Ambice stát se malou nezávislou a dokonce neziskovou stanicí mělo Radio Blatná, projekt Josefa Týce v jihočeském městečku Blatná v okrese Strakonice. Než však stačila RRTV tento týden vyhlásit licenční řízení na frekvenci Blatná 89,7 MHz/100 W, internetové rádio Blatná koncem roku 2016 přestalo vysílat kvůli nedostatku posluchačů a financí. Fungovalo přitom pouze od října 2015. Podle dostupných materiálů šlo o naivní, nadšenecký projekt se spíše konzervativním hudebním formátem, bez detailnější znalosti připomínajícím zkrachovalé Rádio Orlík. Projekt v takové podobě by na FM frekvenci v silné konkurenci etablovaných stanic pravděpodobně vůbec neuspěl, takže je vlastně dobře, že se jej podařilo včas utnout. Kmitočet 89,7 by se mohl hodit Radiu Proglas.
AKTUALIZACE 9. 6. 2017: Rádio Blatná na FM vysílat bude.
Jižní Čechy mají novou stanici. Rádio Blatná 89,7 už od konce července on air. Pro orientaci: Blatná je šestitisícové městečko v okrese Strakonice. Připomeňme, že v jižních Čechách sídlí Český rozhlas České Budějovice, Hitrádio Faktor, Rock Radio (všechny tři v Českých Budějovicích) a Rádio Česká Kanada v Jindřichově Hradci.
Ajaj… Já tyhle stanice nechápu – i studentská radia mají daleko lepší, profesionálnější webovou prezentaci. A to nemluvím o naprosto pekelném hudebním formátu. Kdy už konečně čeští broadcasteři dostanou rozum? Stačí si zapnout britská radia, abyste zjistili, jak se to má dělat. A pro inspiraci není nutné chodit do zahraničí – stačí sepodívat na Expres, Wave, 1…
Male lokalni radio smysl ma, i s mainstreamovym formatem – ale ten musi udelat tak, aby to trochu zaujalo a bylo aspon nejakou alternativou velkym. V danem regionu treba chybi oldies stanice – a tak hudbu mirit timhle smerem. A podobne. A ne ten gulas, co predvadi Blatna a jini.
Podobna vsechochut je Radio Ceska Kanada, nevim, zda uz ma nejake vysledky poslechovosti, ale duvody k tomu ho poslouchat nejsou.
Dovolim si opravit. Tabore castecne radio Dechovka. Kde ma mistni studio.
Radio Blatná na FM vysílat bude. Nadšenectví v rozhlasové branži ještě žije, ale formát z větší části česká a slovenská hudba od 60. let po současnost budí v roce 2017 obavy. Predikce Oviradio.cz: Mám rádio v Blatný, je mi to prd platný.
V dnešní multimediální době už k provozování rádia bohužel nestačí jen nadšení, ale je třeba také znalost mediální problematiky a obchodu na odborné (profesionální) úrovni. Nejsme na začátku 90. let. Já u Radia Blatná, i po některých konfrontacích s jeho představitelem, bohužel vidím jen to nadšení.
Zdravím ze 450 km vzdálené slovenské Čadce.
Jsem rodák z Blatné (dokonce ze stejného dvora, odkud vysílalo toto rádio), kde jsem žil do svých 25 let.
Rádio jsem poslouchal právě přes internet, abych se dověděl aktuality z tohoto města.
Ukončení vysílání mě nepotěšilo, ale držím palce panu Týcovi a Blateňákům, aby mohlo toto rádio brzy pokračovat na FM vlnách.
Míla Prager
Nesouhlasím s názorem, že radio bylo spíše konzervativního hudebního formátu. A i kdyby, co je na tom špatného? Narozdíl od jiných radií hrajících pouze současný bezduchý popík, hrálo radio Blatná jeden hit za druhým. Své posluchače by si jistě našlo nejen v Blatné, ale i v okolí. Je velkou chybou, že toto radio nedostalo šanci.
Dobrý den, dlouho jsem uvažoval, zda se do komentářů zapojit, vzhledem k tomu, že za projektem rádia stojím já. Rádio skutečně ukončilo vysílání na netu ke konci roku, jak bylo uvedeno na fb. Zájem posluchačů o toto rádio byl a je, ovšem nikoli cestou internetu, ale klasickým pokrytím pomocí vysílače, proto jsme i vysílání ukončili po netu, abychom se mohli soustředit na projekt vysílání klasickou cestou a finančně tak zbytečně nedávali peníze do šíření po netu o který zájem není. od ledna rádio nevysílá, ale stále „žije“ a to intenzivní prací na projektu. O co vlastně v projektu jde, to v tomto období určitě nebudu prozrazovat. Co se týče informací o death metalových festivalech, tyto informace se objevovali na FB, ve vysílání jsme nevěnovali tomuto směru krom pořadu „hudební klub“, kde dostávali příležitost všechny hudební směry a moderátor tohoto pořadu dával právě informace o tomto žánru na FB, to uznávám nebyl dobrý krok. Byla zda i informace o rádiu Orlík, za kterým stál Josef Zoch. Orlík byl zajímavým projektem, získal si i své příznivce, měl řadu chyb od špatně zvolených vysílačů, chyby v programu atd., ale i tak se tu udrželo hodně dlouho.
