Nejnovější komentáře

  • Marcel: Asi díky této souvislosti tohoto programu přebírá Čro Plus veškeré zprávy z Radiožurnálu. Bohužel ve 12:30 to na Plusu technici…
    17:34 12.04.2025
  • Václav: Ano, ono nešlo přehlédnout promo obrázku na ostatních stránkách stanic Čro v posledních dnech. Odpoledne byl program přenášen asi hodinu…
    16:04 12.04.2025
  • Oviradio.cz: Radiožurnál vysílá ode dnešních 10 hodin 24hodinový charitativní speciál Dobrý den s Radiožurnálem. Obrázek s černým pozadím .image-wrapper { display:…
    15:13 12.04.2025
  • Oviradio.cz: WorldRadio hraje v bloku Smooth Jazz denně mezi 6 a 7 ve stejný čas stejné skladby, které jsou jazzu v…
    07:29 12.04.2025
  • Oviradio.cz: Tak šel čas s Rádiem Student/Free Radiem: Husovice 148 W, Myslivna 435 W, Vinohrady 200 W.
    07:08 12.04.2025
  • Václav: Ok, nerozlisil jsem to. Bral jsem to tak že paneláky v té části je to jedno a to samé a…
    23:35 11.04.2025

Všechny komentáře

Pražská rozhlasová ročenka 2010

Ivo Harvánek

Pražská rozhlasová ročenka 2010Rok 2010 nepřinesl žádné dramatické změny v poměrech na pražském rozhlasovém trhu. Vstup Dance Radia byl zajímavým aktem, ale v tomto případě šlo o očekávanou změnu. Jistým překvapením byl odklon Rádia Bonton od pop-rockového formátu, který kupodivu mnozí pozorovatelé dění v průběhu roku vůbec nezaregistrovali. Také Radio Ethno jakožto malá neetablovaná stanice učinilo nečekaný krok v podobě územní expanze. Mnoho slov a málo činů, tak lze charakterizovat situaci kolem programově tápajícího Českého rozhlasu i nepohodlného Radia Dálnice.

Od začátku ledna opustilo Rádio Bonton slogan „Pop-rock nezastavíš“ a nahradilo jej formátově neutrálním claimem „V našem městě“. Playlist stanice doznal v průběhu roku změn ve prospěch popu a vybraných tanečních skladeb. Formát začal vykazovat znaky mladšího Hitrádia mírně ovlivněného Expresradiem. Vedle sebe tak v programu stojí poměrně rozdílní interpreti jako Pink a Gossip. Bonton v průběhu roku inovoval i po stránce technické, zapojen byl rekonstruovaný anténní systém na Zeleném pruhu v Praze 4. V závěru sledovaného období se rádio objevilo po mnoha letech stagnace v nové lokalitě – Táborsku.

S Novým rokem rozšířilo Oldies Radio vysílání na frekvenci Tábor 106,8 MHz na 24 hodin denně, propůjčení kmitočtu jihočeské mutaci Blaníku přes den skončilo.

4. ledna nasadilo Expresradio upravený program bez tradičních zpráv. Zpravodajství začalo být na 90,3 poskytováno ve velmi stručné podobě přímo moderátory. Sesterská stanice Classic FM zprávy rovněž neprodukuje, a to dlouhodobě (přebírá relace ČRo 2). Tato úspora nákladů by nebyla ničím zvláštním, pokud by za oběma stanicemi nestálo velké novinové vydavatelství, které se zpravodajstvím živí.

Nejvýznamnější událost roku 2010 v pražském éteru nastala o půlnoci z 11. na 12. ledna 2010. V uvedeném okamžiku zaniklo alternativní Radio DJ a na jeho kmitočtech 89,0 MHz a 102,9 MHz se objevilo do té doby pouze internetové Dance Radio se znatelně masovějším programem.

K poslednímu únorovému dni odstoupil z pozice generálního ředitele Českého rozhlasu rozporuplně přijímaný Richard Medek. Na postu setrval vinou zdravotních potíží jen několik měsíců. Po celý rok 2010 jej „dočasně“ nahradil Peter Duhan.

8. března zaniklo brněnské studio Radia Hey!, na všech kmitočtech sítě Hey! se objevil centrální program z Prahy 8 – Palmovky.

