Jinak z toho Ještědu má asi nejmenší datový tok Bonton (40 kbps), u těch RU to tedy odpovídá předpokladům pro plný mux a stavu během testovacích pokusů.
Od pana Procházky zaznělo, že pokud se DAB+ rádia osvědčí a bude zájem, tak mohou provést změnu z EEP-2A na EEP-3A a přidat rádia. Tedy ne zvýšit datové toky. :-/
Protože předpokládám, že za 5 až 10 let bude k dispozici kodekový update, který při zachováni kvality zvuku toto snížení umožní.
Momentálně je technicky možné vysílat v rozsahu 8 až 192 kbps.
Před 20 lety jsme poslouchali testy digitálního rozhlasového vysílání DRM (pro dlouhé, střední a krátké vlny). Nějaký čas vysílala na středních vlnách také rozhlasová stanice RTL – 24 kbit/s a stereo! To byla tehdy sláva. Stejný kodek, akorát tam se do radiového kanálu opravdu nic víc nevešlo. To co teď leze z ČRA muxu u stanice deklarované jako 40 kbit/s pro zvuk něco málo přes 30 kbit/s. A ve stejném zabezpečení je v muxu prázdno dalších 600 kbit/s. To je prostě spiknutí! 😉
Dnešní den dává vzpomenout na začátky působení ČRo v DAB éteru.
Radio Beat máme na 11B v ČB z Radeče.
Pokud někdo dokážete rozkrýt kolik ze 40kbps aktuálně obnáší PAD data, tak se podělte. Může to být i méně, než 8kbps.
Za mě i ten spin nehraje vubec spatne. Kiss v porovnani s fm prakticky neni rozdil, takze ikdyz jsou nizke toky, spatne to nezni a to jsem to zkousel ve 3 autech i doma na hifi
A jak si s tím kodekovým updatem poradí DAB rádia vzniklá před updatem? Už teď mám doma dva přijímače, co nezvládají ani HE-AAC v2. Teorii máte s panem Hrabákem hezkou, ale praxe asi bude bolet.
Já jsem se přepsal v písmenku. Jen jsem popsal, jak si myslím, že to pan Hrabák myslel.
Jinak AAC se vyvíjí dál a je jasné, že nekompatibilita by byla problém.
To by asi nastalo v případě oggu.
Vsak nemusime chodit daleko. Uz se jedna evoluce provedla. Jestli se nepletu, byl DAB a ted je DAB+. Treba to bude jak s prackou, ceka nas DAB++ a DAB+++ 😀
Tak on to řekl celkem jasně: zapomeňte na to, že zvuk z rádia může být kvalitní, i tak je prý zvuk DABu lepší než FM (obojí je hodně přiohnutá pravda). No a k tomu si stačilo poslechnout, jak měli „zvládnutý“ zvuk na té konferenci, a asi je jasné, jaký je jejich vztah ke kvalitnímu zvuku 🙂
Nejstřízlivější pohled na věc měl za mě pan Hrabák, a to fakt nejsem fanoušek jeho stanic.
Podle fotek od kolegů je DAB+ AS v úrovni anténího systému muxu 24 na JZ rohu věže. SV směrem tomu tedy bude slušně stínit konstrukce věže. Pokud by to bylo ideálně nahoře a dle IO, bez zastínění by to mohlo vypadat takto:
Pokud by šlo o prioritní systém, tak by se řešení určitě našlo, ale v této chvíli to byla zajisté cesta nejmenšího odporu. Také by DAB+ mohl být Novodvorské, tam je na konstrukci také dost místa. GSMweb.cz – foto BTS CityTower nejpřirozenější alternativa k Žižkovu, ale je otázka, jak se tam budou tvářit na další AS, který by měl být minimálně ve stejné výšce jako ten televizní. Stávající dipólek je schovaný za konstrukcí jak nosiče tak takové středové zdi na střeše, takže na západ to moc nehraje. GSMweb.cz – foto BTS
Hmm, na „šestkových“ kanálech nemám šanci (PL tv). No a celoplošný mux CDG si na kopci poslechnu pouze ze Žižkova na 11D. Jihlava 7B bez šance (protože Ještěd taky na 7B) a Kojál na 7C taky ne (protože Teleko z Černé hory taky na 7C).
