Oviradio.cz: Denní monitoring parametrů DAB multiplexů v Praze (s výjimkou 5C FIERA) i jinde ve světě nabízí web Digital Bitrate. Díky… 17:36 21.12.2024
Míra: Tunel Pohůrka ČB: 87,8 Kiss 90.5 Evropa 2 91,1 Radiožurnál 94,1 F1 102,9 Impuls Více jsem nestihl (např. Dvojku a… 15:54 21.12.2024
Honza K.: Radio Spin koordinuje v Jindřichově Hradci 90.0 Mhz 200W. Lokalita stejná jako sesterské stanice tedy Děbolín – Vodafone. 11:29 21.12.2024
Vzpomínáte si ještě na dobu kdy lokální rádia vysílala množství místní reklamy? Dodnes si vzpomenu na některé z nich (ty obzvlášť vlezlé). Třeba na popěvek SOLAR STUDIO, Lenky Zlámalové. Na pizzerii Caravella (Kam námořníku s tou lodí… na skvělou pizzu do Pizzerie Caravella)nebo třeba taxislužbu Rychlá Želva. Nebo jinou taxislužbu kde celý spot zpívali její telefonní číslo. Dokonce se pro Radio 1 dělaly specifické lokální reklamní spoty. Vzpomínáte na tu dobu?
Letos se v souvislosti s koronavirem vyrojilo rekordní množství autokin s FM vysílačem. Fungovala krátkodobě, v některých případech ale i více měsíců. S koncem prázdnin většinou skončí. V databázi ČTÚ zbylo poslední – Letní kino pod věžemi Dukovany 88,8.
U nás na jihu byly pouze tři eventy o kterých jsem se dozvěděl. První v ČB, v rámci majálesu (což bývalo i v minulosti). Od 24.7 do 22.8 se promítalo na Temelínské věže 96,4 MHz, což také nebylo poprvé. Pak ještě jeden, nejmenovaný. Jinak maximálně něco dalšího, o čem nevím a reportoval případně někdo jiný.
Každopádně přímo v ČB byly v plánu dva další vícetýdenní eventy, ale pořadatelé nenašli přidanou finanční podporu, takže z obou sešlo.
Míra
24. 8. 2020 23:41
Tak přátelé, opět po čase přináším dobrou zprávu pro všechny, kteří jsou v dosahu Budějovické frekvence 100,8. V rámci rozšiřování vysílání Netro Life radia se ve středečním večerním čase budeme setkávat s dvouhodinovým pásmem Retro Party. Nestíhám sledovat ostatní FM stanice, tak snad přinesu něco navíc. Držte nám všem palce již tuto středu 26.srpna. P.S.: Doufám, že to nebude jen Retro, ale snad i Vintage, pro někoho.
Dnes poprvé pravidelná „Ranní Show s Vencou !“ (út+čt).
Dále každý čtvrtek od 18h dělá Jirka Kadlec rozhovor v rámci pořadu „Cesty k úspěchu“. Tento týden primátor města ČB.
V neděli od 18h do 20h „Aktuálně s Vencou !“ a následuje DJ Honza a jeho o „Hosti z města“.
Instagramový účet se chystá. Internetový life stream taktéž.
TÉMA
Netro Life program
Philmen
23. 8. 2020 22:42
Tak to vypada,bude-li tomu tak na nejaky restart Bontonu….podle indicii to vypada,ze duo Iva Lecka a Vojta Efler budou od 7.9. vysilat mezi 7-10 na Bontonu. Blanik pada,sami to uvedli.Myslim,ze do 28.8. se nazev radia nepotvrdi,protoze IL bude jeste vysilat posledni den na Blaniku.Ale pokud by to byl Bonton,tak by me zajimalo,zda jeho format se nejak zmeni,protoze ta poslechovost je dost tristni.
Přesně tak. Navíc smajlík odkazuje na logo Bontonu. Taky jsem hodně zvědavý na případný restart, protože doposud Bonton působí dost lowcostově, ale nasazeni silné moderátorské dvojice naznačuje změnu.
No jo, ale rockových rádií je plno a těch pohodových českých rádií taky. Já vůbec nemám nic proti české produkci, ale mohli by se právě vymezit tím, že začnou hrát ve velkém novinky i neprofláklých interpretů a ne jen ty, které se točí na všech hitrádiích a Evropě 2. To si myslím, že by mohlo uspět. Něco jako rádio pro proražení nových českých interpretů. Myslím, že nějaký takový pořad běží na Óčku. A je jedno, jestli by to byl pop nebo rock.
Nové hudby, a zvláště té české, bude v rádiích stále méně. Způsob konzumace hudby mladšími lidmi se kvůli novým technologiím dost změnil. Rádio už není trendsetterem a hlavním zdrojem a tvůrcem hitů jako kdysi. Stanice se budou orientovat především na lidi 30+, možná 40+, které už novinky zajímají jen okrajově a raději se obracejí do minulosti, která je důvěrně známá a přehledná. Zároveň jsou ochotnější k pasivnímu poslechu – rádio tu jejich oblíbenou hudbu vybere za ně, nemusejí prohledávat streamingové služby nebo své mp3 archivy, prostě něco zapnou a ono to hraje. Nabízených žánrů možná trochu přibyde, lze čekat i rádia/hudební kanály dle dekád – od 60s po 2010s. S tím poroste význam moderátorek a moderátorů věkově adekvátních vysílané hudbě, což v českých rádiích ještě není úplná samozřejmost.
Pokud výše uvedené teoreticky uplatním na diskutované Rádio Bonton a případné angažmá Ivany Klouparové Lecké (41) a Vojtěcha Eflera (40), je novinkové zaměření prakticky vyloučeno.
Moc krásně jste to Ovi popsal. Způsob konzumace rádia a hudby obecně se liší. Zahraniční rádia, zejména ta veřejnoprávní, se samozřejmě snaží držet prst na tepu technologických změn. Tomu, že i oni myslí primárně na posluchače 30+ ukazuje to, že své nové aplikace nasazují jako první právě u okruhů pro tuto cílovou skupinu. Obvykle ukáží v aplikaci uživateli playlist na několik hodin a on si může klikem prstu vyměnit písničku, kterou nemá rád za jinou. Obvykle je ke každé písni nabídka 2 – 3 jiných s podobnou charakterustikou. S tím, že mluvené příspěvky a reportáže běží lineárně. Až později se dostávají tyto „vychytávky“ do rádií pro mladší posluchače typu Das Ding. Trend, který popsal Ovi je i v tomto viditelný.
Před několika roky jsem viděl údaje o tom, že největší úspěch má dvojice Vojta Efler a Iva Lecká u žen ve věku 35 – 45 let. Jejich humor a životní zkušenosti jsou jejich posluchačkám blízko. Umí rozesmát a povzbudit sebeironií unavené ženy, které balancují mezi rodinnou a prací. Tato dvojice se hodí výborně k formátu, který popisuje Ovi. Spíš než k novinkám, k hudbě 90s a milénia. Moderátoři zahraničních rádií s převahou hudby 80tých let bývají lidé ve věku 50 – 55 let. Zrovna včera jsem poslouchal oblíbené berlínské rádio s hudbou 80s a dopolední moderátorka tam nadšeně sdělovala, jak jako školačka vybalovala s nadšením k narozeninám desku že, které se právě chystala hrát. A její posluchači s radostí sdíleli jaká byla ta jejich vysněná deska v 80s. U rockových formátů nás již nepřekvapí, že nejvhodnější moderátor je fanda rockové hudby.To je i za úspěchem dlouholeté ranní moderátorky Beatu Katky Kachny Kolínkové (dříve Seibrtové). U hudby 80tých a 90tých let to nejspíš teprve přijde.
Ono jsou novinky prezentovane stanicemi u nas a za hranicemi.Takze to neni o tom, ze by lidi kolem 30-40 nezajimali novinky, ale to co serviruji hitradia, fajn radia, evropa 2 je opravdu odpad novinek.
