Dobrý den, pane Harvánku,
poslal jsem Vám na mail oviradio nahrávky a informace o zajímavém vysílání, které jsem před několika lety chytal v Rakovníku.
MichalZ
7. 8. 2017 07:30
Tak na RRTV byla od Media Bohemia zaslána žádost o úpravu licenčních podmínek Hitrádia FM Plus a Dragon, kdy se cílová skupina z 20 – 35 let mění na 20 – 45 let. Dále se žádá i o úpravu hudebního formátu. Zcela se vypouští formulace od 80. let po současnost a nahrazuje od 90. let po současnost. Tedy to, co již hraje od sjednocení KISS.
Jde o sjednocení licenčních podmínek všech Hitrádií podle současné cílové skupiny sítě. Omezení 80. let je přirozený krok k tomu, aby posluchači odrostlí Hitrádiu plynule přešli na Blaník, který se naopak posunul k hudbě 90. let a postupně bude ubírat českou hudbu, protože o ni nebude zájem. Podobný trend je patrný například i na Impulsu.
Michał, PL
4. 8. 2017 08:30
Děkuji za odpověd. Samozřejmně dnes už oficialni nazev není ČRo 2 jenom Dvojka.
Michał, PL
3. 8. 2017 11:27
Nevíte možna proč ČRO 2 během večera a v noci nevysila žadne zprávy? Koukal jsem na archivalní vysilači schéma a Dvojka /Praha/ dřivé vysilala zprávy celou dobu. Hledal jsem nějaké zdroje proč se rozhodli omezit zpravodajstvi, nicmeně jsem nic nenašel. Co o tom myslite?
Myslím, že Český rozhlas velmi správně usoudil, že vysílat v noci ty samé zprávy na různých stanicích (toto funguje už od roku 2009) nemá valný význam. Podle mě tím chce zároveň potlačit vnímání Dvojky jako zpravodajského rádia. Nezdá se to, ale takhle pomýleně prý mnozí posluchači Dvojku dodnes berou. Zprávy jsou na regionech, Radiožurnálu, Plusu, takže není důvod zabírat vysílací čas na Dvojce. Jen technická poznámka na závěr: už dlouho se to rádio neoznačuje ČRo 2, podobně jako není ČRo 1.
Já tu změnu docela chápu (byť zrovna název Dvojka mi taky nepřijde bůhvíjak skvělý).
Označení ČRo2 – Praha bylo totiž nesmyslné, jednalo se o celostátní okruh a ne regionální vysílání (k čemuž název sváděl) a navíc tu existoval i zahraniční okruh ČRo 7 – Radio Praha, takže tu byly dvě stanice s podobným názvem.
Ani v zahraničních zemích se nejmenuje celostátní okruh dle hlavního města, třeba rakouské Radio Wien je něco jako Regina Praha a je pouze ve Vídni.
Jan
1. 8. 2017 06:30
Muzu se prosim zeptat co tenkrat hral Kiss za muziku?
Tak to můžu říct naprosto přesně. Nahrával jsem si tenkrát písničky na kazeťák. Měl jsem tam Pet Shop Boys – Go West, Charles & Eddie – Would I lie, The Cure – Friday I´m in love, Dr. Alban – It´s my life, Jon Secada – Just another day, hity od Roxette, Rod Stewart – Rhytm of my heart, aj. Takže vlastně hráli ty nejnovější hity.
Miroslav Pýcha
30. 7. 2017 22:14
Pro H.: to bylo zcela jinak. Kmitočet 98.1FM byl v Praze dávno již zkoordinovaný, pánové Vaškovič a Ťahan na poslední chvíli před propadnutím licence měli přání, aby jim byl přidělen právě kmitočet 98,1FM. Takže to bylo na úrovni spíše zbožné představy, nikoli usilovného snažení. 🙂
Tuším, že to bylo zkoordinované pro Rádio Bohemia, dlouho se nic nedělo, pak začal vysílat Kiss a v Chomutově na té samé frekvenci Agara, po 99,7(Karlovy Vary-Praha-České Budějovice) druhý lapsus CTU…….Rádio Kobra, byl ten samý případ, jen už si nevzpomínám, zda pak vysílala Zlatá Praha nebo Classic……
Ve starých číslech časopisu DX Revue se můžeme dočíst, že na pražské 98,1 od května 1992 vysílalo Radio Klub Hlasu Ameriky (vysílač Sparta Letná). Až pak se na této frekvenci objevil Kiss 98 fm, což byl definitivní název Rádia Bohemia. Klub Hlasu Ameriky (VOA) šel na 106,2. Radio Kobra (dnes Classic Praha) zahájilo v září 1992, od začátku na 98,7. Mělo také zajímavou lokalitu vysílače, a to hotel Forum na Vyšehradě, v té době téměř novostavbu (dnes Corinthia).