Se mi nezdá když se play.cz vyhýbal MB jako čert kříži. Maximálně co tam přechodně trpěli bylo hitrádio Vysočina. A myslím přesně ten kraj nezískali 🙂 jako jediný
Jasně, asi to nebude to samé jako úprk rádií od Křetínskeho, každopádně bylo by zvláštní že by něco od MB znělo v play.cz muxu. Je taky otázka jak se jim to podaří uživit, když jejich eso RU je u CDG a na play.cz zbydou no name rádia.
Mimo jiné právě je čas kdy by měl být výstup z poslechovosti a zatím se nic neděje.
RTI cz ve svých multiplexech „přejmenovalo“ Radio BEAT / BEAT na *Radio BEAT* / *BEAT*. Hvězdičky posunou stanici v seznamu dostupných na přední místa.
Bonton v celoplosce nebude, ani e2 apod. 🙂 asi budete hodne prekvapeni, jaka tragedie to bude
Naladte si v 9hodin radio, ale navic jen ve 4 velkych mestech.. je to k smichu:(
Předpokládám, že SvcID to má stále stejné jako varianty u CDG a Coloru. Tudíž v autě, respektive u přijímače s podporou Service Following, to bude jen další zbytečná duplicita v seznamu stanic a uživatel stejně nebude mít moc nad tím jaká varianta mu bude hrát. Tenhle přístup se mi nelíbí.
Už se mega moc těším až to CDG spustí . Defakto první oficiální komerční DAB+ multiplex s pořádnými vysílači a výkony . Nepočítám RTI , protože ti mají hrozná stanoviště . Podle mě spustí všech minimálně 17 vysílačů , které jsou uvedené na webu dabplus.cz/seznam-vysilacu . A to by bylo něco . To by měli určitě lepší pokrytí jak nějaké RTI . No nechme se překvapit v úterý . Ale snad tomu tak bude a moje spekulace budou pravdivé .
Ha ale 40-48kbps ale záleží v jakém formátu . Pokuď by to bylo v mp3 , tak máte pravdu že by to bylo zřejmě strašné . Ale pokuď to bude ve formátu aac , tak to bude něco jako 128 kbps ve formátu mp3 .
HE-AAC v2 ( SBR+PS) je i tak hrůza, staci si poslechnout Cesky rozhlas, ten to same pouzívá u regionálních stanic a 48kbps zní děsně, umělé plechové výšky co trhají uši. Ted si vezmete doprovodne sluzby jako obrazky a dalsi, což také neco sebere a nektere stanice budou startovat dokonce jen na 40kbps a bude i vyskyt 32kbps.. To už bude slušný humíáč. A zní to mnohem hůř než mp3 128 kbps. Jestli chce rict že ne, doporučuji si zajít na ušní a to neber prosím urážlivě. Proto to taky nikde ve svete nepouzivaji.
Tohle srovnání je mimo. MP3 ve 128 kbps je poslechově srovnatelné tak s AAC+ kolem 72 kbps. Toky kolem 48 kbps jsou ekvivalentem MP3 někde kolem 80-96 kbps, takže tragédie.
Souhlas, ono mi stačil v MUXu ČRo i Radiožurnál, který ač má „dokonce“ 64kbps, tak když mi při jeho poslechu mělo rádio v autě tendence přepínat ma DAB, tak tam ta komprese, hlavně při hudbě, opravdu dost slyšet, alespoň pro mě, že to bylo tak otravné, že mě to donutilo tohle přepínání na DAB vypnout. A pakliže opravdu ostrý start DAB bude vypadat takto, s toky 48kbps a podobně, tak pak je pro mě DAB opravdu mrtvá technologie a opravdu netuším, proč se to s tímhle přístupem vlastně buduje, bohužel…
Klasické MP3 (576 vzorků na snímek) můžete kvalitativně srovnávat s klasickým AAC (1024 vzorků na snímek). V úrovni 128kbps stereo dávám osobně přednost aac, byť větší rozdíl uslyšíme při nižším bitrate. Každěmu vyhovuje něco jiného a také záleží na druhu obsahu (o jakou hudbu jde a podobně).
