Nejnovější komentáře

  • Míra: Toto je známý seznam: https://rrtv.gov.cz/cz/static/prehledy/povinne-zverejnovane-seznamy.htm DAB licence jsou v kategorii: „Rozhlasové vysílání – vysílače“ FM licence jsou v kategorii: „Rozhlasové…
    21:26 03.04.2025
  • Václav: Opomněl bych že licenci nemeli ještě vyřešenou. Kdo dnes kromě regionálních nemá digitální licenci? Ale i ti někteří regionální mají…
    19:11 03.04.2025
  • Jakub DXer: Dle webu Parabola, požádalo Radio Prostor u RRTV o licenci pro digitální pozemní rozhlasové vysílání… Takže míří do DAB+… 🙂
    17:46 03.04.2025
  • Hori97: Stožáry padly k zemi už před rokem. https://www.youtube.com/watch?v=XY3Jq-2E8xo
    21:57 02.04.2025
  • Václav: Na panoramě (streetwiev) jsem je ještě viděl, ale když už nejsou, tak nejsou….
    19:49 02.04.2025
  • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty: Nejen u Kissu. Stejně tak u Country a Spinu. Beat a Signál jsou malinko mimo, R1 dost.
    19:27 02.04.2025

Všechny komentáře

Která rádia jsou ještě k mání aneb Nezávislé stanice v Česku

Ivo Harvánek

moneyPodíváme-li se na český trh FM rádií, vidíme, že i přes pokračující akvizice a kumulaci vlastnictví tu ještě stále zůstávají nezávislé subjekty, které fungují dál samostatně, bez začlenění do velkých majetkových a programových skupin.

Největším z „malých“ je ostravský rozhlasový dům Radima Pařízka, provozující jak úspěšné moravské značky Čas a Čas Rock, tak velmi komplikovaný projekt Dálnice. Významnějším rozhlasovým podnikatelem především na jižní Moravě je Michal Plachý s vlajkovými loděmi Krokodýl a Jih a menšími stanicemi Free a Jihlava. Úspěšným jihomoravským solitérem se postupně stalo Rádio Petrov Aleše Pohanky a Jefa Kratochvila. Specifickým multiregionálním rádiem je Proglas bodující především na Moravě u seniorů. Stojí za ním katolický kněz Martin Holík, provoz je financován z darů shromažďovaných nadačním fondem rádia. Určitý nevyužitý potenciál může být i v miniaturním Radiu R Františka Krpenského, protože jeho signál zasahuje velkou část Brna.

Dlouhodobě významnou pozici v Olomouckém kraji udržuje kooperující trio otce Pavla a syna Davida Foretníkových a Josefa Hejla, zastupujících rádia Haná a Haná SkyRock, respektive Rubi. Podobné postavení ve zlínském regionu drží Petr Zatloukal, majitel Rock Maxu a Radia Zlín.

V Čechách patří k posledním dlouhodobě nezávislým mohykánům Jan Požický s velmi konzervativně pojatým, přesto stále velmi populárním Radiem Contact Liberec. Tradičním leaderem mezi rádii v regionu Kladna je místní projekt Ivana Záboje Radio Relax. Stejně dominantní je Radio Egrensis v Chebu. Provozuje ho tu Antonín Hofmann. Nezávislým rádiem je také plzeňský Samson Jaroslava Samsona Lenka. Od startu v roce 2009 se ale tato stanice nijak neprosadila. Stále relativně novým subjektem s růstovým potenciálem je seniorské Radio Dechovka trojice Roman Culek, Karel Jůzek a Leoš Pohl.

V Praze sídlí dva nezávislí broadcasteři, každý se dvěma stanicemi. Svá rádia oba provozují hlavně z nadšení, ale jejich přístup je dosti odlišný. Zatímco Petr Stuchlík je spíše chladně kalkulujícím úspěšným investorem a do chodu svých profesionálně postavených rádií Classic Praha a Expres FM přímo nezasahuje, je Miroslav Pýcha v Color Music Radiu a Hey Radiu klíčovou osobou zajišťující každodenní chod včetně dramaturgických, produkčních a technických záležitostí.

Závěrem je třeba zmínit ještě jednu stanici, která léta stojí stranou zájmu – Radio France Internationale. Její kvalitní pražský FM vysílač svůj posluchačský potenciál rozhodně nevyužívá.

Záměrně zde neuvádím všechny nezávislé subjekty na trhu, protože některé jsou vzhledem k velikosti a dosahu akvizičně zcela nezajímavé (platí to i pro stanice v platformě DAB). Samozřejmě může a bude docházet k transakcím i mezi většími skupinami, takže k mání může být prakticky každé rádio.

 

 

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Žorž
24. 6. 2016 14:04

Nikdo jim nediktuje a přesto (až na Pražáky) hrajou takový hnusy. To nepochopim…

HOME
1
0
Přidejte komentář, prosím.x