PVo: ….to vypadá jakoby majitel zapomenul vypnout počítač se streamem… Cca tak před rokem a půl jsem nadhodil ten dotaz tady… 22:44 29.04.2025
Tuxik: Ústí n. Labem HeyRadio na 100.2MHz od dnešního odpoledne on air. 22:25 29.04.2025
Jakub DXer: Kometa slaví v Brně na Zelnaku, na pódiu samozřejmě moderátor Rádia Krokodýl.a 2 hostesky… 20:29 29.04.2025
Honza K.: Ví někdo jak je to s internetovým plzeňským rádiem Smile? Nyní na onlineradioboxu hraje. Ovšem web nefunguje a sociální sítě… 19:54 29.04.2025
UseMo: Mám dotaz ohledně rádia Co si myslíte o Slow Down rádiu 15:06 29.04.2025
Myslím, že drtivá většina lidí v okolí Líbeznic, Bořanovic či Baště a tisíce řidičů, kteří denně projedou těsně pod stožárem, nemají ani páru o tom, že to je nějaký AM vysílač. Stejně jako většina obyvatel paneláků, na nichž jsou antény pro FM. Není-li to hvězda typu žižkovské věže nebo Ještědu, povědomí bývá mizivé.
Jednou jsem fotil jeden z méně známých FM vysílačů v Praze na Vidouli (Dance radio 102,9) a přítomný hlídač tvrdil, že tam žádný vysílač rádia není, ačkoliv měl železo přímo nad hlavou. Netuším, jestli měl za úkol zařízení utajit, nebo prostě nevěděl, co hlídá.
sitak, spiš hlidal tu budovu, ale tak nejen fm či dab vysilače, ale takových mobilních bts či internetových spojů, a že jsou na pomalu každym druhym baráku atd. Podle toho co tam psal, tak to byl nějaký fanatik, co věří konspiračním teoriím a kuli takovým jsou pak útoky na vysílače.
😃 Tamní vysílač je oproti výkonům, které ještě loni poskytovaly Liblice velmi slabý a navíc stojí dost stranou zástavby (jednou jsem jel kolem a připadalo mi že se jedná o bývalou skládku sutě?)Jinak v Polsku u toho vysílače na LW s výkonem 1,2MW je cedulka s upozorněním „délka pobytu max 1h ve vzdálenosti min 30 m od stožárů“ pochopitelně za provozu.Tam už bych respekt měl.
Docela by mě zajímal smysl toho časového limitu. Na rozdíl od ionizujícího záření (radioaktivity) se tady nic nenasčítává, prostě buď to člověka usmaží skoro hned a nebo je fuk, jak je tam dlouho.
Hori97
30. 7. 2022 17:42
Mapka níže obsahuje všechny v minulosti řádně využívané středovlnné vysílače. Již neexistující stožáry jsou vyznačeny hvězdičkou. Přesné umístění stožáru ve Volarech se mi nepodařilo dohledat – je zakreslen jen přibližně. Vycházel jsem z ročních přehledů od roku 1983 do dnešních dní.
Díky,dobrá práce!Já jako bývalý Jablonečák pamatuji osobně vysílač na vršku Vratislavic nad Nisou.Neměl dobrou modulaci,Liblice v Jablonci hrály lépe.Také jsem ladil i Stěžery a Mnichovo Hradiště,Mělník,Zbraslav.Večer však zanikly v množství zahraničních stanic, tenkrát bylo pásmo středních vln doslova „narvané“.
Kde stáli Liblice A? Bylo to stejné místo kde jsou nyní Liblice B? Ale docela mě překvapilo, jak velké množství AM vysílačů ještě stojí. U některych chybí doplnit podrobnější technicke info, pro nektere jde dohledat zde http://stredni.vlny.sweb.cz/Cra/strediska_cz.html jinak ma byt radio dechovka i z vysílače Davle a ten na mapce také chybí, pokud ten vysílač stojí.
Vysílač v Davli není zakreslen, protože nejsou žádné informace, že by již stál. Dle vyjádření majitele rádia Dechovka bude navíc první spuštěn vysílač v Líbeznicích k čemuž ale ještě nedošlo.
Legrační je, že Radio Dechovka se na svém webu chlubí Bořanovicemi 1260, jako by už vysílaly a se stejnou samozřejmostí má na FB a IG uvedený půldruhého roku opuštěný kmitočet 1233.
Komunikovat jednoduše a srozumitelně bohužel není pro všechna média standardem. Dechovka by na to měla obzvlášť dbát, pokud ji typicky poslouchá konzervativní seniorka 70+ s nižším vzděláním.
vytvořil jsem ješte jednu mapku, tam už jsou i liblice a, opraveny přeštice a přidány davle. Dále obsahuje dostupné informace jako jsou kmitočty a rok ukončení případně odstřelu. Samozřejmě mohu doplnit udaje, ne ke všem vysílačům mám všechny. https://mapy.cz/s/gaduvufuja
doplnil jsem ještě chybějící rks poděbrady a brno bývaly vysílač dechovky, souřadnice byvaleho dechovkoveho jsou dle čtú. Samozřejmě pokud tam něco chybí nebo je tam chyba, tak opravím, nebo přidám.
Pamatuji vysílač Litovel, vysílalo z něj mimo jiných i Radio Echo 1233 kHz. Vysoké stožáry v noci efektně svítily.
O AM vysílání jsem se nikdy moc nezajímal vzhledem ke kvalitě zvuku i stanicím, které tam vysílaly, už před 30 lety mi to přišlo velmi zastaralé a pro mladšího moderně smýšlejícího člověka to opravdu nebylo sexy. Echo, soukromý pokus o veřejnoprávní rádio, moji pozornost na krátkou dobu přitáhlo, pak už jen Svobodná Evropa a hlavně Radium, což byl předvoj Radia Wave. Pořad o hip-hopu tam měl Lukáš Hejlík, který si tehdy říkal K-Hill.
Souhlasím s názorem- jsou zvukově kvalitnější možnosti poslechu rádia.Sám jsem jako mladý dával po pořízení prvního VKV rádia(ještě samozřejmě s východní OIRT normou) přednost poslechu v lepší kvalitě.Ovšem večer jsem byl okouzlený velkým množstvím zahraničních stanic na středních vlnách a obrovským množstvím stanic na krátkých vlnách.Také pouze díky středním a krátkým vlnám jsme se například dozvěděli o několik dní dříve než to stát přiznal,že vybouchl Černobyl!AM je prostě specifické a zatím má své přátele co jim nevadí omezení v kvalitě zvuku.Jak jsem psal nedávno i dnes státy co AM utlumily opět díky válce navazují obřími výkony své vysílače a proč? Jednodušší dostat informace k posluchačům když je internet v krizi nestabilní a dodávky El energie přerušované.AM přijímač si vezme z baterií jen pár mA,poslouchat v krizi(ať už válka nebo po kalamitě) na mobilu internetové rádio je luxus co si nelze dovolit,je třeba šetřit v tu dobu akumulátor pro volání s rodinou.Proto není rozumné všechny AM vysílače rozebrat a pokácet stožáry.Nenutím k vysílání,ale k pohotovosti.Každé rádio ještě na začátku 21 století mělo vedle FM i minimálně AM středovlnný rozsah,tedy domácnosti je stále mají k dispozici.Nechal bych tedy Liblice stát, protože na rozdíl od Topolné nevyžadují ihned 40 milionů na záchranu stožárů před zřícením.No i proto tam spadly při odstřelu jak domeček z karet.