Teď se nikoho nezastávám, ale když si na Spotify začnete pravidelně otevírat playlisty New Music Friday (světová verze) a New Music Friday CZ/SK, zjistíte, že odpadu je plný svět. A při pohledu na novinky českých radií si uvědomíte, že by mohlo být i hůř 🙂
Nejhorší u novinek na českých „CHR“ je jejich neaktuálnost.
Mluvim o cz stanicich a ty jsou na odpad opravdu unikat a nedostizny. Ano, odpadu je plny svet a cz radia si ho opravdu umi vybrat a jeste prezentovat to nejhorsi.
V druhé polovině let 90. a kolem roku 2000 se Bontonu nedařilo vytvořit populární ranní show. Velmi často se střídaly pokusy o zábavné vysílání s převážně hudebním ranním slotem. Změny probíhaly v intervalu cca roku, max. roku a půl. Mezi roky 1999 a 2004 byly 3,spíše 4. Některé ranní show Bontonu měly velké ambice. Měly bombastický rozjezd, velkou reklamu, vlastní obal, mnoho prvků. … A ono to nefungovalo, tak se postupně vše seškrtalo. Až došlo k náhradě nejprve jména show, pak i moderátora. Vzpomínám si především na pokus udělat legendu ranní show s Dana Kostky. Původní název Krychle budí rychle, byl časem nahrazen označením Dan Kostka 6-9.Zlaté Praze se v té době dařilo s ranním programem lépe.
Dan Kostka dnes vysílá na Bontonu pro jinou cílovou skupinu než dříve. Při současném formátu nemá vedení stanice ambice být přímou konkurencí Leoše Mareše. Tehdy taková ambice byla. Pokud se potvrdí místní spekulace, tak právě jeho nahradí v ranním vysílání dvojice Lecká a Efler.
A měli nonstop živé vysílání i v noci, s 1 písní na přání v hodině. Tuším, že to bylo kolem roku 2000, snad se nepletu. Hodně jsem je tenkrát v noci poslouchal. Jméno moderátorky si ale už nepamatuji.
nevím p|esně, ale Šárka Váňová, nebo Eva Hodková? a máte pravdu, že měli noční vysílání, asi do roku 2001, pak se to zkracovalo až zrušilo (do 22:00).
jinak pamatuju, že kromě toho tam od 2001 večer a v noci hrali i výborný remixy hitů (i těch tanečních). pamatuju třeba LeeAnn Rimes- Cant Fight the Moonlight v Almighty remixu,
nebo Airheadz – Stanley Here I Am (Wippenberg remix) apod.
možná by nám k té době mohl něco bližšího rict treba tehdejší moderátor Bontonu Vítek Červený, pokud to tu stále čte 🙂
Díval jsem se na programová schémata v letech 2000 až 2002, podle nich přes noc moderace nebyla. Například v srpnu 2002 se vysílal od 21:00 Večer v moderním rytmu, který končil nejpozději v 1:00. Ve všední dny s Danem Kostkou, o víkendu s Evou Fraňkovou.
Možná, že to bylo o něco dříve, je to už dávno. Nicméně na sto procent přes noc vysílaly živě, hodně jsem tenkrát poslouchal. Teoreticky mohlo jít i obrok 99, těžko říct. A vlastně je to dnes jedno, jen jsem si na to nostalgicky vzpomněl 😉
mně se teda Bonton líbil nejvíc v ketech 1996-2001-02, to potom byly pouze kopie něčeho jiného a nepřišli s ničím odlišným, teda více méně se jim ta odlišnost trochu povedla v době’předblaníkovské‘, ale už si nevybavuji, jestli se v té době i tak nepřekrývali s Expresem a Blaníkem (Owl City, Keane & Žlutý pes, A. Langerová apod.). jinak s dovolením trochu odbočím, na Frekvenci 1 mě před chvilkou hodně mile překvapil remix Kryštofů – Srdcebeat- (Johny Rainbow Remix)
To moc dobre vim jaky byl jejich slogan. Znam Bonton od prvniho vysilani az po soucasnou ceskou zoufalostni premenu, kterou ma nasvedomi mr. Skoda z F1.. Pop Rock nezastavis hral Bonton luxusne.
programově žádný, stagnace poslechovosti pokračovala. Nicméně si na rozdíl od Jirky podle poslechovosti myslím že ta další fáze „Poprock nezastavíš“ žádné výsluní nebylo (poslechovost byla o dost nižší)
no, mám pocit, že tam přece jenom měli v pátek večer mixovaný autorský pořad „Megamix“ od italských djs DJ Mollely, Fargetty, Gabry Ponteho atd., ale jinak to výrazněji v běžném vysílání nevyčnívalo hudebně od jiných, tehdy už pop, radií.
Zajímavostí taky bylo, že tam v té době běžel večerní speciál s black music Backspin s Dj Omarem, nebo třeba již Clubmix s M. Kroužilem (posléze a dodnes na Dance radiu) také BPM v akci s tím samým djem.
Osobně jsem ale doufal, že dle názvu (Deejay) to pošlape v rytmu tehdejšího italohouse music, a naopak to bylo opravdu spíš mainstreamově zaměřené radio.
Pan Škoda byl tou tváří změny. Jestli měl se změnou formátu volnou ruku, nějaká zadání, či omezení se jen tak nedozvíme. Říkalo se, že měl pan Škoda za úkol Bonton odlišit od Evropy 2 a F1. Zda je to pravda netuším.
Pan Skoda dostal zadani zvednout poslechovost a mel zcela volnou ruku a jak to dopadlo vidime, respektive bylo to jasne hned v prvni den noveho vysilani, ze tohle spatna cesta. A lide co tomu oponovali na facebooku a jinde byli mazani, blokovani apod.
Radio Bonton mělo původně české majitele (Kratochvíl, Kozák, Kocáb), pak se tam angažovali i Američané (investiční fond Bancroft), od 2002 byl strategickým investorem italský mediální podnik Elemedia (provozovatel italské celoplošky Radio Deejay). Bonton Radio DeeJay bylo přechodné označení v letech 2002 až 2004. Radio DeeJay fungovalo pod tímto názvem relativně krátce, jen od září 2004 do března 2006. Formát byl pořád víceméně stejný – CHR až Hot AC.
Hergot, ty si nedáš poradit,viď? No jo, vlastně ty rady zkušenějších nebereš… Když Ti někdo poradí, že kruhový dipol není vhodný pro dxing a chce Ti poradit co a jak, tak se naštveš a z profesionálních skupin zbaběle odcházíš. Přitom tam se dozvíš spoustu nových věcí, to si přece tu psal, že se chceš něco dozvědět………. Udělej to zde také……Takže zkrátka. TO JE VELKÝ PROBLEM PRO 12TI LETÉHO KLUKA KOUKNOUT NA GOOGLE – JUSTICE A HNED SE DOZVÍŠ KDO JE VLASTNÍK KDEJAKÉHO RÁDIA…. Ty tu místo toho zasíráš dalšíma zbytečnýma příspěvkama a nasíráš další a další lidi-i ty, co Ti dříve fandily…
Zkoušel jsem poslouchat Blaník, Rádio Bonton i Signál rádio. Abych věděl víc o tom, co kritizuji. Blaník se mi poslouchal z této trojky nejpříjemněji.Hudba nebyla můj šálek kávy, přesto se k sobě hodila. Program působil kompaktně. V případě Bontonu sem si připadal jako když Pejsek s Kočičkou vařily dort. Jednotlivé ingredience českých písniček bez ladu a skladu. Písnička z pohádky Princezna ze mlejna hned vedle Kabátů a pana Zmožka. Narozdíl od Blaníku jsem nedokázal tento pro mě nesourodý mix vstřebat. Bylo to odpoledne kdy moderoval Marek Fotr. Jeho styl moderace byl blízký spíš Hitrádiu (přišel z Hitrádia FM než Blaníku). Zdá se, že není mnoho posluchačů, které uspokojí právě tato kombinace české hudby. Vydržel jsem jen chvíli. Doufal jsem, že zaslechnu nějaký náznak případných změn, ale nevydržel jsem moc dlouho. Moderátorské vstupy byly za dobu mého poslechu 2 (doprava a teplota vody na koupalištích). Zaslechl jsem i jeden reklamní blok, který obsahoval jednu reklamu na majetkově zpřízněný časopis Elle.
