Jakub DXer: Jinak samozřejmě Milan Kašuba je legenda brněnské jazzové scény – docela by mě zajímalo, jestli si jeho životní jubileum připomene… 06:34 29.04.2025
Jakub DXer: Radio 7 = TWR alias TRANS WORLD RADIO což se někdy dávno dalo chytnout večer kolem 22h na AM v… 06:17 29.04.2025
Václav: V této souvislosti je zajímavé že rádio Proglas není záměrně specifikováno pro které křesťany vysílá, čili teoreticky pro všechny, avšak… 22:58 28.04.2025
Jakub DXer: RUDL: pan Holík se dnes divil, že přenos z Vatikánu měla i televize n@va (což jsem tady psal včera). Jinak… 19:58 28.04.2025
Michal R.: Ano poslední zhruba rok se vysílali pro Moravu a Slezsko jen písničky na přání z Ostravského studia . Vysílalo se… 17:48 28.04.2025
Současné logo Radia Spin vzniklo před 15 lety podle vzoru stanice Spin 1038 z irského Dublinu.
Mezitím Spin 1038 změnil logo na dnešní podobu:
Nabízí se otázka, zda se změní logo českého Spinu při rozšíření pokrytí v březnu. Expanzi mimo Prahu a okolí už Spin ve svém vysílání nenápadně naznačuje sloganem „Nejvíc rapu v republice“.
Když bysme akceptovali nevabnost, získáme informaci o tom, který vysílač si přijímač aktuálně vybere. Viditelné hned na první pohled, než stálý název, který nic nového neřekne. Ve dvou autech, kterými nejčastěji cestuji, ani jedno frekvenci nezobrazuje. Bude tomu 7 let, kdy tento způsob opustila Frekvence 1. I když bylo to správně i na dokryvacich, nebo na dokryvacich byla zobrazována frekvence ballovane Ženevy?
To by dávalo smysl u „celoplošky“ typu Country, Beat, ne tolik u Spinu, kde většina jeho budoucích frekvencí na sebe vůbec nenavazuje. Číslo 96,2 je (bylo) součástí claimu Spinu, podobně jako 91,9 v případě R1. Předpokládám, že vznikne univerzální logo jako u Radia 1 a frekvence 96,2 se upozadí a přestane komunikovat.
Frekvence 1 uváděla v PS frekvenci spíš kvůli nešikovně dlouhému názvu stanice a omezení PS na 8 znaků, kdy se tam celý název „Frekvence 1“ jednoduše nevešel a pouhé F1 se jim asi zdálo málo výrazné. Upustili od toho až ve chvíli, kdy zavedli dynamický PS a radiotext (názvy písní) a potřebovali to mít sjednocené na všech vysílačích.
Samozřejmě nemám zmapovanou celou ČR a primárně mám v dosahu pouze právě několik Ženev plus liberecký dokrývač. Ale není k tomu důvod, proč by to tak bylo. I u vysílače co bere modulaci ballempfangem se dá RDS kodér nastavit lokálně. Tím spíš, že to dříve nebylo dynamické, nebyl ani důvod přebírat RDS ze Ženevy.
dík za info, takže tak byli důslední, snad i u dvou dokrývačů na Moravě. Spletl jsem si to asi s tím, že na Evropě 2 na novějších dokrývačích bylo základní oznámení z většího místa, tzn jestli ne dotedˇje ve žďáru n.sáz na 101,5 stále společný jingl „88,2 a 105 a půl“ Ve Velmezu na 92,9 „E2 Jihlava 105,1“ V Brně zas s menším opakováním byl i jingl 105,5 106,7 a 94,6 (verze jinglu byla méně často s 94,6) Obecně v poslední době občas hlásí náhodně 1 jakékoli město s frekvencí („E2 je všude s tebou i v… “ … myslím tak nějak to je)
Jingl „E2 je všude s tebou…“ byl nasazen do vysílání v srpnu 2020. Nejedná se náhodně o jakékoliv město, ale o název okresu.
Někdy v té době byly přidány také ty otravné výplně reklamního času v podobě proma na různé pořady (Nedělní brzda, Rap ateliér, večer na maximum).
Aneb jak udělat z výhody nevýhodu. Dříve v rámci výplně v mnohem větší míře nasazovali v regionech starší songy. Nyní neustále opakující se promo na pořady dokáže odradit daleko víc, než dlouhá reklama.
Na Fajnu o tom vědí své, ale nyní už je tam situace mnohem lepší, než dva tři roky zpět, kdy to také dokázalo pořádně znepříjemnit poslech.
okresu? – spíš je otázka zda je to město v rámci spíš kraje a nebo v rámci mutatace , která nerespektuje kraje, jako například UH Hradišti je zlínská mutace, zatímco v UH Brodě je ball z Pradědu. Pokud dobře pamatuji , tak v Hodoníně je zlínská mutace, vsetín, Frýdek, Třinec nevím. Na zlínské mutaci jsem slyšel že E2 je všeude s tebou – v Hradišti, ale třeba Brod jsem neslyšel. Ono by zas ale bylo divné hlášku brodu dávat na mutaci z Pradědu.
Přeplácání promem je všeobecně známá věc i v tomto přehnaném stavu bývali ještě více problematičtější experti jako je Beat, nebo kontrastující klidné rádio do neklidné doby – Country – oproti nim mi pořád blok na E2 líp ubíhal. Na Beatu je to lepší i po jiných stránkách, víc o něm příště.
Ano přijde mi že na E2 songů v reg blocích ubylo, už tam nejsou kráceny nebo vystřihovány sloky, či že song v každém regionu začne hrát v jinou dobu, teda apoň myslím. Poznat , že tam nějaký song je, že je to jakási výplň regionálního času je spíš stářím songu, ale přijde mi že je to děláno, aby to bylo všude stejně, třebaže se to odbavuje v regionech, možná snad podle jinglu ukončující regiony, zní jak „vítr“ nebo jak to popsat, snad si uvědomíte
Mutace Praděd zahrnuje tyto jingly:
1) Jeseník 99.3 FM (Olomoucký kraj)
2) Šumperk 99.3 FM (Olomoucký kraj)
3) Olomouc 99.3 FM (Olomoucký kraj)
4) Přerov 99.3 FM (Olomoucký kraj)
5) Prostějov 99.3 FM (Olomoucký kraj)
6) Svitavy 99.3 FM (Pardubický kraj)
7) Ústí nad Orlicí 99.3 FM (Pardubický kraj)
8) Kroměříž 99.3 FM (Zlínský kraj)
9) Vsetín 96.6 FM (Zlínský kraj)
10) Bruntál 99.3 FM (Moravskoslezský kraj)
11) Opava 99.3 FM (Moravskoslezský kraj)
12) Nový Jičín 99.3 FM (Moravskoslezský kraj)
13) Frýdek-Místek 95.4 FM (Moravskoslezský kraj)
Zajímavosti:
Z Moravskoslezského kraje chybí okres Karviná, i když třeba v Havířově je signál celkem slušný. Okres Ostrava má svou vlastní mutaci.
V okrese v Frýdek-Místek se nachází také frekvence 104.2 FM Třinec (rovněž mutace Praděd), ale v jinglech je zmíňována pouze frekvence 95.4 FM.