Stát by to měl zvážit a na BĚŽNOU údržbu přispět ve veřejném zájmu.Moderní LED osvětlení stožárů určitě tolik nespotřebuje,aby to zruinovalo rozpočet.Spíš je problém střežit tuto stavbu před dobrodruhy co po ní chtějí lézt,to opravdu stojí dost peněz.No uvidíme jak to dopadne,ale nejen můj názor je nechat ještě stát.
Marek
29. 7. 2022 06:42
Taky se vám stane, že na DAB rádiu naladíte stanici a nejde zvuk? Mám problém naladit Radiožurnál sport – internetové vysílání možná funguje, ale na Dabu nejde zvuk.
Radiožurnál Sport nejde ani na internetu. Na play.cz to chce ověření totožnosti a přihlášení do icecast 2.rozhlas.cz. U normálního Radiožurnálu je přehrávání bez problému.
Zase jeden bizár: Mediálním partnerem zítřejšího koncertu Monkey Business v Kostelci nad Orlicí je… Český rozhlas Hradec Králové. Asi jde o včasné podchycení možných budoucích posluchačů ve fázi, kdy ještě usedlejším žánrům nefandí, ale časem by je to křepčení mohlo přejít.
Honzaa
28. 7. 2022 14:05
Topolná (Uherskohradišťsko) 28. července (ČTK) – České radiokomunikace (ČRa) dnes nechaly zbourat nevyužívané věže vysílače u Topolné na Uherskohradišťsku. Na konci loňského roku ukončily po desítkách let jejich provoz. Pro dva 270 metrů vysoké stožáry v krajině mezi Uherským Hradištěm a Zlínem neměly ČRa využití, jejich údržba navíc byla nákladná, řekla ČTK jejich mluvčí Anna Tůmová. Na bourání vysílačů dnes upozornil Český rozhlas Zlín.
Bourání stožárů začalo dnes ráno. „Mezi sedmou ráno a patnáctou odpoledne probíhají demoliční práce. Máme na to demoliční firmu, která je provádí. Jsou to odborníci. Postarají se o všechno. Sundají to a pak to odvezou k dalšímu zpracování,“ uvedla mluvčí.
Demolici stožárů podle ní ČRa dlouhodobě připravovaly. „S úřady okolních obcí a starosty jsme jednali delší dobu. Takhle velká záležitost a demoliční práce tohoto charakteru se nedají udělat najednou. Už delší dobu to řešíme, potřebovali jsme veškerá povolení od příslušného stavebního úřadu, životního prostředí a dalších. Takže to není tak, že by to nevěděli,“ řekla Tůmová.
Vysílač v Topolné ukončil provoz loni na silvestra, kdy Český rozhlas kvůli finanční náročnosti definitivně přestal vysílat na středních a dlouhých vlnách. Právě pro AM vysílání stožáry sloužily. V provozu byly od 50. let minulého století a do svého zbourání byly 11. nejvyšší stavbou České republiky.
Původně měl signál z vysílače pokrývat území tehdejšího Československa. V minulosti ale bylo možné signál z něj zachytit i v Číně, Japonsku, Indii nebo na Madagaskaru. Před ukončením jeho provozu byl signál z Topolné po setmění, kdy se dlouhé vlny šíří nejlépe, zachytitelný ve velké části Evropy.
Výraznou roli sehrál vysílač v srpnu 1968, kdy po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa jako jeden z posledních v zemi fungoval a šířil po republice i do zahraničí vysílání Československého rozhlasu. Cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund jeho prostřednictvím 25. srpna 1968 ze zlínského rozhlasového studia vyzval přátele v Sovětském svazu, aby apelovali na svou vládu a vedení strany a žádali ukončení okupace Československa.
chv kš
Rychle s tím spěchali a tutlali to do poslední chvíle. Hlavně aby se nestihlo prohlásit to za památku, protože by pak ČRa do toho musely sypat peníze. Ekonomická situace ČRa už je delší dobu neradostná.
tak uvidíme kdy pujdou další vysílače, ono se jim ani nedivím, spotřeba jako 10000+ město, cena udržby 40 mega…. Tak není divu. Jinak zajímavé že na LW (DV) vysílají v polsku tuším s 1,2 MW, to musí mít spotřebu jako kráva, zajimalo by mě kolik celkově má spotřebu ten jejich vysílač včetně ztrát, tedy celkový příkon co do toho jde a kolik mega je stojí toho dynoše držet v provozu (cena údržby vysílače v chodu). Celkové naklady musí být hodně vysoký.
Zadny narok na pamatku to nemelo, takze je dobre, ze to slo k zemi. Drzet tady dinosaury je zbytecnost. Musi se jit dal, dopredu a ne tu uchovavat pohrobky. Svoji ulohu a roli to splnilo.
Jeden menší AM vysílač včetně technického zázemí by však mohli Čra zachovat,tam snad údržba není tolik nákladná.Stejně jako jsou dochované jiné technické stavby (staré vápenky,hutě,železniční parní lokomotivy a třeba vodní elektrárna v Hradci Králové)
Prostě pro budoucí generace památka na důležitou éru AM rozhlasového vysílání.
Budou se bourat i České Budějovice,až ukončí testování pokrytí DRM signálem?
Takový „pidi“ vysílač by snad nemusel nikoho urážet a ekonomicky by to tolik nezasáhlo rozpočet.
Tak to by mě zajímalo kolik stojí taková demolice,už proto zda by v případě Liblic nevyšla levněji na příští rok roční údržba dobře zachovalých stožárů a něco na osvětlení plus za pronájmy pozemků.Alespoň než se to dořeší kolem případné ochrany státem.Navíc tak vysoké stožáry jsou ideální cvičný trenažér pro záchranné složky(je tam i výtah!),opravdu bych to ještě zvážil.
dost.. už jen proto že si na to najímají specializované odborné firmy
To holt není jako když si doma svépomocí ubouráte kus kůlny a suť odvezete do vyjeté díry na blízké polňačce
Pokrok nezastavíš, ale osobně bych od ČRo čekal více pozornosti. Opuštění dlouhých a středních vln bylo historickou událostí, které ale nebyla věnována žádná větší pozornost. Vysílače vypnuté natvrdo na Silvestra, odstřel Topolné se do poslední chvíle tajil… Rozhlas mohl připravit alespoň brožuru s ohlédutím.
Na druhou stranu oceňuji vstřícnost Čra,že bylo loni umožněno pár zájemcům za dodržení přísných pravidel například vysílač Liblice navštívit ještě za plného provozu a TV média mohla pořídit video záznam náhledu na vnitřní technologie.Právě u AM rádia jsem prožil první pěkné chvíle jako desetiletý kluk -od poslechu pohádek pro děti až po hudební pořady.
Usínal jsem s rádiem na uchu a vstával do školy při poslechu rádia,prostě rádio bylo pro mě mnohem víc než TV.Samozřejmě jsem si postavil všechny možné druhy přijímačů od krystalky až po reflexní.Na superhet jsem si netroufl.Tak mě to těžko může nechat chladným,že je definitivní konec jedné dlouhé éry.U Topolné jsem tu likvidaci čekal,opravdu byla zchátralá,tak se jednalo o nutný krok.U Liblic bych však doufal,že je nechají ještě chvíli stát než se dořeší jednání.Jejich stav je špičkový.
To je jasné,že provozovatel jsou České Radiokomunikace,tedy Čra.Český rozhlas však svým odchodem z AM postavil České Radiokomunikace do situace kdy bylo jasné,že je konec.Žádný soukromník si nemůže dovolit pronajmout si služby na tak provozně náročných vysílačích.Jedině stát by mohl třeba ty zbývající Liblice zachránit jako strategickou zálohu.Večer si nalaďte AM a uslyšíte některé stanice,tak silně že to vypadá jako by byly „za rohem“,přitom jsou stovky a i tisíc km daleko.To je hlavní výhoda AM analogu,jediný silný vysílač a pokryje kus světa.Pro informováni v krizi a ve válečných konfliktech stále aktuální viz náhle aktivní AM frekvence v bývalém SSSR.
