Čím dál více nabývám dojmu, že intenzivní spouštění vysílačů Dálnice na jaře a v létě nesouviselo ani tak se snahou celý projekt oživit a nabídnout posluchačům novou programovou alternativu, jako spíše s dubnovou výzvou RRTV ohledně dlouhodobého nevyužívání přidělených kmitočtů. Vypadá to, že Ostravští zahráli divadélko o překotném budování sítě, aby o frekvence náhodou nepřišli a nedali prostor případné konkurenci. Oživením pouhé poloviny z celkového počtu čtyřiceti osmi FM vysílačů dosáhli nějakého základního pokrytí. A pak už opět žádná aktivita, žádná komunikace, provoz takřka v utajení, byť od července s živou moderací velmi juniorních hlasů, která dává vysílání alespoň nějaký smysl.
Pokud se nemýlím, tak o Frekvenci 87,5 v Praze mělo i zájem Rockzone 105,9, ale to bylo tuším v roce 2005, nebo 2006. ČTU jim to stejně nepovolilo.
Tak v Praze jsou ještě důležité hlavní tahy, jako je Jižní spojka, Barandovský most, Štěrboholská spojka, či pražský okruh, takže by to tam hrát mělo, protože řidiči projíždějí kolem Prahy třeba z Brna do Plzně, nebo třeba Ústí.
to je taky pravda, v praze by měli mít nějaky dobrý kmitočet aby ji pokryli celou, a pak aby to navazovalo na soubor kmitočtů podle dalnic 🙂 Napřiklad v norsku mají neco na ten způsob ale v dab+ a celoplošně ale v impulzackem stylu „mono to je přece ono“ 😀
Problém je, že v Praze jsou už ty dobré kmitočty využity a pro rádio Dálnice by se musel nechat zkoordinovat vedle chodovské 107,9 další vysílač. V některých nízko ležících částech Prahy by teoreticky padal v úvahu kmitočet 106,8 Mhz s velmi nízkým výkonem ovšem.
a nebo dat vyjímku a vysílat na 87,5 v nějake časti prahy, polaci na ní taky vysílají.
To by nepochybně vyžadovalo velké změny v legislativě a pak by chtěl takovou výjimku každý. A když už jsme u té frekvence 87,5 Mhz. Nevyužívalo ji náhodou ve své době neoficiálně provozované Flash Radio?
Na naši frekvenci nám nesahejte! 🙂
A pokud by na ní měla vysílat zrovna tahle estébácká vysílačka, která přišla k většině kmitočtů dost pochybným způsobem, museli bychom se propadnout hanbou.
Jinak nás těší, že si i po těch letech na FLASH na 87,5 FM v Praze lidi vzpomenou. Byla to fajnová doba, vzpomínky zůstávají i nám 😉
Vzhledem k tomu, že jedno z hlavním pravidel pro koordinaci nové frekvence říká, že u místních vysílačů musí být minimální odstup 0,4 MHz, tak pro Prahu frekvence 87,5 MHz nepřipadá v úvahu ani pokud by existovala teoretická možnost domluvit výjimku.
kdysi tam vysilali pirati, ale už to nejede, asi je zabasli 😀 jinak by museli mit tušim specialni parametry, a vysilat vedle sebe se da, ale musi to byt sladěný, jinak ne, tady třeba chytnu psr z nemecka radio zet z prahy vedle sebe 😉 a v pohode to hraje, nebo e2 jižni čechy, hitradio rtl nemecko, a signal radio a take vše vedle sebe a taky to hraje.
Nikoho nezabasli, navíc ten pirat dokonce vysila(moderuje) v jednom nejmenovanem radiu..
Nezabásli nás, ale zameřili a dostali jsme od ČTÚ tehdy pokutu. Takový výchovný políček.