Název Uherský Brod nemůže být zmíněn, jelikož nejde o okres. Navíc vysílač Uherský Brod už vysílá program se zlínským odpojením, viz článek na webu E2:
„Od pondělí 26.9.2011 nastala trvalá změna distribuce pro vysílač Evropa 2 – Uherský Brod na frekvenci 88,5 FM
Z vysílače Evropa 2 – Jeseník 99,3 FM jsme přeladili na Evropa 2 – Uherské Hradiště 95,8 FM
Vysílač Uherský Brod tak vysílá program se zlínským odpojením! Ten nově zahrnuje:
Zlín 95,5 FM
Uherské Hradiště 95,8 FM
Uherský Brod 88,5 FM
Hodonín 90,2 FM“
Individuální PS určitě nebylo ve 100 procentech případů. Například Jablunkov měl PS Hošťálkovic, Znojmo přebíralo Kojál. PS jako identifikátor naladěného vysílače je zajímavost pro nás, tak dvacet lidí v republice, zbytek posluchačů tohle nezajímá. Navíc při slabším signálu se může stát, že tuner už bere jiný vysílač, ale PS se ještě nepřepíše. Trend je jasný, celkově se upozaďují frekvence a konkrétní vysílače, pracuje se pouze se značkou a sloganem. I tak je tam prostor pro různé místní odchylky typu jedna mezera/dvě mezery na začátku, _ROCK.R_ atd.
Po tom co se u Fajnu v Liberci a Jablonci podařilo synchronizovat zvuk, je PS FAJN na 92,7 záměrně posunuté o jednu mezeru doprava, takže už to nekoktá, ale skáče to doprava a doleva na displeji. Pro nás radiofily skvělá pomůcka jak sledovat přepínání AF, aniž by to rušilo při poslechu, běžnému posluchači je to pochopitelně fuk.
V současnosti se stěhuji ke Kolínu, takže rozšiřuji svůj rajón vedle Prahy a okolí i na tuto oblast (Kolín, Kutná Hora, s přesahem na Vysočinu a Pardubický kraj). A právě v oblasti Kolína a Kutné Hory má Media Bohemia problém s Rock Radiem, které na 91,4 a 92,5 má sice korektní PS ROCK_R._, ale tyto blízké vysílače nejedou synchro, takže Rock je je slu slušná muzika ka. A to ještě do regionu přibyde signál na 91,6. Snad se to zlepší.
Neřeš, u Rock rádia v Liberci už několik let pravidelně vypadává na okamžik modulace. Nezájem, ani jeho posluchačům to evidentně nevadí. Hlavně že je licence a nějak to hraje.
Nevíte, jestli se po zrušení frekvence 91,6 dokryje Fajn rádio ve východních čechách třeba některou frekvencí, kterou teď využívá hitrádio? Nebo tu nechají pro Fajn rádio jen tu 106,6?
Classic už v Táboře kdysi byl na 101,8 a ještě dříve měl i Cukrák/Mezivrata 97,7. Ani Expres do tak malého města nepůjde. Ale celoplošně v DAB by to smysl dávalo, Seznam určitě chce mít významnější rádio.
Samozřejmě je dobře, že se zúčastní i Orlicko, ale zatím bych moc nejásal.
Možný a velmi pravděpodobný scénář:
1. O Pardubice se utká Fajn a Orlicko
2. Orlicko jako žadatel s lepším a přínosnějším projektem uspěje a licenci obhájí.
3. MB si to nenechá líbit a napadne to u soudu.
4. Dost se to povleče, klidně rok.
5. Soud nějak rozhodne.
6. Protistrana se odvolá.
7. Další soud.
8. …to be continued.
Zkusím aktualizovat firmware mojí křišťálové koule, Petr má zřejmě novější verzi. 🙂
Samozřejmě to může probíhat jinak, ale dosavadní zkušenosti z nedávné historie celkem jednoznačně ukazují, že to neproběhne hladce.
Licenčko iniciovala MB (na 94,5 původně Hitrádio Černá Hora), takže je logické, že tam plánuje rozšířit jiný vlastní okruh. Ale z podstaty věci se do licenčka může přihlásit kdokoliv, v tomto případě Orlicko. Což je pro MB trochu komplikace. 🙂
Ano, to se nabízí, ale zdaleka se to nevyrovná frekvenci 91,6. Tyto vysílače pokryjí jen samotné města, ale severovýchodní okolí (Týniště, Kostelec, Rychnov a dál) budou bez signálu. Vysílač 91,6 pokryl krásně celé okolí, i orlické hory. Konečně udělali z Fajn rádia originální poslouchatelné rádio a teď ho zaříznou pokrytím… Tohle nějak nechápu a vůbec bych to nečekal.
Fajn radio má z produktů MB nejmladší cílovku, u níž se předpokládá, že ji FM rádio už v zásadě nezajímá. Proto má Fajn prioritu 4. Pokrytí se do jisté míry vrátí ke stavu před rokem 2006, kdy byla pro východní Čechy základem 106,6.
Zajímalo by mě, proč to přes 3 roky nešlo a najednou to jde. Magic ukončil vysílání v podzim 2018 a od té doby se frekvence překrývaly. Ať už je to jakékoliv čarování s licencemi, tak alespoň konečně začíná nějaká revize kmitočtů MB.
Fajn si bohužel tímto hodně pohorší pokrytím směrem na jih od Pardubic. Okolí a údolí Seče, Nasavrk a Hlinska budou nově bez signálu. Chvaletice všude tam hrají dobře pouze na kopcích.
Ano, Fajn si hodně pohorší i v okolí Týniště, Kostelce, Rychnova, Dobrušky, Vamberka, Žamberka, Deštného, Rokytnice… Zde všude hrála frekvence 91,6 krásně čistě a teď bude tato lokalita bez signálu.
Ekonomika věci, jasnější budoucnost po roce 2025… a v neposlední řadě bych nepodceňoval ani „hlas lidu“. Roky jsme je s tím prudili (nejen) na sociálních sítích, což jim nedělalo zrovna dobrou vizitku. Interní pohnutky samozřejmě neznám, vím jen, že ještě před pár lety o nějaké optimalizaci nechtěli ani slyšet a najednou to jde.
Systém je špatně – to co jsi napsal je jako si pochvalovat že restauracích mafie jsou vetší porce (protože ty ostatní musí vydělat i na výpalné). Že mafie upustí nějaké drobky (výhodné ovšem hlavně pro ně) neznamená je to tak dobře..
Nedávno se Orlicko přihlásilo o 94,5. Proč to neudělalo předtím na 91,6? Nebo proč 91,6 nezažalují, když tady naznačovali jaký je to nefér dávat tam něco jiného (dělat konkurenci)? Na druhou stranu ať už by pak žaloba byla z kterékoli strany, tak by kmitočet mlčel. Nebyla by to pak špatná zkušenost MB, která už by pak doubly nic nedělala? A je lepší doubly nechávat, nebo raději jiný program i od MB?
Na 91,6 byla udělená licence dávno předtím než nějaké rádio Orlicko vůbec vzniklo. A jaká že žaloba by měla při zpackané legislativě smysl? Opakuji že radovat se že jak řeší MB doubly nedává smysl, Co třeba ty rádia co díky ní zanikli jen za poslední 3 roky?
No ale to u 94,5 taky „byla udělená licence dávno předtím než nějaké rádio Orlicko vůbec vzniklo“
MB – ale některé stanice stejně dělaly jen allround styl, jen se jinak jmenovaly (RCL, Zlín).
Škoda je pro lidi Rockmaxu, ale takto rock bude mít větší využití, a když stejně to původní majitelé dál dělat nechtěli a kdyby bylo LŘ, byli by vůbec nějací noví zájemci? Nebo Helax. Ale dyť to vidíš i když vznikají nové dokonce taneční (Netro) , tak to nespěje k tomu že by tě uspokojili na FM. Šanci na Zlatou Prahu nebo původní Dance nevidím. A co říkáš na Z U N, pochybuji že by tě zaujali.