Italský veřejnoprávní rozhlas bohužel také vypíná,někdy na podzim.Slovenský rozhlas Děvín 1098kHz lze na některých místech naladit i ve dne(ověřeno v Královéhradeckém kraji).Jistota naladění jsou zde večer vysílače z Rumunska,Velké Británie,státy bývalé SSSR,ale něco málo i z bývalé Jugoslávie,Španělsko,Orient a ta Itálie.Pozor ani dlouhé vlny nejsou „mrtvé“ jak by se zdálo.V noci je tam slyšet cca 6 stanic.153kHz,171kHz,198kHz,225kHz,234kHz,252kHz.Autorádia i po roce 2000 ještě rozsah dlouhých vln měla.Proto Polský rozhlas nechal jediný AM vysílač právě na LW tedy dlouhých vlnách 225kHz.Ten je tak silný,že pokrývá ještě více území než dokázala Topolná ve svém závěrečném „tažení“ s pidi výkonem 50kW.
polací tam topí 1,2 MW, by mě zajímalo kolik to ma spotřebu a kolik stojí udržba, když u topolne řikali spotřebu jako 10ti tisicove město a udržba 40 mega. AM je prvni na raně, mala poslechovost, velka spotřeba penez v dnešni době se nejspíš vypinani urychli.
Myslím si,že tam vypnutí v nejbližší době nehrozí,ten vysílač si Poláci hýčkají.V září 2021 prošel modernizací a navýšením výkonu.Zároveň je využívaný i pro cílené vysílání programů do zahraničí v jiném než Polském jazyce.Spotřeba se těžko odhaduje,nevíme jaká tam je účinnost vysílače.Topolná však závěrem určitě neměla spotřebu jako velké město-nemohla,protože v posledních letech tam byl výkon „ubohých“ 50kW.Elektrokotel rodinného domku má například 24kW.Tak toto byl mýtus co se hodil k propagaci vypnutí.Samozřejmě v dobách své největší slávy měl tu spotřebu velmi vysokou,ale to bylo v dobách ČSSR kdy na to peníze byly.Těch nynějších 40 mega by nebylo jen na údržbu,ale doslova pro záchranu před zřícením-na výměnu všech nosných lan.
jinak, tady je video z odstřelu vysílače Liblice A (někdy jako 1), Neplest se současnými Liblicemi B (někdy 2). Pravděpodobně letos půjde k zemi i „Béčko“. https://www.youtube.com/watch?v=wS40fp-vGSw
Demolice musí proběhnout s ohledem na zemědělství a chov zvěře,tak bych to též tipoval na podzim po sklizni.Stožáry by však mohly ještě stát než se vyjasní zda mají nárok na památkovou ochranu-nejsou na rozdíl od Topolné v havarijním stavu.Samotné LED osvětlení stožárů zase až tolik nezatíží rozpočet Čra.
No právě ta památková ochrana je to, čeho se obecně majitelé nejvíc děsí. Protože to znamená jen další nekonečné výdaje a zablokovaný majetek. Viz ty různé „překvapivé“ požáry objektů atd. Zkrátka a dobře, pokud pro stožáry není rentabilní využití, a to nyní vskutku není, veškeré úsilí se logicky soustředí na demolici v nejbližším možném termínu.
Je to tak,v případě Topolné již jiné řešení nebylo.Pokud by to někoho zajímalo našel jsem jeden web kde je zvýrazněno vše co se vysílače Topolná týká od „narození“ až do vypnutí:
Je to zajímavé čtení a hlavně i popis boje za snížení energetické náročnosti vysílače s cílem dál jej zachovat v provozu.Výkon se tak postupně snížil až k minimu co se na dlouhé vlně dá použít.
Zajímalo by mě, pro kolik lidí z cílové skupiny, kterou chce Radiožurnál primárně oslovovat, byl příjem 270 kHz v posledních letech před vypnutím běžným způsobem poslechu. ČRo přiznával, že šlo o velmi malou skupinu. Sám bych tipoval, že by se vešli do jednoho patrového neoplanu.
Vím, že hodně lidí kvůli vazbám na Česko poslouchalo 270 kHz na Slovensku, kam nedosáhly naše FM vysílače. Ale to bylo v době, kdy poslech přes internet byl vzácností. To už všecho vzal čas. ČRo měl dávno přehodnotit využití DV, protože nechat tam Radiožurnál bylo natolik nevhodné, až je na místě otázka, zda to náhodou nebyl úmysl.
Souhlasím posluchačů Radiožurnálu z vysílače Topolná nebylo ke konci mnoho.Důvodem k dalšímu provozu i když s velmi sníženým výkonem bylo prý špatné pokrytí Radiožurnálu na FM v některých částech Moravy (stížnosti posluchačů).Stejně je zajímavé,že některé stanice z dlouhých vln neodchazejí-např. rádio Luxembourg na 234kHz nehodlá končit i když se jedná o pásmo kterým jsou nové rozhlasové přijímače již dlouho nevybavené,ctí to že mají své posluchače i v tomto rozsahu a nehodlají je nechat na holičkách.Rozsah DV býval běžně v koncernových autorádiích,tak asi i proto mají důvod dál vysílat dokud je na čem poslouchat.S tím počítají také Poláci když provozují svůj DV vysílač na 225kHz s obřím výkonem.Výhoda dlouhých vln je v solidním dosahu i když ta kvalita zvuku bývá ještě horší než na AM středních vlnách(větší náchylnost k rušení).Nevýhoda nutnost vysílat velkým výkonem a také nedostatek přijímačů.
nevim jak zabudovana radia automobilek, ale většina aftermarketových umí i LW. Dokonce i moderní modely s DAB+ mají nejen MW ale i LW. Hodilo se to v cizině, kde fm ani dab nešlo, tak se dali poslouchat naše stanice zdarma, dneska aby člověk řešil jestli tam bude mobilní signal a kolik dat má operator v roamingu. Připadně mít nějakou sim z dané země, je to spíše komplikovanější. MW/LW hodně používali kamioňaci a další, co pendlovali po evropě a chtěli být v kontaktu s domovem, Nejčastěji šli naladit Liblice.
Mám několik DAB+ přijímačů jak se mi postupně v rámci vývoje doma nahromadily a ani jeden neumí příjem amplitudové modulace(MW,LW,SW).Samozřejmostí je k DAB+ pouze FM rozsah.Docela mě překvapilo že z obchodů už definitivně mizí klasická rádia a nahrazují je pouze ta DABová.U Vietnamských obchodníků naopak jsou k dispozici mimo obvyklých AM/FM i přijímače navíc s rozsahem krátkých vln.Dlouhovlný rozsah tam však žádné nemělo.Mezi lidmi je mnoho přijímačů z bývalého SSSR a tam rozsah DV (LW) bývá téměř vždy.Také Tesla rádia mimo kapesních byla vybavena možností příjmu dlouhých vln.Takzvané World receivery měly vždy krátkovlnný rozsah,ale dlouhovlný někdy.Ta data je problém 3o minut poslechu internetového vysílání na mobilu mi sebere 80MB.Ne každý je má neomezená.Kamioňák by byl určitě rád za rozhlas v rodném jazyce,Polský řidič má výhodu,tím že naladí domovské vysílání na LW v pohodě i při průjezdu ČR a samozřejmě ještě dál i ve dne.Na ČRo z Liblic si tenkrát musel řidič kamionu počkat s příjmem až po setmění,ale mohl je tak poslouchat třeba v Itálii.
autoradia umí, ale klasicka stolní, nebo prostě pro domací použití, tak u dabu maji jen dab+ fm. Takže se s am vysílaním dobudoucna nepočíta, nebudou na to rádia, pokud nebudete mít autoradio nebo nějake staré analogové.
