Jakub DXer: Jinak samozřejmě Milan Kašuba je legenda brněnské jazzové scény – docela by mě zajímalo, jestli si jeho životní jubileum připomene… 06:34 29.04.2025
Jakub DXer: Radio 7 = TWR alias TRANS WORLD RADIO což se někdy dávno dalo chytnout večer kolem 22h na AM v… 06:17 29.04.2025
Václav: V této souvislosti je zajímavé že rádio Proglas není záměrně specifikováno pro které křesťany vysílá, čili teoreticky pro všechny, avšak… 22:58 28.04.2025
Jakub DXer: RUDL: pan Holík se dnes divil, že přenos z Vatikánu měla i televize n@va (což jsem tady psal včera). Jinak… 19:58 28.04.2025
Michal R.: Ano poslední zhruba rok se vysílali pro Moravu a Slezsko jen písničky na přání z Ostravského studia . Vysílalo se… 17:48 28.04.2025
Hitrádio nějak neumí počítat. Chystaný Retrovíkend je promován s textem „TY NEJVĚTŠÍ HITY Z DOBY PŘED DVACETI LETY JSOU TADY! Od tohoto pátku od 15:00 vám budeme hrát Oasis, Take That, East 17, MC Hammera, New Kids On The Block a další“
Před dvaceti lety se psal rok 2002. Vy znáte z tohoto období nějaké „největší hity“ uvedených interpretů?
Stává se že při těchto 90 akcích i na jinych stanicích odehraji výjimečně i něco z ranného milénia což možná označuje ten 20 lety údaj A nebo to mysleli více než před 20 lety, říkat před 30 lety by to období lépe nedefinovalo.
Pokud jsem nezaspal, bude to premiéra na htr Zlín, tedy pořádný signál. Po konci 90, milénia s Hniličkou a taj. Roku s Barzayem je to občasná příležitost, kdy zapnout Hitrádio bez playlistu s každodenními nudnymi algoritmy. Jen kvůli tomu sledují fb hitradia aby mi to neuniklo.
Tak ten výpadek Ráááádia Impuls 107,9 ve Střechově je, zdá se, na delší lokte. Déle vypnuté byly postupně už všechny tři dokrývače D1. Zdebuzeves 90,1 přinejmenším v roce 2015, Ostředek 106,8 v letech 2020 až 2021. Velká škoda to není, pokryto tam je.
Dave
30. 1. 2022 20:00
Ahoj chci se zeptat. Máte někdo zkušenost s ripováním CD? Hodně poslouchám netrádio Dance Wave Retro a přes známého jsem si sehnal pár raritek které bych chtěl převést do formátu FLAC. Nejlépe 24 bit / 96 kHz ať je to kvalitní. Jaký software byste doporučili? Omlouvám se za dotaz který se týká rádia jen částečně.
Za mne určitě Easy CD-DA Extractor. Má tři základní funkce. Audio CD Ripper, Audio Converter, CD/DVD Creator. Jám mám verzi 16.0.9.. Ripp z CD: FLAC 8-16-24 bit, stereo-mono, mimo jiné 44,1-48-96 kHz. Copression Level – Default, Best, Fast. To samé wav – jen není možnost Compression level.
Exact Audio Copy, klasika na CDčka. Umí samozřejmě i do FLAC, používám to takhle roky.
CD je naprostý nesmysl převádět do něčeho jiného než 44,1 kHz/16 bit, dávat CDčko do 96 kHz je asi jako dělat z MP3 192 kbps nekomprimovaný WAV 🙂
Do vyšších samplerate a bitových hloubek má smysl digitalizovat vinyl, ale člověk musí mít kvalitní externí A/D převodník a do PC už to ideálně hnát digitálně a tam jen ukládat např. v Audacity (takhle si digitalizuji LP já do 48 kHz/24bit.
Co se týká úložného místa, tak je to vždy bitová hloubka x takt x počet kanálů. Hodina sterea 96/24 jsou 2 GB. Pro zachování originálu CD samozřejmě postačí 16×44,1. Je to každého věc, co udělá. Pokud má dotyčný přístup k perfektnímu audio poslechovému aparátu, tak si může udělat dvě CD kopie a porovnat je, aniž by věděl, jestli mu kolega pustil stejnou, nebo jinou. Jisté je, že tyto kopie budou rozdílné.
