
Když jsem se na začátku září dozvěděl, že Radio Rubi přenechá své frekvence Blaníku a Fajnu, nebyl jsem nějak zvlášť překvapen. Poslední roky naznačovaly, že tohle olomoucko-uničovské médium nemá dobré vyhlídky a konec dříve či později přijde. Přesto se mě zmocnila jistá nostalgie a vědomí brzkého ukončení provozu ve mně vyvolalo po mnoha letech velký zájem o tuto stanici.
O chystaném soukromém rádiu v mém domovském městě Uničově jsem se dozvěděl už v roce 1991, tedy v té době, kdy jsem vůbec prvně naladil soukromé rádio (Ekol.S 104,6) a začal se postupně více a více zajímat o novinky v rozhlasovém éteru. Uničovská stanice se měla původně jmenovat RUBIO, docela dlouho trvalo, než na přelomu ledna a února 1993 na prozatímní frekvenci 99,6 odstartovala. Zažil jsem její testovací vysílání už v září 1992. Slyšet rádio, které mělo studio jen 350 metrů od našeho domu, bylo velkým zážitkem, přestože vysílání zpočátku trpělo silným amatérismem a hledáním koncepce.
Rubi mělo ve svých začátcích, jako spousta jiných rodících se lokálních rádií, poměrně široký hudební záběr bez jasnější profilace. Vedle popu novějšího i staršího zněl v autorských blocích i tvrdší rock, ale také například dechovka, která v programu vydržela řadu let. Za mikrofonem se objevovaly různé místní osobnosti spojené s hudbou a kulturou obecně, například i dnešní starosta Uničova a nedávný kandidát do senátu Radek Vincour.
Mě jako teenagera nejvíce zasáhly aktuální taneční hity žánru eurodance. Rubi mi přišlo atraktivnější než nejbližší regionální konkurent Radio Haná, které bylo v éteru o něco déle.
Poté, co na podzim 1993 zahájily vysílání celoplošné priváty Radio Alfa a Frekvence 1 a poměrně rychle následovala série dalších přírůstků v éteru, jsem o Rubi ztratil zájem, protože vynikla jeho neprofesionalita a nezkušenost, přestože hudebně mi bylo blízké. Nová rádia z Prahy zněla mnohem kvalitněji, atraktivněji. Na Olomoucku jsem později fandil alternativnějšímu Rádiu Pohoda a následně tanečně laděnému Rádiu Hity, kam z Pohody přešly některé osobnosti.

Mnoho rádií mě bavilo ve svých začátcích, když byla málo známá, podceňovaná, raritní, experimentující, odvážná, to se týkalo i Evropy 2, která do teritoria Radia Rubi vstoupila s odstupem tří let. Zájem o ně jsem ztratil, když se staly mainstreamem. Občas se stávalo, že se populárními nikdy nestaly a skončily.
Rubi se postupně profesionalizovalo a nabíralo na poslechovosti, na přelomu tisíciletí mívalo úctyhodných sto tisíc posluchačů denně. Já jsem se však Rubi v té době spíše vyhýbal, vadilo mi ho slyšet někde v obchodě, v restauraci, což se vzhledem k velké oblibě rádia stávalo na Olomoucku často.
K Rubi jsem pozvolna znovu nacházel cestu až někdy kolem roku 2002, kdy jsem na něm při pravidelném cestování na kolej v neděli odpoledne slyšel dobrou taneční hudbu. V té době jsem se ale více zajímal o rádia dostupná na Ostravsku, kde jsem studoval (Hellax/Helax, Fun Radio, Rock FM, polské stanice atd.) a díky internetu stále více také o lokální pražská rádia alternativnějšího ražení (Radio 1, Expresradio).
Na Rubi v takové konkurenci moc času a prostoru nezbývalo, proto jsem mu dlouhá léta nevěnoval větší pozornost. Zhruba od roku 2006 jsem vnímal, že proti jiným stanicím hrálo hodně taneční hudby, ale až na výjimky jsem tuto stanici neposlouchal, pouze orientačně sledoval, co a kde vysílá. Své pokrytí postupně velmi rozšířilo, ale jádro posluchačů zůstalo jen na Olomoucku, vysílače ve Zlíně a Brně davy nových zájemců o program Rubi nepřinesly.