Hlavně je ale potřeba dodat, že u mp3 jsou běžně dostupná další nastavení kodeku, která zvuk výrazně ovlivní, takže je dobré používat takové enkodéry, které mají tato nastavení přístupná, vy si je projdete a zamyslíte se nad tím, co vlastně děláte.
Pokud chcete kvalitní mp3, bude vás enkódovací proces stát asi 5x více času, než u AAC. Záleží na podmínkách.
HEAAC můžete srovnávat pouze s MP3 PRO (oba tyto kodeky využívají SBR). I zde bude hrát (HE)AAC mírné lépe, než mp3PRO.
Pokud máte někdo možnost enkódovat doma na stole specifické DAB+ AAC s 960 vzorky na snímek, tak se určitě podělte. Třeba už open source komunita postoupila na další level. Toto AAC bude hrát jinak, než běžné AAC, které si doma v klidu vyrobíte. Bylo by fajn, aby se tento DABový kodek více zpřístupnil. Potřebujeme ho implementovat do studií rozhlasových stanic, tento dále distribuovat a zbavit se tak nutnosti následně převádět aac1024 na aac960.
RTI zas tak hrozná stanoviště nemá a budou přibývat (hrozný je ovšem obsah multiplexu, až na světlé výjimky). CDG bude mít zcela jistě lepší pokrytí, ale je otázka, zda pojede okamžitě vše. Hlavní problém ovšem bude v technické kvalitě vysílaného obsahu.
Expres FM má už dlouhé roky v DAB u Českých Radiokomunikací (nyní multiplex CDG DAB+ Reg) chybný PTY Varied (na FM Pop music). Přesně naopak je to u Rádia Praha. Nesmysl je rovněž u Radia Dechovka, které podle CDG hraje Pop music. Nesoulad mezi tím, co je jako PTY uvedeno na FM a v DAB, panuje taky u Radia Proglas. Na FM jde o stanici typu Culture, zatímco v DAB je to formát Religion.
Problém by to byl, pokud by rádio v DAB+ vysílalo na území, pro které nemá původní FM licenci. Jinak by totiž vůbec nemělo smysl žádat o DAB+ licenci. Stačilo by získat jakýkoliv bezvýznamný FM vysílač někde v ČR a rázem by dané rádio mělo k dispozici území vybraného DAB+ vysílače/sítě kdekoliv v ČR v režimu převzatého vysílání. Což takto půjde dost těžko. 🙂
Nikoliv, prevzate vysilani problem neni.. Stejne jako tu v tomto rezimu vysilalo německé Swarzwaldradio (skoncilo samo diky vysokym poplatkum OSA) a dalsi mrak jinych stanic.
Pokud se něco nezměnilo, tak stačí mít licenci v „jakémkoliv“ civilizovaném státě a můžeš být převzatým vysíláním pro DAB v ČR.
Samozřejmě je to na tenkém ledě, protože obsah vysílání defakto hlídá jiný stát.
Čekal jsem spíš něco přímo v Ostravě. Teoreticky by mohli zkoušet také Lysou, ale toto evidentně ani za jednu stranu nemuselo na koordinaci a nejspíš se to schovalo pod Hošťálkovice. Lokality_BS+Omikron_250201.png (1984×1403)
11D-Inu, každý začátek je těžký
Momentálně spuštěn Ještěd 7B.
Praha 11D už jede, obsazenost 6x RU s 40-48 kbit/s, třeba Radio 1 s 40 kbit/s. 🙂
To tam nic jiného není? Z Ještědu jede asi totéž, co v Praze na 6B, včetně Dance, Pigy, Dechovky, Expresu a Classiku.
