PVo: Jestli je například správa FM frekvencí v celém Rusku jako v Moskvě tak bychom si (a v ledasčem podobně vedeném)… 17:26 27.04.2025
PVo: no ono dneska stopí pivo v hospodě o dost víc než je to zvýšení…. 17:10 27.04.2025
Jakub DXer: Napíšu to ještě jinak – kdyby se jednalo o zvýšení o krabici mléka nebo jednoho točeného piva v hospodě, je… 16:36 27.04.2025
Václav: Podpis mě neuviduje, byl jsem na to připraven již před půl rokem kdy náhodou jsem jej zaslechl ve speciálu asi… 14:55 27.04.2025
Oviradio.cz: Ano, případná nová vládní sestava bude hledat vzory spíš z východu, ostatně oba hlavní představitelé mají východní kořeny. Ke skandinávským… 14:40 27.04.2025
Václav: Tak to je otázka, můžeme porovnávat jaká pozornost se věnovala v případě úmrtí Jana Pavla II. a dojdeme k tomu,… 12:21 27.04.2025
Radio Dechovka má nový web. Je na něm mnohem více informací než na předchozí verzi. Mimo jiné se tam dozvíte, že rádio sídlí ve stejné budově jako Rádio Impuls, Český Impuls a RockZone 105,9 v pražských Holešovicích. Napojení na tyto stanice je přes Romana Culka, kterému patří třetina společnosti Radio Dechovka s.r.o. a je zároveň ředitelem techniky výše uvedených stanic.
Vysílač pro Prahu a střední Čechy v Bořanovicích (1260 kHz) je na webu uveden, ale ještě neběží.
Velice chválím, že konečně uvedli na webu existenci dab radia 😉 předchozí verze nikdy dab neuváděli. Každé komerční rádio, které zveřejni svou existenci v dab pomaha s propagací dabu. Jen neuvádí kanal, jen město, jinak expres a classic uvádí i kanal jen s tím že u prahy uvádějí testovací 10D, mohli by tam dát kanál coloru kde maji lepší kvalitu. Zatimco kis, country, beat, spin.. dab na webu stále neuvádí.
Pokrytí nejméně té východní části středních Čech i některých oblastí Prahy i tak je.Zkuste naladit Dechovku na 792kHz,když jsem byl služebně v Praze tak mi příjem nezmizel ani ve Strašnicích.Ten vysílač ve Stěžerech je kvalitní.Pokrývá velké území na to,že jede 10kW.Perličkou je,že jsem naladil i v Polsku.
Naopak příjmám zde ve Východních Čechách Country rádio na 1062kHz a Český Impuls na 981kHz.Děkuji všem soukromým provozovatelům AM vysílání,že se na nás posluchače co z různých důvodů tento druh příjmu využíváme nevykašlali jako Český rozhlas.
792 samozřejmě i v Praze a okolí víceméně jde včetně centra, ale opravdu není pravděpodobné, že cílová skupina Dechovky na SV (velmi konzervativní senioři žijící ve spíše skromnějších poměrech) bude tíhnout k lehčím formám DXingu.
To je pěkné,příjem byl v autě(autorádiem) a v jaké denní době?
Zajímalo by mě kde se všude dá 792kHz přijímat ve dne.Jak je vidět není třeba velkých výkonů pro zajímavé pokrytí.Například RNE1 Španělsko nekončí na AM,jen snižují výkon svých vysílačů někde až z 300kW na 75kW(informace na webu CSDXC).To mohla být cesta Českého rozhlasu,ještě nějaký čas to udržet dokud měli posluchači zájem o střední vlny.Snížit výkon Liblic ze 750kW na 50kW-stále by to mělo zajímavý dosah.To už však je minulost,protože Čro definitivně opustil AM.Navíc již jsou obesíláni majitelé pozemků u vysílače a blíží se tak demolice těch impozantních stožárů.
Otázka na všechny. Jak hodnotíte stabilitu příjmu DAB, FM, AM za extra silného destě ?
Co se týká internetu, tak zkušenost je taková, že nejdříve to obvykle zabalí venkovní wifi, pak 4G 800 a poslední co zbyde jsou zbytky GSM (alespoň na SMS).
Nyní jsem v objektu s optickou přípojkou, hustě prší a připojení vypadává.
Co se týká TV, tak tu je SAT 23,5°E a příjem klasicky vypadl. Pozemní T2 příjem bez problému.
DAB, FM, AM u mne naprosto ok i pri extremnim desti, ano venkovni wifi to povetsinou zabali..4G me v takovem pripade drzi. Pozemni prijem take ok, SAT nemam, ale kdysi kdyz jsem mel, byl extra silny dest znat vypadkem.