Celý rok se Evropa 2 věnovala oslavám dvacátého výročí zahájení vysílání, které připadlo na 21. března. V předchozích letech přitom výročí nepřipomínala s odůvodněním, že současní posluchači začátky rádia stejně nepamatují.

Od dubna zavedlo Radio Spin novou podobu ranního programu založeného na hudbě na přání s formátově konečně zapadajícím moderátorem Vladem.

Ve čtvrtém červnovém týdnu spustilo Radio Ethno druhý vysílač Brno – Petrov 99,4 MHz. Jihomoravská metropole a velmi široké okolí po čase dostaly k dispozici výrazně odlišný rozhlasový program. Rozhlasová událost roku č. 2.

Od 1. července je Radio Blaník šířeno na kmitočtové síti Radia OK. Zvučná značka Blaník tak expandovala až na pomezí pardubického a olomouckého regionu. Formátově nešlo o žádnou změnu, OK uplatňovalo blanické know-how bezmála deset let. Specifikem je zachování vysílání z hradeckého studia v ranních a večerních hodinách.

Od září má Classic FM staronové logo, červená usměvavá osminová nota shlíží z inovovaného webu.

Ve stejném měsíci Dance Radio zavedlo zpravodajské relace.

V říjnu oslavilo dvacetiny Radio Stalin, resp. Radio 1. Průkopnické vysílání v roce 1990 připomněly speciální program, výstava, párty i velká „kozí“ plachta na Letné pod metronomem.

Kiss 98 fm rozšířil v prosinci spuštěným Berounem 106,3 MHz řady „vícefrekvenčních“ rádií. Podobný výlet za Prahu se v případě Kiss 98 uskutečnil již před deseti lety, na získaných frekvencích se ovšem postupně objevily mimopražské programy. V Praze nyní zůstaly s jediným kmitočtem už pouze Expres, Radio 1, City, Spin, RockZone, Regina a Classic FM. Poslední dvě jmenované stanice se přitom do této skupiny dostaly redukcí svých vysílacích sítí, což je v českém prostředí velmi vzácné.

Také v roce 2010 pokračovala jistá schizofrenie ve vysílání Českého rozhlasu Regina. Stanice se na jedné straně snaží oslovit mladší posluchače stále novější hudbou, na straně druhé ji brzdí přítomnost postarších DJů s hudebním vkusem nasáklým nechvalně proslulým Festivalem italské písně v Sanremu.

Končící rok přinesl další programové sbližování Hitrádií a Radia City. Vyjma hudebních pořadů ale zatím nedošlo k nasazení jednotného playlistu, natož rebrandingu City.

Během roku se Radio Beat stalo stanicí s vůbec největším počtem vysílačů. Předvedlo opět silnou územní expanzi, bezmála čtyřicet frekvencí je zapnuto po celé republice. V kolekci chybí poslední stěžejní článek – vysílač v Ostravě. Ten by mohl být oživen v průběhu roku 2011. Beat bude také podle všeho investovat do pokrytí hlavních dálničních tahů, i když poněkud jinou cestou než Radio Dálnice.

Co se nezdařilo, co se možná povede příště

Právě Radio Dálnice je projektem, který v dubnu 2010 krátce zazářil, ale pak už ho začaly stíhat soudní potíže a kolem celé stanice je koncem roku ticho. Uplynulých dvanáct měsíců lze označit jako rok nenaplněných ambicí Radia Dálnice. Pokud by vše fungovalo podle představ provozovatele, mohla dnes Dálnice vysílat už i v Praze a okolí ze stanovišť Chodov, Průhonice a Jažlovice. Dvacáté šesté rádio se v hlavním městě možná objeví v novém roce 2011.

V roce 2010 se nepovedlo Dance Radiu navýšit povolený výkon vysílačů. Snahu zlepšit pokrytí ale můžeme očekávat i v roce příštím.

Nastávajících 365 dnů také může ukázat, kdo bude novým majitelem Radia Hey! Nabízí se začlenění do sítě Rock Radio. Také zda společnost Mafra nebude v rámci šetření osekávat portfolio hudebních médií a nebude uvažovat o prodeji svých rozhlasových stanic. Jestli se zkvalitní, nebo alespoň uživí Radio Ethno. Kam se programově posune neviditelné Oldies Radio. Zda Český rozhlas konečně zřetelně vyprofiluje své stanice, a to pod vedením řádně zvoleného ředitele.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
HOME
0
Přidejte komentář, prosím.x