V posledních zhruba dvou letech se na našem webu objevily spekulace o možném prodeji rádia. Dlouholetí posluchači si všimli, že stanice změnila hudební výběr, opustila CHR formát a cílí na starší posluchače s velkým množstvím pop-rocku, české a slovenské hudby a výlety do osmdesátých let. Zároveň její program působí úsporným dojmem.
Od té doby jsem Radiu Rubi věnoval mnohem více času, než za posledních dvacet let dohromady. Rubi určitě nezní zaměnitelně, proti konkurenci hraje mnoho méně známých skladeb včetně spousty tuzemských interpretů. Nedává takový prostor novinkám jako kdysi, chvílemi je až podobné Blaníku nebo Impulsu. Pro dosavadní posluchače plánovaná změna z Rubi na Blaník alespoň nebude takový hudební šok jako v případě ostravského Helaxu. Na Rubi překvapí přítomnost jmen jako Sto zvířat, Šum svistu, Chic, Electronic, na druhé straně též Marcely Holanové či Lucie Vondráčkové.

Při delším poslechu je patrné, že Rubi používá starší zvukový obal ještě z dob, kdy hrávalo novější, tanečnější hudbu (Rádio plné energie), který už neodpovídá současnému konzervativnějšímu, většinou popovému až pop-rockovému playlistu.
Hudební výběr nemá zřetelné hranice, jde o velmi pestrou škálu hraničící s gulášem. V některých momentech jsou kontrasty odpuzující a množství českých a slovenských jmen nadměrné, jindy je ta směs ve své originalitě a odlišnosti od velkých stanic sympatická.
Stará hudební databáze je rozpoznatelná díky tzv. titulkům – na konci skladby je ohlášen hlasem Libora Červinky (Fajn radio) její interpret a název. Červinka se na Rubi objevuje v pravidelných nejen showbusinessových rubrikách, jedněch z mnoha, které rádio vysílá formou voice-trackingu neboli předtočeného mluveného slova. Po něm někdy bývá několik vteřin ticho, kdy vynikne brum na vysílači 97,1, teprve pak zazní jingl, což odpovídá nějakému začínajícímu či dobrovolnickému rádiu, nikoliv stanici existující téměř třicet let.
Moderátorský tým je malý, dlouhá léta i z jiných stanic znám Vítka Šoukala, Pavlínu Matulovou a Honzu Sedláčka, což je jediný moderátor, který byl na Rubi v jeho začátcích a zřejmě bude i u jeho konce. Z minulosti neznám pouze Milenu Hobzovou disponující velmi příjemným hlasem.
Blížící se konec stanice ve mně budí, přes některé výhrady k zejména hudebnímu obsahu vysílání, k současnému Radiu Rubi sympatie, nostalgii po devadesátkovém boomu podnikavosti v domovském regionu a hlavně úctu k tomu, že toto regionální rádio v Olomouckém kraji dokázalo úspěšně a samostatně fungovat tak dlouhou dobu.
V roce 1993, krátce po startu vysílání, jsme s bratrem v telefonické soutěži na Radiu Rubi vyhráli cédéčko. Byl to singl U96 – Das Boot. V té době jsme ještě neměli CD přehrávač, tak jsme na tuto výhru mohli jen koukat. Obal byl poškrábaný a páchnul cigaretami…

Do třetice pár upoutávek na pořady, znělky v celou (Ovim zmiňované ELO) a Honza Sedláček na konec:
https://youtu.be/wtykZkYZIs4
Mimochodem i na tom krátkém záznamu je vidět kolik tehdy bylo na v podstatě malém regionálním rádiu různých pořadů…
Luxus, díky. S dovolením jsem sdílel ve FB skupině Bývalá Rádia.