Na Slovensku je do března vypsané LŘ mimo jiné hlavně na BB 100KW! – tak to jsem zvědav, do 22.3. se můžete přihlásit
Nevišml jsem si, že by šla 91.6 do licenčního řízení za posledních, uhh…nikdy? Vždy jen „změna názvu“. Zrovna o takový kmitočet by byl velký zájem – tak proto. Například taneční rádio HELAX také „jen změnilo“ název na Blaník = žánrová otočka o 180°, úplně jiná cílová skupina,…
Taky jsem myslel, že Magic už dávno nevysílá a hele – ono vysílá. Jen teď přejímá vysílání úplně žánrově jiné stanice, identifikuje se jinak ve znělkách, RDS i webu a moderátoři taky asi neříkají „posloucháte Rock Radio na frekvencích Hitradia Magic“ 😀
„A je lepší doubly nechávat, nebo raději jiný program i od MB?“ – jaký význam má jasnej double předělat na o něco menší double?
Nebyla snad vrácená 94,5 součástí licence s jinými frekvencemi, které MB nevracela?
Myslíš, že kdyby to šlo změnit jen na tu jednu frekvenci z licence s víc frekvencemi, tak by to přejmenováním neřešili?
Díky, trochu jsem si to myslel, ale jistý jsem si nebyl. Srovnával jsem to s 91,6 kde mě přišlo že to už musí být licence v rámci celého fajnu, a ono asi ne, mají velké štěstí že to nemusí vracet, ono by pak asi ani tu optimalizaci nezačínali. I tak nemůžu najít nevýhodu že ubyde double Fajnu (a přibyde Rockr.)
Já nevím. Dvě antény na stejné pásmo, do stejného skla ?
DAB používa systém bufferu. Proč se prostě nedohodnout v rámci automobilek ? Nastavit ho na nějakou rozumnou hodnotu. Dál se domluvit s vysílateli FM a DAB, jakou latenci budou automobily vkládat do FM a DAB a ti by pak upravili vzájemné latence na vysílací straně.
DAB antény umístit do různých oken a použt dvoutunerový DAB přijímač a dvoutunerový FM přijímač. Ve finále by to mohlo hrát stabilněji, než střešní prutovka, protože z jinak nežádoucího odstínění by se udělala výhoda.
Last edited 3 let před by Míra
jouda
24. 1. 2022 13:46
Jak to aktuálně vypadá s Rádiem Metropole na 92,0 MHz v Olomouci? Nemají náhodou už po termínu k zahájení vysílání? Ladím 92,0 a jen šum, hraje pouze slabě Haná na 91,9. Pokud to tedy Dálnice nedala k soudu…, to nevím.
Reklamu sami, hudba se blbě popisuje, nerad škatulkuju, něco je popsáno v projektu na rrtv, takže snad jen řeknu, že to bude prostě jiný-chill, indies, funky, občas drum, setíky djs, extended věci, uk style, plus podpora novejch mladejch atp., osobní nastavení mám ve smyslu“ať je to mimo všeho“. Sazím na komunitní přístup a sdílení obsahu od přispivatelů, viz.projekt na rrtv.
Určitě zajímavé. Rád poslechnu přes IP v kvalitě AAC 160 kbps, tam už je jistota, že neexistuje ve verzi V1 (SBR).
Přeji hodně štěstí, silnou a početnou komunitu.
chtěl bych věřit, že už při 96kbps jde o AAC-LC a od 128kbps téměř jistě, ale jist si zdaleka nejsem. Nedávno jsem si dělal osobní (a tak berte) test kvality vysílaní na FM a DAB+ (jen stanice 96+kbps). Ne všechny vysílají kvalitně. Mnoho je „udušeno bez prostoru“ a kvalita zvuku neodpovídá možnostem vysílání. Z těch dobrých FM: Radio1, Beat, Color (zde dobré i v DAB+), Kiss, Radiozurnal a Classic. Na DAB+ TEST_HQ, Color a slušné jsou i Radio1, Beat, HeyRadio, HlasPrahy, ZUN.
Na IP se mi zdá kvalita AAC 128kbps lepší než z FM (Radio1, Beat, Kiss).
Pro zajímavost si dejte alespoň krátký test: ABX High Fidelity Test – Spotify HQ edition (digitalfeed.net)
Blbé je, že u 128 varianta HE AAC V1 SBR vůbec existuje a někteří jsou toto zvěrstvo schopni použít.
U DAB obecně audiu nepřipadá celá kapacita služby (z 96 bývá 88 a podobně)…
Musím říct, že u 96 kbps v DAB+ mi AAC-LC přijde ještě málo. Dělal jsem si testy, kdy jsme zapínali SBR a vypínali, tedy provozovali AAC-LC a HE-AAC-V1 a subjektivně mi i na kvalitních repro přijde AAC-LC horší než HE-AAC-V1. U vyšších bitrate se to už láme, třeba při 112 kbps je LC jasnou volbou.
Asi mi prostě méně vadí trochu syntetické, ale čisté výšky než docela znatelně slyšitelná komprese na nich při LC 96 kbps.
Určitě záleží i na kvalitě enkodéru, nějaký precizní HW enkodér by třeba zvládl 96 kbps LC i bez těch slyšitelných artefaktů.
Jinak co se TEST HQ v COLOR DAB+ týče, tak momentálně asi 40 % playlistu je odbavováno z FLAC, tedy tam není rekomprese MP3->AAC. Zbytek jsou vysokobitratové MP3 (typicky VBR q0 nebo 320 kbps), občas jsou tam nějaké vzácnější věci s nižším bitrate, ale u nich je problém to v lepší kvalitě sehnat. To odbavování z FLAC má na zvuk dost markantní pozitivní vliv, ta rekomprese dělá hodně (negativního) efektu.
Díky za profesionální názor. V minulosti jsem četl a nyní vyhledal: Slide 1 (konferadio.cz)
Souhlasím, že 96kbps není žádný zázrak a na dobré soustavě je ještě bez sluchátek znát horší hudební prostor mezi DAB a FM ve prospěch FM (Radio1, Beat). Příspěvek výše také uvádí potřebu kvality vysílaných zdrojů (některé stanice jsou cílené pro traktoristy)..
Nicméně z mé strany vděčnost za RTI, Color+ a Teleko v DAB+.
IP je jiná káva – taková WRKF Class.(Class. Louisiana 89.3HD2) v 320kbps v AAC aj..
Ono 96 je na LC v DAB+ málo, protože to není 96 pro audio ale maximálně 88.
Při domácím použití (konverze na PC) je otázkou, jakou knihovnu kodeků má člověk k dispozici, ale pod 96 má LC stereo takový roztřesený charakter (viz R1 u RTI) v porovnání s VKV.
Jakmile se zapne SBR, tak jsou výšky nepřirozené (dopočítávané). To platí i pro 128 SBR. Osobně se mi SBR zukově nelíbí a je jedno, jestli je to 128….
Ano, u 128 není o čem, tam je to 100% pro LC. 96 kbps je takový ten zlom, v DABu spíš pro SBR (tím spíš, že ten tok není jen pro zvuk, ale i pro SLS apod.)
FLAC je super, ale záleží kdo a z čeho ho dělá. Už jsem slyšel zvěrstva přímo z CD. Jinak souhlas. I kdyby všechny mp3 světa zítra zhebly, tak škody, které lidé za ta léta napáchali už nikdo nevrátí.
přesně tak, i u FM mnohé stanice (ne-li většina) vysílají ploše. Mám dotaz, jaký je asi poměr kvality AAC LC vs MP3 – vím, že nebude lineární… Internet rádio (Denon): např. Color ve 192kbps mp3 je dobrý a stejně tak R1 + Beat ve 128kbps AAC. Výborně už zní Classic, Devin ve 256kbps mp3. Je tedy poměr AAC:MP3 = 1:1,5 (?)