Známý herec a často využívaný voice-over Jan Vondráček, který namluvil jingly rádií Regina DAB Praha nebo Billa, se stane „staničním hlasem“ pro autobusy a tramvaje pražské MHD. Nahradí Dagmar Hazdrovou, jež v minulosti působila na Vltavě.
Zdravím, Tak jsem si všimnul, že Signál radio hraje muziku i z 90. let. Měli by upravit slogan to nejlepší z 80. a 90. let. Pokud by z hudebního playlistu odstranili Michala Davida, nebo Helenu Vondráčkovou, tak by to rádio bylo náhradou za Kiss 98, které bylo zaměřené na muziku 80. a 90. let. Konečně by se vrátil formát, který kvůli sloučení regionálních Kiss rádií na jeden celoplošný okruh zmizel i s old school formátem. Před chvílí jsem tam zaznamenal skladby, jako Fun Factory I wanna be with you, nebo DJ Bobo There is the party.
Signál rádio už hraje skladby i z konce 90. let, takže pořád tápe a experimentuje na posluchačích. Dokud bude hrát R.E.M. – Loosing My Religion, ABBA, Michala Davida a teď už i DJ BoBa, není to pro mě autentické osmdesátkové rádio, ale podivný guláš dýdžeje Standy z Týnce.
Když už ohraný mainstream, tak za mě raději 80s než 90s, protože 90s jsem intenzivně poslouchal jako novou hudbu a jsem toho stále dost přesycen, v některých případech se až stydím, co jsem konzumoval.
90’s na Signálu jsou rozhodně krokem zpět, kde se stanice nacházela před tzv. zavedením „80’s.“ K tomu připojené věčné klišé „Nejlepší“ = katastrofa. Naskytne se nám spousty otázek, proč tomu tak je, ale třeba takto uspořádaný žabinec někomu vyhovuje a tím nemyslím případné posluchače.
ono 90s (i taneční) na Signalu by byly dle mě přínosem, pokud by se snažili vybočit s těmi songy od toho, co nabízí třeba Kiss. a pokud by samozřejmě využívali bohatého hudebního archivu a nehrali by pár ‚prověřených‘ songů.
Rozumím ti, jenže k tomu by jsi potřeboval zbrusu nový program, což se nestane, protože stanice má nějaký základ (i když chatrný) na kterém stavěla. Proto jen zkouší nějaké hudební prvky, aby se mohla přiblížit k ostatním, ale svoji cestu si tímto nenalezne, ba naopak, ještě může tratit. Mohli pilovat 80desátky s přesahem do 70desátek a vznikla by s tím zajímavá oldies stanice. Místo toho, nastává český zmar.
Jelikož je Kiss a Signál stejný majitel, je to trochu lezení si do zelí. Chápal bych, kdyby to postavili na 80S a pop 90S, české interprety pak převážně z 90s, čímž by se odstranil normalizační pop. Tak by to vyhovovalo třeba mě 😁
Dotazy na normalizační pop odrážejí tím, že to mají lidé rádi – ale hraje to mraky jiných stanic, tak se mohli odlišit, lidí, kteří téhle hudby mají pokrk a rádio kvůli tomu neposlouchají je tu také dost.
Slogan „nejlepší“ je s ohledem na ten normalizační pop minimálně kontroverzní a ano, je zprofanovaný. A změny hudební dramaturgie každý půlrok jsou taky zmatečné.
Mohli z toho udělat rozumné oldies radio 70s-80s, které tady zoufale chybí (po vzoru např. německého Schwarzwaldradia, Arabelly Bayern, R.SA a dalších), ale řekli si, že ne.
Podívej, ono je to, jakou optikou na normalizační pop nahlížíme. Každý ji máme jinak postavenu. Když se podívám na svoji, dívám se hlouběji do discografie jednotlivých interpretů nebo seskupení a věř, že nalezneš leckdy překvapivé záležitosti. Bohužel, tento pohled není dosti dlouho aktuální, proto slýcháme jen stále odrhovačky a jsme z toho znechuceni. Všechny tebou zmíněné stanice, mohou sloužit ke vzoru, nikoli však hrající pro posluchače v českém prostředí, to je nedosažitelná meta Signálu.
Ale takový formát (zejména 80s zahraničního původu, playlist bez normalizačního popu) měl kdysi pražský Kiss a fungovalo to, měli přes 100 tisíc posluchačů a to na jedné jediné pražské frekvenci. Jenže pak zas začali s formátem blbnout a celé to šlo do háje. Poté se k tomu začali vracet těsně před sjednocením Kissů a zase to bylo slušné, ale pak se to sjednotilo.
Já samozřejmě vím, že ne všechno ze 70. a 80. let co vzniklo v ČSSR si zaslouží nálepku normalizační pop, sám tu hudbu poslouchám, hledám a hraju, někdy jsem až překvapený, kolik slušné hudby zejména na Slovensku vznikalo. Jenže se to prostě nehraje a 70s a 80s v českém podání jsou Michal David, Vondráčková a spol.
Nedávno umřel Miro Žbirka a jen ten měl v 70s a 80s spoustu skvělých věcí – daly by se hrát, lidé je buď znají nebo je pro ně Žbirka známý interpret. Ale stejně se to nehraje. Natož pak nějaké méně známější skupiny a projekty. Vždyť i od Oceánu se kromě Ráchel nehraje nic a to byla velmi populární skupina. Od Jany Kratochvílové je štěstí slyšet V stínu kapradiny, ale zbytek se nehraje. A tak by se dalo pokračovat.
Jenže to je obecný problém českých rádií. Mike Oldfield také nemá jen Moonlight Shadow, OMD nemají jen Maid Of Orleans, Duran Duran jen Wild Boys a tak dále.
Tak to bych taky bral (pokud nepůjde o „taneční“ s pomalým housem, lomeným beatem atp jako Zun nebo Netro).
Pěkné svižné, s rovným beatem, neopakující pár songů a v servisu seriozní/bez cirkusu.
Mohli by obcas zahrat pomalou rockovou oldies baladu ve stylu rakouskeho Radia 88.6. To se da krasne poslouchat a na jihu Cech ho vzdy ladim. Anebo udelat v nedeli „6 o’clock rock balad“ Jinak Signal hraje, az na ceske skladby, pekne. Anebo hrat ceske rockove balady z 80. a 90.let? Anebo hrat jen ceske skupiny, to se da. „Divku s perlami ve vlasech“ hrat cesky i madarsky aj. Zrejme musi hrat cesky kvuli 98,1 Brno? Tesim se na sobotni party od 19h.
TÉMA
Signal ro(c)ku
MARTIN
25. 7. 2022 13:45
a rock rádio tam taky neni v dabu zatim to půjde do jakého multiplexu
Tady něco k vysílači líbeznice na webu samotné obce. Někoho vyděsil vysílač co je udajně pro člověka nebezpečný 😀
https://www.libeznice.cz/pripominky-obcanu/stredovlny-vysilac-7kw-0
Myslím, že drtivá většina lidí v okolí Líbeznic, Bořanovic či Baště a tisíce řidičů, kteří denně projedou těsně pod stožárem, nemají ani páru o tom, že to je nějaký AM vysílač. Stejně jako většina obyvatel paneláků, na nichž jsou antény pro FM. Není-li to hvězda typu žižkovské věže nebo Ještědu, povědomí bývá mizivé.