Jasně, v pohodě. Zkusím ještě pohledat. V té krabici jsem našel tak asi 20 neoznačených kazet, možná na některé ještě budou nějaké poklady nahrávané z Rubi, ale to bude spíš tak na dlouhé zimní večery…
A ještě přidávám něco speciálně pro Marka Bergera 🙂
Rekapitulace a ukončení pravidelné hitparády Top 20, rok 1995:
https://youtu.be/tCzNdSgLhUw
Začátek už bohužel asi nedohledám 🙁
Ale alespoň je vidět kompletní žebříček toho, co jsme my pubertální tehdy baštili a pro co jsme hlasovali…
Omlouvám se za horší kvalitu, záznam má 25 let a byl nahrávaný na tržnicové dvojče na už X-krát přehranou kazetu. Ono i teď byla docela fuška (teda krom hledání těch kazet) najít něco, na čem to půjde aspoň trohu rozumně přehrát a nahrát do digitálu 😉
Priprava asi 12 hodin navic doma po praci. Procist korespondaky, secist hlasy, pripravit zebricek, setridit cd, napsat listek do kazdeho cd s casem refrenu a jedem. CD maxisingles ze sveho nakupy 2x mesicne ve Vidni. Fascinujici doba. Potreba rict, ze muj velkej vzor byl Julo Virsik Rock FM Sk.
Obdivuhodné nasazení. Díky každému takovému srdcaři ve službách posluchačů. Děkuji.
A do toho ještě občas na živo z tehdy legendární olomoucké diskotéky Envelopa (která už taky dávno neexistuje), to muselo být ještě o level výš. Ale opravdu jsem netušil co vše za tím muselo být.
A to je to co říkám, tehdy to musel dělat opravdový nadšenec, byla to práce dělaná srcem a bylo to slyšet. Fakt díky za super chvíle u rádia 🙂
Mimochodem, můžu se zeptat, jak se v té době řešilo vysílání ukázek, třeba té rekapitulace hitparády? Mihnul jsem se tehdy v jistém rádiovém studiu, vím že tam třeba byly 4 Cd přehrávače spojené s mixem, ze kterého se daly spouštět a pak tam byla třeba DATka na jingly/reklamu, později pak i Minidisc. Ale tu rekapitulaci sis předtáčel? Protože dělat to v té rychlosti naživo, prohazovat CDčka, nastavovat čas refrénu, mezitím mluvit a pouštět jiné, to bys musel být nejmíň chobotnice 😉
Refreny opravdu z cd s vlozenyma papirkama
Julo Viršík, 56. 😔
Jj..nekolikrat jsme se potkali..Julo vzor a fajn chlapik..
Když už jsme tu u těch vzpomínek a nostalgie, tak něco málo vydolované ze zaprášených krabic. Znělka + písnička Rádia Rubi…
https://youtu.be/TETrCOxxo40
Poslednou piesňou na rádiu Rubi v FM pásme (okrem Brna) bola QUEEN – Radio ga ga (18:53-18:58). Zachytil niekto prípoj na rádio Blaník?
Stream jede dál s novým dočasným vysíláním pro Brno, které připravuje posluchače na Fajn Radio, zvuk je mírně přebuzený.
Mezitím se jede dál na všech frekvencích se songy bez jinglu . Poslouchám na frekvenci 102,5 vysílač Hranice na Moravě , 95,4 Přerov , 97,1 Olomouc to vše zachytím v Hranicích na Moravě + internetový stream .
Tak uvidíme, tedy uslyšíme. 😉 Bohužel jsem odkázán jen na stream. do Znojma to samozřejmě nedoletí.
Na webu MaM.cz se objevil náhled nové reklamní kampaně Blaníku pro Ostravsko a Olomoucko. Mě osobně se ta kampaň nelíbí. Zde je odkaz:https://mam.cz/zpravy/2020-11/mesto-dobry-jak-svina-radio-blanik-spousti-vysilani-pro-olomouc-i-ostravu/
Tady jsou ty nové vizuály. Přemýšlím, co má Bivoj společného s Olomoucí…

Zdroj: mam.cz
Zeptej na toho Bivoje v Praze. Pražáci přeci vše vědí nejlépe. Jen všude protěžují Blaník. A pomalu ořezávají regionální studia hitrátíí.