Čus Bonton jsem naladil jen pro zajímavost není to pro mě česká písnička za písničkou.Signal jsem ještě neposlouchal .Za to Blaník musim nedobrovolně poslouchat v práci a to už snad od jeho vzniku.Neskutecnym způsobem mě tohle komunistické rádio pyje krev.Kdyz pomynu ty ohrané songy hlavně české že.Jedna za druhou .Tak ještě víc mě vytáčí ty jejich znělky .Právě poslouchate pohodové české radio,hrajeme hezky česky ,hezký český bez reklam,před každou českou písní samozřejmě že hrajou hezký cesky,právě poslouchate rádio Blaník.Naprosta hrůza.Cele rádio na mě působí jako kdyby začlo vysílat v roce 1960.I moderátoři Hlasatele působí nepřirozeně jako to bylo za KSČM.Uz jsem i premejslel že budu muset tady skončit.
Tak to buďte rád, že nemusíte poslouchat Signál. Zatímco Blaník aspoň hraje zahraniční hity 70. a 80. let (teď už spíše jen 80. let) v originálech, Signál vyhrabal z archivů normalizace jejich české předělávky a to je teprve komunistická stanice…
Tak mám bejt vlastně rád .Blaník taky právě hraje ukradené zahraniční hity v češtině.No jsem dost zoufalej.Jen když slyším právě poslouchate Rádio Blanik,fest se mě přitíží.
Rádio Blaník je tu pro lidi, kteří byli v oněch 60tých a 70tých letech mladí a prožívali tehdy i navzdory režimu své lásky a úspěchy. Vzpomínají i díky Blaníku na krásný a šťastný svět, který nikdy neexistoval. Ten projekt je právě u těchto lidí oblíbený. A úspěšný. Musí být hodně těžké pro člověka, který nespadá do cílové skupiny každý den, celou pracovní dobu. Blaník vydržím poslouchat o něco déle než Bonton, ale také ne celý den. Neumím si moc představit komu se může líbit celý jeho playlist.
No přesně tak,ale horší je že takovej ročník tady v práci není.Je mě jasné pro jaké lidi to rádio je.Pro mě ročník 1980 rozhodně ne.Nejhorsi je to že to hraje fakt hodně hlasitě.Pak Blaník hraje ještě v mé oblíbené hospodě ale tam zaplať bůh jen slabě.Co se týče Bontonu taky jsem ho zaslechl, tam nejsou alespoň ty trapne znělky ale jinak taky hrůza.Mazec je na Blaníku první pondělí v měsíci to hrajou celej den jen cesky.
Možná si to nebudeme chtít přiznat, ale hlavní cílová skupina Blaníku je 30 až 49 let a když vezmu střed tohoto intervalu, tak jde právě o ročník 1980. To samozřejmě neznamená, že všichni lidé ročníku 1980 budou preferovat českou hudbu, nebo přesněji českou hudbu, co hraje _BLANIK_.
Proč zvracet? Některým lidem to tak vyhovuje (Blaník je na pokrytí myslím druhou nejposlouchanější stanicí, poslouchanější než Hitrádia).Že se mi jejich program nelíbí na tom nic nemění. A to jsem podle Oviho věková cílovka jak vyšitá..:-)
Btw, někde jsem viděl poslechovost Blaníku podle věku a socioekonomické skupiny, a leckterý rádio, prohlašující se za mladé, by mohlo závidět ( v absolutních počtech) a i v socioekonomické skupině A a B na tom byli slušně na to co bych sám čekal…
LiborV
22. 8. 2020 20:15
Víte prosím někdo něco o zaniklém Rádiu Golem 90,3? Proč skončilo? Po něm vysílalo Rádio Limonádové Joe 90,3 FM. S jingly, které si hrály s písmeny F a M. Třeba…90,3 Filmových melodií, Fetuj míň apod. To rádio jsem poslouchal občas ráno. Mělo excentrickou ranní show. Zbytek vysílání Limonádového Joeho mě tehdy moc nebavil. O jeho předchůdci Rádiu Golem vím jen, že existoval.
Nyni jsou nejake lepsi podminky, tuner nasel automaticky neobvyklou 106,0 z Krasneho nedaleko zlina. Na začátku prazdnin jsem uplne poprve na tomto uzemi chytl dalsi rakouske vysilace Semering 92,4 nebo vzdaleny Graz Shockl 101,7. Rakousko sovisi stim, ze jiz pred nejakou dobou jsem si poridil ten mobil huawei, ktery tu doporucoval ovi.
Zdravím Vašku, byly podmínky, už od včerejšího dne, já tu měl dnes po ránu s RDS Poprad, Krížavu, Radhošť a v čistém monu i velmi lokální vysílače od nás, Rakouska i Polska.
Míra
21. 8. 2020 14:50
K tomu není co dodat:
COLOR Music Radio můžete naladit v mezinárodní aplikaci TuneIN již řadu let. Ode dneška se však nově i v této aplikaci zobrazuje název právě hraného songu a též obrázek alba, ze kterého se hraje. Aplikaci TuneIN naleznete i ve výbavě moderních autorádií u nových vozů a tak si můžete užít plného komfortu poslechu našeho rádia včetně informací o muzice po celé Evropě! A nepotřebujete k tomu žádný DAB!
ted už jen aby mobilní operatoři zařídili 100% pokrytí LTE datovými sítěmi, pak to bude mít smysl, hlavně v autě, kde za současnosti je mnoho nepokrytych nebo špatně pokrytých silničních useků, vesnic a tak, nebo špatne pokrytí příhraničních oblasttí. A přepínat mezi fm a lte daty uměli některé audiny, ale myslím že od toho upustili, už jsem to nikde neviděl, umělo to přiřadit k fm radiu jeho webovou verzi a když nebyl signal tak to přepínalo mezi fm a web lte. Akorad za ty data musíte platit a kor v čechach, kde mame jedny z nejdraších tarifů. Kdo by platil za mobilní data aby si pustil rádio.
Rádio přes internetový stream poslouchám v autě v posledních měsících poměrně často. Mám s tím velmi dobré zkušenosti. V mém starším autě (Hyundai i30cw) kvalita zvuku v AUX bývá lepší než na FM. Na trasách, kde se pohybuji, je signál naprosto dostačující, proto jsou výpadky velmi vzácné a souvisí spíše s nestabilním streamem některých zejména menších stanic. Pohybuji se většinou po Praze včetně tunelů, na D1 a na Vysočině na cestičkách bez hustého zalesnění. Rádio se bez výpadku dá poslouchat i několik hodin. Je-li v autě Android Auto či Apple CarPlay, je přepínání mezi stanicemi velmi jednoduché. Ale vím, že například v lesích za Říčany u Prahy je stream nestabilní a takových míst je a bude spousta, takže to není řešení pro každého, na náklady s tím spojené nehledě.
Technologie hybridního rádia je u Audi stále nabízena, je součástí infotainmentu s navigací i u nejlevnějšího Audi A1 (vedle DAB/FM/AM).
Nikdy v zadnem state nebude 100% pokryti.Placeni za data problem neni, sam mam jiz nekolik let 30GB na tyden, problem je sit a jeste kolik lidi na ni (dane BTS) visi v dane lokalite.