Jednou jsem fotil jeden z méně známých FM vysílačů v Praze na Vidouli (Dance radio 102,9) a přítomný hlídač tvrdil, že tam žádný vysílač rádia není, ačkoliv měl železo přímo nad hlavou. Netuším, jestli měl za úkol zařízení utajit, nebo prostě nevěděl, co hlídá.
sitak, spiš hlidal tu budovu, ale tak nejen fm či dab vysilače, ale takových mobilních bts či internetových spojů, a že jsou na pomalu každym druhym baráku atd. Podle toho co tam psal, tak to byl nějaký fanatik, co věří konspiračním teoriím a kuli takovým jsou pak útoky na vysílače.
😃 Tamní vysílač je oproti výkonům, které ještě loni poskytovaly Liblice velmi slabý a navíc stojí dost stranou zástavby (jednou jsem jel kolem a připadalo mi že se jedná o bývalou skládku sutě?)Jinak v Polsku u toho vysílače na LW s výkonem 1,2MW je cedulka s upozorněním „délka pobytu max 1h ve vzdálenosti min 30 m od stožárů“ pochopitelně za provozu.Tam už bych respekt měl.
Docela by mě zajímal smysl toho časového limitu. Na rozdíl od ionizujícího záření (radioaktivity) se tady nic nenasčítává, prostě buď to člověka usmaží skoro hned a nebo je fuk, jak je tam dlouho.
Mapka níže obsahuje všechny v minulosti řádně využívané středovlnné vysílače. Již neexistující stožáry jsou vyznačeny hvězdičkou. Přesné umístění stožáru ve Volarech se mi nepodařilo dohledat – je zakreslen jen přibližně. Vycházel jsem z ročních přehledů od roku 1983 do dnešních dní.
https://mapy.cz/s/katetevole
Díky,dobrá práce!Já jako bývalý Jablonečák pamatuji osobně vysílač na vršku Vratislavic nad Nisou.Neměl dobrou modulaci,Liblice v Jablonci hrály lépe.Také jsem ladil i Stěžery a Mnichovo Hradiště,Mělník,Zbraslav.Večer však zanikly v množství zahraničních stanic, tenkrát bylo pásmo středních vln doslova „narvané“.
Kde stáli Liblice A? Bylo to stejné místo kde jsou nyní Liblice B? Ale docela mě překvapilo, jak velké množství AM vysílačů ještě stojí. U některych chybí doplnit podrobnější technicke info, pro nektere jde dohledat zde http://stredni.vlny.sweb.cz/Cra/strediska_cz.html jinak ma byt radio dechovka i z vysílače Davle a ten na mapce také chybí, pokud ten vysílač stojí.
Liblice A stály blíže samotné obci – https://mapy.cz/s/nasaracema.
Vysílač v Davli není zakreslen, protože nejsou žádné informace, že by již stál. Dle vyjádření majitele rádia Dechovka bude navíc první spuštěn vysílač v Líbeznicích k čemuž ale ještě nedošlo.
Legrační je, že Radio Dechovka se na svém webu chlubí Bořanovicemi 1260, jako by už vysílaly a se stejnou samozřejmostí má na FB a IG uvedený půldruhého roku opuštěný kmitočet 1233.
Komunikovat jednoduše a srozumitelně bohužel není pro všechna média standardem. Dechovka by na to měla obzvlášť dbát, pokud ji typicky poslouchá konzervativní seniorka 70+ s nižším vzděláním.
Dechovka 1260 kHz začátkem září stále neoživena.
super…
Vysílač ve Volarech byl vždy pouze „mobilní“ – provizorní – proto po něm nezbylo ani památky .-(
Jinak jen malé doplnění – v Žerovicích u Přeštic stále oba stožáry stojí, respektive i třetí malý – takže místo hvězdičky by měly být jako vysílač.
vytvořil jsem ješte jednu mapku, tam už jsou i liblice a, opraveny přeštice a přidány davle. Dále obsahuje dostupné informace jako jsou kmitočty a rok ukončení případně odstřelu. Samozřejmě mohu doplnit udaje, ne ke všem vysílačům mám všechny.
https://mapy.cz/s/gaduvufuja
doplnil jsem ještě chybějící rks poděbrady a brno bývaly vysílač dechovky, souřadnice byvaleho dechovkoveho jsou dle čtú. Samozřejmě pokud tam něco chybí nebo je tam chyba, tak opravím, nebo přidám.
Přeštice budou opraveny jakmile Mapy.cz přidají stožáry do POI. O editaci jsem již zažádal.
Pamatuji vysílač Litovel, vysílalo z něj mimo jiných i Radio Echo 1233 kHz. Vysoké stožáry v noci efektně svítily.
O AM vysílání jsem se nikdy moc nezajímal vzhledem ke kvalitě zvuku i stanicím, které tam vysílaly, už před 30 lety mi to přišlo velmi zastaralé a pro mladšího moderně smýšlejícího člověka to opravdu nebylo sexy. Echo, soukromý pokus o veřejnoprávní rádio, moji pozornost na krátkou dobu přitáhlo, pak už jen Svobodná Evropa a hlavně Radium, což byl předvoj Radia Wave. Pořad o hip-hopu tam měl Lukáš Hejlík, který si tehdy říkal K-Hill.
byli by byližší informace? Vysílalo ješte jine radio z toho vysílače? A jake kmitočty?
Souhlasím s názorem- jsou zvukově kvalitnější možnosti poslechu rádia.Sám jsem jako mladý dával po pořízení prvního VKV rádia(ještě samozřejmě s východní OIRT normou) přednost poslechu v lepší kvalitě.Ovšem večer jsem byl okouzlený velkým množstvím zahraničních stanic na středních vlnách a obrovským množstvím stanic na krátkých vlnách.Také pouze díky středním a krátkým vlnám jsme se například dozvěděli o několik dní dříve než to stát přiznal,že vybouchl Černobyl!AM je prostě specifické a zatím má své přátele co jim nevadí omezení v kvalitě zvuku.Jak jsem psal nedávno i dnes státy co AM utlumily opět díky válce navazují obřími výkony své vysílače a proč? Jednodušší dostat informace k posluchačům když je internet v krizi nestabilní a dodávky El energie přerušované.AM přijímač si vezme z baterií jen pár mA,poslouchat v krizi(ať už válka nebo po kalamitě) na mobilu internetové rádio je luxus co si nelze dovolit,je třeba šetřit v tu dobu akumulátor pro volání s rodinou.Proto není rozumné všechny AM vysílače rozebrat a pokácet stožáry.Nenutím k vysílání,ale k pohotovosti.Každé rádio ještě na začátku 21 století mělo vedle FM i minimálně AM středovlnný rozsah,tedy domácnosti je stále mají k dispozici.Nechal bych tedy Liblice stát, protože na rozdíl od Topolné nevyžadují ihned 40 milionů na záchranu stožárů před zřícením.No i proto tam spadly při odstřelu jak domeček z karet.
Stát by to měl zvážit a na BĚŽNOU údržbu přispět ve veřejném zájmu.Moderní LED osvětlení stožárů určitě tolik nespotřebuje,aby to zruinovalo rozpočet.Spíš je problém střežit tuto stavbu před dobrodruhy co po ní chtějí lézt,to opravdu stojí dost peněz.No uvidíme jak to dopadne,ale nejen můj názor je nechat ještě stát.
Taky se vám stane, že na DAB rádiu naladíte stanici a nejde zvuk? Mám problém naladit Radiožurnál sport – internetové vysílání možná funguje, ale na Dabu nejde zvuk.
Radiožurnál Sport nejde ani na internetu. Na play.cz to chce ověření totožnosti a přihlášení do icecast 2.rozhlas.cz. U normálního Radiožurnálu je přehrávání bez problému.