S tím analogem souhlasím. Navíc u vinylu vstupuje do hry, provedení hrotu, přenosky, odstínění kabeláže, kvalita MM předzesilovače….
Ještě bych zmínil, že převod na vyšší takt a delší slovo může mít za následek vyšší úrovně hodnot dílčích maxim. Jinými slovy, úroveň se může ve špičkách dostat výše, než u originální nahrávky, tím pádem i nad hodnotu 0dB.
Míša
30. 1. 2022 11:28
Ahoj, fajn rádio na 106.6 je úplně jiný program než online. Je to divné ale říkají tam fajn rádio.
Na 106,6 Fajnu výjimečně běží mono záloha se starou hudbou (klidně i 10 let) a již nepoužívanými jingly jako právě teď. Od soboty nabyde 106,6, první mimopražský vysílač Fajnu, opět na své důležitosti, protože na spoustě míst bude suplovat ztracenou 91,6.
Proč má vlastně Český rozhlas v DABu v názvech svých stanic pomlčku, přesněji spojovník, přestože tam na první pohled nemá žádnou funkci?
Spojovník má význam pouze u krátké identifikace Radiožurnálu, jehož název je neprakticky dlouhý, tak byl zkrácen na R-ZURNAL. A protože R je v logu ČRo, stal se z toho standard. Aby to u všech stanic vypadalo stejně, použilo se R- i tam, kde není žádné zkrácení za Radiodvojku, Radiopohodu atd.
Protože spojovník byl užit u krátkého ID v RDS, pro konzistentní komunikaci byl uplatněn i v DAB jak u krátkého názvu shodného s RDS, tak u dlouhého tvaru začínajícího na CRo. Nebýt příliš dlouhého názvu Radiožurnálu, není ani v DAB žádná zbytečná pomlčka, tedy vlastně spojovník.
Pozornější oko odhalí, že v identifikaci tří stanic ČRo je chyba nebo přinejmenším zbytečné zkrácení tam, kde je místa dostatek. Jde o:
CRo-DDUR
správně: CRo-D-DUR
stanice se jmenuje Český rozhlas D-dur, chyba je i v krátkém tvaru,
CRo-WAVE
lépe: CRo-RADIO WAVE
stanice se jmenuje Český rozhlas Radio Wave,
Od začátku se měly vyrábět displeje se šestnácti pozicemi a systém RDS toho měl využívat. S osmi pozicemi si akorát lámeme hlavu.
Při enkódování RDS se dá nastavit, zda bude text rolovat, či měnit slova.
Z hlediska bezpečnosi je rolování nežádoucí, navíc běžné monochromatické reverzní LCD (např. Kenwood) nezvládají rolování za nízkých teplot).
RDS vznikalo v 70′ letech, původní DAB v 80′. RDS bylo uvedeno do praxe v roce 1987. DAB se naučilo text v roce 1995. O tom, že DAB bude bohužel také umět mimo jiné i jen osmiznakový formát se rozhodo pár let po uvedení RDS do praxe, kdy bylo zřejmé, že 8 znaků je málo.
Bohužel se tak se zkrácenými názvy trápíme i v současném DAB.
Displej mého autorádia umí 16 pozic a v DAB si v rámci názvu stanice na více než 8 znaků nesáhnu….
Obecně R má význam abysme věděli že jsme na stanici ČRO, R je kompromis aby se vešel název nejméně tří tradičních stanic, jejichž názvy se skládají z 6 písmen. Kdyby PS mělo ještě znak navíc, v zájmu rozhlasu by nebylo na škodu použít (zůstat) u CR. Byť u R-zurnalu to nahodou koresponduje s faktickým názvem, tak fakt si myslím že jde o hlubší sdělení že jsem na českém rozhlase, nebo aspoň rozhlase, bohužel se ale ukazuje že veřejnost R vnímá jako rádio, což ale paradoxně mohlo přispět k větší oblibě a poslechovosti, nebot už i tak zastaralé médium a slovo „rádio“ ještě pořád nezní tak až skoro archaicky jako „(Český) Rozhlas“. Například i u druhého programu je rozdíl Český Rozhlas 2 – Praha nebo „Rádio Dvojka“, i přes toto mylné vnímání je atraktivnější.
