Vážené čtenářky, milí čtenáři, těší mě Vaše komentáře a diskuzní příspěvky na tomto webu. Vylepšil jsem zobrazování nejnovějších komentářů, které rádi sledujete. Teď už je bez potíží najdete.
8. 10. 2016
První dojmy z poslechu Dance radia v Brně: Pokrytí 102,4 FM nevalné, ale vzhledem k umístění antény na relativně nízkém řadovém domě u Zelňáku se není co divit. RDS data jsou odlišná od Prahy: PS je statický _DANCE__, PTY Pop music, radiotext nenaběhl. Dance radio 102,4 bude ve Štatlu soupeřit o přízeň posluchačů především s lokálním Free Radiem 107,0, částečně také s Kiss Hády 88,3 a Radiem Rubi 96,4. Brněnské pásmo FM se v posledních letech nebývale zahustilo, v Brně a blízkém okolí je v provozu už 29 VKV vysílačů, což je téměř srovnatelné s hlavním městem Praha.
22. 9. 2016
Provozovat letní autokino s přenosem zvuku přes FM vysílač může přinášet komplikace. Své o tom ví provozovatel autokina v Ostravě – Vítkovicích u křižovatky Rudné a Místecké. Od ČTÚ dostal dočasné oprávnění na frekvenci 87,9 MHz a jak to dopadlo, najdete ZDE.
5. 9. 2016
V poslechovosti dlouhodobě klesající Rádio Bonton si s komunikací mimo vysílání (které zajišťují pouze čtyři lidé) velkou hlavu nedělá. Už v listopadu 2015 přestalo aktualizovat svůj web a Facebook. Stále funkční zůstává jeho účet na Twitteru, kde byl poslední tweet zveřejněn už v listopadu 2011, tedy ještě za éry alternativně pop-rockového Bontonu. Podívejte se sami.
27. 8. 2016
Plné ruce práce má v poslední době Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Probíhá mohutná vlna přejmenovávání rockových rádií, z nichž každé drží vícero licencí. Potvrzena je významná změna na severu a západě Čech, brzy zmizí Gama Rádio (on air od července 2009), nahrazuje ji „lidovější“ celoplošná značka Rock Radio skupiny Media Bohemia. Minulostí bude zakrátko i multiregionální brand Rádio Sázava (vysílající od října 2011), nový název je Hey Radio, vlastník Miroslav Pýcha zůstává. Do třetice řeší RRTV ještě jedno přejmenování, ale v tomto případě jde o formální potvrzení letité praxe – Radio Haná SkyRock, oficiálně Radio Haná Olomoucko (spuštěné v září 2009 rodinou Foretníkových), bude už i oficiálně Radio Haná SkyRock.
7. 8. 2016
Tip Rádio Svatopluka Janíka a Jana Ševely už třetím měsícem vysílá pouze na internetu a není DAB rádiem, ale stále se na webu a Facebooku prezentuje, jako by tomu tak bylo. Vypadá to, že tato svérázná stanice posluchačům digitálu ani nechybí, takže není důvod dále mrhat penězi.
3. 8. 2016
Aktuální výsledky poslechovosti: pád na polovinu u Dance radia (z 30 na 15 tisíc týdně), významnější sešup u Hitrádia Magic, další pokles u Samsonu, nikterak oslnivá čísla Českého Impulsu. Také dlouholeté minimum Bontonu (51 tisíc týdně) a Radia 1 (59 tis.). Vzhůru se vydaly žánrové programy Dechovka, Classic, Color i mainstreamový Relax. Český rozhlas Plus s 90 tisíci se vzdaluje znatelně slabšímu Rádiu Zet.
- 7. 2016
Hitrádio Orion přišlo o Zlín 88,6, přidělení licence úspěšně napadl neúspěšný žadatel o frekvenci Radio Haná SkyRock. Ze stejného důvodu předloni ani nezačalo vysílat Radio Kroměříž v Kroměříži na 103,3. Od loňska leží u ledu kvůli žalobci Free Radio frekvence Brno 102,4, na které se jen na pár týdnů objevilo Dance radio.
12. 6. 2016
Včera zahájilo vysílání jindřichohradecké Rádio Česká Kanada. Zatím pouze na frekvenci 103,6 MHz na dnešní poměry vysokým výkonem 1 kW ze stanoviště Políkno u Jindřichova Hradce. Internetové vysílání by mělo být spuštěno dnes, takže všichni budeme moci posoudit, co vlastně rádio vysílá.