Míro, takovýhle hlouposti o nepotřebě DABu mlel furt Flajšman, ale říkám to furt: pokud někteří vysílatelé nechtějí na DAB tak ať vrátí FM frekvence a vysílaj na netu.Já s tím problém nemám.
Z jihu Čech bohužel špatná zpráva. Došlo ke změně DAB vysílacího systému na vysílači Kluk, což má za následek zhoršení příjmu na trasách CB – Freistadt a bohužel i CB – Třeboň – Jindřichův Hradec. Celou situaci budu postupně monitorovat.
Radio 1, Radio Beat ze spolecnosti Radio United s DAB pocitaji, proto take dlouhodobejsi smlouvy, prime linky ze studii apod.
Prskaji jen známé „firmy“, které blokuji/doublují a zapleveluji léta FM eter. A jak bylo receno, nechteji do DAB, at nechodi, ja budu jedine rad, kdyz DAB+ plus bude bez hitradií, Impulsu apod humusu. Jsou jak kdysi odpadkova Tv Nova..
jenže nova pak najednou obratila a jak toho využíva a prodava reklamu, dnes již s několika televizními kanály. Tak aby to pak nebylo stejné, ti co nejvic prskají, se pak naklonují a bude milion radií, spíše reklam.
Kurník šopa, dneska jsem poslouchal R1 a v jinglu říkali: Praha, Plzeň, Liberec, České Budějovice. To je mi nějaké divné pořadí. Já myslel, že to budou brát podle datumu spuštění a oni podle lidí. Už aby začli vysílat v Bezdíkově, to budem aspoň předposlední :))
Tak aspoň že zmíní, kde vsude vysílají, pokud se jejich poslouchaci nekam vydají tak vědí ze to tam taky naladí, jen by me zajímalo, zda zmiňují ve vysílání i dab+
No proč ne? Aspoň bude výběr. Co všichni máte proti klonům? u televize koukám na klony častěji než na „hlavní kanály (platí pro zoom, cool, cimema,max … naopak třeba na novu 2 jsem snad ještě nekoukal déle než 5 minut)
Jasne, takze tam bude zase humac a kolotoce ala Media Bohemia v 5ti variacich Hitradia, Londa v 5ti variacich Impulsu a na kvalitni stanice se nedostane, hlavne to zaplacnout nesmyslama, aby se nedostalo na ostatni a ty tomu jeste kvitujes.
Potenciál DABu v ČR je tuším 7 až 9 sítí celoplošek a proto se „5ti variací hitradia“ a že by se „nedostalo na ostatni“ atp. fakt nebojím. Ostatně od čeho je státní správa (=RRTV)? Na více možnostech vysílání v Dabu logicky nemůže být nižší variabilita/výběr než je dnes. Tak jako u analogové TV byly sotva 4 kanály (prima měla 70% pokrytí) tak teď těch kanálů je (bez ryze reklamních typu Klenot TV) všude aspoň 30. Samozřejmě ani já nepociťuji 7-8x lepší výběr o kolik je teď vyšší počet kanálů než byl tehdy, ale znatelný posun nepopiratelně je.
Co je myšleno kvalitní stanicí si myslím, že je ve tvém podání, jenom kvalifikace podle ryze subjektivního vkusu rád/nerad . Já samozřejmě prosazuju taky to svoje, ale aspoň se to snažím prosazovat třeba díky historickým datům o poslechovosti že prostě tady taková stanice chybí. A obecně jako dobré rádio uznávám taková co generují nadprůměrnou poslechovost. Nemyslím si, že lidi poslouchající rádio, který třeba nesnáším(= neposlouchal bych jej dobrovolně ani 5 minun), musí být kvůli tomu hlupáci.
Tak nějak. Kolik různých stanic vysílá dneska na FM v ČR ? Přes 100 ? Pokud by byl zájem, nebo prachy, tak nějakých minimálně 90 stanic se do DAB vejde (ovšem celoplošně). Spíše jde o to, jak poskládat jednotlivé vrstvy, protože je to otázka reálného naplnění celoplošných muxů a zájmu, nebo významu, nebo nutnosti poskládat v DAB nějaké regiony. Některé kmitočty zbudou (nedoskládá se z nich celoplošná síť).
Na to musí být jasná koncepce (mimo jiné, co se stane s FM – jestli zůstane přeprásklé). Pět let uteče jako voda.
Bohuzel ne, na papire ano (pocet siti), v realite nikoliv. Dve celolosky si odecti uz u ceskeho rozhlasu.(jednu jiz ma, druha ma byt casem). A pokud to dopadne jako v Italii, kde narvou do mux 15 stanic, to bude humacek.
Já bych v ČR uvolnil FM klidně z 50% aby byly kmitočty méně rušené. To je podle mě jeho použitelná kapacita.
LiborV
21. 8. 2020 09:56
V Německu se řadu let udělují každoroční prestižní ceny Deutsche Radiopreis. Hlásí se tam sama rádia (drtivá většina). Jednou z 20ti kategorií je i Inovace v ranním vysílání. Do top 3 se dostaly příznačně především novace rádií pro mladší cílové skupiny. Uspěla rádia z Berlína, severu i jihu. NRJ region Stuttgart několikrát týdně vysílá zrepovanou lokální událost z regionu. Je k tomu pokaždé dispozici i video na YouTube a dalších sítích. Z podobného soudku je i Inovace berlínského Kiss 98.8. Moderátor ranní show rappuje dopravní informace. Poslední nominace je veřejnoprávní a není jediná rappovaná. SWR 1, hudebně informační stanice zařadila do svého Dobré ráno Bádensko – Wurtenbersko každodenní seriál Zamrzlí v Antarktidě. Jedná se o vstupy z velké vědecké antarktické plavby. Projekt koordinuje sám vedoucí mise. A tak se posluchači dozvěděli mnoho zajímavého z dané výzkumné plavby. Jsou i u nás každý rok nějaké zajímavé inovace v komerčním ranním vysíláním. Když si pustím k otestování nějakou novou ranní show, která se promuje jako jedinečná a originální, tak je v ní obvykle to co jsem již někde slyšel. A jak to vidíte vy?
Vzpomínáte si ještě na dobu kdy lokální rádia vysílala množství místní reklamy? Dodnes si vzpomenu na některé z nich (ty obzvlášť vlezlé). Třeba na popěvek SOLAR STUDIO, Lenky Zlámalové. Na pizzerii Caravella (Kam námořníku s tou lodí… na skvělou pizzu do Pizzerie Caravella)nebo třeba taxislužbu Rychlá Želva. Nebo jinou taxislužbu kde celý spot zpívali její telefonní číslo. Dokonce se pro Radio 1 dělaly specifické lokální reklamní spoty. Vzpomínáte na tu dobu?
Letos se v souvislosti s koronavirem vyrojilo rekordní množství autokin s FM vysílačem. Fungovala krátkodobě, v některých případech ale i více měsíců. S koncem prázdnin většinou skončí. V databázi ČTÚ zbylo poslední – Letní kino pod věžemi Dukovany 88,8.
V Praze je stále aktivní Autokino Strahov 104,2.
U nás na jihu byly pouze tři eventy o kterých jsem se dozvěděl. První v ČB, v rámci majálesu (což bývalo i v minulosti). Od 24.7 do 22.8 se promítalo na Temelínské věže 96,4 MHz, což také nebylo poprvé. Pak ještě jeden, nejmenovaný. Jinak maximálně něco dalšího, o čem nevím a reportoval případně někdo jiný.
Každopádně přímo v ČB byly v plánu dva další vícetýdenní eventy, ale pořadatelé nenašli přidanou finanční podporu, takže z obou sešlo.