Příjem z 23,5°E byl samozřejmě s výpadky, když teď byly v krátké době ty vysoké srážkové úhrny – přes 3 cm kroupy to prostě nehraje. 🙂 Kolikrát se i stane, že je výpadek, protože v místě uplinku je srovna silná bouřka, která neumožní odeslat data na družici v pořádku. To jsou ale naštěstí jen jednotlivé programy. Ostatní platformy bez výpadku. Jako první obvykle vypadne LTE, protože nemívá zálohované napájení.
Za sebe jsem dnes po silném dešti spozoroval zlepšení příjmu AM stanic,tak jim to asi dobře „zalilo“ zemní síť u vysílačů.
Poslouchám je občas cestou do práce,střídám Country rádio 1062kHz s Českým Impulsem 981kHz.
Píšu čerstvou zkušenost. Ve Znojmě dnes velmi silně pršelo a během toho žádný výpadek čehokoliv. Dokonce internet (přenos přes venkovní wifi) byl po celou dobu stabilní, často jinak vypadává i při mnohem slabším dešti. Mobilní síť fungovala také bez problémů, zrovna se telefonovalo.
Může to být dáno místními provozními podmínkami….Setkával jsem se i s tím, že úroveň signálu LTE 800 postupně slábne se zhušťováním deště….
Podle mne by OFDM technologie na stožárech potřebovaly fičuru, že v momentu, kdy na sebe přestávají vidět, zvýší vysílací výkon. To by se ale asi nelíbilo ČTÚ …
Máte pravdu pro Český rozhlas bylo vysílání na AM v takovém rozsahu výkony součtem v cca 2MW již neúnosné,ale mohl modernizovat-snížit výkony a nechat nasadit efektivnější vysílače.Tak jak jsem uváděl příklad ze Španělska kde to letos provedou.Soukromí provozovatelé jedou na AM dál.Jejich vysílače mají velkou účinnost poměru výkon/příkon a většina si navíc vysílače udržují sami bez asistence Čra.Oni by to přece „zabalili“ už dříve než Čro,protože je neživí koncesionářské poplatky.
Nesmysl provozovat dinosaura i treba jen se snizenym vykonem. Je dobre, ze AM je pryc. Netreba se inspirovat nejakym Spanelskem apod, tam at si delaji co chteji.
Souhlasím,pro běžného posluchače rádia Dechovky v Praze by bylo vhodné spustit blízký AM vysílač.Tak aby byl signál snadno zachytitelný na obyčejném domácím rádiu.Navíc ve velkoměstě je mnoho zdrojů rušení (např tramvajová doprava).Zatím,než ten vysílač na 1260kHz zprovozní,tak milovníkům žánru Dechovka v Praze nezbývá než využít „rádio“ v DVB-T2 televizoru.
To by ztratili Plzeň a Ostravu. Každopádně 128 kbps je pro formát Classic Praha konečně důstojná hodnota a díky šíření v COLOR DAB+ je teď Classic slyšet na větším území.
Jakkoliv nechci obhajovat nízké datové toky, tak zrovna klasická hudba tou kompresí trpí asi nejméně. Třeba R-Ddur s netto bitrate 63 kbps je docela poslouchatelný. Dokud nepromluví moderátor(ka), to je jak z plastové trubky.
Záleží hodně na frekvenčním rozložení hudby a na processingu. Asi nejvíc je subjektivně komprese znát na starší a kvalitně nahrané rockové a popové hudbě. Pak na klasice, dost málo je znát na elektru, jde to i u country a folku.
U klasiky se to nepozná na přenosném rádiu, ale pokud si to člověk pustí doma na slušnějších repro, slyšet je to hned. Což se u klasiky předpokládá, neznám nikoho, kdo by poslouchal Classic nebo Vltavu na mono tranzistoráku za oknem, ale většinou má buď HiFi sestavu, mikrosystém a nebo slušnější stolní rádio.
Přijde mi, že ČRo řeže pásmo vyšších kmitočtů už na processingu, aby to pak v DABu s nízkými toky nebylo tak slyšet, neobjeví se poté tolik kompresních artefaktů.
Celkově je vhodné pro DAB mít jiný processing než pro FM, kde se často hodně vytahují výšky a zvýrazňuje se stereoefekt, a pokud takto nastavený zvuk pošlete do nízkého toku v DAB+, ty zvýrazněné výšky jsou pak slyšitelně komprimované. Pokud se pro DAB využije mírnější processing než pro FM, výsledná kvalita zvuku může být při stejném bitrate lepší.
Asi i dost záleží na uších posluchače. Já třeba dost vnímám i snížení bitrate u ZUN z původních 96 na 88 kbps. Pochopitelně vždy testuji jak na vestavěný minirepráček, tak přes velkou aparaturu, případně repro v autě. Subjektivně mi v DABu s nízkým datovým tokem nejvíce vadí mluvené slovo, ty syntetické sykavky mě hrozně tahají za uši, zlaté AM.