Ano, pouze těchto šest rádií: Radio 1, Signál a Spin 40 kbit/s a Beat, Country a Kiss 48 kbit/s.
Přesně tyto z RU nejsou v multiplexu z Ještědu…
.
Jinak z toho Ještědu má asi nejmenší datový tok Bonton (40 kbps), u těch RU to tedy odpovídá předpokladům pro plný mux a stavu během testovacích pokusů.
Od pana Procházky zaznělo, že pokud se DAB+ rádia osvědčí a bude zájem, tak mohou provést změnu z EEP-2A na EEP-3A a přidat rádia. Tedy ne zvýšit datové toky. :-/
A pan Hrabák (Impuls) by si díky vývoji za pár let dokázal představit ještě nižší datové toky než jsou použity nyní. 🙂
Protože předpokládám, že za 5 až 10 let bude k dispozici kodekový update, který při zachováni kvality zvuku toto snížení umožní.
Momentálně je technicky možné vysílat v rozsahu 8 až 192 kbps.
Před 20 lety jsme poslouchali testy digitálního rozhlasového vysílání DRM (pro dlouhé, střední a krátké vlny). Nějaký čas vysílala na středních vlnách také rozhlasová stanice RTL – 24 kbit/s a stereo! To byla tehdy sláva. Stejný kodek, akorát tam se do radiového kanálu opravdu nic víc nevešlo. To co teď leze z ČRA muxu u stanice deklarované jako 40 kbit/s pro zvuk něco málo přes 30 kbit/s. A ve stejném zabezpečení je v muxu prázdno dalších 600 kbit/s. To je prostě spiknutí! 😉
Dnešní den dává vzpomenout na začátky působení ČRo v DAB éteru.
Radio Beat máme na 11B v ČB z Radeče.
Pokud někdo dokážete rozkrýt kolik ze 40kbps aktuálně obnáší PAD data, tak se podělte. Může to být i méně, než 8kbps.
Myslím, že v DABPlayeru to bylo pěkně vidět: https://www.ukwtv.de/cms/downloads-aside/281-dab-player-von-andreas-gsinn.html
Z těch 48 kbit/s u Beatu je pro audio jen 39 kbit/s. V případě Spinu s 40 kbit/s je pro audio jen 33 kbit/s. PAD je zde 3-4 kbit/s.
Za mě i ten spin nehraje vubec spatne. Kiss v porovnani s fm prakticky neni rozdil, takze ikdyz jsou nizke toky, spatne to nezni a to jsem to zkousel ve 3 autech i doma na hifi
Zni to otresne, vsechny stanice v siti B, shoduji se na tom vsichni. Ve skupine o DAB+ je velke rozcarování.
A jak si s tím kodekovým updatem poradí DAB rádia vzniklá před updatem? Už teď mám doma dva přijímače, co nezvládají ani HE-AAC v2. Teorii máte s panem Hrabákem hezkou, ale praxe asi bude bolet.
Neporadí, musela by být rádia nová. Navíc zatím žádný další „úspornější“ kodek ohledně DAB není a ani se nechystá. Hrabák hodně fantazíroval.
Já jsem se přepsal v písmenku. Jen jsem popsal, jak si myslím, že to pan Hrabák myslel.
Jinak AAC se vyvíjí dál a je jasné, že nekompatibilita by byla problém.
To by asi nastalo v případě oggu.
Se ty přijímače prostě všechny vyhodí – to je ta nižší uhlíková stopa DABu, jak říká často pan Holík…
Vsak nemusime chodit daleko. Uz se jedna evoluce provedla. Jestli se nepletu, byl DAB a ted je DAB+. Treba to bude jak s prackou, ceka nas DAB++ a DAB+++ 😀
Jediná za více jak 40 let existence této technologie, DAB není DVB-T a toto nehrozí.