Tak přátelé, opět po čase přináším dobrou zprávu pro všechny, kteří jsou v dosahu Budějovické frekvence 100,8. V rámci rozšiřování vysílání Netro Life radia se ve středečním večerním čase budeme setkávat s dvouhodinovým pásmem Retro Party. Nestíhám sledovat ostatní FM stanice, tak snad přinesu něco navíc. Držte nám všem palce již tuto středu 26.srpna. P.S.: Doufám, že to nebude jen Retro, ale snad i Vintage, pro někoho.
Dnes poprvé pravidelná „Ranní Show s Vencou !“ (út+čt).
Dále každý čtvrtek od 18h dělá Jirka Kadlec rozhovor v rámci pořadu „Cesty k úspěchu“. Tento týden primátor města ČB.
V neděli od 18h do 20h „Aktuálně s Vencou !“ a následuje DJ Honza a jeho o „Hosti z města“.
Instagramový účet se chystá. Internetový life stream taktéž.
Tak to vypada,bude-li tomu tak na nejaky restart Bontonu….podle indicii to vypada,ze duo Iva Lecka a Vojta Efler budou od 7.9. vysilat mezi 7-10 na Bontonu. Blanik pada,sami to uvedli.Myslim,ze do 28.8. se nazev radia nepotvrdi,protoze IL bude jeste vysilat posledni den na Blaniku.Ale pokud by to byl Bonton,tak by me zajimalo,zda jeho format se nejak zmeni,protoze ta poslechovost je dost tristni.
Můžete, prosím, upřesnit ty „indicie“?
Nápověda číslo 1: B je správně
Nápověda číslo 2: Na fotce 🙂
v komentářích pod příspěvkem: „Neee, Bonton nee, ten nam nejde naladit“ – odpověď Ivy a Vojty: „Internet/aplikace to jistí 😉“
Tímto se omlouvám, že jsem pochyboval o restartu Bontonu. Protože F1 by ho možná potřebovala vzhledem k pokrytí ještě o něco víc.
To „B“ v první nápovědě odkazuje na předchozí otázky v diskuzích, zda to bude Bonton.
Přesně tak. Navíc smajlík odkazuje na logo Bontonu. Taky jsem hodně zvědavý na případný restart, protože doposud Bonton působí dost lowcostově, ale nasazeni silné moderátorské dvojice naznačuje změnu.
Bonton hlavne potrebuje zmenu hudebni.
bonton se dal poslouchat, když hrali rockovou muziku, ted je to spíš takovy blaník..
No jo, ale rockových rádií je plno a těch pohodových českých rádií taky. Já vůbec nemám nic proti české produkci, ale mohli by se právě vymezit tím, že začnou hrát ve velkém novinky i neprofláklých interpretů a ne jen ty, které se točí na všech hitrádiích a Evropě 2. To si myslím, že by mohlo uspět. Něco jako rádio pro proražení nových českých interpretů. Myslím, že nějaký takový pořad běží na Óčku. A je jedno, jestli by to byl pop nebo rock.
To by Bonton akorat zazdilo, novinkove hudby tu mame habadej a je to humac nad humac. Timto smerem se to nastesti ubirat nebude.
Nové hudby, a zvláště té české, bude v rádiích stále méně. Způsob konzumace hudby mladšími lidmi se kvůli novým technologiím dost změnil. Rádio už není trendsetterem a hlavním zdrojem a tvůrcem hitů jako kdysi. Stanice se budou orientovat především na lidi 30+, možná 40+, které už novinky zajímají jen okrajově a raději se obracejí do minulosti, která je důvěrně známá a přehledná. Zároveň jsou ochotnější k pasivnímu poslechu – rádio tu jejich oblíbenou hudbu vybere za ně, nemusejí prohledávat streamingové služby nebo své mp3 archivy, prostě něco zapnou a ono to hraje. Nabízených žánrů možná trochu přibyde, lze čekat i rádia/hudební kanály dle dekád – od 60s po 2010s. S tím poroste význam moderátorek a moderátorů věkově adekvátních vysílané hudbě, což v českých rádiích ještě není úplná samozřejmost.
Pokud výše uvedené teoreticky uplatním na diskutované Rádio Bonton a případné angažmá Ivany Klouparové Lecké (41) a Vojtěcha Eflera (40), je novinkové zaměření prakticky vyloučeno.
Moc krásně jste to Ovi popsal. Způsob konzumace rádia a hudby obecně se liší. Zahraniční rádia, zejména ta veřejnoprávní, se samozřejmě snaží držet prst na tepu technologických změn. Tomu, že i oni myslí primárně na posluchače 30+ ukazuje to, že své nové aplikace nasazují jako první právě u okruhů pro tuto cílovou skupinu. Obvykle ukáží v aplikaci uživateli playlist na několik hodin a on si může klikem prstu vyměnit písničku, kterou nemá rád za jinou. Obvykle je ke každé písni nabídka 2 – 3 jiných s podobnou charakterustikou. S tím, že mluvené příspěvky a reportáže běží lineárně. Až později se dostávají tyto „vychytávky“ do rádií pro mladší posluchače typu Das Ding. Trend, který popsal Ovi je i v tomto viditelný.
Před několika roky jsem viděl údaje o tom, že největší úspěch má dvojice Vojta Efler a Iva Lecká u žen ve věku 35 – 45 let. Jejich humor a životní zkušenosti jsou jejich posluchačkám blízko. Umí rozesmát a povzbudit sebeironií unavené ženy, které balancují mezi rodinnou a prací. Tato dvojice se hodí výborně k formátu, který popisuje Ovi. Spíš než k novinkám, k hudbě 90s a milénia. Moderátoři zahraničních rádií s převahou hudby 80tých let bývají lidé ve věku 50 – 55 let. Zrovna včera jsem poslouchal oblíbené berlínské rádio s hudbou 80s a dopolední moderátorka tam nadšeně sdělovala, jak jako školačka vybalovala s nadšením k narozeninám desku že, které se právě chystala hrát. A její posluchači s radostí sdíleli jaká byla ta jejich vysněná deska v 80s. U rockových formátů nás již nepřekvapí, že nejvhodnější moderátor je fanda rockové hudby.To je i za úspěchem dlouholeté ranní moderátorky Beatu Katky Kachny Kolínkové (dříve Seibrtové). U hudby 80tých a 90tých let to nejspíš teprve přijde.
Ono jsou novinky prezentovane stanicemi u nas a za hranicemi.Takze to neni o tom, ze by lidi kolem 30-40 nezajimali novinky, ale to co serviruji hitradia, fajn radia, evropa 2 je opravdu odpad novinek.
Teď se nikoho nezastávám, ale když si na Spotify začnete pravidelně otevírat playlisty New Music Friday (světová verze) a New Music Friday CZ/SK, zjistíte, že odpadu je plný svět. A při pohledu na novinky českých radií si uvědomíte, že by mohlo být i hůř 🙂
Nejhorší u novinek na českých „CHR“ je jejich neaktuálnost.
Mluvim o cz stanicich a ty jsou na odpad opravdu unikat a nedostizny. Ano, odpadu je plny svet a cz radia si ho opravdu umi vybrat a jeste prezentovat to nejhorsi.
Které konkrétní novinky z posledních týdnů vás nejvíc žerou? To mě zajímá 🙂
Žádné 🙂 Na stanicích s klasickou hudbou nebo relaxačním zvukem jich moc není 🙂 l
Hrali lehky pop-rock, i tak odlisny tomu z Beatu, Rockradia apod.
Sloganem Bontonu v té době bylo Pop – rock nezastavíš.