Celkem se ti nedivím. S 88 kbps už u DAB AAC LC klesá zvuk minimálně na 80. Prostě dobrej zvuk LC bude 104 čili 96 pro audio. Stávající stav 96 čili 88 už je totální hranice (je to slyšet dosti), no a 88 čili 80 je už zcela pod možnosti LC. Bohužel. Jak jsem již napsal – V1 je bude hrát vždy se zabarvením výšek.
Vyhodil bych z MUXů Teleko a RTI R-Ukrajina a dal to do původního stavu, když je to nyní celoplošně v MUXu ČRo. Kvalita sice nevalná, ale srozumitelné to je.
no, já osobně poznám rozdíl v bitrate i u house music. prostě to zní nepřirozeně, uměle, ‚skřípavě‘.
a třeba u dalšího tanečního stylu – trance music, která je povětšinou založená na pasážích s souvislým různě melodickým motivem, to je znát minimálně obdobně jako u hudby vážné.ale, jak někdo psal, je to hlavně o citlivosti sluchu daného posluchače. 🙂
Obě rádia Expres a Classic Praha by se mohli stahnout z Prahy od Cra, kde v Praze vysila na 7A a 10D. Jinak u Cra probhela zmena a to, ze na 7A je od minuleho tydne stále plných 14 programovych pozic, zatímco na 10D byl snizen pocet programovych pozic na 10.
Tak se neco zmenilo, ve ctvrtek i v patek obsahoval mux jen 10 pozic, az budu opet u prijimacu, zjistim. Ukrajinu jsem tam asi zamotal navic, protoze jsem si nemohl vzpomenout na ctvrtou stanici.
V tomto případě jsem se rád zmýlil. Rozhodně výhra pro Plzeň a Příbram. Velkých klientů je jako šafránu. Otázka na jak dlouho to bude a kdo to všechno zaplatí.
Radio Ukrajina během krátké doby stihlo vyměnit vedení. Stanici rozjížděla on-air manažerka Natalia Churikova, teď je v čele Ludmila Vannek. Obě se zkušenostmi z pražského rozhlasového domu Radio Free Europe/Radio Liberty.
Radio Spin je hlavním mediálním partnerem dnešního Pražského majálesu v Letňanech. Má tam vlastní stage s hvězdami českého hip-hopu jako jsou Yzomandias, Viktor Sheen nebo Calin. Rapová složka na majálesu postupně nabrala na významu.
Chytlavý hit Hannah Montana od Calina ze Spinu znám, ale přiznám se, že jsem textu dosud moc nerozuměl, ač jsem rodilý Čech. Musel jsem si najít lyrics na internetu, abych zjistil, o čem se vlastně zpívá. Schválně zkuste pochytit text na první dobrou, aniž byste sledovali displej:
Honza K.
22. 4. 2022 15:16
Rádio Česká Kanada se stala partnerem Netro Life rádia.
Je tam snaha o hromadnou nabídku reklamního prostoru v malých jihočeských médiích skrz takzvaný jihočeský mediální dům JC media Josefa Pecla se sídlem tady https://mapy.cz/s/logobodajo.
Tahle kooperace obsahově nepříliš příbuzných projektů mi připomíná lepení předvolebních koalic mimoparlamentních straniček. Součet preferencí 0,5 a 0,5 je nakonec 0,5. Co má Netro společného s Kanadou kromě sídla v Jihočeském kraji?
Kladenské Radio Relax zarovnalo svůj název v RDS doleva na tvar RELAX___ (na 92,3 a 103,4). Podobné zarovnání aplikuje Český rozhlas nebo Rádio Bonton.
Míra
20. 4. 2022 12:15
Už nějakou dobu se mi špatně zobrazuje facebook na mobilním telefonu (chybí části textu atd…) Rozumím správně, že pro někteté soukromé stsnice je nežádoucí přelaďování mezi FM a DAB ?
U Radia 1 by v DAB mělo být 2339, což je shodné s FM pro ČB a Liberec, tedy DAB-FM link vždy funkční, není-li posluchačem deaktivován. V Praze a Plzni by mělo být na FM nastaveno 2039, což značí, že při zapnutém REG autorádio mezi FM a DAB neskáče. Radio Beat má na FM i DAB 2431, takže vždy přepíná.
Stanice nechtějí aby lide o dabu věděli, nejen ze ho nemají na webu, ale ani v autech s dab radiem nebudete vědět že jste v pokrytí dabu. Ze strany rádií je to spíš sabotáž, to má každý kdo má dab radio zejmena z vyroby v autě být technicky zdatný a neustále sledovat dění kolem dabu? Takhle radia v praze zustanou v fm. Běžný uživatel zejména nového auta ani nepozná že tam dab je, pozná pouze Cro. Je to krok vzad, všude to funguje, ale v Česku nesmí.