Tak on to řekl celkem jasně: zapomeňte na to, že zvuk z rádia může být kvalitní, i tak je prý zvuk DABu lepší než FM (obojí je hodně přiohnutá pravda). No a k tomu si stačilo poslechnout, jak měli „zvládnutý“ zvuk na té konferenci, a asi je jasné, jaký je jejich vztah ke kvalitnímu zvuku 🙂
Nejstřízlivější pohled na věc měl za mě pan Hrabák, a to fakt nejsem fanoušek jeho stanic.
Já myslím, že stream si vzal na hrb pan Polák, včetně zvuku. ČRa s ním nic nemají.
V tom případě Lukášovi díky aspoň za to. Trochu to ilustruje velikost významu, jaký tomu ČRa přisuzují 🙂
za co?
jak jako na hrb?
Dab nepřinese nové stanice neboť náklady na provoz jsou dražší.
Náklady jsou to především navíc. Pokud bude v nějakém horizontu následovat vypnutí VKV-FM, pak teprv budou náklady nižší…
Odchod stanic RU z ostatních sítí:
Radio Čas a Radio Čas Rock jsou zpět v DAB.
Odkud?
Podle sporadického výskytu signálu na Kolínsku v autě bych to tipoval na 6C Jihlava.
Osobně jsem zvědavý na Praha-Ládví, jest-li to dosvítí až k nám na Mělník…..
Z Ládví to jde na S/SV/V velmi dobře, takže i když bude anténa natočená do centra Prahy, hrát by to mělo.
Podle fotek od kolegů je DAB+ AS v úrovni anténího systému muxu 24 na JZ rohu věže. SV směrem tomu tedy bude slušně stínit konstrukce věže. Pokud by to bylo ideálně nahoře a dle IO, bez zastínění by to mohlo vypadat takto:
Miluju ty tvoje mapky. 🙂
Kombinace pokrytí Ládví + City Tower (klidně i s 1 kW) by mohla dopadnout velmi slušně.
AS na Ládví nelze umístit jinam, nahoře je AS pro 97,2 FM.
Pokud by šlo o prioritní systém, tak by se řešení určitě našlo, ale v této chvíli to byla zajisté cesta nejmenšího odporu. Také by DAB+ mohl být Novodvorské, tam je na konstrukci také dost místa. GSMweb.cz – foto BTS CityTower nejpřirozenější alternativa k Žižkovu, ale je otázka, jak se tam budou tvářit na další AS, který by měl být minimálně ve stejné výšce jako ten televizní. Stávající dipólek je schovaný za konstrukcí jak nosiče tak takové středové zdi na střeše, takže na západ to moc nehraje. GSMweb.cz – foto BTS
Hmm, na „šestkových“ kanálech nemám šanci (PL tv). No a celoplošný mux CDG si na kopci poslechnu pouze ze Žižkova na 11D. Jihlava 7B bez šance (protože Ještěd taky na 7B) a Kojál na 7C taky ne (protože Teleko z Černé hory taky na 7C).
Ani Pařizkovy děti nechystaji další stanice k rádiu čas a čas rock.
Ty jdou cestou rozumu života v realitě…
Tak učesat,oblict kvádro, nahodit úsměv a hurá na tiskovku. Bude to velká sláva.. jen připomenu, že plán to spustit byl 1. září..
Bude tiskovka dostupná někde on-line, ví někdo?
Zde:
https://www.youtube.com/live/IpF6OE0tsrc?si=RHaaO2VKi49SRo7I
👍 Díky.
Do tydne ma odstartovat play.cz , takze tam se snad objevi i nejake nove radio. Tipuju Fajn Fresh, Helax, co mam indicie a kvalita bude nad 112 kbps
Se mi nezdá když se play.cz vyhýbal MB jako čert kříži. Maximálně co tam přechodně trpěli bylo hitrádio Vysočina. A myslím přesně ten kraj nezískali 🙂 jako jediný
čert kříži? spíš proto že pro vysílání na netu mají vlastní platformu
Jasně, asi to nebude to samé jako úprk rádií od Křetínskeho, každopádně bylo by zvláštní že by něco od MB znělo v play.cz muxu. Je taky otázka jak se jim to podaří uživit, když jejich eso RU je u CDG a na play.cz zbydou no name rádia.
