Komentáře
Ivo Harvánek
SLEDUJEME ÚNOROVÝ BOOM DIGITÁLNÍHO RÁDIA: Mapa DAB vysílačů v Česku
CO POSLOUCHAT V PRAZE: Přehled rádií v metropoli aktuálně a hezky na jednom místě
DOBRÁ HUDBA PODLE IVO HARVÁNKA: Neustále doplňované playlisty na Spotify
Nejnovější komentáře
Ivo Harvánek
RTI cz ve svých multiplexech „přejmenovalo“ Radio BEAT / BEAT na *Radio BEAT* / *BEAT*. Hvězdičky posunou stanici v seznamu dostupných na přední místa.
Hvězdičky na rozloučenou u RTI?
Předpokládám, že SvcID to má stále stejné jako varianty u CDG a Coloru. Tudíž v autě, respektive u přijímače s podporou Service Following, to bude jen další zbytečná duplicita v seznamu stanic a uživatel stejně nebude mít moc nad tím jaká varianta mu bude hrát. Tenhle přístup se mi nelíbí.
Poslední desítky hodin s možností proskenovat kanály, kde to 4.2. spustí CDG. Dle map to stále vypadá na úterní zlepšené podmínky…
Už se mega moc těším až to CDG spustí . Defakto první oficiální komerční DAB+ multiplex s pořádnými vysílači a výkony . Nepočítám RTI , protože ti mají hrozná stanoviště . Podle mě spustí všech minimálně 17 vysílačů , které jsou uvedené na webu dabplus.cz/seznam-vysilacu . A to by bylo něco . To by měli určitě lepší pokrytí jak nějaké RTI . No nechme se překvapit v úterý . Ale snad tomu tak bude a moje spekulace budou pravdivé .
A toky 40-48kbps, takže zvukohrůza, dobrá tak na kapesní chrchlátka.
Ha ale 40-48kbps ale záleží v jakém formátu . Pokuď by to bylo v mp3 , tak máte pravdu že by to bylo zřejmě strašné . Ale pokuď to bude ve formátu aac , tak to bude něco jako 128 kbps ve formátu mp3 .
HE-AAC v2 ( SBR+PS) je i tak hrůza, staci si poslechnout Cesky rozhlas, ten to same pouzívá u regionálních stanic a 48kbps zní děsně, umělé plechové výšky co trhají uši. Ted si vezmete doprovodne sluzby jako obrazky a dalsi, což také neco sebere a nektere stanice budou startovat dokonce jen na 40kbps a bude i vyskyt 32kbps.. To už bude slušný humíáč. A zní to mnohem hůř než mp3 128 kbps. Jestli chce rict že ne, doporučuji si zajít na ušní a to neber prosím urážlivě. Proto to taky nikde ve svete nepouzivaji.
Tohle srovnání je mimo. MP3 ve 128 kbps je poslechově srovnatelné tak s AAC+ kolem 72 kbps. Toky kolem 48 kbps jsou ekvivalentem MP3 někde kolem 80-96 kbps, takže tragédie.
Souhlas, ono mi stačil v MUXu ČRo i Radiožurnál, který ač má „dokonce“ 64kbps, tak když mi při jeho poslechu mělo rádio v autě tendence přepínat ma DAB, tak tam ta komprese, hlavně při hudbě, opravdu dost slyšet, alespoň pro mě, že to bylo tak otravné, že mě to donutilo tohle přepínání na DAB vypnout. A pakliže opravdu ostrý start DAB bude vypadat takto, s toky 48kbps a podobně, tak pak je pro mě DAB opravdu mrtvá technologie a opravdu netuším, proč se to s tímhle přístupem vlastně buduje, bohužel…
Ano opravdu bude, v mux bude cca 17 stanic. DAB+ si na sebe musí nejprve vydělat, aspoň tak to vidí někteří provozovatelé..
Klasické MP3 (576 vzorků na snímek) můžete kvalitativně srovnávat s klasickým AAC (1024 vzorků na snímek). V úrovni 128kbps stereo dávám osobně přednost aac, byť větší rozdíl uslyšíme při nižším bitrate. Každěmu vyhovuje něco jiného a také záleží na druhu obsahu (o jakou hudbu jde a podobně).
Hlavně je ale potřeba dodat, že u mp3 jsou běžně dostupná další nastavení kodeku, která zvuk výrazně ovlivní, takže je dobré používat takové enkodéry, které mají tato nastavení přístupná, vy si je projdete a zamyslíte se nad tím, co vlastně děláte.
Pokud chcete kvalitní mp3, bude vás enkódovací proces stát asi 5x více času, než u AAC. Záleží na podmínkách.
HEAAC můžete srovnávat pouze s MP3 PRO (oba tyto kodeky využívají SBR). I zde bude hrát (HE)AAC mírné lépe, než mp3PRO.