A to jsem onehdy chytal Kobru i u sebe doma 50km – by mě zajímalo, jaký měla tehdy výkon. Nevíš něco Ovi o výkonu a lokalitě dalších stanic z 90s, Radio R.I.O. 87.8, Golem 90.3, Radio Vox 101.5, poté 95.3, Collegium 103.7 a nějak mě vypadla i Zlatá Praha, než-li se přestěhovala do Ládví – snad jen Bonton by měl vysílat stále ze Zeleného Pruhu a E2 z Petřína
Jo, to by mě také zajímalo, podrobné výkony těchto stanic. V Mostě jsem poslouchal, nebo zachytil Zlatou Prahu /tu starou s logem lišky/ Rio, Bonton, Golem, Country, City, Rádio Plus 96,6 /tehdější informační rádio ČTK/… Jo to byly časy. Tenkrát i s menším výkonem, byl dosah velmi slušný……
Začátkem 90. let byly výkony do 1 kW (jen Žižkov a podobné významnější kóty měly víc), často i výrazně méně a stačilo to. Výkony bych možná dohledal, lokality vím (zdroj DX Revue): R.I.O. začínalo s vysílačem na NTM na Letné, pak Petřín. Golem vysílal ze stadionu E. Rošického, Vox 101,5 nejprve z ČST na Kavčích horách, pak hotel Forum, poté Petřín. 95,3 jela z Petřína, později z Rošičáku. Collegium vystřídalo ČST Kavčí hory, Forum a Strahov (nevím, jestli Rošičák nebo věž ČRa). Zlatá Praha jela ze Strahova, opět nevím, odkud přesně. Evropa 2 začínala na ÚTB (tam, co je dnes Dance 89,0 s tím rozdílem, že staré FM vysílání na ÚTB bylo, myslím, na vrcholu věže, Dance je na bočním ochozu níže), pak dlouhá léta žižkovská věž a nakonec Petřín. Jediný, kdo zůstal na místě, je Bonton na Zeleném pruhu 99, to je vlastně velká rarita. Není to moc vysoko, ale s použitým výkonem a polarizací to hraje opravdu daleko po Čechách.
U Bontonu byl vždy udáván 1 kW ERP, přitom tam měli 5kW mašinu a 4patrový systém s C polarizací, tedy cca 10 kW ERP ve všech rovinách. Po dlouhé době to dodatečně zčásti zlegalizovali alespoň na těch 5 kW ERP papírově. Jako fanouška rádia City mě vždycky vytáčelo, že ten „slabší“ a nižší Bonton hraje líp. Pak se City přestěhovalo na komín malešické spalovny, kde to pálili neskutečným výkonem. Tenkrát se mě Řapek z RRTV ptal, který vysílač je v Polabí nejsilnější, tak mu říkám, že jednoznačně Malešice, to ho moc nepotěšilo a nějak to zamluvil, že tam je to jiný případ 😀
City ze spalovny mělo dosah opravdu neskutečný. Hrálo to v pohodě na Vysočině, v údolích Jizerek to byla nejsilnější stanice, na pražském Jižním Městě to bylo mnohonásobně silnější než jakýkoliv jiný pražský vysílač. Vím, že to tehdy někdo z DX klubu měřil (při přímém výhledu na Prahu srovnával dBuV sílu Žižkova s 5 kW a Malešic v místě, kde byly obě kóty stejně daleko) a došel k ERP snad 25-35 kW u City. Nevím, jak silný tam měli koncový stupeň, ale ten čtyřpatrový MIX od Kathreinu musel mít velmi slušný zisk v obou polarizacích, takže i s 5 kW koncem (což bylo minimum, co tam mohli mít) to muselo mít alespoň 15-20 kW ERP.
Mimochodem, Blaník z Malešic někdy kolem roku 2010-2011 přestal vysílat v H polarizaci a jeli už jen ve V polarizaci (do té doby jeli MIX H+V), nevím, jak je to teď, jestli se k tomu třeba nevrátili. Na komíně jsou dva AS, ten velký mix a pak ještě záložní V systém (tři V dipóly Kathrein) mířený na západ, tedy na Prahu.