5. 6. 2016
V Plzni opět vysílá na frekvenci 93,7 Autokino Plzeň. Nachází se stejně jako loni na místě zbouraného Domu kultury Inwest na Americké. Poznámka na okraj: Na stejném místě v devadesátých letech sídlilo Radio West Plzeň 89,6 podnikatele Jaroslava Kokeše.
14. 5. 2016
Šesté nejposlouchanější rádio v zemi Český rozhlas Dvojka konečně sjednotilo v RDS typ programu (PTY) na relevantní podobu Varied.
Dnes, v den 700. narozenin českého krále Karla IV., spouští Český rozhlas další smyčku na svém digitálním kanálu Rádio Retro. Jmenuje se U mikrofonu Otec vlasti a nahrazuje předešlý vynikající projekt Rozdělený svět.
6. 5. 2016
Postřeh z Prahy: Včera byl zahájen provoz hudebního klubu spojeného s Color Music Radiem. Podnik se jmenuje Color Music Club, sídlí v Lumírově 23 pod Vyšehradem a nabízí vedle poslechu Color Music Radia i živá vystoupení DJů vysílajících na tomto rádiu (Michael V., Friky, Dr. Bob, Gerry, Martin Svátek aj.) – funk, soul, R&B, hip-hop a další menšinové žánry. Web klubu
20. 4. 2016
Další změna ve vlastnické struktuře českých rádií je na obzoru. Rockově zaměřenou stanici z Mostu Gama Rádio (v éteru sedmým rokem) dosud vlastnila místní trojice Roman Viktora, Petr Petrik a Pavlína Borovská. Posledně jmenovaná dáma hodlá svůj třetinový podíl přepustit rozhlasové skupině Media Bohemia, která je v severních Čechách dlouhodobě velmi silná. V minulosti u jiných stanic byl takový převod začátkem procesu, na jehož konci bylo po určité době zrušení původní podoby rádia. Jestli severozápadní Čechy časem čeká dvojitá dávka Rock Radia, nebo jiná inovace z dílny týmu Daniela Sedláčka, je zatím otázkou.
12.4. 2016
Velmi překvapivá aktualita z webu RRTV: Hitrádio Magic Brno se po bezmála osmi letech existence chystá přejmenovat na Hitrádio City. Nevnese to do českého éteru, kde už dlouhodobě působí sesterské radio City v Praze, zmatek? Co vy na to?
1. 3. 2016
První březnový den přinesl do DABu novinku, která může být vnímána jako dobrá, ale i špatná zpráva. Novým rádiem, přesněji low-costovým nonstop hudebním kanálem, je v multiplexu RTI cz program jamesdean.fm spojený s pražským klubem James Dean. Přináší do éteru především rock’n’roll a pop oldies 50. a 60. let, tedy produkci, která byla v minulosti doménou Radia Olympic a určitý obsahový průnik existuje rovněž s jeho nástupcem Oldies Radio. Obrácenou stranou této změny je ukončení vysílání Radia 1, což je problém především v lokalitách Karlovy Vary, České Budějovice a Plzeň (tam však svítá naděje na FM frekvenci 97,5). Radio 1 se z digitálu stáhlo po zhruba 800 dnech (v multiplexu Teleko skončilo už s Novým rokem).
- 2. 2016
Duo méně známých rádií Tip Rádio a SeeJay Radio se po měsíční, nijak viditelně komunikované odmlce vrátilo do digitálního vysílání DAB v multiplexu příbramské firmy Teleko. U obou stanic zaujme především počet lajků na Facebooku: Tip nasbíral bezmála 33 tisíc fanoušků, SeeJay dokonce přes 215 tisíc zdvižených palců, což jsou hodnoty, které vzhledem k reálné poslechovosti na internetu vyvolávají pochybnosti.
23. 1. 2016
Pražské rádio Kiss 98, které hraje „To nejlepší z 90. a 80. let“ (od loňského září opět bez aktuálních hitů) a jehož staničním hlasem je Zdeněk Skřivánek, se vrátilo ve své RDSce na 98,1 k názvu „_KISS_98“, tedy s mezerou na začátku. Tato podoba PS byla vysílána již od prosince 1996, kdy rádio začalo „zářit“ ze stožáru Dlabačov. Dnes je program šířen z nedalekého stadionu Evžena Rošického, severovýchodního stožáru umělého osvětlení. Zároveň jsem zaregistroval změnu u sesterského Kiss Jižní Čechy na 97,7. Po bezmála třech letech je to první stanice skupiny Radio United, která má opět dynamické PS s informací o právě vysílané hudbě.