Je to dilema že by hypoteticky „CR“ působilo pro každodenního uživatele nevabne, jinak by to bylo pro toho kdo pouští občas a nebo si představte když jako cizinec vjedete do zahraničí, hned víte, které stanice jsou veřejnoprávní, možná dokonce pro orientaci dopomůže číslování. Asi to může mít tento důvod, jinak by to v mnohých zemích už nepoužívali. Zdá se mi, že v zahraničí snad existuje víc případů kdy je instituce spojena s televizí než odděleně ČRO a ČT jako u nás. Potom, vznikají i na můj vkus preplacane zkratky v Chorvatsku pokud to ještě používají HRTV-HR1. Slováci mají stále SRO 1 v PS i když se hlásí jako rádio Slovensko až se nabízí otázka bylo někdy odděleno SRO a tv u nich? Pro dnešní standarty dle šablony rádio_FM by mohli mít radio_SK nebo jen SVK.
Opravdu by šlo R vynechat úplně? Na Vysočině a ve Zlíně by stanice od rozhlasu a MB byla už jen odlišena problikavajicim „HITRADIO“ díky negarantované vůli MB, i když je pravda že spíš spěje jen k Hitradiu, ale nevíme kdy s zda vůbec. Je pravda, že teď jde o vynechání R trochu uvažovat. Před ani ne rokem by to před rembrandingem na htr Zlín vůbec bylo komické. Rádio Zlín by to mohlo třeba eskalovat zmatek R. Zlin a nebo by se vratilo k *ZLIN* či Z_L_IN. Je i možné že se potvrdila má hypotéza že osamostatnění R-Zlin z R Brno vedlo k tomu že to nahrávalo poslechovosti soukromého rádia Zlín, neboť s přízviskem hitrádio v tabulkách celkem kleslo.
Když cro přecházel ze starých PS názvů na nové (před 10 lety?), Přechodně se objevili dlouhé názvy moravských regionů v plné parádě, ještě někde mám focené „OLOMOUC“ „OSTRAVA“ které jsem načítal na půdě. Jak to bylo asi v Čechách? Nebylo CB , KV HK UL moc osirerele?
Škoda že hned po segmentových displejích se nezačali dělat dekodéry pro více znaků.
Dnes dost fouká i náš kde dle map mělo být neklidnější místo v ČR. Budou vypdky na přímo vysílacích, nebo dodávky energií pro ně?
Písmeno R na začátku krátkého názvu je dobré řešení, R jako Český rozhlas, rozhlas nebo rádio. Dříve se v RDS užíval tvar CR, který ale neseděl na zavedenou zkratku ČRo.
Někdy v první půlce 90. let se přitom tvar CRO v RDS ještě používal. Teď se uplatňuje v dlouhém tvaru, ale pomlčka za CRo je tam jaksi nadbytečná. Lépe a hlavně jazykově přirozeně by to vypadalo takto:
CRo RADIOZURNAL
CRo JAZZ
CRo OSTRAVA
Ostatně i v krátkém ID by ta pomlčka nutně být nemusela, bez ní to vypadá také dobře a víc vynikne ta důležitější část vpravo od R:
R ZURNAL
R JAZZ
R OSTRAVA
vynikne, ale lépe pro názvy aspoň o 4 písmenech. Na displejích kde je mezerník skoro stejně velký jako rozestupy mezi písmeny by to splývalo hlavně u kratších názvů by vznikaly nesmyslná slova:
R OL
R OVA
R CB
je škoda že nelze použít např. jiný font aby se graficky oddělil znak R a název stanice, maximálně takto
První výpadek už je tady, Hostýn 90,6, což se skoro dalo čekat, není se čemu divit , k výpadkům dochází zde často při bouřkách, malý vysílač vysoko, nebetelný uplně off , možná je to el.
Rádio 7 sice představuje neotřelou alternativu k ostatním rádiím i konzervativněji pojatému Radiu Proglas, ale křesťanský pop to bude mít v Česku i přes nynější solidní dostupnost v DAB velmi těžké. Jen římských katolíků za posledních třicet let ubylo pětkrát a mladších lidí, kterým by vysílání v takovém duchu vyhovovalo, bude pramálo. Tedy ať se Brňákům v éteru daří.