Vysílač i anténu nám ale nechali, takže je až 300 W ERP (my tehdy využívali „jen“ 30 W, báli jsme se…) připraveno do dob, kdy u nás zavládne tuhá rádiová normalizace a Media Bohemia s Babišem si tu koupí opravdu všechno. Doufejme, že ta doba nikdy nenastane 🙂
Koordinace vysílačů není o selektivitě přijímače! To, že zrovna na vašem přijímači dokážete odladit stanice od sebe neznamená, že by se tak mělo koordinovat. Já mám nedaleko Ještědu na svém selektivním přijímači naprosto volnou frekvenci 96,1 FM, kde chytám běžně i Rumuny nebo Chorvaty, ale vlivem ochrany Ještědu tam nikdy v blízkém okolí nic vysílat nebude…
Kvalitnímu rádiu stačí i 200 kHz na dostatečnou separaci stanic od sebe při silném signálu obou. Méně kvalitním šuntům ale často nestačí ani 300 kHz.
U nás jsou ty odstupy nastaveny asi takto:
400 kHz – odstup místních vysílačů od sebe
300 kHz – odstup místního vysílače od nedalekého vysílače (např. v Praze Votice, v Plzni Klatovy-Doubrava)
200 kHz – odstup místního vysílače od vzdálenějšího, ale silného vysílače (např. v Praze Bukovka, Ještěd apod.)
100 kHz – odstup místního vysílače od vzdáleného, středně silného až slabšího vysílače
Samozřejmě s postupem času a se zaplněností FM pásma se to kritérium snižovalo, takže 100 kHz se začalo používat tam, kde by se dříve zásadně využilo 200 kHz (např. v Praze odstup od relativně silného Krašova). Taktéž se umožňuje využití frekvencí, kde je relativně silný signál vzdáleného vysílače, který není určen pro danou oblast, nebo je to přesah ze zahraničí (třeba 105,8 FM Hey Zlín vs. Vídeň 105,8 FM nebo 90,3 FM Liberec vs. Praha 90,3 FM a podobně, kdy pak už nedaleko místního vysílače dochází místy k mísení signálu daného vysílače a vzdáleného vysílače).
V Praze na Chodově zpozorován nový anténní systém 107,9. Nyní jsou tam dvě antény – jedna namířená na D1, druhá do centra. Dříve tam byl jeden dipól umístěný na tyčce zcela vlevo. Zvuk na 107,9 už není zpožděný vůči navazujícímu Ostředku 88,6.
Děkuji vám za důležitou informaci. Teď už je mi jasné proč je signál rádia Dálnice na fr. 107,9 v poslední době tak silný. Domníval jsem se, že je to způsobeno podzimní inverzí a jak se teď dozvídám, příčinou je nová anténa. Signál z Chodova je teď ve směru na sever laditelný nejen do Malešic, ale poměrně dobře funguje i na Jarově a ve špatné kvalitě i na sídlišti Černý Most. Přitom ta anténa míří do centra, kde žádné zlepšení nevidím.
snaží se z toho dostat maximum 😉 na to že to ma jenom 50W 😀 tež to mělo pokryvat „jen“ dalnice, no ale i tady na to taknejak kašle, rad to poušti v uvozovkach „co to dá“ aby chytnul aspon nějakeho posluchače, hlavně tu prahu, čim vic tam nějak dostane signal, tim vetši šance že to nekdo naladí. Zajimala by mě aktualní poslechovost, kolik to asi posloucha lidí. Pak jaky smysl to ma v liberci a strakonicích? a kolik posloucha tam? Pokud o nem nekdo ví.
Signál směrem do centra je teď subjektivně o dost lepší. Jel jsem z Chodova přes Strašnice a Vinohrady k Národnímu muzeu a pak zpět přes Nuselský most a docela dobrý signál byl téměř všude s výjimkou magistrály kolem muzea, kde to na chvilku přebil ČRo Liberec a autorádio bylo na chvíli zřejmě zahlceno silnějšími stanicemi ze Strahova, Žižkova. S příjmem ze Strahova nebo Petřína se Chodov samozřejmě nedá srovnávat, ale zlepšení pokrytí tam je. Opačným směrem na D1 a v Průhonicích/Čestlicích se příjem 107,9 naopak zhoršil, ale je tu plánován vysílač, takže by to nemělo vadit.