Teď je to podle dohledatelných parametrů v COLOR DAB+ nastaveno tak, aby Country, Kiss a Spin přepínaly mezi FM a DAB jen při vypnuté funkci Regional, což měla donedávna Dechovka u CRA, jak jsme tu psali.
Country má centrální ID 2337, v DAB má teď 2F37, takže by to mělo autorádio se zapnutou funkcí REG (předpokládá se, že takto to má většina posluchačů nastaveno „z výroby“) vyhodnotit jako jiný program a nepřeladit. Analogicky Kiss 23A0 vs. 2FA0, Spin 2343 vs. 2F43. http://webmanual.kia.com/STD_GEN5W/AVNT/EU/Czech/listeningtodaboptionfm.html
Foto: YouTube Mein Kia
To se mi zdá dost rozumné, řidič tak může snadno ovlivnit, zda se mu to bude v rámci DAB/FM přepínat či nikoliv. Přepínání může být dost rušivé, zvlášť pokud tam není žádná synchronizace a DAB je o několik vteřin pozadu. Čili žádné spiknutí se nekoná, Jarda může zase v klidu spát.
Že by to hlásili přímo do éteru je dost nepravděpodobné, de facto by tím přiznali technickou nedokonalost, což se dnes nenosí. Ale minimálně tímto mají po ruce odpověď jak na to vyzrát, kdyby se je na to aktivně nějaký posluchač zeptal. Určitě je jednodušší zapnout REG, než se krkolomně vrtat v servisním menu, a to jak pro řidiče posluchače, tak pro toho kdo mu má takovou fintu poradit a vysvětlit.
Last edited 3 let před by Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Pokud se už posluchač dostane k nastavení REG, obvykle je poblíž i vypínač přepínání DAB-FM, ale bohužel to není standardem u všech infotainmentů, takže to pak dělá z DAB spíše škůdce než obohacení.
Na to jsem zatím nenatrefil, ale vím, že manuální ladění FM/AM je čím dál častěji skryto hluboko v menu a v DAB už často zcela chybí. Sleduji také trend postupného potlačování názvu multiplexu. To však chápu, běžný posluchač potřebuje mít k dispozici ideálně abecední seznam dostupných rádií bez ohledu na platformu. Podle názvu vybrat, poslouchat, případně uložit jako předvolbu. Nic víc.
IX20 r.2018 rádio s menším displejem má BT, ale neumí Radiotext u FM, nebo jsem na to nepřišel.
Regional má volbu OFF/Automat.
Když omylem spustíte funkci autoladění, přepíše se obsah speciální sady FMA(utomat). Má to FM1, FM2, FMA, AM, AMA…
Radio Dechovka má nový web. Je na něm mnohem více informací než na předchozí verzi. Mimo jiné se tam dozvíte, že rádio sídlí ve stejné budově jako Rádio Impuls, Český Impuls a RockZone 105,9 v pražských Holešovicích. Napojení na tyto stanice je přes Romana Culka, kterému patří třetina společnosti Radio Dechovka s.r.o. a je zároveň ředitelem techniky výše uvedených stanic.
Vysílač pro Prahu a střední Čechy v Bořanovicích (1260 kHz) je na webu uveden, ale ještě neběží.
http://www.radiodechovka.cz/
Velice chválím, že konečně uvedli na webu existenci dab radia 😉 předchozí verze nikdy dab neuváděli. Každé komerční rádio, které zveřejni svou existenci v dab pomaha s propagací dabu. Jen neuvádí kanal, jen město, jinak expres a classic uvádí i kanal jen s tím že u prahy uvádějí testovací 10D, mohli by tam dát kanál coloru kde maji lepší kvalitu. Zatimco kis, country, beat, spin.. dab na webu stále neuvádí.
Expres by taky mohl údaje aktualizovat….
https://www.expresfm.cz/o-nas#jak-nas-naladit
Dechovka 1260 stále nic.
Radio Dechovka 1260 ani dnes nic. Na minimálně 16 měsíců absence na AM ve středu Čech se bude velmi těžko navazovat…
Pokrytí nejméně té východní části středních Čech i některých oblastí Prahy i tak je.Zkuste naladit Dechovku na 792kHz,když jsem byl služebně v Praze tak mi příjem nezmizel ani ve Strašnicích.Ten vysílač ve Stěžerech je kvalitní.Pokrývá velké území na to,že jede 10kW.Perličkou je,že jsem naladil i v Polsku.