Mimo jiné právě je čas kdy by měl být výstup z poslechovosti a zatím se nic neděje.
Eso RU je sice u CDG, ale moc se jim asi platit nechce, proto ty hodně nízký datový toky. 🙂
Těch 112 kbps se mi nezdá, leda že by ČRa chtěly masochisticky předvést praktický rozdíl v kvalitě 😀
Pokud je u ČRA tak draho, že i velký mediální dům si zvolil ty nejlevnější datové toky, už vidím jak samohrajky z internetu platí za 112 kbps. 🙂
RTI cz ve svých multiplexech „přejmenovalo“ Radio BEAT / BEAT na *Radio BEAT* / *BEAT*. Hvězdičky posunou stanici v seznamu dostupných na přední místa.
Hvězdičky na rozloučenou u RTI?
Zároveň byl Beat dnes odpoledne či večer vyřazen z CDG DAB+ Reg, který se nově nazývá CRA DAB+ REGION.
To by mohli zvýšit bitrate Dance rádiu a Bontonu a přepnout na stereo.
Jiné změny tam letmým pohledem nepozoruji. Vypadá to na použití známější značky CRA i v muxu B. Rozumný krok.
Bonton bude v celoplosnem mux B, dostane tam krasnych 32kbps.
Bonton mě popravdě nezajímá, spíš to Dance rádio.
Mě také nezajímá, jen referuji co bude, když jsi Bonton zmínil.
Bonton v celoplosce nebude, ani e2 apod. 🙂 asi budete hodne prekvapeni, jaka tragedie to bude
Naladte si v 9hodin radio, ale navic jen ve 4 velkych mestech.. je to k smichu:(
Předpokládám, že SvcID to má stále stejné jako varianty u CDG a Coloru. Tudíž v autě, respektive u přijímače s podporou Service Following, to bude jen další zbytečná duplicita v seznamu stanic a uživatel stejně nebude mít moc nad tím jaká varianta mu bude hrát. Tenhle přístup se mi nelíbí.
A v muxu Color je nová identifikace (krátká i dlouhá) BEAT, dříve Beat.
Tak dle předpokladů mám v seznamu autorádia nyní *BEAT* a Beat. Zvolím *BEAT*, chvíli to hledá a hraje Beat. Čili „vychytávka“ celkem na nic.
Poslední desítky hodin s možností proskenovat kanály, kde to 4.2. spustí CDG. Dle map to stále vypadá na úterní zlepšené podmínky…
Už se mega moc těším až to CDG spustí . Defakto první oficiální komerční DAB+ multiplex s pořádnými vysílači a výkony . Nepočítám RTI , protože ti mají hrozná stanoviště . Podle mě spustí všech minimálně 17 vysílačů , které jsou uvedené na webu dabplus.cz/seznam-vysilacu . A to by bylo něco . To by měli určitě lepší pokrytí jak nějaké RTI . No nechme se překvapit v úterý . Ale snad tomu tak bude a moje spekulace budou pravdivé .
A toky 40-48kbps, takže zvukohrůza, dobrá tak na kapesní chrchlátka.
Ha ale 40-48kbps ale záleží v jakém formátu . Pokuď by to bylo v mp3 , tak máte pravdu že by to bylo zřejmě strašné . Ale pokuď to bude ve formátu aac , tak to bude něco jako 128 kbps ve formátu mp3 .
HE-AAC v2 ( SBR+PS) je i tak hrůza, staci si poslechnout Cesky rozhlas, ten to same pouzívá u regionálních stanic a 48kbps zní děsně, umělé plechové výšky co trhají uši. Ted si vezmete doprovodne sluzby jako obrazky a dalsi, což také neco sebere a nektere stanice budou startovat dokonce jen na 40kbps a bude i vyskyt 32kbps.. To už bude slušný humíáč. A zní to mnohem hůř než mp3 128 kbps. Jestli chce rict že ne, doporučuji si zajít na ušní a to neber prosím urážlivě. Proto to taky nikde ve svete nepouzivaji.
