color masivne poslouchany, tak nehraje kvalitni hudbu.
Proč bychom nemohli na Coloru hrát i při vyšší poslechovosti dobře? V zahraničí to jde, jsou tam stanice, které mají slušný hudební výběr a jsou masivně poslouchané.
Ono si stačí naladit i takový Bayern 1, to je skvěle dělaná stanice s hudbou od 60.-70. let po současnost, poslouchá se to příjemně, jsou tam i hudební speciály a je to nejposlouchanější stanice v desetimilionovém Bavorsku. Jasně, je to mnohem mainstreamovější než Color, ale třeba ve večerním bloku tam normálně hrají i věci, co já si na Coloru troufnu zahrát jen ve specializovaném pořadu.
Radioprojekt je telefonický výzkum, lidé v mladším produktivním věku nemají obvykle čas ani náladu se takových aktivit účastnit, proto jsou posluchači tohoto typu stanic hůře zachytitelní měřením. Možná si vzpomenete na rok 2003, kdy Expresradiu naměřil výzkum nulovou poslechovost, majitel chtěl proto radikálně změnit program, ale vzepjal se odpor, vznikla promoakce Jsme nuly a rádio vydrželo do dnešních dnů.
Aktuální výsledek WR Coloru je 17 tisíc, stejně jako v předchozí vlně, ale minus 6 proti loňskému prvnímu pololetí. Mně se téměř vůbec nestává, že bych v Praze nebo jiných městech někde na veřejnosti slyšel naladěný Color či jiné menšinové rádio, a to jsem hodně vnímavý posluchač (ale o tom Džbánu jsem už dostal echo, potěší to). Setkávám se v obchodech, restauracích buď s mainstreamovým standardem Evropa 2, City, Kiss, Blaník nebo speciálními instore či internetovými kanály. Kupodivu i ve stylu funk/soul. Ale z mého okolí (hlavně od spolupracovníků z řad manažerů, lidí s vyšším vzděláním i příjmy z IT, marketingu atd.) dostávám zpětnou vazbu, že Color spontánně znají a poslouchají, často v autě.
Tvrdá data ukazují, že počet posluchačů Coloru na internetu i fanoušků na Facebooku prokazatelně roste, postupným zkvalitňováním programu lze dosáhnout jistě lepších čísel, v Radioprojektu se možná projeví za dvě či více vln. Nikdy to vzhledem k formátu pro náročnějšího posluchače nebudou závratná čísla, ale je zřejmé, že Color je úspěšnější než předchozí projekt Ethno.
color dle aktivity na fb a webu roste, ale růst by měl i hey, když je tam vic aktivit, i na tom webu i do těch písniček na přání volá/píše mnohem víc lidí. Ja třeba posloucham pokud možno hey, když není fm signál ale jde jen dab tak český rozhlas, ale nikdy ne stanice typu impul, f1… nebo analogové verze čro, pouštím to digitálně, převažně reginu, plus tady nikoho nebavil, ale budiž, někdy to ma kvalitní program, také jsem videl už v bazaru auto kde na tech fotkach bylo hey radio 🙂 a když čro analogově, tak pak liberec, jelikož je místní 🙂 převažně chci dab, jelikož netrpí na rušení, bud signal je a hraje a nebo není žádný a nehraje, nic mezi tím, žadny šum atd, jen u nekterych staic jde vyrovnat přes fm, tedy pokud není dab signal tak přepne do fm. To jde jen u stanic které jsou jak analogově tak digitalně.
V občerstvovavích zařízeních na písnících na sever od Prahy jsou klasickými rádii Evropa 2 a Fajn, připadně vlastní playlist. Zatím jsem za letošek objevil jen jednu výjimku a tou je Expres FM na písníku v Ovčárech, nevěřil jsem vlastním uším.
Zrovna nedávno mi volali z Medianu ohledně Radioprojektu. Upřímně, klidně bych jim sdělil, jakou stanici rád poslouchám, ale podle jejich slov měl ten průskum trvat tak 15-20 minut a na to jsem v tu chvíli neměl chuť ani čas.
Jinak já jsem také velmi nadšený posluchač Coloru a mám i pár známých, kteří jej rovněž poslouchají. Ale je pravda, že na žádném veřejném místě typu obchod nebo restaurace jsem Color ještě nezaslechl. Mně osobně současná poslechovost Coloru nijak nevadí, ono je možná i dobře, že jsme taková menšina. Jen doufám, že kvůli nízké poslechovosti Color neskončí.
Čísla poslechovosti zajímají především inzerenty, na kterých je každá stanice závislá, takže už z principu bych jim vyšší čísla přál. Ale osobně se domnívám, že v poslední době jim více uškodila řada výpadků a jiných technických potíží. Chápu, že Color je koncipován jako nízkorozpočtový projekt, ale toto může odradit nejednoho posluchače i potenciálního inzerenta.
mě z radioprojektu nikdo nevolal, ale taky bych jim povedel, škoda že to nejde i přes internet aby tam mohl človek odpovedet jako do nejake ankety.
Jardo, máte pravdu, to by bylo skvělé. Ale asi by bylo složité zajistit, aby nemohly hlasovat různé fake účty a aby nemohl hlasovat jeden člověk vícekrát.
Náročný posluchač si vybírá z tisíce možností, kde FM je jen jedna z nich. Proto dělat rádio pro náročného posluchače dnes nedává ekonomický smysl.