Obojí je ztrátová komprese.
MP3 je už hezkých pár let mrtvé.
MP3 a nevhodně široké možnosti kodeku, přístupné pro běžného našince – to je velká bolest.
MP3 má tepleší závoj na výškách.
Dobře funguje například u kvalitní nezahuštěné elektronické hudby s krátkými tóny – kvalitní a čistý vstupní zvuk podmínkou.
CBR 320 strereo, takt 48kHz – veškerá další mp3 rozšířená pomáhátka v poloze pro minimalizaci škod. Zvuk ze studia.
AAC (bez SBR a PS) obecně brisknější zvuk (předevší proti mp3) tak od bitrate 112 výše je to bezproblémový kodek.
160 AAC bych dal úroveň nezmršené mp3 256 či 320.
128 AAC bych porovnal se 192 nezmršené mp3.
Krom toho má AAC cca 5x rychlejší průběh en(de)kódování proti mp3.
Hlavně při dnešní velikosti SD karet, HDD disků a podobně je ztrátová komprese u hudby vlastně nesmysl pro ukládání hudby. Hodí se už jen pro přenos streamů, ať už na internetu nebo v DABu.
Třeba prodej hudby v MP3, který se stále realizuje, pokládám za neskutečné zvěrstvo. Nedal bych za to ani korunu.
Franz
22. 1. 2022 17:13
Bude tomu dvanáct let od startu internetového rádia Stodolní. Takhle se tenkrát prezentovalo:
„Nabízíme novou alternativu rádia, která spočívá v novém přístupu k posluchači. Místo klasického, již zažitého systému rotace skladeb ve vysílání, kdy se v určitém časovém rozpětí skladby neustále opakují, my volíme cestu překvapování a udržení posluchače v neustálém očekávání – Co bude dál…? Zásadním cílem pro naše rádio je vytvořit atmosféru, která posluchače osloví natolik, že se budou k nám rádi vracet. Chceme se stát příjemnou součástí každodenních aktivit našich posluchačů ať už při práci, relaxaci či zábavě. V době, kdy internet se stal trendem a lidé tráví značnou část dne u svých počítačů a notebooků, volíme zcela nový přístup při tvorbě a sestavování playlistů a programové skladby. Chceme především bavit a být příjemným společníkem. Citlivě volíme sled a výběr skladeb napříč širokým hudebním spektrem a to nám umožní se odpoutat od formátu tzv. Hit-Rádíí.
Sázíme na Posluchače progresivního, pozitivního, otevřeného novým přístupům, kreativního a zvědavého, co bude dál…? Uvědomujeme si velkou konkurenci, ale právě konkurence nás inspirovala. V dnešní době vidíme snahu být jiní a dělat něco jinak, jako jedinou možnou cestu. Důležitou součástí našeho vysílání je také interaktivita, být s posluchačem v kontaktu a to formou komunikace prostřednictvím sociálních sítí. Chceme být příjemným zdrojem zábavy prostřednictvím nejrůznějších hudebních profilů skupin, barevné škály nabízené muziky, soutěží a zajímavých rádiových pořadů. Současně se budeme snažit, aby posluchač nebyl zahlcen a vycítil, že je respektován.“
Rádio Stodolní bylo založeno lidmi kolem rádia Helax jako reakce na prodej Helaxu společnosti Media Bohemia (rok 2009) a k němu navazujícímu stěhování ze Stodolní ulice (hotel Brioni) do nového objektu MB v Ostravě-Přívozu. Moderované vysílání vydrželo cca rok. Po dvou letech rádio definitivně zaniklo.
Václav
21. 1. 2022 21:32
Ještě teď v diskopříběhu na Kissu hostem Roman Ondráček, zahrálo se i skladba od něj „Ty Kráso“. Taky Hájek říkal že prý tento pořad poslouchají víc ženy, což by byla vyjímka obecně z českého éteru.
13. ledna uplynulo 30 let od oficiálního startu pardubického Radia Profil. Jeho původními majiteli byli Naděžda Zálešáková, Robert Vokáč a Víťazoslav Zámečník. Rádio vydrželo samostatně 12 let, pak bylo začleněno do sítě Hey! a koncem roku 2006 pardubické studio zcela skončilo. Po dalších 7 letech bylo Radio Hey! Profil nahrazeno Country Radiem (oficiálně Country VÝCHOD). Jeho frekvence 96,9 je celých 30 let provozována ze stejného místa, kterým je pardubická telekomunikační věž u Labe.
Člověk se až diví, kolik rádií v éteru existovalo a jak byl kdysi éter pestrý. Když jsem za mlada jezdíval ke strýci z Podještědí do Přelouče, pamatuji si ještě na Rádio OK a cestou byla i Metuje. A i na tuto stanici si vzpomínám. Ale vzpomínky se pomalu vytrácí jako tato rádia….
Míra
21. 1. 2022 11:10
Lupa.cz: ČTÚ také dokončí návrh aktualizace Strategie správy rádiového spektra včetně případné realizace schválených opatření. Vedle toho předloží Ministerstvu průmyslu a obchodu k dalšímu legislativnímu zajištění ucelený návrh změny v poplatkové politice za využívání rádiových kmitočtů.
Současné logo Radia Spin vzniklo před 15 lety podle vzoru stanice Spin 1038 z irského Dublinu.
Mezitím Spin 1038 změnil logo na dnešní podobu:
Nabízí se otázka, zda se změní logo českého Spinu při rozšíření pokrytí v březnu. Expanzi mimo Prahu a okolí už Spin ve svém vysílání nenápadně naznačuje sloganem „Nejvíc rapu v republice“.
To mě zajímá jestli na svoje 96,2 bude Spin 962 jak znám jejich RDS a v dalších městech bude jen spin? popřípadě i jejich pražská frekvence?
Logická varianta by byla __SPIN__ všude. Alternativně *_SPIN_*, pokud chtějí být v seznamu dostupných stanic nahoře.
Kombinace SPIN_890 nebo SPIN1078 nevypadají moc vábně.
Když bysme akceptovali nevabnost, získáme informaci o tom, který vysílač si přijímač aktuálně vybere. Viditelné hned na první pohled, než stálý název, který nic nového neřekne. Ve dvou autech, kterými nejčastěji cestuji, ani jedno frekvenci nezobrazuje. Bude tomu 7 let, kdy tento způsob opustila Frekvence 1. I když bylo to správně i na dokryvacich, nebo na dokryvacich byla zobrazována frekvence ballovane Ženevy?
To by dávalo smysl u „celoplošky“ typu Country, Beat, ne tolik u Spinu, kde většina jeho budoucích frekvencí na sebe vůbec nenavazuje. Číslo 96,2 je (bylo) součástí claimu Spinu, podobně jako 91,9 v případě R1. Předpokládám, že vznikne univerzální logo jako u Radia 1 a frekvence 96,2 se upozadí a přestane komunikovat.
Frekvence 1 uváděla v PS frekvenci spíš kvůli nešikovně dlouhému názvu stanice a omezení PS na 8 znaků, kdy se tam celý název „Frekvence 1“ jednoduše nevešel a pouhé F1 se jim asi zdálo málo výrazné. Upustili od toho až ve chvíli, kdy zavedli dynamický PS a radiotext (názvy písní) a potřebovali to mít sjednocené na všech vysílačích.
Díky za opodstatněnou odpověď. Ale bylo to tak, že na dokryvacich byla v názvu frekvence Ženevy?
Samozřejmě nemám zmapovanou celou ČR a primárně mám v dosahu pouze právě několik Ženev plus liberecký dokrývač. Ale není k tomu důvod, proč by to tak bylo. I u vysílače co bere modulaci ballempfangem se dá RDS kodér nastavit lokálně. Tím spíš, že to dříve nebylo dynamické, nebyl ani důvod přebírat RDS ze Ženevy.