V tu dobu se mi líbil Bonton nejvíc 🤷♂️
Mě se libil Bonton nejvic v 1.polovině 90.let, kdy v jeho vysílání byl značný podíl taneční muziky a výborné pořady
V druhé polovině let 90. a kolem roku 2000 se Bontonu nedařilo vytvořit populární ranní show. Velmi často se střídaly pokusy o zábavné vysílání s převážně hudebním ranním slotem. Změny probíhaly v intervalu cca roku, max. roku a půl. Mezi roky 1999 a 2004 byly 3,spíše 4. Některé ranní show Bontonu měly velké ambice. Měly bombastický rozjezd, velkou reklamu, vlastní obal, mnoho prvků. … A ono to nefungovalo, tak se postupně vše seškrtalo. Až došlo k náhradě nejprve jména show, pak i moderátora. Vzpomínám si především na pokus udělat legendu ranní show s Dana Kostky. Původní název Krychle budí rychle, byl časem nahrazen označením Dan Kostka 6-9.Zlaté Praze se v té době dařilo s ranním programem lépe.
Je zajímavé, že Dan Kostka se na Bonton před pár lety vrátil a má tam blok Bonton 6-11 dodnes.
Dan Kostka dnes vysílá na Bontonu pro jinou cílovou skupinu než dříve. Při současném formátu nemá vedení stanice ambice být přímou konkurencí Leoše Mareše. Tehdy taková ambice byla. Pokud se potvrdí místní spekulace, tak právě jeho nahradí v ranním vysílání dvojice Lecká a Efler.
A měli nonstop živé vysílání i v noci, s 1 písní na přání v hodině. Tuším, že to bylo kolem roku 2000, snad se nepletu. Hodně jsem je tenkrát v noci poslouchal. Jméno moderátorky si ale už nepamatuji.
nevím p|esně, ale Šárka Váňová, nebo Eva Hodková? a máte pravdu, že měli noční vysílání, asi do roku 2001, pak se to zkracovalo až zrušilo (do 22:00).
jinak pamatuju, že kromě toho tam od 2001 večer a v noci hrali i výborný remixy hitů (i těch tanečních). pamatuju třeba LeeAnn Rimes- Cant Fight the Moonlight v Almighty remixu,
nebo Airheadz – Stanley Here I Am (Wippenberg remix) apod.
možná by nám k té době mohl něco bližšího rict treba tehdejší moderátor Bontonu Vítek Červený, pokud to tu stále čte 🙂
Když jste to takto napsal, vybavuje se mi ta Eva. I když bych ruku do ohně nedal, ale nějak mi to tak naskočilo. 😉
Díval jsem se na programová schémata v letech 2000 až 2002, podle nich přes noc moderace nebyla. Například v srpnu 2002 se vysílal od 21:00 Večer v moderním rytmu, který končil nejpozději v 1:00. Ve všední dny s Danem Kostkou, o víkendu s Evou Fraňkovou.
Možná, že to bylo o něco dříve, je to už dávno. Nicméně na sto procent přes noc vysílaly živě, hodně jsem tenkrát poslouchal. Teoreticky mohlo jít i obrok 99, těžko říct. A vlastně je to dnes jedno, jen jsem si na to nostalgicky vzpomněl 😉
mně se teda Bonton líbil nejvíc v ketech 1996-2001-02, to potom byly pouze kopie něčeho jiného a nepřišli s ničím odlišným, teda více méně se jim ta odlišnost trochu povedla v době’předblaníkovské‘, ale už si nevybavuji, jestli se v té době i tak nepřekrývali s Expresem a Blaníkem (Owl City, Keane & Žlutý pes, A. Langerová apod.).
jinak s dovolením trochu odbočím, na Frekvenci 1 mě před chvilkou hodně mile překvapil remix Kryštofů – Srdcebeat- (Johny Rainbow Remix)
To moc dobre vim jaky byl jejich slogan. Znam Bonton od prvniho vysilani az po soucasnou ceskou zoufalostni premenu, kterou ma nasvedomi mr. Skoda z F1.. Pop Rock nezastavis hral Bonton luxusne.
A z hlediska pestrosti a bohatostí hudebního archivu byl prodle Vás Bonton nejlepší kdy?
V uplnem zacatku, pak byl nepovedy Bonton Deejay, ten ne a pak posledni faze Rock Pop nezastavis, ta zase vratila Bonton na vysluni.
Ještě pak byl samotný DeeJay jaký byl rozdíl mezi Bonton Deejayem a mezi samotným Deejay rádiem ? já to nevím a proto se ptám.
programově žádný, stagnace poslechovosti pokračovala. Nicméně si na rozdíl od Jirky podle poslechovosti myslím že ta další fáze „Poprock nezastavíš“ žádné výsluní nebylo (poslechovost byla o dost nižší)
no, mám pocit, že tam přece jenom měli v pátek večer mixovaný autorský pořad „Megamix“ od italských djs DJ Mollely, Fargetty, Gabry Ponteho atd., ale jinak to výrazněji v běžném vysílání nevyčnívalo hudebně od jiných, tehdy už pop, radií.
Zajímavostí taky bylo, že tam v té době běžel večerní speciál s black music Backspin s Dj Omarem, nebo třeba již Clubmix s M. Kroužilem (posléze a dodnes na Dance radiu) také BPM v akci s tím samým djem.
Osobně jsem ale doufal, že dle názvu (Deejay) to pošlape v rytmu tehdejšího italohouse music, a naopak to bylo opravdu spíš mainstreamově zaměřené radio.
Po Deejay to vysluni bylo a poslechovost byla vyssi. Zabil to az Skoda z F1.
Pan Škoda byl tou tváří změny. Jestli měl se změnou formátu volnou ruku, nějaká zadání, či omezení se jen tak nedozvíme. Říkalo se, že měl pan Škoda za úkol Bonton odlišit od Evropy 2 a F1. Zda je to pravda netuším.
Ano, mel zcela volnou ruku i to prezentoval na Facebooku, ze celou zenou pozvedne poslechovost.Doprasil to neskuecne.
Předpokládal jsem, že dostal pan Škoda nějaké zadání. A on vymyslel na jeho základě „nový formát“. Zvýšení poslechovosti se nepovedlo.
Pan Skoda dostal zadani zvednout poslechovost a mel zcela volnou ruku a jak to dopadlo vidime, respektive bylo to jasne hned v prvni den noveho vysilani, ze tohle spatna cesta. A lide co tomu oponovali na facebooku a jinde byli mazani, blokovani apod.
Radio Bonton mělo původně české majitele (Kratochvíl, Kozák, Kocáb), pak se tam angažovali i Američané (investiční fond Bancroft), od 2002 byl strategickým investorem italský mediální podnik Elemedia (provozovatel italské celoplošky Radio Deejay). Bonton Radio DeeJay bylo přechodné označení v letech 2002 až 2004. Radio DeeJay fungovalo pod tímto názvem relativně krátce, jen od září 2004 do března 2006. Formát byl pořád víceméně stejný – CHR až Hot AC.
Kratochvíl nebyl to majitel bývalého rádia Petrov Zad Kratochvil ?
Oprava:Jef Kratochvil
Hergot, ty si nedáš poradit,viď? No jo, vlastně ty rady zkušenějších nebereš… Když Ti někdo poradí, že kruhový dipol není vhodný pro dxing a chce Ti poradit co a jak, tak se naštveš a z profesionálních skupin zbaběle odcházíš. Přitom tam se dozvíš spoustu nových věcí, to si přece tu psal, že se chceš něco dozvědět………. Udělej to zde také……Takže zkrátka. TO JE VELKÝ PROBLEM PRO 12TI LETÉHO KLUKA KOUKNOUT NA GOOGLE – JUSTICE A HNED SE DOZVÍŠ KDO JE VLASTNÍK KDEJAKÉHO RÁDIA…. Ty tu místo toho zasíráš dalšíma zbytečnýma příspěvkama a nasíráš další a další lidi-i ty, co Ti dříve fandily…
Ne, jde o Martina Kratochvíla.