TÉMA
Rádio 7
Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
28. 1. 2022 07:56
ČRo zkouší dostat svoje digitální okruhy na FM? 🤔 viz koordinace 107,1MHz/200W v Praze na Letné.
To je ta již avizovaná snaha dostat do analogu Rádio DAB Praha. Že by Dvojka na 107,1 a DAB na 91,2? Vysílač by měl být na „Kachlíkárně“, tedy budově ministerstva vnitra.
Aha, Rádio DAB Praha, mutace FM Praha. Dávat názvy vysílacích platforem do jména stanice je ošemetné. Expres radio se přejmenovalo na Expres FM a vstoupilo do DABu… To nevymyslíš.
Předpokládám, že cena za komplet včetně loga, značky-názvu bude vyšší, než bez….
Ale na druhou stranu, pokud by někdo chtěl demonstrativně opustit byznys se vztyčenou hlavou, tak prostě vypne vysílání, vrátí licenci a hotovo. Pak nemůže dojít k pošpinění značky novým majitelem, případně (jak se přesvědčil pan Faktor) může volně nakládat se svým příjmením….
Ano, nebyla ani u Classic, take byl prejmenovan. Nezdat se ti to muze, ale bylo to presne tak.Radia nebyla koupena s ochranou znamkou – nazvem stanice.
Byl kdysi o tom clanek a byl spor prave o nazev obou stanic, vadilo to puvodnimu majiteli, proto se to tenkrat menilo/pozdeji.. Ano, bylo i tehdy vydano predbezne opatreni soudem.
To opravdu dává logiku. Rvát peníze do podpory a rozvoje DABu a pak budovat desítky rušiček s minimálním dosahem, abych ty okruhy, které by měly „promovat“ DAB jako zajímavější platformu narvat do FM.
Hitrádio nějak neumí počítat. Chystaný Retrovíkend je promován s textem „TY NEJVĚTŠÍ HITY Z DOBY PŘED DVACETI LETY JSOU TADY! Od tohoto pátku od 15:00 vám budeme hrát Oasis, Take That, East 17, MC Hammera, New Kids On The Block a další“
Před dvaceti lety se psal rok 2002. Vy znáte z tohoto období nějaké „největší hity“ uvedených interpretů?
Stává se že při těchto 90 akcích i na jinych stanicích odehraji výjimečně i něco z ranného milénia což možná označuje ten 20 lety údaj A nebo to mysleli více než před 20 lety, říkat před 30 lety by to období lépe nedefinovalo.
Pokud jsem nezaspal, bude to premiéra na htr Zlín, tedy pořádný signál. Po konci 90, milénia s Hniličkou a taj. Roku s Barzayem je to občasná příležitost, kdy zapnout Hitrádio bez playlistu s každodenními nudnymi algoritmy. Jen kvůli tomu sledují fb hitradia aby mi to neuniklo.
Hniličku jsem poslouchal pravidelně, ale od té doby, co tam skončil, poslouchám internetová Hitrádia.
Rádio Impuls má už minimálně týden vypnutý minivysílač na D1 ve Střechově nad Sázavou (km 52), který obvykle vysílá na 107,9.
Tak ten výpadek Ráááádia Impuls 107,9 ve Střechově je, zdá se, na delší lokte. Déle vypnuté byly postupně už všechny tři dokrývače D1. Zdebuzeves 90,1 přinejmenším v roce 2015, Ostředek 106,8 v letech 2020 až 2021. Velká škoda to není, pokryto tam je.
Ahoj chci se zeptat. Máte někdo zkušenost s ripováním CD? Hodně poslouchám netrádio Dance Wave Retro a přes známého jsem si sehnal pár raritek které bych chtěl převést do formátu FLAC. Nejlépe 24 bit / 96 kHz ať je to kvalitní. Jaký software byste doporučili? Omlouvám se za dotaz který se týká rádia jen částečně.