Ne. I malé dokrývače měly v PS svoji frekvenci.
Např. Benešov: F1_106,2 nebo Liberec: F1_96,4_
dík za info, takže tak byli důslední, snad i u dvou dokrývačů na Moravě. Spletl jsem si to asi s tím, že na Evropě 2 na novějších dokrývačích bylo základní oznámení z většího místa, tzn jestli ne dotedˇje ve žďáru n.sáz na 101,5 stále společný jingl „88,2 a 105 a půl“ Ve Velmezu na 92,9 „E2 Jihlava 105,1“ V Brně zas s menším opakováním byl i jingl 105,5 106,7 a 94,6 (verze jinglu byla méně často s 94,6) Obecně v poslední době občas hlásí náhodně 1 jakékoli město s frekvencí („E2 je všude s tebou i v… “ … myslím tak nějak to je)
Jingl „E2 je všude s tebou…“ byl nasazen do vysílání v srpnu 2020. Nejedná se náhodně o jakékoliv město, ale o název okresu.
Někdy v té době byly přidány také ty otravné výplně reklamního času v podobě proma na různé pořady (Nedělní brzda, Rap ateliér, večer na maximum).
Aneb jak udělat z výhody nevýhodu. Dříve v rámci výplně v mnohem větší míře nasazovali v regionech starší songy. Nyní neustále opakující se promo na pořady dokáže odradit daleko víc, než dlouhá reklama.
Na Fajnu o tom vědí své, ale nyní už je tam situace mnohem lepší, než dva tři roky zpět, kdy to také dokázalo pořádně znepříjemnit poslech.
okresu? – spíš je otázka zda je to město v rámci spíš kraje a nebo v rámci mutatace , která nerespektuje kraje, jako například UH Hradišti je zlínská mutace, zatímco v UH Brodě je ball z Pradědu. Pokud dobře pamatuji , tak v Hodoníně je zlínská mutace, vsetín, Frýdek, Třinec nevím. Na zlínské mutaci jsem slyšel že E2 je všeude s tebou – v Hradišti, ale třeba Brod jsem neslyšel. Ono by zas ale bylo divné hlášku brodu dávat na mutaci z Pradědu.
Přeplácání promem je všeobecně známá věc i v tomto přehnaném stavu bývali ještě více problematičtější experti jako je Beat, nebo kontrastující klidné rádio do neklidné doby – Country – oproti nim mi pořád blok na E2 líp ubíhal. Na Beatu je to lepší i po jiných stránkách, víc o něm příště.
Ano přijde mi že na E2 songů v reg blocích ubylo, už tam nejsou kráceny nebo vystřihovány sloky, či že song v každém regionu začne hrát v jinou dobu, teda apoň myslím. Poznat , že tam nějaký song je, že je to jakási výplň regionálního času je spíš stářím songu, ale přijde mi že je to děláno, aby to bylo všude stejně, třebaže se to odbavuje v regionech, možná snad podle jinglu ukončující regiony, zní jak „vítr“ nebo jak to popsat, snad si uvědomíte
Jedná se skutečně o názvy okresů.
Mutace Praděd zahrnuje tyto jingly:
1) Jeseník 99.3 FM (Olomoucký kraj)
2) Šumperk 99.3 FM (Olomoucký kraj)
3) Olomouc 99.3 FM (Olomoucký kraj)
4) Přerov 99.3 FM (Olomoucký kraj)
5) Prostějov 99.3 FM (Olomoucký kraj)
6) Svitavy 99.3 FM (Pardubický kraj)
7) Ústí nad Orlicí 99.3 FM (Pardubický kraj)
8) Kroměříž 99.3 FM (Zlínský kraj)
9) Vsetín 96.6 FM (Zlínský kraj)
10) Bruntál 99.3 FM (Moravskoslezský kraj)
11) Opava 99.3 FM (Moravskoslezský kraj)
12) Nový Jičín 99.3 FM (Moravskoslezský kraj)
13) Frýdek-Místek 95.4 FM (Moravskoslezský kraj)
Zajímavosti:
Z Moravskoslezského kraje chybí okres Karviná, i když třeba v Havířově je signál celkem slušný. Okres Ostrava má svou vlastní mutaci.
V okrese v Frýdek-Místek se nachází také frekvence 104.2 FM Třinec (rovněž mutace Praděd), ale v jinglech je zmíňována pouze frekvence 95.4 FM.
Název Uherský Brod nemůže být zmíněn, jelikož nejde o okres. Navíc vysílač Uherský Brod už vysílá program se zlínským odpojením, viz článek na webu E2:
„Od pondělí 26.9.2011 nastala trvalá změna distribuce pro vysílač Evropa 2 – Uherský Brod na frekvenci 88,5 FM
Z vysílače Evropa 2 – Jeseník 99,3 FM jsme přeladili na Evropa 2 – Uherské Hradiště 95,8 FM
Vysílač Uherský Brod tak vysílá program se zlínským odpojením! Ten nově zahrnuje:
Zlín 95,5 FM
Uherské Hradiště 95,8 FM
Uherský Brod 88,5 FM
Hodonín 90,2 FM“
na Třinecké 104,2 je 99,3 FM celkem bizár.
Ale ne všechny, třeba Jablunkov měl F1_91,0_ (Ostrava).
Individuální PS určitě nebylo ve 100 procentech případů. Například Jablunkov měl PS Hošťálkovic, Znojmo přebíralo Kojál. PS jako identifikátor naladěného vysílače je zajímavost pro nás, tak dvacet lidí v republice, zbytek posluchačů tohle nezajímá. Navíc při slabším signálu se může stát, že tuner už bere jiný vysílač, ale PS se ještě nepřepíše. Trend je jasný, celkově se upozaďují frekvence a konkrétní vysílače, pracuje se pouze se značkou a sloganem. I tak je tam prostor pro různé místní odchylky typu jedna mezera/dvě mezery na začátku, _ROCK.R_ atd.
Po tom co se u Fajnu v Liberci a Jablonci podařilo synchronizovat zvuk, je PS FAJN na 92,7 záměrně posunuté o jednu mezeru doprava, takže už to nekoktá, ale skáče to doprava a doleva na displeji. Pro nás radiofily skvělá pomůcka jak sledovat přepínání AF, aniž by to rušilo při poslechu, běžnému posluchači je to pochopitelně fuk.
V současnosti se stěhuji ke Kolínu, takže rozšiřuji svůj rajón vedle Prahy a okolí i na tuto oblast (Kolín, Kutná Hora, s přesahem na Vysočinu a Pardubický kraj). A právě v oblasti Kolína a Kutné Hory má Media Bohemia problém s Rock Radiem, které na 91,4 a 92,5 má sice korektní PS ROCK_R._, ale tyto blízké vysílače nejedou synchro, takže Rock je je slu slušná muzika ka. A to ještě do regionu přibyde signál na 91,6. Snad se to zlepší.
Neřeš, u Rock rádia v Liberci už několik let pravidelně vypadává na okamžik modulace. Nezájem, ani jeho posluchačům to evidentně nevadí. Hlavně že je licence a nějak to hraje.
Nevíte, jestli se po zrušení frekvence 91,6 dokryje Fajn rádio ve východních čechách třeba některou frekvencí, kterou teď využívá hitrádio? Nebo tu nechají pro Fajn rádio jen tu 106,6?
Oficiální žádosti zatím nebyly publikovány, ale nabízí se využít 94,5 PCE a 89,1 HK.