Zkoušel jsem poslouchat Blaník, Rádio Bonton i Signál rádio. Abych věděl víc o tom, co kritizuji. Blaník se mi poslouchal z této trojky nejpříjemněji.Hudba nebyla můj šálek kávy, přesto se k sobě hodila. Program působil kompaktně. V případě Bontonu sem si připadal jako když Pejsek s Kočičkou vařily dort. Jednotlivé ingredience českých písniček bez ladu a skladu. Písnička z pohádky Princezna ze mlejna hned vedle Kabátů a pana Zmožka. Narozdíl od Blaníku jsem nedokázal tento pro mě nesourodý mix vstřebat. Bylo to odpoledne kdy moderoval Marek Fotr. Jeho styl moderace byl blízký spíš Hitrádiu (přišel z Hitrádia FM než Blaníku). Zdá se, že není mnoho posluchačů, které uspokojí právě tato kombinace české hudby. Vydržel jsem jen chvíli. Doufal jsem, že zaslechnu nějaký náznak případných změn, ale nevydržel jsem moc dlouho. Moderátorské vstupy byly za dobu mého poslechu 2 (doprava a teplota vody na koupalištích). Zaslechl jsem i jeden reklamní blok, který obsahoval jednu reklamu na majetkově zpřízněný časopis Elle.
Čus Bonton jsem naladil jen pro zajímavost není to pro mě česká písnička za písničkou.Signal jsem ještě neposlouchal .Za to Blaník musim nedobrovolně poslouchat v práci a to už snad od jeho vzniku.Neskutecnym způsobem mě tohle komunistické rádio pyje krev.Kdyz pomynu ty ohrané songy hlavně české že.Jedna za druhou .Tak ještě víc mě vytáčí ty jejich znělky .Právě poslouchate pohodové české radio,hrajeme hezky česky ,hezký český bez reklam,před každou českou písní samozřejmě že hrajou hezký cesky,právě poslouchate rádio Blaník.Naprosta hrůza.Cele rádio na mě působí jako kdyby začlo vysílat v roce 1960.I moderátoři Hlasatele působí nepřirozeně jako to bylo za KSČM.Uz jsem i premejslel že budu muset tady skončit.
Tak to buďte rád, že nemusíte poslouchat Signál. Zatímco Blaník aspoň hraje zahraniční hity 70. a 80. let (teď už spíše jen 80. let) v originálech, Signál vyhrabal z archivů normalizace jejich české předělávky a to je teprve komunistická stanice…
Tak mám bejt vlastně rád .Blaník taky právě hraje ukradené zahraniční hity v češtině.No jsem dost zoufalej.Jen když slyším právě poslouchate Rádio Blanik,fest se mě přitíží.
Rádio Blaník je tu pro lidi, kteří byli v oněch 60tých a 70tých letech mladí a prožívali tehdy i navzdory režimu své lásky a úspěchy. Vzpomínají i díky Blaníku na krásný a šťastný svět, který nikdy neexistoval. Ten projekt je právě u těchto lidí oblíbený. A úspěšný. Musí být hodně těžké pro člověka, který nespadá do cílové skupiny každý den, celou pracovní dobu. Blaník vydržím poslouchat o něco déle než Bonton, ale také ne celý den. Neumím si moc představit komu se může líbit celý jeho playlist.
No přesně tak,ale horší je že takovej ročník tady v práci není.Je mě jasné pro jaké lidi to rádio je.Pro mě ročník 1980 rozhodně ne.Nejhorsi je to že to hraje fakt hodně hlasitě.Pak Blaník hraje ještě v mé oblíbené hospodě ale tam zaplať bůh jen slabě.Co se týče Bontonu taky jsem ho zaslechl, tam nejsou alespoň ty trapne znělky ale jinak taky hrůza.Mazec je na Blaníku první pondělí v měsíci to hrajou celej den jen cesky.
Proto s sebou nosím malý FM transmitter. 😉
Možná si to nebudeme chtít přiznat, ale hlavní cílová skupina Blaníku je 30 až 49 let a když vezmu střed tohoto intervalu, tak jde právě o ročník 1980. To samozřejmě neznamená, že všichni lidé ročníku 1980 budou preferovat českou hudbu, nebo přesněji českou hudbu, co hraje _BLANIK_.
Jsem ročník 79 a už se mi zase chce zvracet. Už jsme to tu probírali (Snap na Blaníku).
Proč zvracet? Některým lidem to tak vyhovuje (Blaník je na pokrytí myslím druhou nejposlouchanější stanicí, poslouchanější než Hitrádia).Že se mi jejich program nelíbí na tom nic nemění. A to jsem podle Oviho věková cílovka jak vyšitá..:-)
Btw, někde jsem viděl poslechovost Blaníku podle věku a socioekonomické skupiny, a leckterý rádio, prohlašující se za mladé, by mohlo závidět ( v absolutních počtech) a i v socioekonomické skupině A a B na tom byli slušně na to co bych sám čekal…
Víte prosím někdo něco o zaniklém Rádiu Golem 90,3? Proč skončilo? Po něm vysílalo Rádio Limonádové Joe 90,3 FM. S jingly, které si hrály s písmeny F a M. Třeba…90,3 Filmových melodií, Fetuj míň apod. To rádio jsem poslouchal občas ráno. Mělo excentrickou ranní show. Zbytek vysílání Limonádového Joeho mě tehdy moc nebavil. O jeho předchůdci Rádiu Golem vím jen, že existoval.
Rada mu neprodlouzila licenci a on stejne Golem byl dost zadluzeny..
Mel na svou dobu velice moderni program a hudbu, dodnes unikat a skoda ho.
Pár informací k Radiu Golem: https://www.oviradio.cz/postrehy/hitradio-magic-dohralo-na-jeho-frekvencich-jsou-hitradio-cerna-hora-a-rock-radio/comment-page-1/#comment-6304
Nyni jsou nejake lepsi podminky, tuner nasel automaticky neobvyklou 106,0 z Krasneho nedaleko zlina. Na začátku prazdnin jsem uplne poprve na tomto uzemi chytl dalsi rakouske vysilace Semering 92,4 nebo vzdaleny Graz Shockl 101,7. Rakousko sovisi stim, ze jiz pred nejakou dobou jsem si poridil ten mobil huawei, ktery tu doporucoval ovi.
Zdravím Vašku, byly podmínky, už od včerejšího dne, já tu měl dnes po ránu s RDS Poprad, Krížavu, Radhošť a v čistém monu i velmi lokální vysílače od nás, Rakouska i Polska.
K tomu není co dodat:
COLOR Music Radio můžete naladit v mezinárodní aplikaci TuneIN již řadu let. Ode dneška se však nově i v této aplikaci zobrazuje název právě hraného songu a též obrázek alba, ze kterého se hraje. Aplikaci TuneIN naleznete i ve výbavě moderních autorádií u nových vozů a tak si můžete užít plného komfortu poslechu našeho rádia včetně informací o muzice po celé Evropě! A nepotřebujete k tomu žádný DAB!
ted už jen aby mobilní operatoři zařídili 100% pokrytí LTE datovými sítěmi, pak to bude mít smysl, hlavně v autě, kde za současnosti je mnoho nepokrytych nebo špatně pokrytých silničních useků, vesnic a tak, nebo špatne pokrytí příhraničních oblasttí. A přepínat mezi fm a lte daty uměli některé audiny, ale myslím že od toho upustili, už jsem to nikde neviděl, umělo to přiřadit k fm radiu jeho webovou verzi a když nebyl signal tak to přepínalo mezi fm a web lte. Akorad za ty data musíte platit a kor v čechach, kde mame jedny z nejdraších tarifů. Kdo by platil za mobilní data aby si pustil rádio.