Jsem z východních Čech. Tady nejdříve Radio ČERNÁ HORA jen přejmenovali Hitrádio. Prý nechají tak jak to je. Ale opět nedodrželi co slibovali. Celoplošné pořady, zrušení regionálních zpráv a dopravy. Opravdu info o nehodě v Plzni je pro někoho v Trutnově k ničemu. Ani telefonáty od lidí, kde jsou policajti už taky nejsou. A to ranní vysílání těch dvou pražských šamponů je k… (doplňte si sami)
Blaník nám tady už několik let jede celoplošně z Prahy. Jen občas někdo v Praze najde nějakou zprávu na netu a tu přečte. A občas je jing s FM frekvencema na východě Čech. Aby udělali iluzi regionálního radia.
A to teď to tlačí na Moravu a Slezko.
Proč Olomouc město dobrý jak sviňa, když ve ŠTATLU Brně je všecko betelny jak sviňa, nebo je pozdrav z hantecu zdar jak sviňa???
Přebuzení už se trochu spravilo. Na FM pro Olomoucko (poslouchám páteřní 97.1) jede zatím to stejné jako na streamu. Ale v RDS se ukazují zcela jiné názvy skladem asi z původního odbavování ješte. Například teď je v éteru Danzel – Pump It Up, ale v RDS se točí Leann Rimes – Descructive…
Logo jako vzpomínka na Rubi.
https://www.facebook.com/photo?fbid=3386970544684047&set=a.276675085713624
Tak pořád přesně nevím jestli dnes ukončí vysílání Radio Rubi na frekvencích v olomouckém kraji a přepne se na Blaník . Bude to doopravdy ze dneška na zítřek společně s Helaxem který přepne svojí frekvenci 93,7 FM před půlnocí ?? Nevíte někdo ??
Ano, končí také
Ano, během dnešního večera dojde k přepnutí Rubi / Blaník. Frekvence 97,1 FM měla v cca 12:20 výpadek asi 15 vteřin, kdy nejela ani nosná vlna. Adam Vincent Bartoš se před malou chvílí rozloučil se slovy „Budu se na vás brzy těšit jinde.“
Už napsali prohlášení na jejich FB.
Aktualizace: Rubi pojede dál na streamu (zřejmě jen proud hudby bez moderátorů), než to přepnou i v Brně.
Radio Rubi skončí na frekvencích v Olomouckém kraji do 19 hodin . At je mu zem lehká .
Právě hraje Honza Sedláček to nej co se na Radiu Rubi hrálo . Tak přeci jen aspon trochu seriozní zakončení tohoto Radia . Konkrétně EURODANCE.
Prosím bude to mít někdo nahrané od 16:00 do 19:00? Jako vzpomínku. Já jsem v autě 🙁
Nahrávám, ale dorazil jsem až před chvílí, takže začátek jsem nestihl 🙁
Nahrávám cca od 7:30 ráno. Nahrávky průběžně dávám sem. https://uloz.to/folder/oWJYPA4n8H6X
Jsem rád, že Radio Rubi na poslední chvíli přece jen přiznalo barvu a vysílá speciální vzpomínkový program s Honzou Sedláčkem, který byl v rádiu od začátků v roce 1993 (ale nikoliv celou dobu, působil mezitím také na rádiích Pohoda a Zlín). Aktuální poslechovost na internetu je výrazně vyšší než obvykle.
Zrovna, když hráli Rapmasters – Praha plná keců, jsem jako obvykle projížděl přes centrum Prahy, kde se odehrávalo to, o čem se v songu rapuje a co mi tehdy připadalo jako hodně vzdálený svět.
Troufám si tvrdit, že jsem byl jedním z prvních posluchačů Rubi. Tehdy jsem jako teenager poslouchal v Uničově na frekvenci 99,6. Dnes, o více než čtvrtstoletí později, poslouchám online v Praze. Honza Sedláček to uzavírá velmi důstojně a sympaticky. Jsem nostalgický, až mě to překvapilo. Přesto si myslím, že i současná rádia a hudba dokážou být skvělá, stejně jako devadesátková rádia také dokázala vysílat brak. Žít jen v minulosti a vzpomínkách nejde.
Musím potvrdit vaše slova . Jen je mi líto moderátorů kteří po tolika letech příjdou o práci . A navíc v této nelehké době se práce schání velmi těžko . A jak sám Honza Sedláček v závěrečných vstupech řekl že pracoval v rádiu 28 . let a neumí kromě moderování nic , tak o to nepříjemné to je . Zajímá mě taky kdy dojde k přepojení na Blaník . Neví někdo ? Bude to ve stejný čas jako Radio Helax ? Nebo dřív ? Helax se přepojuje před půlnocí .