Koukám se teď na město Tábor a vidím dva dvojáky (Rock a Fajn). Takže bych očekával příchod Expressu. Classic asi ne.
Classic už v Táboře kdysi byl na 101,8 a ještě dříve měl i Cukrák/Mezivrata 97,7. Ani Expres do tak malého města nepůjde. Ale celoplošně v DAB by to smysl dávalo, Seznam určitě chce mít významnější rádio.
A jaký má vliv přítomnost dvojáků MB na rádia od Seznamu? Zatím MB není tak rozdávačná a nikdo (RRTV) ji k tomu nenutí.
Myslel jsem, že se bude chtít více rozšiřovat. Expres vysílá ze Špulky takže, by byla návaznost pro příjem v autě.
jasné , že by sám od sebe, ale spíš jde prioritně do krajských měst na FM, které jsem měl na mysli v návaznosti na toto vlákno
V přehledech žádostí o licenci a registraci už byly žádosti publikovány.
Kde to najdeme?
https://www.rrtv.cz/cz/static/prehledy/prehled-zadosti-o-licenci-a-registraci.htm
licence rv analog
Hezky, orlicko jim do toho švihlo vidle 😉 další po hey, co se nebojí MB! Ale nevim, uvidime jestli to dostanou.
Samozřejmě je dobře, že se zúčastní i Orlicko, ale zatím bych moc nejásal.
Možný a velmi pravděpodobný scénář:
1. O Pardubice se utká Fajn a Orlicko
2. Orlicko jako žadatel s lepším a přínosnějším projektem uspěje a licenci obhájí.
3. MB si to nenechá líbit a napadne to u soudu.
4. Dost se to povleče, klidně rok.
5. Soud nějak rozhodne.
6. Protistrana se odvolá.
7. Další soud.
8. …to be continued.
Pan Kružík má uvedeno u této položky Fajn…
Zkusím aktualizovat firmware mojí křišťálové koule, Petr má zřejmě novější verzi. 🙂
Samozřejmě to může probíhat jinak, ale dosavadní zkušenosti z nedávné historie celkem jednoznačně ukazují, že to neproběhne hladce.
Při pohledu na seznam na jidxs jsem si myslel, že předkladatelem je MB.
Licenčko iniciovala MB (na 94,5 původně Hitrádio Černá Hora), takže je logické, že tam plánuje rozšířit jiný vlastní okruh. Ale z podstaty věci se do licenčka může přihlásit kdokoliv, v tomto případě Orlicko. Což je pro MB trochu komplikace. 🙂
Jo, můžou to soudně zbrzdit…
Ano, to se nabízí, ale zdaleka se to nevyrovná frekvenci 91,6. Tyto vysílače pokryjí jen samotné města, ale severovýchodní okolí (Týniště, Kostelec, Rychnov a dál) budou bez signálu. Vysílač 91,6 pokryl krásně celé okolí, i orlické hory. Konečně udělali z Fajn rádia originální poslouchatelné rádio a teď ho zaříznou pokrytím… Tohle nějak nechápu a vůbec bych to nečekal.
Fajn radio má z produktů MB nejmladší cílovku, u níž se předpokládá, že ji FM rádio už v zásadě nezajímá. Proto má Fajn prioritu 4. Pokrytí se do jisté míry vrátí ke stavu před rokem 2006, kdy byla pro východní Čechy základem 106,6.
Tak už je na radě i žádost o změnu na Fajn na 89,1 HK.
Aneb jak si bez licencniho rizeni hrat se svyma radiama, proste to „jenom prejmenujem“.
Přejmenování by problém nebyl. Naprosto odlišný formát respektive přechod na vysílání naprosto jiného rádia už ano.
Stejně jako přechod dříve samostatného rádia pod síť, mnohdy doprovázený brutálními překryvy.
Zajímalo by mě, proč to přes 3 roky nešlo a najednou to jde. Magic ukončil vysílání v podzim 2018 a od té doby se frekvence překrývaly. Ať už je to jakékoliv čarování s licencemi, tak alespoň konečně začíná nějaká revize kmitočtů MB.
Fajn si bohužel tímto hodně pohorší pokrytím směrem na jih od Pardubic. Okolí a údolí Seče, Nasavrk a Hlinska budou nově bez signálu. Chvaletice všude tam hrají dobře pouze na kopcích.
Ano, Fajn si hodně pohorší i v okolí Týniště, Kostelce, Rychnova, Dobrušky, Vamberka, Žamberka, Deštného, Rokytnice… Zde všude hrála frekvence 91,6 krásně čistě a teď bude tato lokalita bez signálu.
Ekonomika věci, jasnější budoucnost po roce 2025… a v neposlední řadě bych nepodceňoval ani „hlas lidu“. Roky jsme je s tím prudili (nejen) na sociálních sítích, což jim nedělalo zrovna dobrou vizitku. Interní pohnutky samozřejmě neznám, vím jen, že ještě před pár lety o nějaké optimalizaci nechtěli ani slyšet a najednou to jde.
Systém je špatně – to co jsi napsal je jako si pochvalovat že restauracích mafie jsou vetší porce (protože ty ostatní musí vydělat i na výpalné). Že mafie upustí nějaké drobky (výhodné ovšem hlavně pro ně) neznamená je to tak dobře..
Já to přece nijak neobhajuju. Jen jsem vypsal možné důvody. Nepodsouvej mi něco, co jsem nenapsal.
ok nicméně trochu to tak vyznělo že jsem si reakci nemohl odpustit
Je fakt že by to spíše patřilo pod příspěvek Horimu97
Nedávno se Orlicko přihlásilo o 94,5. Proč to neudělalo předtím na 91,6? Nebo proč 91,6 nezažalují, když tady naznačovali jaký je to nefér dávat tam něco jiného (dělat konkurenci)? Na druhou stranu ať už by pak žaloba byla z kterékoli strany, tak by kmitočet mlčel. Nebyla by to pak špatná zkušenost MB, která už by pak doubly nic nedělala? A je lepší doubly nechávat, nebo raději jiný program i od MB?
Na 91,6 byla udělená licence dávno předtím než nějaké rádio Orlicko vůbec vzniklo. A jaká že žaloba by měla při zpackané legislativě smysl? Opakuji že radovat se že jak řeší MB doubly nedává smysl, Co třeba ty rádia co díky ní zanikli jen za poslední 3 roky?
No ale to u 94,5 taky „byla udělená licence dávno předtím než nějaké rádio Orlicko vůbec vzniklo“
MB – ale některé stanice stejně dělaly jen allround styl, jen se jinak jmenovaly (RCL, Zlín).
Škoda je pro lidi Rockmaxu, ale takto rock bude mít větší využití, a když stejně to původní majitelé dál dělat nechtěli a kdyby bylo LŘ, byli by vůbec nějací noví zájemci? Nebo Helax. Ale dyť to vidíš i když vznikají nové dokonce taneční (Netro) , tak to nespěje k tomu že by tě uspokojili na FM. Šanci na Zlatou Prahu nebo původní Dance nevidím. A co říkáš na Z U N, pochybuji že by tě zaujali.
Na Slovensku je do března vypsané LŘ mimo jiné hlavně na BB 100KW! – tak to jsem zvědav, do 22.3. se můžete přihlásit
https://www.radia.sk/spravy/4457_rada-vyhlasila-prve-tohtorocne-vyberove-konanie-na-obsadenie-volnych-rozhlasovych-frekvencii
Nevišml jsem si, že by šla 91.6 do licenčního řízení za posledních, uhh…nikdy? Vždy jen „změna názvu“. Zrovna o takový kmitočet by byl velký zájem – tak proto. Například taneční rádio HELAX také „jen změnilo“ název na Blaník = žánrová otočka o 180°, úplně jiná cílová skupina,…
Taky jsem myslel, že Magic už dávno nevysílá a hele – ono vysílá. Jen teď přejímá vysílání úplně žánrově jiné stanice, identifikuje se jinak ve znělkách, RDS i webu a moderátoři taky asi neříkají „posloucháte Rock Radio na frekvencích Hitradia Magic“ 😀
„A je lepší doubly nechávat, nebo raději jiný program i od MB?“ – jaký význam má jasnej double předělat na o něco menší double?