Nejede na Play,cz Stream na radia.cz je funkční.
Zase jeden bizár: Mediálním partnerem zítřejšího koncertu Monkey Business v Kostelci nad Orlicí je… Český rozhlas Hradec Králové. Asi jde o včasné podchycení možných budoucích posluchačů ve fázi, kdy ještě usedlejším žánrům nefandí, ale časem by je to křepčení mohlo přejít.
Topolná (Uherskohradišťsko) 28. července (ČTK) – České radiokomunikace (ČRa) dnes nechaly zbourat nevyužívané věže vysílače u Topolné na Uherskohradišťsku. Na konci loňského roku ukončily po desítkách let jejich provoz. Pro dva 270 metrů vysoké stožáry v krajině mezi Uherským Hradištěm a Zlínem neměly ČRa využití, jejich údržba navíc byla nákladná, řekla ČTK jejich mluvčí Anna Tůmová. Na bourání vysílačů dnes upozornil Český rozhlas Zlín.
Bourání stožárů začalo dnes ráno. „Mezi sedmou ráno a patnáctou odpoledne probíhají demoliční práce. Máme na to demoliční firmu, která je provádí. Jsou to odborníci. Postarají se o všechno. Sundají to a pak to odvezou k dalšímu zpracování,“ uvedla mluvčí.
Demolici stožárů podle ní ČRa dlouhodobě připravovaly. „S úřady okolních obcí a starosty jsme jednali delší dobu. Takhle velká záležitost a demoliční práce tohoto charakteru se nedají udělat najednou. Už delší dobu to řešíme, potřebovali jsme veškerá povolení od příslušného stavebního úřadu, životního prostředí a dalších. Takže to není tak, že by to nevěděli,“ řekla Tůmová.
Vysílač v Topolné ukončil provoz loni na silvestra, kdy Český rozhlas kvůli finanční náročnosti definitivně přestal vysílat na středních a dlouhých vlnách. Právě pro AM vysílání stožáry sloužily. V provozu byly od 50. let minulého století a do svého zbourání byly 11. nejvyšší stavbou České republiky.
Původně měl signál z vysílače pokrývat území tehdejšího Československa. V minulosti ale bylo možné signál z něj zachytit i v Číně, Japonsku, Indii nebo na Madagaskaru. Před ukončením jeho provozu byl signál z Topolné po setmění, kdy se dlouhé vlny šíří nejlépe, zachytitelný ve velké části Evropy.
Výraznou roli sehrál vysílač v srpnu 1968, kdy po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa jako jeden z posledních v zemi fungoval a šířil po republice i do zahraničí vysílání Československého rozhlasu. Cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund jeho prostřednictvím 25. srpna 1968 ze zlínského rozhlasového studia vyzval přátele v Sovětském svazu, aby apelovali na svou vládu a vedení strany a žádali ukončení okupace Československa.
chv kš
Dnešní odstřel Topolné:
😥
tady je original članek čro zlín:
https://zlin.rozhlas.cz/konec-dlouhovlnnych-vysilacu-v-topolne-o-odstrelu-obec-nevedela-chtela-je-8796688
Jinak udajně mají jít k zemi i liblice a další.
Rychle s tím spěchali a tutlali to do poslední chvíle. Hlavně aby se nestihlo prohlásit to za památku, protože by pak ČRa do toho musely sypat peníze. Ekonomická situace ČRa už je delší dobu neradostná.
tak uvidíme kdy pujdou další vysílače, ono se jim ani nedivím, spotřeba jako 10000+ město, cena udržby 40 mega…. Tak není divu. Jinak zajímavé že na LW (DV) vysílají v polsku tuším s 1,2 MW, to musí mít spotřebu jako kráva, zajimalo by mě kolik celkově má spotřebu ten jejich vysílač včetně ztrát, tedy celkový příkon co do toho jde a kolik mega je stojí toho dynoše držet v provozu (cena údržby vysílače v chodu). Celkové naklady musí být hodně vysoký.
Zadny narok na pamatku to nemelo, takze je dobre, ze to slo k zemi. Drzet tady dinosaury je zbytecnost. Musi se jit dal, dopredu a ne tu uchovavat pohrobky. Svoji ulohu a roli to splnilo.
Jeden menší AM vysílač včetně technického zázemí by však mohli Čra zachovat,tam snad údržba není tolik nákladná.Stejně jako jsou dochované jiné technické stavby (staré vápenky,hutě,železniční parní lokomotivy a třeba vodní elektrárna v Hradci Králové)
Prostě pro budoucí generace památka na důležitou éru AM rozhlasového vysílání.
Budou se bourat i České Budějovice,až ukončí testování pokrytí DRM signálem?
Takový „pidi“ vysílač by snad nemusel nikoho urážet a ekonomicky by to tolik nezasáhlo rozpočet.
Řekl bych,že díky vysoké výkupní ceně za kovy bude rozpočet letos značně ziskový!
kov z toho myslím nezaplatí ani cenu demolice
Tak to by mě zajímalo kolik stojí taková demolice,už proto zda by v případě Liblic nevyšla levněji na příští rok roční údržba dobře zachovalých stožárů a něco na osvětlení plus za pronájmy pozemků.Alespoň než se to dořeší kolem případné ochrany státem.Navíc tak vysoké stožáry jsou ideální cvičný trenažér pro záchranné složky(je tam i výtah!),opravdu bych to ještě zvážil.
dost.. už jen proto že si na to najímají specializované odborné firmy
To holt není jako když si doma svépomocí ubouráte kus kůlny a suť odvezete do vyjeté díry na blízké polňačce
Pokrok nezastavíš, ale osobně bych od ČRo čekal více pozornosti. Opuštění dlouhých a středních vln bylo historickou událostí, které ale nebyla věnována žádná větší pozornost. Vysílače vypnuté natvrdo na Silvestra, odstřel Topolné se do poslední chvíle tajil… Rozhlas mohl připravit alespoň brožuru s ohlédutím.
Na druhou stranu oceňuji vstřícnost Čra,že bylo loni umožněno pár zájemcům za dodržení přísných pravidel například vysílač Liblice navštívit ještě za plného provozu a TV média mohla pořídit video záznam náhledu na vnitřní technologie.Právě u AM rádia jsem prožil první pěkné chvíle jako desetiletý kluk -od poslechu pohádek pro děti až po hudební pořady.
Usínal jsem s rádiem na uchu a vstával do školy při poslechu rádia,prostě rádio bylo pro mě mnohem víc než TV.Samozřejmě jsem si postavil všechny možné druhy přijímačů od krystalky až po reflexní.Na superhet jsem si netroufl.Tak mě to těžko může nechat chladným,že je definitivní konec jedné dlouhé éry.U Topolné jsem tu likvidaci čekal,opravdu byla zchátralá,tak se jednalo o nutný krok.U Liblic bych však doufal,že je nechají ještě chvíli stát než se dořeší jednání.Jejich stav je špičkový.
A proč pořád všechno házíte na Rozhlas? Provozovatelem jsou přeci Radiokomunikace.
To je jasné,že provozovatel jsou České Radiokomunikace,tedy Čra.Český rozhlas však svým odchodem z AM postavil České Radiokomunikace do situace kdy bylo jasné,že je konec.Žádný soukromník si nemůže dovolit pronajmout si služby na tak provozně náročných vysílačích.Jedině stát by mohl třeba ty zbývající Liblice zachránit jako strategickou zálohu.Večer si nalaďte AM a uslyšíte některé stanice,tak silně že to vypadá jako by byly „za rohem“,přitom jsou stovky a i tisíc km daleko.To je hlavní výhoda AM analogu,jediný silný vysílač a pokryje kus světa.Pro informováni v krizi a ve válečných konfliktech stále aktuální viz náhle aktivní AM frekvence v bývalém SSSR.