Naopak příjmám zde ve Východních Čechách Country rádio na 1062kHz a Český Impuls na 981kHz.Děkuji všem soukromým provozovatelům AM vysílání,že se na nás posluchače co z různých důvodů tento druh příjmu využíváme nevykašlali jako Český rozhlas.
792 samozřejmě i v Praze a okolí víceméně jde včetně centra, ale opravdu není pravděpodobné, že cílová skupina Dechovky na SV (velmi konzervativní senioři žijící ve spíše skromnějších poměrech) bude tíhnout k lehčím formám DXingu.
792ka mne překvapila v okolí Znojma, Mikulova, Břeclavi, kde hrála docela dobře.
To je pěkné,příjem byl v autě(autorádiem) a v jaké denní době?
Zajímalo by mě kde se všude dá 792kHz přijímat ve dne.Jak je vidět není třeba velkých výkonů pro zajímavé pokrytí.Například RNE1 Španělsko nekončí na AM,jen snižují výkon svých vysílačů někde až z 300kW na 75kW(informace na webu CSDXC).To mohla být cesta Českého rozhlasu,ještě nějaký čas to udržet dokud měli posluchači zájem o střední vlny.Snížit výkon Liblic ze 750kW na 50kW-stále by to mělo zajímavý dosah.To už však je minulost,protože Čro definitivně opustil AM.Navíc již jsou obesíláni majitelé pozemků u vysílače a blíží se tak demolice těch impozantních stožárů.
Bylo to normálně přes den na přenosný přijímač s vestavěnou feritovou anténou. Takže možnosti pro zlepšení příjmu ještě jsou.
Tak to je solidní dosah při použití rádia s vestavěnou feritovou anténou.
Je dobře, že Český rozhlas tuto díru na peníze rychle zaříznul. AM je už opravdu minulost a bylo potřeba jít dopředu a ne být v době dinosaurové.
Otázka na všechny. Jak hodnotíte stabilitu příjmu DAB, FM, AM za extra silného destě ?
Co se týká internetu, tak zkušenost je taková, že nejdříve to obvykle zabalí venkovní wifi, pak 4G 800 a poslední co zbyde jsou zbytky GSM (alespoň na SMS).
Nyní jsem v objektu s optickou přípojkou, hustě prší a připojení vypadává.
Co se týká TV, tak tu je SAT 23,5°E a příjem klasicky vypadl. Pozemní T2 příjem bez problému.
DAB, FM, AM u mne naprosto ok i pri extremnim desti, ano venkovni wifi to povetsinou zabali..4G me v takovem pripade drzi. Pozemni prijem take ok, SAT nemam, ale kdysi kdyz jsem mel, byl extra silny dest znat vypadkem.
Příjem z 23,5°E byl samozřejmě s výpadky, když teď byly v krátké době ty vysoké srážkové úhrny – přes 3 cm kroupy to prostě nehraje. 🙂 Kolikrát se i stane, že je výpadek, protože v místě uplinku je srovna silná bouřka, která neumožní odeslat data na družici v pořádku. To jsou ale naštěstí jen jednotlivé programy. Ostatní platformy bez výpadku. Jako první obvykle vypadne LTE, protože nemívá zálohované napájení.
Za sebe jsem dnes po silném dešti spozoroval zlepšení příjmu AM stanic,tak jim to asi dobře „zalilo“ zemní síť u vysílačů.
Poslouchám je občas cestou do práce,střídám Country rádio 1062kHz s Českým Impulsem 981kHz.
Píšu čerstvou zkušenost. Ve Znojmě dnes velmi silně pršelo a během toho žádný výpadek čehokoliv. Dokonce internet (přenos přes venkovní wifi) byl po celou dobu stabilní, často jinak vypadává i při mnohem slabším dešti. Mobilní síť fungovala také bez problémů, zrovna se telefonovalo.
Může to být dáno místními provozními podmínkami….Setkával jsem se i s tím, že úroveň signálu LTE 800 postupně slábne se zhušťováním deště….
Podle mne by OFDM technologie na stožárech potřebovaly fičuru, že v momentu, kdy na sebe přestávají vidět, zvýší vysílací výkon. To by se ale asi nelíbilo ČTÚ …
Máte pravdu pro Český rozhlas bylo vysílání na AM v takovém rozsahu výkony součtem v cca 2MW již neúnosné,ale mohl modernizovat-snížit výkony a nechat nasadit efektivnější vysílače.Tak jak jsem uváděl příklad ze Španělska kde to letos provedou.Soukromí provozovatelé jedou na AM dál.Jejich vysílače mají velkou účinnost poměru výkon/příkon a většina si navíc vysílače udržují sami bez asistence Čra.Oni by to přece „zabalili“ už dříve než Čro,protože je neživí koncesionářské poplatky.