Tohle srovnání je mimo. MP3 ve 128 kbps je poslechově srovnatelné tak s AAC+ kolem 72 kbps. Toky kolem 48 kbps jsou ekvivalentem MP3 někde kolem 80-96 kbps, takže tragédie.
Souhlas, ono mi stačil v MUXu ČRo i Radiožurnál, který ač má „dokonce“ 64kbps, tak když mi při jeho poslechu mělo rádio v autě tendence přepínat ma DAB, tak tam ta komprese, hlavně při hudbě, opravdu dost slyšet, alespoň pro mě, že to bylo tak otravné, že mě to donutilo tohle přepínání na DAB vypnout. A pakliže opravdu ostrý start DAB bude vypadat takto, s toky 48kbps a podobně, tak pak je pro mě DAB opravdu mrtvá technologie a opravdu netuším, proč se to s tímhle přístupem vlastně buduje, bohužel…
Ano opravdu bude, v mux bude cca 17 stanic. DAB+ si na sebe musí nejprve vydělat, aspoň tak to vidí někteří provozovatelé..
Klasické MP3 (576 vzorků na snímek) můžete kvalitativně srovnávat s klasickým AAC (1024 vzorků na snímek). V úrovni 128kbps stereo dávám osobně přednost aac, byť větší rozdíl uslyšíme při nižším bitrate. Každěmu vyhovuje něco jiného a také záleží na druhu obsahu (o jakou hudbu jde a podobně).
Hlavně je ale potřeba dodat, že u mp3 jsou běžně dostupná další nastavení kodeku, která zvuk výrazně ovlivní, takže je dobré používat takové enkodéry, které mají tato nastavení přístupná, vy si je projdete a zamyslíte se nad tím, co vlastně děláte.
Pokud chcete kvalitní mp3, bude vás enkódovací proces stát asi 5x více času, než u AAC. Záleží na podmínkách.
HEAAC můžete srovnávat pouze s MP3 PRO (oba tyto kodeky využívají SBR). I zde bude hrát (HE)AAC mírné lépe, než mp3PRO.
Pokud máte někdo možnost enkódovat doma na stole specifické DAB+ AAC s 960 vzorky na snímek, tak se určitě podělte. Třeba už open source komunita postoupila na další level. Toto AAC bude hrát jinak, než běžné AAC, které si doma v klidu vyrobíte. Bylo by fajn, aby se tento DABový kodek více zpřístupnil. Potřebujeme ho implementovat do studií rozhlasových stanic, tento dále distribuovat a zbavit se tak nutnosti následně převádět aac1024 na aac960.
odr-audioenc umi kodovat ze vstupu zvukove karty, stalo by za to otestovat jak to hraje
RTI zas tak hrozná stanoviště nemá a budou přibývat (hrozný je ovšem obsah multiplexu, až na světlé výjimky). CDG bude mít zcela jistě lepší pokrytí, ale je otázka, zda pojede okamžitě vše. Hlavní problém ovšem bude v technické kvalitě vysílaného obsahu.
Ještě jsem u Kolína stihnul načíst nové Türk Radyo na 11C z Vídně, pak by to měla překrýt Kleť s Play.cz.
Expres FM má už dlouhé roky v DAB u Českých Radiokomunikací (nyní multiplex CDG DAB+ Reg) chybný PTY Varied (na FM Pop music). Přesně naopak je to u Rádia Praha. Nesmysl je rovněž u Radia Dechovka, které podle CDG hraje Pop music. Nesoulad mezi tím, co je jako PTY uvedeno na FM a v DAB, panuje taky u Radia Proglas. Na FM jde o stanici typu Culture, zatímco v DAB je to formát Religion.