Ano nejde jen vzpomínat na minulost, ale nejde jen tak rušit rádia a vysílat na mnoho frekvencích jen jedno. To dokáže jen Media Bohemia. I Lagardere a Media Club to dělá šetrněji. Frekvence je „takové nerostné bohatství státu“ a bohužel, tím jak to u nás skončí vše u Sedláčka, bohatství se vyplýtvá. Proč to není jako v jiných zemí – skončí lokální rádio – vypíše se licenční řízení na stejné parametry -) a vysílá někdo jiný…….
To s těmi frekvencemi máte pravdu . Třeba Radio Kiss ze skupiny Media Club ktere se také jako Blaník řadí mezi nadregionální rádia . Má podle programového ředitele Romana Anděla 60 vysílačů a další se už nechystají .
Radio Rubi jsem poslouchaval kolem roku 1999, kdy spustili prvni dokryvac v Sumperku. Pamatuji si, ze tehdy davali i letaky do schranky o nove spustenem vysilaci. Dnesni zaver vysilani byl plny skvelych hitu. Taky jsem mel nostalgickou naladu, i kdyz me toto radio uz nekolik let neoslovilo.
Také potvrzuji. A je fajn, že se povedlo rozloučit alespoň takto, Honza Sedláček mi přišel jako takový poslední opouštějící loď, až mi z toho bylo smutno. Ty vzpomínky na hudbu a všechny lidi zvysílání tu v tu chvíli prostě byly. I na daleko uvolněnější styl vysílání.
A o tom je u mě hlavně ta nostalgie. Souhlasím s Vámi, že nejde žít v minulosti a že i současná rádia mohou být fajn a kvalitní. Jenže v té minulosti bylo rádio daleko osobnější. Vše bylo uvolněnější, rádio žilo s lidmi v regionu, bylo pořádání a vysílání různých akcí, moderátoři byli uvolněnější a mohli do vysílání dát i něco ze sebe nebo mimo program (jak zmiňoval Honza). Poslech rádia byl v té době pro mě jako pokec s dobrým kamarádem, něco na co jsem se i těšil. Dnes je vše přesně podle plánů, průzkumů, vše má jasně dané regule, co se hraje, co se kdy řekne, jak dlouhý bude vstup… Z rádia se stal takový trochu průmyslový výrobek. Ano, vysílání je ve výsledku kvalití a více profesionální, ale už prostě bez srdce. Rádio je dnes prostě produkt. A asi i proto mám dnes už poslech rádia jen jako kulisu, když nechci, aby bylo ticho a nehce se mi pouštět si vlastní muziku…
Už se to krátí, brzy tam bude místo dynamického PS *_RUBI_* / název songu staticky _BLANIK_.

V Brně je PS bez hvězdiček. Tam bude později, po schválení RRTV, __FAJN__.
Opel Astra 2012. Zdroj: autoesa.cz
Niekoľko dní pred koncom vysielania už upustili od prebratia správ od Rádia Zlín (v minulosti od rádia Haná) a už sú správy len z regiónov strednej a južnej Moravy (číta ho Vítek Šoukal (ktorý mimochodom včera vysielal popoludňajšie vysielanie)).
Ano, je to tak. Dnes odpoledne standardně veterán Honza Sedláček.
Na konci písniček na přání Honza Sedláček řekl že ty další budou zítra. Až je mi z toho smutno. Jsem zvědavý jestli moderátory Radia Rubi uslyšíme posléze někde jinde. Třeba Milenu Hobzovou která je skvělá.
Bylo by to fajn, ale otázka. Nevidím moc prostor
Tak samozřejmě moc prostoru není. O tom žádná. Tajně doufám že by Milena Hobzová mohla přejít vedle na Rádio Haná. To bylo vždycky po Rubi moje druhá volba a teď bude první. Mám vztah k OL kraji kde jsem se narodil a bydlím tady a celoplošné stanice jsem nikdy moc v lásce neměl.
Zánik Rubi by mělo jít pozorovat přímo v obchodním centru Olomouc City/Globus, tedy pokud je první patro vůbec otevřené.