Na ten den, kdy City přesunuli z Motokovu do Malešic, si živě pamatuji. Jako brigádník na poště jsem v noci jezdil 50 km do Malešic, už jsem si přesně pamatoval místa, kde City vypadává, a ten den, vlastně noc, to hrálo prostě všude 🙂
A hrálo by to dodnes. Osobně si myslím, že ale někomu došla trpělivost a na Dvořáka tlačili, aby to stáhnul. Jenže kdyby tam jel „jen“ povolenými 5 kW, tak by byl problém s pokrytím v centru Prahy (kvůli zahlcování přijímačů od ostatních vysílačů). City tenkrát žádalo o dokrývač v centru Prahy, tuším že 106.2 MHz. Tahle pitomost naštěstí neprošla, a tak City opustilo ten vysněný (a nepochybně pořádně drahý) anténní systém na komíně a šlo na Žižkov. Aby to na komíně nezůstalo prázdné, dali tam Blaník, což jinak moc nedává smysl, protože mimo Prahu to pokryjí Votice a centrum Prahy zase utře.
Ten anténní systém v Malešicích považuji za jednu z největších rarit v naší historii FM vysílání.
To H. – Blaník už tam byl od začátku (spustili ho asi rok po přesunu City), takže tam jen zůstal… Jen jak jsem psal, někdy kolem roku 2010-11 omezili polarizaci jen na V – nevím, jestli to přepli na ten záložní AS a horní velký tak zůstal mrtvý, nebo horní AS umožňoval přepnutí jen na jednu polarizaci.
Jak je to nyní nevím, nejsem teď v dosahu, abych zkusil zda jedou obě polarizace nebo jen jedna. Ještě před rokem jel 100% pouze vertikál.
A ano, Blaník na spalovně smysl nedává, měl by pro ně mnohem větší smysl Strahov/Petřín.
Ostatně to je případ více stanic, osobně také nechápu, proč se v Praze neomezí vysílací stanoviště právě na Strahov/Petřín a Žižkov pro veřejnoprávní stanice. Lepší lokace než Strahov v Praze není a kdyby si tam stanice udělaly jeden – dva rozumné AS a podělily se o náklady, dávalo by to větší smysl, než mraky lokalit po Praze.
To Ovi – ano, City šlo na Malešice někdy kolem roku 1999.
Pro Karlos: Tak lapsus ČTÚ ty Vary/Budějovice/Praha nebyly, ty vysílače se vůbec nepřekrývají a mimo DX příjmu na externí antény snad neexistuje místo, kde by se daly zachytit kvalitně dva z nich… Chomutov vs. Praha to už lapsus je, maže se to dodnes už na Kladensku.
Ovšem nic z tohoto nemá na naprostou šílenost a to je rušení Buková hora 102,0 vs. Černá hora 101,9. Když už je to takhle pitomá ženevská koordinace, nikdy se nemělo stát, aby jeden kmitočet měl ČRo a druhý soukromá stanice, kdyby měl ČRo oba, tak se tam třeba dají regiony a tím pádem by to tolik nevadilo. Takto jsou oba kmitočty v celém Polabí a na celém Liberecku skoro nepoužitelné, jak moc se ruší. I 20 km od Černé hory na Semilsku se 101,9 nedá bez rušení poslouchat.
Petr
30. 7. 2017 13:49
Dobrý den, na RadioTV jsem četl zmínku o tom, že Kiss Radio do Česka přivedli nějací Britové. Byli to ti samí, kteří mají nebo měli něco společného s tamějším Radiem Kiss – „The Beat Of The UK“?
Kiss 98 byl spuštěn v roce 1992 irským mediálním podnikatelem Denisem O’Brienem, který v té době už provozoval v Dublinu stanici 98FM. S britským Kiss to nemá souvislost, název „Kiss“ používá opravdu mnoho rádií.
Zajímavostí je, že tento člověk se tu údajně usilovně snažil o získání frekvence 98.0, což se mu nepovedlo, dostal 98.1, přesto ponechal název Kiss 98fm.
Já vím, jen mě to tak napadlo 🙂 Díky za odpověď, Ovi!
Ondra
14. 7. 2017 18:38
Nahrál by mi prosím někdo, kdo se nachází v dosahu rádia Luže vysílání rádia Luže? Do města Luže se bohužel nedostanu a nemám možnost si rádio nahrát. Moc děkuji
Dobrý den, pane Harvánku,
poslal jsem Vám na mail oviradio nahrávky a informace o zajímavém vysílání, které jsem před několika lety chytal v Rakovníku.