Tak proč nedělají jen změnu názvu i u té 94,5 a nechají si do toho házet vidle od Orlicka viz rrtv odkaz jak tu někdo dával?
A po předělání to bude snad double?
Nebyla snad vrácená 94,5 součástí licence s jinými frekvencemi, které MB nevracela?
Myslíš, že kdyby to šlo změnit jen na tu jednu frekvenci z licence s víc frekvencemi, tak by to přejmenováním neřešili?
tady jsem ti tu licenci našel https://www.rrtv.cz/files/lic/l873850.pdf
Díky, trochu jsem si to myslel, ale jistý jsem si nebyl. Srovnával jsem to s 91,6 kde mě přišlo že to už musí být licence v rámci celého fajnu, a ono asi ne, mají velké štěstí že to nemusí vracet, ono by pak asi ani tu optimalizaci nezačínali. I tak nemůžu najít nevýhodu že ubyde double Fajnu (a přibyde Rockr.)
Tak ta kilowatta 106.6 pokrývá Pardubice úplně v pohodě. I ochranné pásmo od ČTÚ sahá daleko za. K tomu Hradci už je to přes kopečky horší.
tak to mají štěstí v neštěstí, že se Fajn musí utkat s Orlickem v pokrytých pardubicích a ne v HK
v Hradci by Orlicko nemělo šanci, už tam je
tato frekvence je na samostatné licenci, takže neřeší dílčím vrácením jedné frekvenceale „přejmenováním“ https://www.rrtv.cz/files/lic/l873272.pdf
Technická zajímavost z mého nového regionu: Na 92,5 Kutná Hora teď jede záloha Rock Radia mono, bez RDS.
KH 92,5 po obnově normálního provozu ROCK_R._ má stále citelné zpoždění vůči sousední kolínské 91,4.
V Plzni na 97,1 má Fajn radio PS šoupnuté o jednu mezeru doleva: _FAJN___.
Český rozhlas Pohoda od pondělí odmázne dechovku z denního slotu 13-14, zůstane v „okrajovějších“ časech 6-7 a 19-20.
Kam se v nových autech Škoda dávají antény pro DAB, FM a AM? To přibližuje tento článek: https://www.skoda-storyboard.com/cs/skoda-svet-cs/inovace-a-technologie/tady-auto-jak-me-slysite/
Za tip děkuji Jiřímu.
Foto: skoda-storyboard.com
Já nevím. Dvě antény na stejné pásmo, do stejného skla ?
DAB používa systém bufferu. Proč se prostě nedohodnout v rámci automobilek ? Nastavit ho na nějakou rozumnou hodnotu. Dál se domluvit s vysílateli FM a DAB, jakou latenci budou automobily vkládat do FM a DAB a ti by pak upravili vzájemné latence na vysílací straně.
DAB antény umístit do různých oken a použt dvoutunerový DAB přijímač a dvoutunerový FM přijímač. Ve finále by to mohlo hrát stabilněji, než střešní prutovka, protože z jinak nežádoucího odstínění by se udělala výhoda.
Jak to aktuálně vypadá s Rádiem Metropole na 92,0 MHz v Olomouci? Nemají náhodou už po termínu k zahájení vysílání? Ladím 92,0 a jen šum, hraje pouze slabě Haná na 91,9. Pokud to tedy Dálnice nedala k soudu…, to nevím.
Dala.
Dala, prohrála. takže prej jaro.
Ahoj, rád bych květen, teď se řeší nejen papírové věci, ale hlavně vysílač a hlavně ládujem hudbu do PC 🙂
A co bude hrát hezkého ? Reklamy si bude řešit sami ?
Taky by mě zajímalo, jakou hudbu bude rádio hrát..
Reklamu sami, hudba se blbě popisuje, nerad škatulkuju, něco je popsáno v projektu na rrtv, takže snad jen řeknu, že to bude prostě jiný-chill, indies, funky, občas drum, setíky djs, extended věci, uk style, plus podpora novejch mladejch atp., osobní nastavení mám ve smyslu“ať je to mimo všeho“. Sazím na komunitní přístup a sdílení obsahu od přispivatelů, viz.projekt na rrtv.
Určitě zajímavé. Rád poslechnu přes IP v kvalitě AAC 160 kbps, tam už je jistota, že neexistuje ve verzi V1 (SBR).
Přeji hodně štěstí, silnou a početnou komunitu.
chtěl bych věřit, že už při 96kbps jde o AAC-LC a od 128kbps téměř jistě, ale jist si zdaleka nejsem. Nedávno jsem si dělal osobní (a tak berte) test kvality vysílaní na FM a DAB+ (jen stanice 96+kbps). Ne všechny vysílají kvalitně. Mnoho je „udušeno bez prostoru“ a kvalita zvuku neodpovídá možnostem vysílání. Z těch dobrých FM: Radio1, Beat, Color (zde dobré i v DAB+), Kiss, Radiozurnal a Classic. Na DAB+ TEST_HQ, Color a slušné jsou i Radio1, Beat, HeyRadio, HlasPrahy, ZUN.
Na IP se mi zdá kvalita AAC 128kbps lepší než z FM (Radio1, Beat, Kiss).
Pro zajímavost si dejte alespoň krátký test: ABX High Fidelity Test – Spotify HQ edition (digitalfeed.net)
Blbé je, že u 128 varianta HE AAC V1 SBR vůbec existuje a někteří jsou toto zvěrstvo schopni použít.
U DAB obecně audiu nepřipadá celá kapacita služby (z 96 bývá 88 a podobně)…
HE AAC – úsporný kodek pro malé bitrate v kbps:
20 mono
24 mono, parametric stereo (SBR+PS)
28 mono, parametric stereo (SBR+PS)
32 mono, parametric stereo (SBR+PS)
36 mono, parametric stereo (SBR+PS)
40 mono, parametric stereo, stereo (SBR+PS)
48 mono, parametric stereo, stereo (SBR+PS)
56 mono, stereo (SBR)
64 mono, stereo (SBR)
72 stereo (SBR)
80 stereo (SBR)
96 stereo (SBR)
112 stereo (SBR)
128 stereo (SBR)
Běžné AAC – kodek, který ve stereu
výborně funguje od 96 kbps:
48 – mono
56 – mono
64 – mono
72 – mono
80 – mono
96 – mono, stereo
112 – mono, stereo
128 – mono, stereo
144 – mono, stereo
160 – mono, stereo
192 – stereo
224 – stereo
240 – stereo
256 – stereo
288 – stereo
320 – stereo
Musím říct, že u 96 kbps v DAB+ mi AAC-LC přijde ještě málo. Dělal jsem si testy, kdy jsme zapínali SBR a vypínali, tedy provozovali AAC-LC a HE-AAC-V1 a subjektivně mi i na kvalitních repro přijde AAC-LC horší než HE-AAC-V1. U vyšších bitrate se to už láme, třeba při 112 kbps je LC jasnou volbou.
Asi mi prostě méně vadí trochu syntetické, ale čisté výšky než docela znatelně slyšitelná komprese na nich při LC 96 kbps.
Určitě záleží i na kvalitě enkodéru, nějaký precizní HW enkodér by třeba zvládl 96 kbps LC i bez těch slyšitelných artefaktů.