19. 1. 2016
Ani v novém roce se nelepší zdravotní stav Radia Dálnice, moravskoslezského pacienta již roky udržovaného v umělém spánku. Na pražské frekvenci 107,9 MHz i nadále vykazuje poruchu, takže při stereofonním poslechu hraje pouze v levém kanálu.
11. 1. 2016
Hledáte-li jednoduchý, nepřetechnizovaný seznam všech rádií na VKV, SV, DV a DAB v České republice, zkuste Seznam českých rozhlasových stanic na Wikipedii. Data jsou průběžně aktualizována (už zhruba sedm let i mojí maličkostí), takže to je jeden z nejpřesnějších přehledů, co na internetu naleznete. Pokud máte námět na opravu nebo aktualizaci, můžete sem napsat do komentáře. Seznam je na tomto místě.
1. 1. 2016
První zásadnější novoroční zprávou je aktualizace seznamu stanic v DAB multiplexu Teleko. Z ní vyplývá, že v DABu už nenajdeme stanice SeeJay Radio a Tip Rádio. Multiplex opustily také Radio 1 a Radio Beat, zůstaly pouze v multiplexu RTI cz. Naopak je v muxu Teleko zpět stanice Český rozhlas Vltava.
Archiv krátkých zpráv z rozhlasové scény z let 2013 až 2015
Tak, tak. Je to mnohem lepší.
Nicméně je fakt, že třeba v Praze nyní hrají daleko lépe mimopražské stanice. To však až od doby, kdy začal být dodržován limit 0 dBr. Takže to pomohlo nejen lepšímu zvuku, ale i dosahu. Při mých cestách po republice mi tak hrají stanice, které byly dříve zarušené těmi přeřvanými stanicemi na sousedních kmitočtech.
Pak jsou to pekna prasata a při 7-8dbr uz to nemá s hudbou nic spolecne, vezmete si priklad Rakousko ci Nemecko.Nemecko ma 0dbr a Rakousko myslim max 3dbr.Kdyz si poslechnete jak zni hudba tam a jak zde, clovek by se u nas pozvracel, zejména před omezenim.Nejde to po dobrem, pak je potřeba omezeni.Zavedeni 0dbr u nas je tak naopak vitane.
V tom Londýně jsou stanice, které řvou na 7-8 dBr stejně jako to bylo u nás. Opravdu to nebyla jen česká specialita. Nevím, čím to je a kde to má v historii své kořeny, ale u nás se prostě zakotvila mylná premisa, že tady se všechno dělá nejhůř a tam na západě je civilizovaný svět, který nám má jít vzorem a oni nás mají řídit a udělat tady něco s tím naším svinčíkem.
Ano jinde limit není, ale neprepaluji 7-8dbr apod jako tomu bylo u nas.Kdyby naši provozovatele nepalili 7dbr i vice, nebyl by limit 0dbr tolik prosazovan az nakonec prosazen.U nas se soutěžilo, kdo vic rve a vic przni zvuk.
No co, ať si dělají co chtějí, českému éteru už stejně dávno není pomoci.
Zarážející je spíše skutečnost, že se rádia musí potýkat s regulacemi a omezeními, která ani před „revolucí“ nebyla. Mám na mysli limit modulačního výkonu na 0 dBr. Srovnání s Londýnem kulhá, tam tento limit nemají. Stalo se to, na co odborníci s dostatečným předstihem upozorňovali – významně se snížil dosah vysílání a začíná to mít i nezanedbatelný hospodářský dopad. Význam monofonního vysílání s omezením MPX výkonu ještě stoupl, neboť nejde jen o to, že rádio „při stereu víc šumí“, ale také o to, že lze vypustit pilotní tón a tím vytvořit rezervu výkonu využitelnou pro zvukovou informaci, tedy přidat na hlasitosti. Nemá žádný smysl nadávat na Impuls nebo na jeho posluchače. Ať si sypou popel na hlavu všichni, kteří se zasloužili o zavedení limitu nebo nad jeho zaváděním dokonce jásali blahem.
Je to logicke – kdyz normalizacni pop na Impulsu, tak prece jen v normalizacni mono „kvalite“. Stereo je beztak zapadni vymysl, ktery obycejny cesky posluchac nepotrebuje.
Ach jo, ten cesky eter se opravdu nezlepsi, spis naopak :/
Monofonní provoz jako způsob zvýšení dosahu FM signálu je běžný u pirátských stanic v Londýně. Že o tom bude 25 let po revoluci uvažovat zavedená celoplošná mainstreamová stanice, je velmi zarážející. Ale dost to vypovídá o publiku, které Rádio Impuls má a kterému se vše přizpůsobuje.