Tak na RRTV byla od Media Bohemia zaslána žádost o úpravu licenčních podmínek Hitrádia FM Plus a Dragon, kdy se cílová skupina z 20 – 35 let mění na 20 – 45 let. Dále se žádá i o úpravu hudebního formátu. Zcela se vypouští formulace od 80. let po současnost a nahrazuje od 90. let po současnost. Tedy to, co již hraje od sjednocení KISS.
Jde o sjednocení licenčních podmínek všech Hitrádií podle současné cílové skupiny sítě. Omezení 80. let je přirozený krok k tomu, aby posluchači odrostlí Hitrádiu plynule přešli na Blaník, který se naopak posunul k hudbě 90. let a postupně bude ubírat českou hudbu, protože o ni nebude zájem. Podobný trend je patrný například i na Impulsu.
Děkuji za odpověd. Samozřejmně dnes už oficialni nazev není ČRo 2 jenom Dvojka.
Nevíte možna proč ČRO 2 během večera a v noci nevysila žadne zprávy? Koukal jsem na archivalní vysilači schéma a Dvojka /Praha/ dřivé vysilala zprávy celou dobu. Hledal jsem nějaké zdroje proč se rozhodli omezit zpravodajstvi, nicmeně jsem nic nenašel. Co o tom myslite?
Myslím, že Český rozhlas velmi správně usoudil, že vysílat v noci ty samé zprávy na různých stanicích (toto funguje už od roku 2009) nemá valný význam. Podle mě tím chce zároveň potlačit vnímání Dvojky jako zpravodajského rádia. Nezdá se to, ale takhle pomýleně prý mnozí posluchači Dvojku dodnes berou. Zprávy jsou na regionech, Radiožurnálu, Plusu, takže není důvod zabírat vysílací čas na Dvojce. Jen technická poznámka na závěr: už dlouho se to rádio neoznačuje ČRo 2, podobně jako není ČRo 1.
Je to trošku mimo téma, ale označení „Dvojka“ mi přijde naprosto ohavné. Nechápu proč nenechali tradiční název Praha.
Já tu změnu docela chápu (byť zrovna název Dvojka mi taky nepřijde bůhvíjak skvělý).
Označení ČRo2 – Praha bylo totiž nesmyslné, jednalo se o celostátní okruh a ne regionální vysílání (k čemuž název sváděl) a navíc tu existoval i zahraniční okruh ČRo 7 – Radio Praha, takže tu byly dvě stanice s podobným názvem.
Ani v zahraničních zemích se nejmenuje celostátní okruh dle hlavního města, třeba rakouské Radio Wien je něco jako Regina Praha a je pouze ve Vídni.
Muzu se prosim zeptat co tenkrat hral Kiss za muziku?
Tak to můžu říct naprosto přesně. Nahrával jsem si tenkrát písničky na kazeťák. Měl jsem tam Pet Shop Boys – Go West, Charles & Eddie – Would I lie, The Cure – Friday I´m in love, Dr. Alban – It´s my life, Jon Secada – Just another day, hity od Roxette, Rod Stewart – Rhytm of my heart, aj. Takže vlastně hráli ty nejnovější hity.
Pro H.: to bylo zcela jinak. Kmitočet 98.1FM byl v Praze dávno již zkoordinovaný, pánové Vaškovič a Ťahan na poslední chvíli před propadnutím licence měli přání, aby jim byl přidělen právě kmitočet 98,1FM. Takže to bylo na úrovni spíše zbožné představy, nikoli usilovného snažení. 🙂
Tuším, že to bylo zkoordinované pro Rádio Bohemia, dlouho se nic nedělo, pak začal vysílat Kiss a v Chomutově na té samé frekvenci Agara, po 99,7(Karlovy Vary-Praha-České Budějovice) druhý lapsus CTU…….Rádio Kobra, byl ten samý případ, jen už si nevzpomínám, zda pak vysílala Zlatá Praha nebo Classic……
Ve starých číslech časopisu DX Revue se můžeme dočíst, že na pražské 98,1 od května 1992 vysílalo Radio Klub Hlasu Ameriky (vysílač Sparta Letná). Až pak se na této frekvenci objevil Kiss 98 fm, což byl definitivní název Rádia Bohemia. Klub Hlasu Ameriky (VOA) šel na 106,2. Radio Kobra (dnes Classic Praha) zahájilo v září 1992, od začátku na 98,7. Mělo také zajímavou lokalitu vysílače, a to hotel Forum na Vyšehradě, v té době téměř novostavbu (dnes Corinthia).