Na téhle fotce je krásně vidět, že ti, co staví vysílače Dálnice, nemají potuchy o instalacích antén. Vlivem umístění a okolních předmětů (třeba ta mikrovlnná parabola) nemají antény ani zdaleka vlastnosti, které mají mít. To způsobuje změny diagramu, nižší zisk AS a spoustu dalších věcí.
Kéž by tenhle zprasený projekt co nejdřív zkrachoval…
Jinak už jsem psal jinde, že takřka na všech svých vysílačích porušují přidělené parametry, s jistotou je to přidělený vyzařovací diagram, o výkonech pak lze jen spekulovat, ale 50 W to určitě na některých vysílačích nebude.
tak asi proto mají tak napytel kvalitu signalu 😀
Tak už jede Měřín 94,7 FM.
Úvaha, cit: …“Dálnici bude Pařízek nízkonákladově udržovat při životě…“ je natolik zcela mimo realitu, že jsem si dovolil zareagovat. No a od znalého člověka, jakým autor tohoto příspěvku určitě je, mě překvapuje o to více. Tedy otázka zní: Jak lze nízkonákladově provozovat síť cca. 50 vysílačů umístěných na kótách, kde jenom nájmy najisto nebudou patřit mezi nízkonákladové? Spíše to celé bude velmi drahá legrace. Svůj odhad nákladů raději neuvádím, ale těch nul před desetinnou čárkou tam bude fakt hodně.
Ano, máte pravdu. Nízkonákladovostí jsem myslel program, promo, tým, zatímco samotný provoz rozsáhlé vysílací sítě takový být nemůže.
Měli by ještě něco udělat se zpravodajstvím. Téměř celý den každou hodinu běží furt ty samé zprávy. Jen o víkendu jsou přebírány z Rádia Čas.
Myslím, že to „Pařez“ bude dál držet jako low-costový projekt s minimem lidí, a to juniorních. Nečekejme druhou Zelenou vlnu, nečekejme bohatý program. Velmi kvituji, že se dálničáři hudebně odlišují od zavedené mainstreamové konkurence, ale běžný posluchač tyto rozdíly sotva postřehne a nebude mít důvod po letech odlaďovat z toho svého Impulsu, Radiožurnálu, Frekvence.
Podobně lehce nekonvenčně, ale stále popově, kdysi hrálo Rádio Dobrý den v Liberci, ale nikdo si toho nevšiml, takže skončilo. Dálnici bude Pařízek nízkonákladově udržovat při životě, aby po jejích frekvencích neskočily konkurenční skupiny a aby měl v ruce síť, která má jistou prestiž svým dosahem do Čech, do Prahy, narozdíl od ryze moravskoslezského Času.
V každém případě pro člověka, který se o rozhlasové vysílání zajímá hlouběji a dokáže ocenit nuance mezi rádii a nejrůznější speciality a rarity, je Rádio Dálnice po hudební stránce určitě hodno alespoň malé pozornosti.
Najdou se kmitočty, které hrají slušně. např. Jihlava 99,4, Lhotka 97,1. Tento kmitočet lze zachytit i v okolí Třebíče. Také brněnský kmitočet 94,1 jde slyšet až k Pohořelicím.
tež liberecky kmitočet hraje v obrovskym radiusu, jen nemaji tu techniku tak vyladěnou, nebo jim to zlobí, jinak se to da chytnout z chrastavy až do turnova.
Tak sice se jmenuje Dálnice, ale je to hlavně dopravní rádio. A já tedy, když už chci znát situaci v dopravě, tak ho nechci ladit až na dálnici, ale hned když sednu do auta, abych měl info dopředu. Takže za mě by mezi domy rozhodně hrát měla. Navíc by jim neuškodilo, aby přidávali info z dopravy i z například krajských měst. Přeci jen není tahle země moc velká.