Za mne určitě Easy CD-DA Extractor. Má tři základní funkce. Audio CD Ripper, Audio Converter, CD/DVD Creator. Jám mám verzi 16.0.9.. Ripp z CD: FLAC 8-16-24 bit, stereo-mono, mimo jiné 44,1-48-96 kHz. Copression Level – Default, Best, Fast. To samé wav – jen není možnost Compression level.
Exact Audio Copy, klasika na CDčka. Umí samozřejmě i do FLAC, používám to takhle roky.
CD je naprostý nesmysl převádět do něčeho jiného než 44,1 kHz/16 bit, dávat CDčko do 96 kHz je asi jako dělat z MP3 192 kbps nekomprimovaný WAV 🙂
Do vyšších samplerate a bitových hloubek má smysl digitalizovat vinyl, ale člověk musí mít kvalitní externí A/D převodník a do PC už to ideálně hnát digitálně a tam jen ukládat např. v Audacity (takhle si digitalizuji LP já do 48 kHz/24bit.
Co se týká úložného místa, tak je to vždy bitová hloubka x takt x počet kanálů. Hodina sterea 96/24 jsou 2 GB. Pro zachování originálu CD samozřejmě postačí 16×44,1. Je to každého věc, co udělá. Pokud má dotyčný přístup k perfektnímu audio poslechovému aparátu, tak si může udělat dvě CD kopie a porovnat je, aniž by věděl, jestli mu kolega pustil stejnou, nebo jinou. Jisté je, že tyto kopie budou rozdílné.
S tím analogem souhlasím. Navíc u vinylu vstupuje do hry, provedení hrotu, přenosky, odstínění kabeláže, kvalita MM předzesilovače….
Ještě bych zmínil, že převod na vyšší takt a delší slovo může mít za následek vyšší úrovně hodnot dílčích maxim. Jinými slovy, úroveň se může ve špičkách dostat výše, než u originální nahrávky, tím pádem i nad hodnotu 0dB.
Ahoj, fajn rádio na 106.6 je úplně jiný program než online. Je to divné ale říkají tam fajn rádio.
Na 106,6 Fajnu výjimečně běží mono záloha se starou hudbou (klidně i 10 let) a již nepoužívanými jingly jako právě teď. Od soboty nabyde 106,6, první mimopražský vysílač Fajnu, opět na své důležitosti, protože na spoustě míst bude suplovat ztracenou 91,6.
Přibližně ve 0:45 přepojeno zpět na klasické vysílání.
Nedělní pomlčková úvaha
Proč má vlastně Český rozhlas v DABu v názvech svých stanic pomlčku, přesněji spojovník, přestože tam na první pohled nemá žádnou funkci?
Spojovník má význam pouze u krátké identifikace Radiožurnálu, jehož název je neprakticky dlouhý, tak byl zkrácen na R-ZURNAL. A protože R je v logu ČRo, stal se z toho standard. Aby to u všech stanic vypadalo stejně, použilo se R- i tam, kde není žádné zkrácení za Radiodvojku, Radiopohodu atd.
Protože spojovník byl užit u krátkého ID v RDS, pro konzistentní komunikaci byl uplatněn i v DAB jak u krátkého názvu shodného s RDS, tak u dlouhého tvaru začínajícího na CRo. Nebýt příliš dlouhého názvu Radiožurnálu, není ani v DAB žádná zbytečná pomlčka, tedy vlastně spojovník.
Pozornější oko odhalí, že v identifikaci tří stanic ČRo je chyba nebo přinejmenším zbytečné zkrácení tam, kde je místa dostatek. Jde o:
CRo-DDUR
správně: CRo-D-DUR
stanice se jmenuje Český rozhlas D-dur, chyba je i v krátkém tvaru,
CRo-WAVE
lépe: CRo-RADIO WAVE
stanice se jmenuje Český rozhlas Radio Wave,
CRo-JUNIOR
lépe: CRo-RADIO JUNIOR
viz Radio Wave.
Od začátku se měly vyrábět displeje se šestnácti pozicemi a systém RDS toho měl využívat. S osmi pozicemi si akorát lámeme hlavu.
Při enkódování RDS se dá nastavit, zda bude text rolovat, či měnit slova.
Z hlediska bezpečnosi je rolování nežádoucí, navíc běžné monochromatické reverzní LCD (např. Kenwood) nezvládají rolování za nízkých teplot).