Díky za opravení….
A to jsem onehdy chytal Kobru i u sebe doma 50km – by mě zajímalo, jaký měla tehdy výkon. Nevíš něco Ovi o výkonu a lokalitě dalších stanic z 90s, Radio R.I.O. 87.8, Golem 90.3, Radio Vox 101.5, poté 95.3, Collegium 103.7 a nějak mě vypadla i Zlatá Praha, než-li se přestěhovala do Ládví – snad jen Bonton by měl vysílat stále ze Zeleného Pruhu a E2 z Petřína
Jo, to by mě také zajímalo, podrobné výkony těchto stanic. V Mostě jsem poslouchal, nebo zachytil Zlatou Prahu /tu starou s logem lišky/ Rio, Bonton, Golem, Country, City, Rádio Plus 96,6 /tehdější informační rádio ČTK/… Jo to byly časy. Tenkrát i s menším výkonem, byl dosah velmi slušný……
Začátkem 90. let byly výkony do 1 kW (jen Žižkov a podobné významnější kóty měly víc), často i výrazně méně a stačilo to. Výkony bych možná dohledal, lokality vím (zdroj DX Revue): R.I.O. začínalo s vysílačem na NTM na Letné, pak Petřín. Golem vysílal ze stadionu E. Rošického, Vox 101,5 nejprve z ČST na Kavčích horách, pak hotel Forum, poté Petřín. 95,3 jela z Petřína, později z Rošičáku. Collegium vystřídalo ČST Kavčí hory, Forum a Strahov (nevím, jestli Rošičák nebo věž ČRa). Zlatá Praha jela ze Strahova, opět nevím, odkud přesně. Evropa 2 začínala na ÚTB (tam, co je dnes Dance 89,0 s tím rozdílem, že staré FM vysílání na ÚTB bylo, myslím, na vrcholu věže, Dance je na bočním ochozu níže), pak dlouhá léta žižkovská věž a nakonec Petřín. Jediný, kdo zůstal na místě, je Bonton na Zeleném pruhu 99, to je vlastně velká rarita. Není to moc vysoko, ale s použitým výkonem a polarizací to hraje opravdu daleko po Čechách.
U Bontonu byl vždy udáván 1 kW ERP, přitom tam měli 5kW mašinu a 4patrový systém s C polarizací, tedy cca 10 kW ERP ve všech rovinách. Po dlouhé době to dodatečně zčásti zlegalizovali alespoň na těch 5 kW ERP papírově. Jako fanouška rádia City mě vždycky vytáčelo, že ten „slabší“ a nižší Bonton hraje líp. Pak se City přestěhovalo na komín malešické spalovny, kde to pálili neskutečným výkonem. Tenkrát se mě Řapek z RRTV ptal, který vysílač je v Polabí nejsilnější, tak mu říkám, že jednoznačně Malešice, to ho moc nepotěšilo a nějak to zamluvil, že tam je to jiný případ 😀
City ze spalovny mělo dosah opravdu neskutečný. Hrálo to v pohodě na Vysočině, v údolích Jizerek to byla nejsilnější stanice, na pražském Jižním Městě to bylo mnohonásobně silnější než jakýkoliv jiný pražský vysílač. Vím, že to tehdy někdo z DX klubu měřil (při přímém výhledu na Prahu srovnával dBuV sílu Žižkova s 5 kW a Malešic v místě, kde byly obě kóty stejně daleko) a došel k ERP snad 25-35 kW u City. Nevím, jak silný tam měli koncový stupeň, ale ten čtyřpatrový MIX od Kathreinu musel mít velmi slušný zisk v obou polarizacích, takže i s 5 kW koncem (což bylo minimum, co tam mohli mít) to muselo mít alespoň 15-20 kW ERP.
Mimochodem, Blaník z Malešic někdy kolem roku 2010-2011 přestal vysílat v H polarizaci a jeli už jen ve V polarizaci (do té doby jeli MIX H+V), nevím, jak je to teď, jestli se k tomu třeba nevrátili. Na komíně jsou dva AS, ten velký mix a pak ještě záložní V systém (tři V dipóly Kathrein) mířený na západ, tedy na Prahu.