Pokud máte někdo možnost enkódovat doma na stole specifické DAB+ AAC s 960 vzorky na snímek, tak se určitě podělte. Třeba už open source komunita postoupila na další level. Toto AAC bude hrát jinak, než běžné AAC, které si doma v klidu vyrobíte. Bylo by fajn, aby se tento DABový kodek více zpřístupnil. Potřebujeme ho implementovat do studií rozhlasových stanic, tento dále distribuovat a zbavit se tak nutnosti následně převádět aac1024 na aac960.
odr-audioenc umi kodovat ze vstupu zvukove karty, stalo by za to otestovat jak to hraje
RTI zas tak hrozná stanoviště nemá a budou přibývat (hrozný je ovšem obsah multiplexu, až na světlé výjimky). CDG bude mít zcela jistě lepší pokrytí, ale je otázka, zda pojede okamžitě vše. Hlavní problém ovšem bude v technické kvalitě vysílaného obsahu.
Ještě jsem u Kolína stihnul načíst nové Türk Radyo na 11C z Vídně, pak by to měla překrýt Kleť s Play.cz.
Expres FM má už dlouhé roky v DAB u Českých Radiokomunikací (nyní multiplex CDG DAB+ Reg) chybný PTY Varied (na FM Pop music). Přesně naopak je to u Rádia Praha. Nesmysl je rovněž u Radia Dechovka, které podle CDG hraje Pop music. Nesoulad mezi tím, co je jako PTY uvedeno na FM a v DAB, panuje taky u Radia Proglas. Na FM jde o stanici typu Culture, zatímco v DAB je to formát Religion.
V databázi ČTÚ se objevilo dalších 14 zajímavých DAB zářezů, i když s viditelně úspornou konfigurací:
Broadcast Services:
8C Praha – Ládví 1,6 kW
8C Benešov – Kozmice 1,6 kW
10A Brno – Hády PČR 1,6 kW
9C Frenštát pod Radhoštěm – Velký Javorník 0,8 kW
9A Pardubice – silo Slatiňany 1,6 kW
6C Jihlava – Skalky 3,2 kW
GG Omikron:
6C Praha – Ládví 1,6 kW
12A Brno – Hády PČR 1,6 kW
12B Frenštát pod Radhoštěm – Velký Javorník 0,8 kW
COLOR DAB+:
6A Karlovy Vary – sídliště Stará Role 1 kW
Již rozvysílané:
FIERA:
9A Tábor – ubytovna Zavadilská 0,4 kW
RTI cz STC:
8D Praha – Pankrác City Tower 0,2 kW
8D Benešov – Kochánov 2 kW
COLOR DAB+ PLZ:
12B Plzeň – Černice 1 kW
Všichni chtějí evidentně pouze splnit licenční podmínky. Mimochodem, Fiera v Táboře snad ještě nevysílá?
9A Tábor spuštěn včera, obsahuje Energic.
V Táboře obsahuje Energic, Hey, Color, Sázavu a ZUN
Děkuji, pořád se něco děje.
Na začátek to bohatě stačí, kor, když někteří budou mít problém zaplnit mux dostatkem platících zákazníků. Zbytečné pálit energii + peníze.
Co je ale překvapující, že zatím žádné další rádio nepožádalo RRTV o DABovou licenci (https://rrtv.gov.cz/cz/static/prehledy/prehled-zadosti-o-licenci-a-registraci.htm). To všichni počítají s šířením v režimu převzatého vysílání? Nebo šetří peníze za správní poplatky?
Ano, protože DAB+ je prozatím pro většinu rádiových skupin jen „doplněk“, nikoliv hlavní platformou šíření. Ničemu to nevadí.
Problém by to byl, pokud by rádio v DAB+ vysílalo na území, pro které nemá původní FM licenci. Jinak by totiž vůbec nemělo smysl žádat o DAB+ licenci. Stačilo by získat jakýkoliv bezvýznamný FM vysílač někde v ČR a rázem by dané rádio mělo k dispozici území vybraného DAB+ vysílače/sítě kdekoliv v ČR v režimu převzatého vysílání. Což takto půjde dost těžko. 🙂
Nikoliv, prevzate vysilani problem neni.. Stejne jako tu v tomto rezimu vysilalo německé Swarzwaldradio (skoncilo samo diky vysokym poplatkum OSA) a dalsi mrak jinych stanic.
Pokud se něco nezměnilo, tak stačí mít licenci v „jakémkoliv“ civilizovaném státě a můžeš být převzatým vysíláním pro DAB v ČR.
Samozřejmě je to na tenkém ledě, protože obsah vysílání defakto hlídá jiný stát.
Překvapivý je ten Velký Javorník, protože pro pokrytí MS kraje není úplně ideální. Takže bude nutno výrazně dokrýt Ostravu a okolí.
Čekal jsem spíš něco přímo v Ostravě. Teoreticky by mohli zkoušet také Lysou, ale toto evidentně ani za jednu stranu nemuselo na koordinaci a nejspíš se to schovalo pod Hošťálkovice. Lokality_BS+Omikron_250201.png (1984×1403)
V Ostrave muzou v klidu pouzit sve vysilaci stanoviste pro Cas s vyhledem na celou Ostravu az po Beskydy.
https://mapy.cz/s/bukecabezu
Jisté zdroje počítají spíše s tímto stanovištěm: https://mapy.cz/s/cefovulago
Kdysi jsem z té kóty poslouchával Radio Čas 105,9, jeví se to jako kompromis, aby Pařízkovi byli s minimálními náklady slyšet ve třech krajích.