RDS vznikalo v 70′ letech, původní DAB v 80′. RDS bylo uvedeno do praxe v roce 1987. DAB se naučilo text v roce 1995. O tom, že DAB bude bohužel také umět mimo jiné i jen osmiznakový formát se rozhodo pár let po uvedení RDS do praxe, kdy bylo zřejmé, že 8 znaků je málo.
Bohužel se tak se zkrácenými názvy trápíme i v současném DAB.
Displej mého autorádia umí 16 pozic a v DAB si v rámci názvu stanice na více než 8 znaků nesáhnu….
Obecně R má význam abysme věděli že jsme na stanici ČRO, R je kompromis aby se vešel název nejméně tří tradičních stanic, jejichž názvy se skládají z 6 písmen. Kdyby PS mělo ještě znak navíc, v zájmu rozhlasu by nebylo na škodu použít (zůstat) u CR. Byť u R-zurnalu to nahodou koresponduje s faktickým názvem, tak fakt si myslím že jde o hlubší sdělení že jsem na českém rozhlase, nebo aspoň rozhlase, bohužel se ale ukazuje že veřejnost R vnímá jako rádio, což ale paradoxně mohlo přispět k větší oblibě a poslechovosti, nebot už i tak zastaralé médium a slovo „rádio“ ještě pořád nezní tak až skoro archaicky jako „(Český) Rozhlas“. Například i u druhého programu je rozdíl Český Rozhlas 2 – Praha nebo „Rádio Dvojka“, i přes toto mylné vnímání je atraktivnější.
Je to dilema že by hypoteticky „CR“ působilo pro každodenního uživatele nevabne, jinak by to bylo pro toho kdo pouští občas a nebo si představte když jako cizinec vjedete do zahraničí, hned víte, které stanice jsou veřejnoprávní, možná dokonce pro orientaci dopomůže číslování. Asi to může mít tento důvod, jinak by to v mnohých zemích už nepoužívali. Zdá se mi, že v zahraničí snad existuje víc případů kdy je instituce spojena s televizí než odděleně ČRO a ČT jako u nás. Potom, vznikají i na můj vkus preplacane zkratky v Chorvatsku pokud to ještě používají HRTV-HR1. Slováci mají stále SRO 1 v PS i když se hlásí jako rádio Slovensko až se nabízí otázka bylo někdy odděleno SRO a tv u nich? Pro dnešní standarty dle šablony rádio_FM by mohli mít radio_SK nebo jen SVK.
Opravdu by šlo R vynechat úplně? Na Vysočině a ve Zlíně by stanice od rozhlasu a MB byla už jen odlišena problikavajicim „HITRADIO“ díky negarantované vůli MB, i když je pravda že spíš spěje jen k Hitradiu, ale nevíme kdy s zda vůbec. Je pravda, že teď jde o vynechání R trochu uvažovat. Před ani ne rokem by to před rembrandingem na htr Zlín vůbec bylo komické. Rádio Zlín by to mohlo třeba eskalovat zmatek R. Zlin a nebo by se vratilo k *ZLIN* či Z_L_IN. Je i možné že se potvrdila má hypotéza že osamostatnění R-Zlin z R Brno vedlo k tomu že to nahrávalo poslechovosti soukromého rádia Zlín, neboť s přízviskem hitrádio v tabulkách celkem kleslo.
Když cro přecházel ze starých PS názvů na nové (před 10 lety?), Přechodně se objevili dlouhé názvy moravských regionů v plné parádě, ještě někde mám focené „OLOMOUC“ „OSTRAVA“ které jsem načítal na půdě. Jak to bylo asi v Čechách? Nebylo CB , KV HK UL moc osirerele?
Škoda že hned po segmentových displejích se nezačali dělat dekodéry pro více znaků.
Dnes dost fouká i náš kde dle map mělo být neklidnější místo v ČR. Budou vypdky na přímo vysílacích, nebo dodávky energií pro ně?
Písmeno R na začátku krátkého názvu je dobré řešení, R jako Český rozhlas, rozhlas nebo rádio. Dříve se v RDS užíval tvar CR, který ale neseděl na zavedenou zkratku ČRo.