V databázi ČTÚ se objevilo dalších 14 zajímavých DAB zářezů, i když s viditelně úspornou konfigurací:
Broadcast Services:
8C Praha – Ládví 1,6 kW
8C Benešov – Kozmice 1,6 kW
10A Brno – Hády PČR 1,6 kW
9C Frenštát pod Radhoštěm – Velký Javorník 0,8 kW
9A Pardubice – silo Slatiňany 1,6 kW
6C Jihlava – Skalky 3,2 kW
GG Omikron:
6C Praha – Ládví 1,6 kW
12A Brno – Hády PČR 1,6 kW
12B Frenštát pod Radhoštěm – Velký Javorník 0,8 kW
COLOR DAB+:
6A Karlovy Vary – sídliště Stará Role 1 kW
Již rozvysílané:
FIERA:
9A Tábor – ubytovna Zavadilská 0,4 kW
RTI cz STC:
8D Praha – Pankrác City Tower 0,2 kW
8D Benešov – Kochánov 2 kW
COLOR DAB+ PLZ:
12B Plzeň – Černice 1 kW
Všichni chtějí evidentně pouze splnit licenční podmínky. Mimochodem, Fiera v Táboře snad ještě nevysílá?
9A Tábor spuštěn včera, obsahuje Energic.
V Táboře obsahuje Energic, Hey, Color, Sázavu a ZUN
Děkuji, pořád se něco děje.
Na začátek to bohatě stačí, kor, když někteří budou mít problém zaplnit mux dostatkem platících zákazníků. Zbytečné pálit energii + peníze.
Co je ale překvapující, že zatím žádné další rádio nepožádalo RRTV o DABovou licenci (https://rrtv.gov.cz/cz/static/prehledy/prehled-zadosti-o-licenci-a-registraci.htm). To všichni počítají s šířením v režimu převzatého vysílání? Nebo šetří peníze za správní poplatky?
Ano, protože DAB+ je prozatím pro většinu rádiových skupin jen „doplněk“, nikoliv hlavní platformou šíření. Ničemu to nevadí.
Problém by to byl, pokud by rádio v DAB+ vysílalo na území, pro které nemá původní FM licenci. Jinak by totiž vůbec nemělo smysl žádat o DAB+ licenci. Stačilo by získat jakýkoliv bezvýznamný FM vysílač někde v ČR a rázem by dané rádio mělo k dispozici území vybraného DAB+ vysílače/sítě kdekoliv v ČR v režimu převzatého vysílání. Což takto půjde dost těžko. 🙂
Nikoliv, prevzate vysilani problem neni.. Stejne jako tu v tomto rezimu vysilalo německé Swarzwaldradio (skoncilo samo diky vysokym poplatkum OSA) a dalsi mrak jinych stanic.
Pokud se něco nezměnilo, tak stačí mít licenci v „jakémkoliv“ civilizovaném státě a můžeš být převzatým vysíláním pro DAB v ČR.
Samozřejmě je to na tenkém ledě, protože obsah vysílání defakto hlídá jiný stát.
Překvapivý je ten Velký Javorník, protože pro pokrytí MS kraje není úplně ideální. Takže bude nutno výrazně dokrýt Ostravu a okolí.
Čekal jsem spíš něco přímo v Ostravě. Teoreticky by mohli zkoušet také Lysou, ale toto evidentně ani za jednu stranu nemuselo na koordinaci a nejspíš se to schovalo pod Hošťálkovice. Lokality_BS+Omikron_250201.png (1984×1403)
V Ostrave muzou v klidu pouzit sve vysilaci stanoviste pro Cas s vyhledem na celou Ostravu az po Beskydy.
https://mapy.cz/s/bukecabezu
Jisté zdroje počítají spíše s tímto stanovištěm: https://mapy.cz/s/cefovulago
Kdysi jsem z té kóty poslouchával Radio Čas 105,9, jeví se to jako kompromis, aby Pařízkovi byli s minimálními náklady slyšet ve třech krajích.