Děkuji za vyjádření, pane Týci.
Na Mirka Pýchu POZOR! Je to zloděj, podvodník a likvidátor rádií!! Už toho rozkradl a zničil dost.
No, konkrétně Color nepůsobí úplně zničeným dojmem. Za poslední tři roky se týmu nadšenců, do něhož s radostí patřím, podařilo tento projekt hodně pozvednout a je evidentně úspěšnější než původní značka Ethno poněkud naivního Petra Žantovského.
A taky dost lidí ředitelík podvedl, nedodržel slova, placení apod., takže s tím nahoře částečně souhlasím.Není to férový člověk a lhář a demagog je to 100%.
Jestli pan Pýcha někoho podvedl nebo něco rozkradl, podejte milý anonyme trestní oznámení, těch „dost lidí“ se určitě také připojí. Jenže vy tu jen štěkáte jak vzteklý pes, kterému někdo sebral kost, asi vám někdo šlápl na kuří oko.
Jsou to jen mé teorie, ale třeba se někdo ozývá z těch velkých mediálních domů, cítí se být ohroženi nezávislou celoploškou, která je ohrožuje svou minimalistickou komercí 🙂
Kdepak, někdo z bývalého týmu/spolupracujícího radia Sázava..Jinak i negativní příspěvky sem patří, mazání by bylo celkem trapné, jak za minulého režimu.
Ovi, možná tyhle nenávistné anonymy maž. Zbytečně snižují úroveň jinak konstruktivní a věcné diskuze tady…
Dobrý den, zkuste se mě ozvat na e-mail mirek@pycha.net
Dobrý den, jsem z Blatné a chtěla bych připojit další pohled na situaci Rádia Blatná. Mám totiž dojem, že autor článku úplně nepochopil, o co v tomto projektu jde. Rádio Blatná vzniklo jako iniciativa Josefa Týce, který do projektu vložil své technické vybavení, zkušenosti a finance a vlastními silami se svými spolupracovníky ho realizoval více než rok. Ikdyž se projektu dá vytknout mnohé, je obdivuhodné, co dokázali. Smyslem projektu je budovat místní rádio, které bude informovat o aktuálním dění ve městě, kultuře, činnosti spolků a podobně. V rámci možností, které tým měl, to dokázali. V Blatné o rádiu všichni vědí, hrálo, ikdyž bylo internetové, v některých kavárnách, lidé si ho oblíbili. Bez jakékoli podpory a v rámci dobrovolnické práce velmi slušná práce, na které se teď dá dál stavět. Josef Týc usiluje o rozvoj projektu, o vysílací frekvenci, navazuje spolupráci s městem, místními školami, neziskovkami, aby mohlo rádio fungovat stále lépe. Taková práce vyžaduje hodně času. Kritizovat rodící se projekt je jednoduché, nabídnout pomoc by bylo možná užitečnější. Nevím například, proč by se měl kmitočet s tak malým rozsahem hodit rádiu Proglas, které by zřejmě takto místní komunitě nesloužilo. Projekty neziskových místních rádií mají i jiná města, já jsem se s nimi setkala před lety ve Francii, kde fungovalo lokální rádio v městečku mnohem menším, než Blatná.
Paní Váňová Černochová, moc děkuji za příspěvek. Vycházel jsem jednoduše z informace zveřejněné 24. prosince 2016 na Facebooku Radia Blatná (příspěvek byl mezitím smazán, ale v archivu Google ho lze najít). Cituji: „Radio Blatná, ukončí vysílání na konci letošního roku, důvodem je velice malá poslechovost, díky ní i finanční náklady, které do projektu musíme neustále vkládat..“ O tom, že se má v budoucnu pokračovat, tam nebylo ani slovo. Přiznaný nezájem ze strany posluchačů příliš nekoresponduje s Vašimi tvrzeními „o rádiu všichni vědí“, „lidé si ho oblíbili“.
Provozovat neziskové rádio je chvályhodný čin, ale pokud budu, stejně jako Vy, srovnávat se západní Evropou, tam většinou jde o rádia formátovaná jako alternativa k tzv. komerčním i veřejnoprávním subjektům a většinou jsou provozována až stovkami dobrovolníků ve větších městech, kde je alespoň nějaká šance, že to vůbec někdo bude poslouchat. Osobně projektu rádia v Blatné přeju mnoho zdaru, ale jeho pozice by byla velmi velmi obtížná, zvlášť když dokáže míchat informace o death metalových festivalech s narozeninami Heleny Vondráčkové a hezkými českými písničkami obecně. Takže vlastně není jasné, pro koho a s jakým formátem chce vysílat a jestli vůbec dokáže konkurovat stávajícím rádiím v regionu. Běžný posluchač totiž o superlokální médium nemá valný zájem. Možná to tak fungovalo v devadesátých letech, ale doba se změnila, i když se to nám pamětníkům té éry nemusí líbit.
Příkladem dobře formátovaného v podstatě neziskového a komunitního rádia je Radio R z Mokré-Horákova. Tato stanice má co nabídnout i posluchačům v nedalekém velkoměstě Brně, protože se nesnaží hrát bezhlavě všechno pro všechny. Malé rádio se musí na první poslech odlišit, jinak nemůže zavedeným rádiím konkurovat.
A o co vlastně v tomto projektu jde?