Jinak co se TEST HQ v COLOR DAB+ týče, tak momentálně asi 40 % playlistu je odbavováno z FLAC, tedy tam není rekomprese MP3->AAC. Zbytek jsou vysokobitratové MP3 (typicky VBR q0 nebo 320 kbps), občas jsou tam nějaké vzácnější věci s nižším bitrate, ale u nich je problém to v lepší kvalitě sehnat. To odbavování z FLAC má na zvuk dost markantní pozitivní vliv, ta rekomprese dělá hodně (negativního) efektu.
Díky za profesionální názor. V minulosti jsem četl a nyní vyhledal:
Slide 1 (konferadio.cz)
Souhlasím, že 96kbps není žádný zázrak a na dobré soustavě je ještě bez sluchátek znát horší hudební prostor mezi DAB a FM ve prospěch FM (Radio1, Beat). Příspěvek výše také uvádí potřebu kvality vysílaných zdrojů (některé stanice jsou cílené pro traktoristy)..
Nicméně z mé strany vděčnost za RTI, Color+ a Teleko v DAB+.
IP je jiná káva – taková WRKF Class.(Class. Louisiana 89.3HD2) v 320kbps v AAC aj..
Ono 96 je na LC v DAB+ málo, protože to není 96 pro audio ale maximálně 88.
Při domácím použití (konverze na PC) je otázkou, jakou knihovnu kodeků má člověk k dispozici, ale pod 96 má LC stereo takový roztřesený charakter (viz R1 u RTI) v porovnání s VKV.
Jakmile se zapne SBR, tak jsou výšky nepřirozené (dopočítávané). To platí i pro 128 SBR. Osobně se mi SBR zukově nelíbí a je jedno, jestli je to 128….
Ano, u 128 není o čem, tam je to 100% pro LC. 96 kbps je takový ten zlom, v DABu spíš pro SBR (tím spíš, že ten tok není jen pro zvuk, ale i pro SLS apod.)
FLAC je super, ale záleží kdo a z čeho ho dělá. Už jsem slyšel zvěrstva přímo z CD. Jinak souhlas. I kdyby všechny mp3 světa zítra zhebly, tak škody, které lidé za ta léta napáchali už nikdo nevrátí.
přesně tak, i u FM mnohé stanice (ne-li většina) vysílají ploše. Mám dotaz, jaký je asi poměr kvality AAC LC vs MP3 – vím, že nebude lineární… Internet rádio (Denon): např. Color ve 192kbps mp3 je dobrý a stejně tak R1 + Beat ve 128kbps AAC. Výborně už zní Classic, Devin ve 256kbps mp3. Je tedy poměr AAC:MP3 = 1:1,5 (?)
Obojí je ztrátová komprese.
MP3 je už hezkých pár let mrtvé.
MP3 a nevhodně široké možnosti kodeku, přístupné pro běžného našince – to je velká bolest.
MP3 má tepleší závoj na výškách.
Dobře funguje například u kvalitní nezahuštěné elektronické hudby s krátkými tóny – kvalitní a čistý vstupní zvuk podmínkou.
CBR 320 strereo, takt 48kHz – veškerá další mp3 rozšířená pomáhátka v poloze pro minimalizaci škod. Zvuk ze studia.
AAC (bez SBR a PS) obecně brisknější zvuk (předevší proti mp3) tak od bitrate 112 výše je to bezproblémový kodek.
160 AAC bych dal úroveň nezmršené mp3 256 či 320.
128 AAC bych porovnal se 192 nezmršené mp3.
Krom toho má AAC cca 5x rychlejší průběh en(de)kódování proti mp3.
Hlavně při dnešní velikosti SD karet, HDD disků a podobně je ztrátová komprese u hudby vlastně nesmysl pro ukládání hudby. Hodí se už jen pro přenos streamů, ať už na internetu nebo v DABu.
Třeba prodej hudby v MP3, který se stále realizuje, pokládám za neskutečné zvěrstvo. Nedal bych za to ani korunu.
Bude tomu dvanáct let od startu internetového rádia Stodolní. Takhle se tenkrát prezentovalo:
„Nabízíme novou alternativu rádia, která spočívá v novém přístupu k posluchači. Místo klasického, již zažitého systému rotace skladeb ve vysílání, kdy se v určitém časovém rozpětí skladby neustále opakují, my volíme cestu překvapování a udržení posluchače v neustálém očekávání – Co bude dál…? Zásadním cílem pro naše rádio je vytvořit atmosféru, která posluchače osloví natolik, že se budou k nám rádi vracet. Chceme se stát příjemnou součástí každodenních aktivit našich posluchačů ať už při práci, relaxaci či zábavě. V době, kdy internet se stal trendem a lidé tráví značnou část dne u svých počítačů a notebooků, volíme zcela nový přístup při tvorbě a sestavování playlistů a programové skladby. Chceme především bavit a být příjemným společníkem. Citlivě volíme sled a výběr skladeb napříč širokým hudebním spektrem a to nám umožní se odpoutat od formátu tzv. Hit-Rádíí.
Sázíme na Posluchače progresivního, pozitivního, otevřeného novým přístupům, kreativního a zvědavého, co bude dál…? Uvědomujeme si velkou konkurenci, ale právě konkurence nás inspirovala. V dnešní době vidíme snahu být jiní a dělat něco jinak, jako jedinou možnou cestu. Důležitou součástí našeho vysílání je také interaktivita, být s posluchačem v kontaktu a to formou komunikace prostřednictvím sociálních sítí. Chceme být příjemným zdrojem zábavy prostřednictvím nejrůznějších hudebních profilů skupin, barevné škály nabízené muziky, soutěží a zajímavých rádiových pořadů. Současně se budeme snažit, aby posluchač nebyl zahlcen a vycítil, že je respektován.“
Rádio Stodolní bylo založeno lidmi kolem rádia Helax jako reakce na prodej Helaxu společnosti Media Bohemia (rok 2009) a k němu navazujícímu stěhování ze Stodolní ulice (hotel Brioni) do nového objektu MB v Ostravě-Přívozu. Moderované vysílání vydrželo cca rok. Po dvou letech rádio definitivně zaniklo.
Ještě teď v diskopříběhu na Kissu hostem Roman Ondráček, zahrálo se i skladba od něj „Ty Kráso“. Taky Hájek říkal že prý tento pořad poslouchají víc ženy, což by byla vyjímka obecně z českého éteru.
13. ledna uplynulo 30 let od oficiálního startu pardubického Radia Profil. Jeho původními majiteli byli Naděžda Zálešáková, Robert Vokáč a Víťazoslav Zámečník. Rádio vydrželo samostatně 12 let, pak bylo začleněno do sítě Hey! a koncem roku 2006 pardubické studio zcela skončilo. Po dalších 7 letech bylo Radio Hey! Profil nahrazeno Country Radiem (oficiálně Country VÝCHOD). Jeho frekvence 96,9 je celých 30 let provozována ze stejného místa, kterým je pardubická telekomunikační věž u Labe.

Člověk se až diví, kolik rádií v éteru existovalo a jak byl kdysi éter pestrý. Když jsem za mlada jezdíval ke strýci z Podještědí do Přelouče, pamatuji si ještě na Rádio OK a cestou byla i Metuje. A i na tuto stanici si vzpomínám. Ale vzpomínky se pomalu vytrácí jako tato rádia….
Lupa.cz: ČTÚ také dokončí návrh aktualizace Strategie správy rádiového spektra včetně případné realizace schválených opatření. Vedle toho předloží Ministerstvu průmyslu a obchodu k dalšímu legislativnímu zajištění ucelený návrh změny v poplatkové politice za využívání rádiových kmitočtů.