Rád na AM ve večerních hodinách poslouchám italský Veřejnoprávní rozhlas. A dobře je slyšet i slovenský rozhlas, rádio Děvín…..
Italský veřejnoprávní rozhlas bohužel také vypíná,někdy na podzim.Slovenský rozhlas Děvín 1098kHz lze na některých místech naladit i ve dne(ověřeno v Královéhradeckém kraji).Jistota naladění jsou zde večer vysílače z Rumunska,Velké Británie,státy bývalé SSSR,ale něco málo i z bývalé Jugoslávie,Španělsko,Orient a ta Itálie.Pozor ani dlouhé vlny nejsou „mrtvé“ jak by se zdálo.V noci je tam slyšet cca 6 stanic.153kHz,171kHz,198kHz,225kHz,234kHz,252kHz.Autorádia i po roce 2000 ještě rozsah dlouhých vln měla.Proto Polský rozhlas nechal jediný AM vysílač právě na LW tedy dlouhých vlnách 225kHz.Ten je tak silný,že pokrývá ještě více území než dokázala Topolná ve svém závěrečném „tažení“ s pidi výkonem 50kW.
polací tam topí 1,2 MW, by mě zajímalo kolik to ma spotřebu a kolik stojí udržba, když u topolne řikali spotřebu jako 10ti tisicove město a udržba 40 mega. AM je prvni na raně, mala poslechovost, velka spotřeba penez v dnešni době se nejspíš vypinani urychli.
Myslím si,že tam vypnutí v nejbližší době nehrozí,ten vysílač si Poláci hýčkají.V září 2021 prošel modernizací a navýšením výkonu.Zároveň je využívaný i pro cílené vysílání programů do zahraničí v jiném než Polském jazyce.Spotřeba se těžko odhaduje,nevíme jaká tam je účinnost vysílače.Topolná však závěrem určitě neměla spotřebu jako velké město-nemohla,protože v posledních letech tam byl výkon „ubohých“ 50kW.Elektrokotel rodinného domku má například 24kW.Tak toto byl mýtus co se hodil k propagaci vypnutí.Samozřejmě v dobách své největší slávy měl tu spotřebu velmi vysokou,ale to bylo v dobách ČSSR kdy na to peníze byly.Těch nynějších 40 mega by nebylo jen na údržbu,ale doslova pro záchranu před zřícením-na výměnu všech nosných lan.
Na kdy hádáte Liblice!? 🙁
když dostanou povolení, udajne již je nejakou dobu žadost k odstřelu podaná, ale nemám jak to ověřit.
jinak, tady je video z odstřelu vysílače Liblice A (někdy jako 1), Neplest se současnými Liblicemi B (někdy 2). Pravděpodobně letos půjde k zemi i „Béčko“.
https://www.youtube.com/watch?v=wS40fp-vGSw
Max. během podzimu.
Demolice musí proběhnout s ohledem na zemědělství a chov zvěře,tak bych to též tipoval na podzim po sklizni.Stožáry by však mohly ještě stát než se vyjasní zda mají nárok na památkovou ochranu-nejsou na rozdíl od Topolné v havarijním stavu.Samotné LED osvětlení stožárů zase až tolik nezatíží rozpočet Čra.
No právě ta památková ochrana je to, čeho se obecně majitelé nejvíc děsí. Protože to znamená jen další nekonečné výdaje a zablokovaný majetek. Viz ty různé „překvapivé“ požáry objektů atd. Zkrátka a dobře, pokud pro stožáry není rentabilní využití, a to nyní vskutku není, veškeré úsilí se logicky soustředí na demolici v nejbližším možném termínu.
Je to tak,v případě Topolné již jiné řešení nebylo.Pokud by to někoho zajímalo našel jsem jeden web kde je zvýrazněno vše co se vysílače Topolná týká od „narození“ až do vypnutí:
https://www.sabdigital.com/vysilani-z-topolne-v-kontextu-historie-ceskeho-rozhlasu/
Je to zajímavé čtení a hlavně i popis boje za snížení energetické náročnosti vysílače s cílem dál jej zachovat v provozu.Výkon se tak postupně snížil až k minimu co se na dlouhé vlně dá použít.
Zajímalo by mě, pro kolik lidí z cílové skupiny, kterou chce Radiožurnál primárně oslovovat, byl příjem 270 kHz v posledních letech před vypnutím běžným způsobem poslechu. ČRo přiznával, že šlo o velmi malou skupinu. Sám bych tipoval, že by se vešli do jednoho patrového neoplanu.
Vím, že hodně lidí kvůli vazbám na Česko poslouchalo 270 kHz na Slovensku, kam nedosáhly naše FM vysílače. Ale to bylo v době, kdy poslech přes internet byl vzácností. To už všecho vzal čas. ČRo měl dávno přehodnotit využití DV, protože nechat tam Radiožurnál bylo natolik nevhodné, až je na místě otázka, zda to náhodou nebyl úmysl.
Souhlasím posluchačů Radiožurnálu z vysílače Topolná nebylo ke konci mnoho.Důvodem k dalšímu provozu i když s velmi sníženým výkonem bylo prý špatné pokrytí Radiožurnálu na FM v některých částech Moravy (stížnosti posluchačů).Stejně je zajímavé,že některé stanice z dlouhých vln neodchazejí-např. rádio Luxembourg na 234kHz nehodlá končit i když se jedná o pásmo kterým jsou nové rozhlasové přijímače již dlouho nevybavené,ctí to že mají své posluchače i v tomto rozsahu a nehodlají je nechat na holičkách.Rozsah DV býval běžně v koncernových autorádiích,tak asi i proto mají důvod dál vysílat dokud je na čem poslouchat.S tím počítají také Poláci když provozují svůj DV vysílač na 225kHz s obřím výkonem.Výhoda dlouhých vln je v solidním dosahu i když ta kvalita zvuku bývá ještě horší než na AM středních vlnách(větší náchylnost k rušení).Nevýhoda nutnost vysílat velkým výkonem a také nedostatek přijímačů.
nevim jak zabudovana radia automobilek, ale většina aftermarketových umí i LW. Dokonce i moderní modely s DAB+ mají nejen MW ale i LW. Hodilo se to v cizině, kde fm ani dab nešlo, tak se dali poslouchat naše stanice zdarma, dneska aby člověk řešil jestli tam bude mobilní signal a kolik dat má operator v roamingu. Připadně mít nějakou sim z dané země, je to spíše komplikovanější. MW/LW hodně používali kamioňaci a další, co pendlovali po evropě a chtěli být v kontaktu s domovem, Nejčastěji šli naladit Liblice.
Mám několik DAB+ přijímačů jak se mi postupně v rámci vývoje doma nahromadily a ani jeden neumí příjem amplitudové modulace(MW,LW,SW).Samozřejmostí je k DAB+ pouze FM rozsah.Docela mě překvapilo že z obchodů už definitivně mizí klasická rádia a nahrazují je pouze ta DABová.U Vietnamských obchodníků naopak jsou k dispozici mimo obvyklých AM/FM i přijímače navíc s rozsahem krátkých vln.Dlouhovlný rozsah tam však žádné nemělo.Mezi lidmi je mnoho přijímačů z bývalého SSSR a tam rozsah DV (LW) bývá téměř vždy.Také Tesla rádia mimo kapesních byla vybavena možností příjmu dlouhých vln.Takzvané World receivery měly vždy krátkovlnný rozsah,ale dlouhovlný někdy.Ta data je problém 3o minut poslechu internetového vysílání na mobilu mi sebere 80MB.Ne každý je má neomezená.Kamioňák by byl určitě rád za rozhlas v rodném jazyce,Polský řidič má výhodu,tím že naladí domovské vysílání na LW v pohodě i při průjezdu ČR a samozřejmě ještě dál i ve dne.Na ČRo z Liblic si tenkrát musel řidič kamionu počkat s příjmem až po setmění,ale mohl je tak poslouchat třeba v Itálii.
autoradia umí, ale klasicka stolní, nebo prostě pro domací použití, tak u dabu maji jen dab+ fm. Takže se s am vysílaním dobudoucna nepočíta, nebudou na to rádia, pokud nebudete mít autoradio nebo nějake staré analogové.