Nesmysl provozovat dinosaura i treba jen se snizenym vykonem. Je dobre, ze AM je pryc. Netreba se inspirovat nejakym Spanelskem apod, tam at si delaji co chteji.
Souhlasím,pro běžného posluchače rádia Dechovky v Praze by bylo vhodné spustit blízký AM vysílač.Tak aby byl signál snadno zachytitelný na obyčejném domácím rádiu.Navíc ve velkoměstě je mnoho zdrojů rušení (např tramvajová doprava).Zatím,než ten vysílač na 1260kHz zprovozní,tak milovníkům žánru Dechovka v Praze nezbývá než využít „rádio“ v DVB-T2 televizoru.
Radeji v DAB+, na televizi fakt ne.
Classic praha je nově v color dab+ s vysokým datovým tokem, klidne by mohli odstoupit od CRA 😀
To by ztratili Plzeň a Ostravu. Každopádně 128 kbps je pro formát Classic Praha konečně důstojná hodnota a díky šíření v COLOR DAB+ je teď Classic slyšet na větším území.
Jakkoliv nechci obhajovat nízké datové toky, tak zrovna klasická hudba tou kompresí trpí asi nejméně. Třeba R-Ddur s netto bitrate 63 kbps je docela poslouchatelný. Dokud nepromluví moderátor(ka), to je jak z plastové trubky.
Záleží hodně na frekvenčním rozložení hudby a na processingu. Asi nejvíc je subjektivně komprese znát na starší a kvalitně nahrané rockové a popové hudbě. Pak na klasice, dost málo je znát na elektru, jde to i u country a folku.
U klasiky se to nepozná na přenosném rádiu, ale pokud si to člověk pustí doma na slušnějších repro, slyšet je to hned. Což se u klasiky předpokládá, neznám nikoho, kdo by poslouchal Classic nebo Vltavu na mono tranzistoráku za oknem, ale většinou má buď HiFi sestavu, mikrosystém a nebo slušnější stolní rádio.
Přijde mi, že ČRo řeže pásmo vyšších kmitočtů už na processingu, aby to pak v DABu s nízkými toky nebylo tak slyšet, neobjeví se poté tolik kompresních artefaktů.
Celkově je vhodné pro DAB mít jiný processing než pro FM, kde se často hodně vytahují výšky a zvýrazňuje se stereoefekt, a pokud takto nastavený zvuk pošlete do nízkého toku v DAB+, ty zvýrazněné výšky jsou pak slyšitelně komprimované. Pokud se pro DAB využije mírnější processing než pro FM, výsledná kvalita zvuku může být při stejném bitrate lepší.
Asi i dost záleží na uších posluchače. Já třeba dost vnímám i snížení bitrate u ZUN z původních 96 na 88 kbps. Pochopitelně vždy testuji jak na vestavěný minirepráček, tak přes velkou aparaturu, případně repro v autě. Subjektivně mi v DABu s nízkým datovým tokem nejvíce vadí mluvené slovo, ty syntetické sykavky mě hrozně tahají za uši, zlaté AM.
Souhlas, na tom mluveném slovu je to hodně nepřirozené. Jak teď má Plus 40 kbps, tak to tahá za uši hodně i v autě, kde ho poslouchám.
Celkem se ti nedivím. S 88 kbps už u DAB AAC LC klesá zvuk minimálně na 80. Prostě dobrej zvuk LC bude 104 čili 96 pro audio. Stávající stav 96 čili 88 už je totální hranice (je to slyšet dosti), no a 88 čili 80 je už zcela pod možnosti LC. Bohužel. Jak jsem již napsal – V1 je bude hrát vždy se zabarvením výšek.
Vyhodil bych z MUXů Teleko a RTI R-Ukrajina a dal to do původního stavu, když je to nyní celoplošně v MUXu ČRo. Kvalita sice nevalná, ale srozumitelné to je.
no, já osobně poznám rozdíl v bitrate i u house music. prostě to zní nepřirozeně, uměle, ‚skřípavě‘.
a třeba u dalšího tanečního stylu – trance music, která je povětšinou založená na pasážích s souvislým různě melodickým motivem, to je znát minimálně obdobně jako u hudby vážné.ale, jak někdo psal, je to hlavně o citlivosti sluchu daného posluchače. 🙂
Právě že i u té vážné hudby je to fest slyšet, proto také většina provozavatelů těmto stanicím davá vyšší bitrate.
Obě rádia Expres a Classic Praha by se mohli stahnout z Prahy od Cra, kde v Praze vysila na 7A a 10D. Jinak u Cra probhela zmena a to, ze na 7A je od minuleho tydne stále plných 14 programovych pozic, zatímco na 10D byl snizen pocet programovych pozic na 10.