Na ten den, kdy City přesunuli z Motokovu do Malešic, si živě pamatuji. Jako brigádník na poště jsem v noci jezdil 50 km do Malešic, už jsem si přesně pamatoval místa, kde City vypadává, a ten den, vlastně noc, to hrálo prostě všude 🙂
A hrálo by to dodnes. Osobně si myslím, že ale někomu došla trpělivost a na Dvořáka tlačili, aby to stáhnul. Jenže kdyby tam jel „jen“ povolenými 5 kW, tak by byl problém s pokrytím v centru Prahy (kvůli zahlcování přijímačů od ostatních vysílačů). City tenkrát žádalo o dokrývač v centru Prahy, tuším že 106.2 MHz. Tahle pitomost naštěstí neprošla, a tak City opustilo ten vysněný (a nepochybně pořádně drahý) anténní systém na komíně a šlo na Žižkov. Aby to na komíně nezůstalo prázdné, dali tam Blaník, což jinak moc nedává smysl, protože mimo Prahu to pokryjí Votice a centrum Prahy zase utře.
Ten anténní systém v Malešicích považuji za jednu z největších rarit v naší historii FM vysílání.
V poznámkách mám, že City šlo na spalovnu 11. července 1999. Může být?
To H. – Blaník už tam byl od začátku (spustili ho asi rok po přesunu City), takže tam jen zůstal… Jen jak jsem psal, někdy kolem roku 2010-11 omezili polarizaci jen na V – nevím, jestli to přepli na ten záložní AS a horní velký tak zůstal mrtvý, nebo horní AS umožňoval přepnutí jen na jednu polarizaci.
Jak je to nyní nevím, nejsem teď v dosahu, abych zkusil zda jedou obě polarizace nebo jen jedna. Ještě před rokem jel 100% pouze vertikál.
A ano, Blaník na spalovně smysl nedává, měl by pro ně mnohem větší smysl Strahov/Petřín.
Ostatně to je případ více stanic, osobně také nechápu, proč se v Praze neomezí vysílací stanoviště právě na Strahov/Petřín a Žižkov pro veřejnoprávní stanice. Lepší lokace než Strahov v Praze není a kdyby si tam stanice udělaly jeden – dva rozumné AS a podělily se o náklady, dávalo by to větší smysl, než mraky lokalit po Praze.
To Ovi – ano, City šlo na Malešice někdy kolem roku 1999.
Pro Karlos: Tak lapsus ČTÚ ty Vary/Budějovice/Praha nebyly, ty vysílače se vůbec nepřekrývají a mimo DX příjmu na externí antény snad neexistuje místo, kde by se daly zachytit kvalitně dva z nich… Chomutov vs. Praha to už lapsus je, maže se to dodnes už na Kladensku.
Ovšem nic z tohoto nemá na naprostou šílenost a to je rušení Buková hora 102,0 vs. Černá hora 101,9. Když už je to takhle pitomá ženevská koordinace, nikdy se nemělo stát, aby jeden kmitočet měl ČRo a druhý soukromá stanice, kdyby měl ČRo oba, tak se tam třeba dají regiony a tím pádem by to tolik nevadilo. Takto jsou oba kmitočty v celém Polabí a na celém Liberecku skoro nepoužitelné, jak moc se ruší. I 20 km od Černé hory na Semilsku se 101,9 nedá bez rušení poslouchat.
Dobrý den, na RadioTV jsem četl zmínku o tom, že Kiss Radio do Česka přivedli nějací Britové. Byli to ti samí, kteří mají nebo měli něco společného s tamějším Radiem Kiss – „The Beat Of The UK“?
Kiss 98 byl spuštěn v roce 1992 irským mediálním podnikatelem Denisem O’Brienem, který v té době už provozoval v Dublinu stanici 98FM. S britským Kiss to nemá souvislost, název „Kiss“ používá opravdu mnoho rádií.
Zajímavostí je, že tento člověk se tu údajně usilovně snažil o získání frekvence 98.0, což se mu nepovedlo, dostal 98.1, přesto ponechal název Kiss 98fm.
Ostatně Dublin’s 98FM vysílá rovněž na 98,1.
Já vím, jen mě to tak napadlo 🙂 Díky za odpověď, Ovi!
Nahrál by mi prosím někdo, kdo se nachází v dosahu rádia Luže vysílání rádia Luže? Do města Luže se bohužel nedostanu a nemám možnost si rádio nahrát. Moc děkuji