Známý herec a často využívaný voice-over Jan Vondráček, který namluvil jingly rádií Regina DAB Praha nebo Billa, se stane „staničním hlasem“ pro autobusy a tramvaje pražské MHD. Nahradí Dagmar Hazdrovou, jež v minulosti působila na Vltavě.
Doufám, že to namluví jako Vočko 😀
Zdravím, Tak jsem si všimnul, že Signál radio hraje muziku i z 90. let. Měli by upravit slogan to nejlepší z 80. a 90. let. Pokud by z hudebního playlistu odstranili Michala Davida, nebo Helenu Vondráčkovou, tak by to rádio bylo náhradou za Kiss 98, které bylo zaměřené na muziku 80. a 90. let. Konečně by se vrátil formát, který kvůli sloučení regionálních Kiss rádií na jeden celoplošný okruh zmizel i s old school formátem. Před chvílí jsem tam zaznamenal skladby, jako Fun Factory I wanna be with you, nebo DJ Bobo There is the party.
Signál rádio už hraje skladby i z konce 90. let, takže pořád tápe a experimentuje na posluchačích. Dokud bude hrát R.E.M. – Loosing My Religion, ABBA, Michala Davida a teď už i DJ BoBa, není to pro mě autentické osmdesátkové rádio, ale podivný guláš dýdžeje Standy z Týnce.
Když už ohraný mainstream, tak za mě raději 80s než 90s, protože 90s jsem intenzivně poslouchal jako novou hudbu a jsem toho stále dost přesycen, v některých případech se až stydím, co jsem konzumoval.
90’s na Signálu jsou rozhodně krokem zpět, kde se stanice nacházela před tzv. zavedením „80’s.“ K tomu připojené věčné klišé „Nejlepší“ = katastrofa. Naskytne se nám spousty otázek, proč tomu tak je, ale třeba takto uspořádaný žabinec někomu vyhovuje a tím nemyslím případné posluchače.
ono 90s (i taneční) na Signalu by byly dle mě přínosem, pokud by se snažili vybočit s těmi songy od toho, co nabízí třeba Kiss. a pokud by samozřejmě využívali bohatého hudebního archivu a nehrali by pár ‚prověřených‘ songů.
Rozumím ti, jenže k tomu by jsi potřeboval zbrusu nový program, což se nestane, protože stanice má nějaký základ (i když chatrný) na kterém stavěla. Proto jen zkouší nějaké hudební prvky, aby se mohla přiblížit k ostatním, ale svoji cestu si tímto nenalezne, ba naopak, ještě může tratit. Mohli pilovat 80desátky s přesahem do 70desátek a vznikla by s tím zajímavá oldies stanice. Místo toho, nastává český zmar.
Jelikož je Kiss a Signál stejný majitel, je to trochu lezení si do zelí. Chápal bych, kdyby to postavili na 80S a pop 90S, české interprety pak převážně z 90s, čímž by se odstranil normalizační pop. Tak by to vyhovovalo třeba mě 😁
A aby to bylo oboustranné Kiss poslední dobou hraje často 80S. Což se na Kiss vůbec nehodí.
Dotazy na normalizační pop odrážejí tím, že to mají lidé rádi – ale hraje to mraky jiných stanic, tak se mohli odlišit, lidí, kteří téhle hudby mají pokrk a rádio kvůli tomu neposlouchají je tu také dost.
Slogan „nejlepší“ je s ohledem na ten normalizační pop minimálně kontroverzní a ano, je zprofanovaný. A změny hudební dramaturgie každý půlrok jsou taky zmatečné.
Mohli z toho udělat rozumné oldies radio 70s-80s, které tady zoufale chybí (po vzoru např. německého Schwarzwaldradia, Arabelly Bayern, R.SA a dalších), ale řekli si, že ne.
Podívej, ono je to, jakou optikou na normalizační pop nahlížíme. Každý ji máme jinak postavenu. Když se podívám na svoji, dívám se hlouběji do discografie jednotlivých interpretů nebo seskupení a věř, že nalezneš leckdy překvapivé záležitosti. Bohužel, tento pohled není dosti dlouho aktuální, proto slýcháme jen stále odrhovačky a jsme z toho znechuceni. Všechny tebou zmíněné stanice, mohou sloužit ke vzoru, nikoli však hrající pro posluchače v českém prostředí, to je nedosažitelná meta Signálu.
Ale takový formát (zejména 80s zahraničního původu, playlist bez normalizačního popu) měl kdysi pražský Kiss a fungovalo to, měli přes 100 tisíc posluchačů a to na jedné jediné pražské frekvenci. Jenže pak zas začali s formátem blbnout a celé to šlo do háje. Poté se k tomu začali vracet těsně před sjednocením Kissů a zase to bylo slušné, ale pak se to sjednotilo.
Já samozřejmě vím, že ne všechno ze 70. a 80. let co vzniklo v ČSSR si zaslouží nálepku normalizační pop, sám tu hudbu poslouchám, hledám a hraju, někdy jsem až překvapený, kolik slušné hudby zejména na Slovensku vznikalo. Jenže se to prostě nehraje a 70s a 80s v českém podání jsou Michal David, Vondráčková a spol.
Nedávno umřel Miro Žbirka a jen ten měl v 70s a 80s spoustu skvělých věcí – daly by se hrát, lidé je buď znají nebo je pro ně Žbirka známý interpret. Ale stejně se to nehraje. Natož pak nějaké méně známější skupiny a projekty. Vždyť i od Oceánu se kromě Ráchel nehraje nic a to byla velmi populární skupina. Od Jany Kratochvílové je štěstí slyšet V stínu kapradiny, ale zbytek se nehraje. A tak by se dalo pokračovat.
Jenže to je obecný problém českých rádií. Mike Oldfield také nemá jen Moonlight Shadow, OMD nemají jen Maid Of Orleans, Duran Duran jen Wild Boys a tak dále.
Strasny, takze mame po 80tkach v Dabu. Nevim komu tim prospejou
Po 80s v DABu nemáte ani náhodou. Stačí jen ladit. A něco se chystá 🙂
a nechystá se v DABu něco nového i z hlediska taneční hudby?
Tak to bych taky bral (pokud nepůjde o „taneční“ s pomalým housem, lomeným beatem atp jako Zun nebo Netro).
Pěkné svižné, s rovným beatem, neopakující pár songů a v servisu seriozní/bez cirkusu.
Mohli by obcas zahrat pomalou rockovou oldies baladu ve stylu rakouskeho Radia 88.6. To se da krasne poslouchat a na jihu Cech ho vzdy ladim. Anebo udelat v nedeli „6 o’clock rock balad“ Jinak Signal hraje, az na ceske skladby, pekne. Anebo hrat ceske rockove balady z 80. a 90.let? Anebo hrat jen ceske skupiny, to se da. „Divku s perlami ve vlasech“ hrat cesky i madarsky aj. Zrejme musi hrat cesky kvuli 98,1 Brno? Tesim se na sobotni party od 19h.
a rock rádio tam taky neni v dabu zatim to půjde do jakého multiplexu