Jinak doplnim, ze u 10D byl vyrazen Impuls, Cesky Impuls, RockZone, a Ukrajinske Radio.
Teď jsem si 10D horko těžko načetl a je tam 14 pozic. Ukrajina tam, pokud vím, nikdy nebyla.
Tak se neco zmenilo, ve ctvrtek i v patek obsahoval mux jen 10 pozic, az budu opet u prijimacu, zjistim. Ukrajinu jsem tam asi zamotal navic, protoze jsem si nemohl vzpomenout na ctvrtou stanici.
Chyběl tam 3x Babiš a Dechovka.
Jasne, Dechovka byla ta ctvrta stanice, dekuji. 🙂 Takze jen docasny stav, nikoliv trvaly, cuchal jsem nejakou zmenu, defakto ma 10D Cra testovaci.
Tak to vypadá, že Rádio Ukrajina od Media Bohemia půjde do DABu.
Zajimave, ze toto internetove radio muze. Prihodi k tomu i Oldies a Helax? 🙂
Čuchám tady snahu o zobchodování Ukrajinců v ČR a taky o státní dotace a granty.
MB nedělá nic jen tak z dobrého rozmaru.
Jdu zvracet..
Pevně věřím, že to bude výměnou za UKR-R. Další okleštění bitrate ZUNu bych už asi nerozdejchal.
Rádio od MB očekávám spíš v muxu CRA.
Chyba lávky, Ivo. Skutečně Teleko a RTI. Vyměněno za UKR-R.
V tomto případě jsem se rád zmýlil. Rozhodně výhra pro Plzeň a Příbram. Velkých klientů je jako šafránu. Otázka na jak dlouho to bude a kdo to všechno zaplatí.
Radio Ukrajina během krátké doby stihlo vyměnit vedení. Stanici rozjížděla on-air manažerka Natalia Churikova, teď je v čele Ludmila Vannek. Obě se zkušenostmi z pražského rozhlasového domu Radio Free Europe/Radio Liberty.
Radio Spin je hlavním mediálním partnerem dnešního Pražského majálesu v Letňanech. Má tam vlastní stage s hvězdami českého hip-hopu jako jsou Yzomandias, Viktor Sheen nebo Calin. Rapová složka na majálesu postupně nabrala na významu.
Chytlavý hit Hannah Montana od Calina ze Spinu znám, ale přiznám se, že jsem textu dosud moc nerozuměl, ač jsem rodilý Čech. Musel jsem si najít lyrics na internetu, abych zjistil, o čem se vlastně zpívá. Schválně zkuste pochytit text na první dobrou, aniž byste sledovali displej:
Rádio Česká Kanada se stala partnerem Netro Life rádia.
Je tam snaha o hromadnou nabídku reklamního prostoru v malých jihočeských médiích skrz takzvaný jihočeský mediální dům JC media Josefa Pecla se sídlem tady https://mapy.cz/s/logobodajo.
Rádio Otava se stalo také součástí JC Media.
Ovi už to upřesnil. Já doplním. https://jcmedia.cz/
Avizují to i ve znělkách.
Tahle kooperace obsahově nepříliš příbuzných projektů mi připomíná lepení předvolebních koalic mimoparlamentních straniček. Součet preferencí 0,5 a 0,5 je nakonec 0,5. Co má Netro společného s Kanadou kromě sídla v Jihočeském kraji?
Proč by museli mít něco společného? na reklamu je důležité jen že se nepřekrývají zásahem,
Jinak sídlo je takový echt statek 🙂
Jeden zapomenutý song z rádií na konci devadesátých let: https://youtu.be/g5aM2TIW6O4
Všimněte si, že stejný beat použila Bára Basiková https://youtu.be/VZ-GnZElk54, ale také například Spice Girls https://youtu.be/FA5jsa1lR9c
To spíš vidím větší podobnost u Massive Attack https://youtu.be/u7K72X4eo_s
a Komajoty https://youtu.be/swNGkWksAZo
Nejde o melodii, ale o beat, bicí.
Kladenské Radio Relax zarovnalo svůj název v RDS doleva na tvar RELAX___ (na 92,3 a 103,4). Podobné zarovnání aplikuje Český rozhlas nebo Rádio Bonton.
Už nějakou dobu se mi špatně zobrazuje facebook na mobilním telefonu (chybí části textu atd…) Rozumím správně, že pro někteté soukromé stsnice je nežádoucí přelaďování mezi FM a DAB ?
Nežádoucí proto, protože to nefunguje dobře, to automatické přepínání.