Někdy v první půlce 90. let se přitom tvar CRO v RDS ještě používal. Teď se uplatňuje v dlouhém tvaru, ale pomlčka za CRo je tam jaksi nadbytečná. Lépe a hlavně jazykově přirozeně by to vypadalo takto:
CRo RADIOZURNAL
CRo JAZZ
CRo OSTRAVA
Ostatně i v krátkém ID by ta pomlčka nutně být nemusela, bez ní to vypadá také dobře a víc vynikne ta důležitější část vpravo od R:
R ZURNAL
R JAZZ
R OSTRAVA
vynikne, ale lépe pro názvy aspoň o 4 písmenech. Na displejích kde je mezerník skoro stejně velký jako rozestupy mezi písmeny by to splývalo hlavně u kratších názvů by vznikaly nesmyslná slova:
R OL
R OVA
R CB
je škoda že nelze použít např. jiný font aby se graficky oddělil znak R a název stanice, maximálně takto
R Zurnal
R Vltava
První výpadek už je tady, Hostýn 90,6, což se skoro dalo čekat, není se čemu divit , k výpadkům dochází zde často při bouřkách, malý vysílač vysoko, nebetelný uplně off , možná je to el.
Brzy uplny konec teto znacky Dragon, stare znelky bezva, https://youtu.be/IdoC6HDdxLI
Rádio 7 sice představuje neotřelou alternativu k ostatním rádiím i konzervativněji pojatému Radiu Proglas, ale křesťanský pop to bude mít v Česku i přes nynější solidní dostupnost v DAB velmi těžké. Jen římských katolíků za posledních třicet let ubylo pětkrát a mladších lidí, kterým by vysílání v takovém duchu vyhovovalo, bude pramálo. Tedy ať se Brňákům v éteru daří.
ČRo zkouší dostat svoje digitální okruhy na FM? 🤔 viz koordinace 107,1MHz/200W v Praze na Letné.
To je ta již avizovaná snaha dostat do analogu Rádio DAB Praha. Že by Dvojka na 107,1 a DAB na 91,2? Vysílač by měl být na „Kachlíkárně“, tedy budově ministerstva vnitra.
Aha, Rádio DAB Praha, mutace FM Praha. Dávat názvy vysílacích platforem do jména stanice je ošemetné. Expres radio se přejmenovalo na Expres FM a vstoupilo do DABu… To nevymyslíš.
Protoze po zmene vlastnika nemohli pouzivat puvodni nazev Expres radio, tak prejmenovali na Expres FM a DAB jim byl tenkrat jeste dost vzdaleny.
Jakože značka nebyla součástí transakce? To se mi nějak nezdá.
Předpokládám, že cena za komplet včetně loga, značky-názvu bude vyšší, než bez….
Ale na druhou stranu, pokud by někdo chtěl demonstrativně opustit byznys se vztyčenou hlavou, tak prostě vypne vysílání, vrátí licenci a hotovo. Pak nemůže dojít k pošpinění značky novým majitelem, případně (jak se přesvědčil pan Faktor) může volně nakládat se svým příjmením….
Jo, s tím Faktorem, to bylo vážně plivnutí do tváře. Ani nevím jak to vlastně dopadlo.
Pořádně nevím, jestli přidal křestní jméno a to pomohlo ?
https://www.facebook.com/faktorstudios/
Ano, nebyla ani u Classic, take byl prejmenovan. Nezdat se ti to muze, ale bylo to presne tak.Radia nebyla koupena s ochranou znamkou – nazvem stanice.
Hádat se s tebou nebudu, jistě jsi viděl smlouvy. Fakt je ten, že k prodeji došlo v lednu 2014 a názvy se měnily až v září téhož roku.
Byl kdysi o tom clanek a byl spor prave o nazev obou stanic, vadilo to puvodnimu majiteli, proto se to tenkrat menilo/pozdeji.. Ano, bylo i tehdy vydano predbezne opatreni soudem.
třeba „návrat“ radia dab praha do fm? 😀 co by jinak chteli dokrýt?
To opravdu dává logiku. Rvát peníze do podpory a rozvoje DABu a pak budovat desítky rušiček s minimálním dosahem, abych ty okruhy, které by měly „promovat“ DAB jako zajímavější platformu narvat do FM.