Zdroj: mojecity.cz
Časem bych ji čekal spíše na Českém rozhlase Olomouc. Na regionálních stanicích ČRo zakotvilo mnoho hlasů z bývalých regionálních rádií pohlcených MB. Výrazné zastoupení hvězd lokálních již neexistujících stanic je nyní na ČRo Sever, ČRo Liberec nebo ČRo Pardubice.
ČRo Olomouc je už léta plný lidí z privátu včetně ředitele Josefa Podstaty, někdejšího majitele olomouckého Radia Hity. Předtím tam dlouhé roky řediteloval Pavel Hekela, bývalý ředitel Rádia Pohoda, které se také stalo vydatným personálním zdrojem pro R-OL.
Na ČRo Olomouc vysílají i bývalí moderátoři Fajn radia Hity René Jančík (také Apollo, Čas, Valašsko) a Bořek Volný (dále také Kiss Publikum).
Například Bořek Volný byl na Pohodě i na Hitech.
Množství soukromých rádií ubývá. Na jedno volné místo moderátora v regionálním studiu ČRo se obvykle hlásí několik výborných moderátorů s bohatými zkušenostmi ze soukromého vysílání. Část z nich byla u začátků soukromého vysílání v regionech. Dnes jim je 40 – 50 a tvoří páteř vysílání nejen v regionech. I na Radiožurnálu nebo DAB Praha najdeme moderátory a moderátorky, které ve své době byli ozdobou pražských soukromých rádií. I matadorky éteru jako jsou Jitka Lukešová (Kiss, Hey Praha, Frekvence 1)nebo Šárka Váňová doputovaly do Rozhlasu po mnoha letech ze soukromých stanic.
S rádiem Rubi mám spojené svoje pubertální roky, na tehdy převážně 90kovém eurodance jsem vyrůstal. Pamatuju si, jak jsem tehdy každý týden čekal na nové vydání hitparády rádia Rubi s Markem Bergerem a se všema oblíbenýma hitovkama! S kamarády jsme zbožňovali Masterboy, 2 Unlimited, E-Rotic, nesnášeli Kelly Family, Backstreet Boys… Tehdy jsem si každý týden na vietnamském dvojčeti nahrával celou hitparádu a pak z ní ty pecky vystříhával na druhou kazetu… Jáááj to byla doba, nostalgická slza ukápla 🙂
Škoda, že ty kazety už asi vzaly za své při stěhování, možná ale zkusím prohrabat krabice na půdě 🙂
No schválně, kdo z vás si s Rubi a jeho hitparádou taky neodmyslitelně spojí tento song:
https://www.youtube.com/watch?v=W6CJmJ5p3Ow
Bomb The Bass jsem měl spojené s devadesátkovými rádii, ale že to bylo na Rubi, jsem zapomněl. Každopádně jsem ten song před pár lety oprášil a dával na Coloru.
Počáteční odpočítávání z tohoto songu bylo použito v 90’s i ve znělce hitparády „25 Bonbónů Bontonu“.
Bomb The Bass byli s Radiem Rubi spojení hned dvakrát. Písnička Beat Dis byla tradiční znělkou sobotní hitparády Top 20, ale občas se objevovala i jejich další Megablast. Hrála se například při výročním vydání hitparády Top 100. https://www.youtube.com/watch?v=yNhmlG-3RO8
V souvislosti s Markem Bergerem musím ještě vzpomenout speciální pořad DJ Culture, kde byli znělkou samozřejmě Pet Shop Boys. https://www.youtube.com/watch?v=Mbprblx2s48 Sice se nevysílal příliš dlouho, ale byl fajn. Hrály se v něm dlouhé verze a různé mixy tehdy aktuálních tanečních hitů, většinou z hitparády.
A když jsme u těch znělek, tak se dá zavzpomínat i na písničky na přání. Ty uváděl tento song, Jean-Michel Jarre – Equinoxe 5 https://www.youtube.com/watch?v=MO7–KBgpAQ
Záliba v Pet Shop Boys byla zpočátku na Rubi velmi patrná. V jednom jinglu se používala část skladby Domino Dancing.
Jeden čas Rubi v celou používalo jako znělku Electric Light Orchestra – Here Is the News
Diky
Diky