Budu muset vyzkoušet, jak se mi to chová v síti RTI na Radiu 1…
U Radia 1 by v DAB mělo být 2339, což je shodné s FM pro ČB a Liberec, tedy DAB-FM link vždy funkční, není-li posluchačem deaktivován. V Praze a Plzni by mělo být na FM nastaveno 2039, což značí, že při zapnutém REG autorádio mezi FM a DAB neskáče. Radio Beat má na FM i DAB 2431, takže vždy přepíná.
Radio Beat v DAB se na TechniSatu 210 aktuálně načítá dvakrát, jinými slovy je možné manuálně zvolit verzi od RTI cz s vyšším bitratem 88 kbps.
Stanice nechtějí aby lide o dabu věděli, nejen ze ho nemají na webu, ale ani v autech s dab radiem nebudete vědět že jste v pokrytí dabu. Ze strany rádií je to spíš sabotáž, to má každý kdo má dab radio zejmena z vyroby v autě být technicky zdatný a neustále sledovat dění kolem dabu? Takhle radia v praze zustanou v fm. Běžný uživatel zejména nového auta ani nepozná že tam dab je, pozná pouze Cro. Je to krok vzad, všude to funguje, ale v Česku nesmí.
Teď je to podle dohledatelných parametrů v COLOR DAB+ nastaveno tak, aby Country, Kiss a Spin přepínaly mezi FM a DAB jen při vypnuté funkci Regional, což měla donedávna Dechovka u CRA, jak jsme tu psali.
Country má centrální ID 2337, v DAB má teď 2F37, takže by to mělo autorádio se zapnutou funkcí REG (předpokládá se, že takto to má většina posluchačů nastaveno „z výroby“) vyhodnotit jako jiný program a nepřeladit. Analogicky Kiss 23A0 vs. 2FA0, Spin 2343 vs. 2F43.
http://webmanual.kia.com/STD_GEN5W/AVNT/EU/Czech/listeningtodaboptionfm.html
Foto: YouTube Mein Kia
To se mi zdá dost rozumné, řidič tak může snadno ovlivnit, zda se mu to bude v rámci DAB/FM přepínat či nikoliv. Přepínání může být dost rušivé, zvlášť pokud tam není žádná synchronizace a DAB je o několik vteřin pozadu. Čili žádné spiknutí se nekoná, Jarda může zase v klidu spát.
Hlavně by mělo být informováno stanicemi, že vůbec existuje DAB a že nastavením REG si mohou ovlivnit, zda se automaticky přijímač přepne….
Že by to hlásili přímo do éteru je dost nepravděpodobné, de facto by tím přiznali technickou nedokonalost, což se dnes nenosí. Ale minimálně tímto mají po ruce odpověď jak na to vyzrát, kdyby se je na to aktivně nějaký posluchač zeptal. Určitě je jednodušší zapnout REG, než se krkolomně vrtat v servisním menu, a to jak pro řidiče posluchače, tak pro toho kdo mu má takovou fintu poradit a vysvětlit.
Pokud se už posluchač dostane k nastavení REG, obvykle je poblíž i vypínač přepínání DAB-FM, ale bohužel to není standardem u všech infotainmentů, takže to pak dělá z DAB spíše škůdce než obohacení.
Dokonce se prý nedá už ani ladit ručně po 100kHz kroku…Na některých infotain….
Na to jsem zatím nenatrefil, ale vím, že manuální ladění FM/AM je čím dál častěji skryto hluboko v menu a v DAB už často zcela chybí. Sleduji také trend postupného potlačování názvu multiplexu. To však chápu, běžný posluchač potřebuje mít k dispozici ideálně abecední seznam dostupných rádií bez ohledu na platformu. Podle názvu vybrat, poslouchat, případně uložit jako předvolbu. Nic víc.
Šťouravější posluchač se pak rád uchyluje ke skrytým menu, která ukážou mnohem víc než standardní displej: https://www.oviradio.cz/hyundai-kia-radio-engineering-mode-en/
Nejlepší by byla volba běžný uživatel / šťoura.
IX20 r.2018 rádio s menším displejem má BT, ale neumí Radiotext u FM, nebo jsem na to nepřišel.
Regional má volbu OFF/Automat.
Když omylem spustíte funkci autoladění, přepíše se obsah speciální sady FMA(utomat). Má to FM1, FM2, FMA, AM, AMA…
Radio Metropole už se na svém FB chlubí FM testem – RDS *METRO*.
https://www.facebook.com/RadioMetropole92FM/
Aktuálně na 92,0 MHz: nosná bez modulace.
Co udělat vtipný vtip: *OPOLE*
Se si zasměji 🙂
Pokud bude PS *METRO*_, autorádia by to měla v Olomouci řadit v seznamu stanic na začátek hned za *_HANA_*.
Metro v Olomouci dřív než v Brně?
V Brně už mají.
https://youtu.be/YinxeAahCeA