Rádio přes internetový stream poslouchám v autě v posledních měsících poměrně často. Mám s tím velmi dobré zkušenosti. V mém starším autě (Hyundai i30cw) kvalita zvuku v AUX bývá lepší než na FM. Na trasách, kde se pohybuji, je signál naprosto dostačující, proto jsou výpadky velmi vzácné a souvisí spíše s nestabilním streamem některých zejména menších stanic. Pohybuji se většinou po Praze včetně tunelů, na D1 a na Vysočině na cestičkách bez hustého zalesnění. Rádio se bez výpadku dá poslouchat i několik hodin. Je-li v autě Android Auto či Apple CarPlay, je přepínání mezi stanicemi velmi jednoduché. Ale vím, že například v lesích za Říčany u Prahy je stream nestabilní a takových míst je a bude spousta, takže to není řešení pro každého, na náklady s tím spojené nehledě.
Technologie hybridního rádia je u Audi stále nabízena, je součástí infotainmentu s navigací i u nejlevnějšího Audi A1 (vedle DAB/FM/AM).
Nikdy v zadnem state nebude 100% pokryti.Placeni za data problem neni, sam mam jiz nekolik let 30GB na tyden, problem je sit a jeste kolik lidi na ni (dane BTS) visi v dane lokalite.
Míro, takovýhle hlouposti o nepotřebě DABu mlel furt Flajšman, ale říkám to furt: pokud někteří vysílatelé nechtějí na DAB tak ať vrátí FM frekvence a vysílaj na netu.Já s tím problém nemám.
Presne tak, kdo do DAB z vysilatelu nechce, at ho ignoruje. Ty same nesmysly o nepotrebe DAB mele i Hrabak ala Impuls. Dalsi takovy tupec.
do dabu se nehrne snad žadne komerční radio, resp medialní skupina. Jinak už by dab+ éter zaplavila miliarda hitrádií.
Z jihu Čech bohužel špatná zpráva. Došlo ke změně DAB vysílacího systému na vysílači Kluk, což má za následek zhoršení příjmu na trasách CB – Freistadt a bohužel i CB – Třeboň – Jindřichův Hradec. Celou situaci budu postupně monitorovat.
Radio 1, Radio Beat ze spolecnosti Radio United s DAB pocitaji, proto take dlouhodobejsi smlouvy, prime linky ze studii apod.
Prskaji jen známé „firmy“, které blokuji/doublují a zapleveluji léta FM eter. A jak bylo receno, nechteji do DAB, at nechodi, ja budu jedine rad, kdyz DAB+ plus bude bez hitradií, Impulsu apod humusu. Jsou jak kdysi odpadkova Tv Nova..
jenže nova pak najednou obratila a jak toho využíva a prodava reklamu, dnes již s několika televizními kanály. Tak aby to pak nebylo stejné, ti co nejvic prskají, se pak naklonují a bude milion radií, spíše reklam.
Kurník šopa, dneska jsem poslouchal R1 a v jinglu říkali: Praha, Plzeň, Liberec, České Budějovice. To je mi nějaké divné pořadí. Já myslel, že to budou brát podle datumu spuštění a oni podle lidí. Už aby začli vysílat v Bezdíkově, to budem aspoň předposlední :))
Ale vždyť to je správně podle data spuštění. Praha 1991, Plzeň 2016, Liberec cca 9:20 30.3.2020 a Budějovice podle FMscan 9.4.2020. 🙂
Jo, 30.3 Liberec sedí a budějky jsem nedohledal, tak budu předpokládat, že jsem si to pomotal s DAB.
Tak aspoň že zmíní, kde vsude vysílají, pokud se jejich poslouchaci nekam vydají tak vědí ze to tam taky naladí, jen by me zajímalo, zda zmiňují ve vysílání i dab+
To i Hrabak a spol najednou obrati (az se priblizi magicke datum) a uvidis jak zasvini DAB nekolika klony.
No proč ne? Aspoň bude výběr. Co všichni máte proti klonům? u televize koukám na klony častěji než na „hlavní kanály (platí pro zoom, cool, cimema,max … naopak třeba na novu 2 jsem snad ještě nekoukal déle než 5 minut)
Jasne, takze tam bude zase humac a kolotoce ala Media Bohemia v 5ti variacich Hitradia, Londa v 5ti variacich Impulsu a na kvalitni stanice se nedostane, hlavne to zaplacnout nesmyslama, aby se nedostalo na ostatni a ty tomu jeste kvitujes.
Potenciál DABu v ČR je tuším 7 až 9 sítí celoplošek a proto se „5ti variací hitradia“ a že by se „nedostalo na ostatni“ atp. fakt nebojím. Ostatně od čeho je státní správa (=RRTV)? Na více možnostech vysílání v Dabu logicky nemůže být nižší variabilita/výběr než je dnes. Tak jako u analogové TV byly sotva 4 kanály (prima měla 70% pokrytí) tak teď těch kanálů je (bez ryze reklamních typu Klenot TV) všude aspoň 30. Samozřejmě ani já nepociťuji 7-8x lepší výběr o kolik je teď vyšší počet kanálů než byl tehdy, ale znatelný posun nepopiratelně je.
Co je myšleno kvalitní stanicí si myslím, že je ve tvém podání, jenom kvalifikace podle ryze subjektivního vkusu rád/nerad . Já samozřejmě prosazuju taky to svoje, ale aspoň se to snažím prosazovat třeba díky historickým datům o poslechovosti že prostě tady taková stanice chybí. A obecně jako dobré rádio uznávám taková co generují nadprůměrnou poslechovost. Nemyslím si, že lidi poslouchající rádio, který třeba nesnáším(= neposlouchal bych jej dobrovolně ani 5 minun), musí být kvůli tomu hlupáci.
Tak nějak. Kolik různých stanic vysílá dneska na FM v ČR ? Přes 100 ? Pokud by byl zájem, nebo prachy, tak nějakých minimálně 90 stanic se do DAB vejde (ovšem celoplošně). Spíše jde o to, jak poskládat jednotlivé vrstvy, protože je to otázka reálného naplnění celoplošných muxů a zájmu, nebo významu, nebo nutnosti poskládat v DAB nějaké regiony. Některé kmitočty zbudou (nedoskládá se z nich celoplošná síť).
Na to musí být jasná koncepce (mimo jiné, co se stane s FM – jestli zůstane přeprásklé). Pět let uteče jako voda.
FM muze v klidu zustat, nicemu defakto nebrani, takze uvolnovani neni nutne.
Bohuzel ne, na papire ano (pocet siti), v realite nikoliv. Dve celolosky si odecti uz u ceskeho rozhlasu.(jednu jiz ma, druha ma byt casem). A pokud to dopadne jako v Italii, kde narvou do mux 15 stanic, to bude humacek.
Já bych v ČR uvolnil FM klidně z 50% aby byly kmitočty méně rušené. To je podle mě jeho použitelná kapacita.
V Německu se řadu let udělují každoroční prestižní ceny Deutsche Radiopreis. Hlásí se tam sama rádia (drtivá většina). Jednou z 20ti kategorií je i Inovace v ranním vysílání. Do top 3 se dostaly příznačně především novace rádií pro mladší cílové skupiny. Uspěla rádia z Berlína, severu i jihu. NRJ region Stuttgart několikrát týdně vysílá zrepovanou lokální událost z regionu. Je k tomu pokaždé dispozici i video na YouTube a dalších sítích. Z podobného soudku je i Inovace berlínského Kiss 98.8. Moderátor ranní show rappuje dopravní informace. Poslední nominace je veřejnoprávní a není jediná rappovaná. SWR 1, hudebně informační stanice zařadila do svého Dobré ráno Bádensko – Wurtenbersko každodenní seriál Zamrzlí v Antarktidě. Jedná se o vstupy z velké vědecké antarktické plavby. Projekt koordinuje sám vedoucí mise. A tak se posluchači dozvěděli mnoho zajímavého z dané výzkumné plavby. Jsou i u nás každý rok nějaké zajímavé inovace v komerčním ranním vysíláním. Když si pustím k otestování nějakou novou ranní show, která se promuje jako jedinečná a originální, tak je v ní obvykle to co jsem již někde slyšel. A jak to vidíte vy?