Oviradio.cz: Denní monitoring parametrů DAB multiplexů v Praze (s výjimkou 5C FIERA) i jinde ve světě nabízí web Digital Bitrate. Díky… 17:36 21.12.2024
Míra: Tunel Pohůrka ČB: 87,8 Kiss 90.5 Evropa 2 91,1 Radiožurnál 94,1 F1 102,9 Impuls Více jsem nestihl (např. Dvojku a… 15:54 21.12.2024
Honza K.: Radio Spin koordinuje v Jindřichově Hradci 90.0 Mhz 200W. Lokalita stejná jako sesterské stanice tedy Děbolín – Vodafone. 11:29 21.12.2024
Zazněla tu zmínka, že někdo z nás má nahrávky zaniklých rádií jako je Rio, Colkegium, Hello World, Cobra…Mě se k těmto jménům žádná vzpomínka nepojí. A vám ostatním?
Rádia Rio na 87,8fm (poslouchal jsem tam asi tak 1993/4 taneční párty Pavla Bárty – což byl vlastně můj první dotyk s EDM s rovným beatem) a Collegium zanikly někdy kolem/po roce 1996, kdy RRTV nechtěla malým pražským rádiím prodloužit licence, tehdy i Zlatá Praha měla namále – kampaň Jedeme dál! …a pak z ní bylo nejúspěšnější pražské rádio (roky1998-99) , Cobra je původní název R. Classic ale Hello World mi fakt nic neříká.
Na pražské 87,8 vysílalo po Rádiu Rio svůj oldies formát Rádio Rokko. Po něm se ujal pražské 87,8 jako své druhé frekvence Blaník. Tenkrát ještě se sloganem „klasické hity“ a minimem české muziky. Collegium mi nic neříká. Hello World také be. Vysílal na pražské 103,7 FM před rádiem Melody/Olympic/Oldies ještě někdo?
Hello World byl předchůdce RTL Praha. Před ním, teď si nejsem jistý jestli to byla tato frekvence, vysílalo hodně krátce rádio Mamá, tvůrci pak pokračovali na lim.joe.
ani už nevím, co přesně hrálo RTL za hudbu. dokonce si rikam, jestli nemluvili německy, ale to spíš myslim, že ne, a bylo to ryze české radio.
ale Evropa 2 naproti tomu ‚mluvila‘ Francouzsky, minimálně ze začátku.
Jestli mě paměť neklame, tak RTL byl investorem, zatímco Dvořák držitelem licence Radia City. Podobný model jako tehdy TV Nova. A také to podobně skončilo. Dvořák požádal RRTV o odejmutí licence vlastnímu rádiu, aby ji obratem zase získal – ale „očištěnou“ od vlivu RTL. Jo, to se tenkrát za Štěpánka děly věci.
Radio Collegium 103,7 vysílalo od ledna 1992 do listopadu 1995. Byl to zpočátku pokus o kulturní stanici pro náročného posluchače, zhruba jakási privátní obdoba Vltavy. Vysílala tam například Táňa Fischerová, Cyril Höschl nebo Ota Nutz. Radio Memory byl název mnohahodinového programového bloku Radia Collegium zaměřeného na oldies, v podstatě rádio v rádiu. Běžel od října 1993, autorem konceptu byl diskžokej Pavel Černocký.
Majiteli rádia byli z 80 procent dva Australané, zbytek mělo Kolegium pro podporu nezávislé vědy, vzdělávání a umění. Sídlo bylo na Novodvorské 994/138 vedle dnešního OC Novodvorská Plaza. Je neuvěřitelné, že firma Radio Collegium, spol. s r.o. formálně existuje dodnes.
Ačkoliv Radio Collegium (Praha 103,7) ukončilo provoz už v listopadu 1995, firma Radio Collegium, spol. s r.o. vstoupila do likvidace teprve před pár týdny. Zrušení společnosti kvůli její nečinnosti navrhl finanční úřad. Že to ale trvalo.
Studio Ria bylo v Národním technickém muzeu – Kostelní 42 v Praze, tam byl i přímo vysílač. Rokko pak přímo u Petřínské rozhledny v budově, kde je dnes kavárna.
Nevíte, kdy to tak mohlo být? Mamka tam měla spolužačku moderátorku a moderovala tam s ní na Silvestra asi v roce 1996 nebo 1997, ale už si bohužel nevzpomíná, jestli to bylo ještě nahoře, nebo už dole v „kostce“.
Nejdříve sídlilo Rádio Rokko jak Jirka správně píše v přízemí Petřínské rozhledny. Později sídlilo v řadovce v ulici Nad Krocínkou (v úseku mezi Vysočanskou a stoupající, přesné číslo neznám, ale dům bych poznal). Měl jsem to rádio rád. A jeho jingl s parní lokomotivou a slogan „Prožij to znova!“ obzvlášť.
O tom právě píšu, nesídlilo přímo v přízemí pod rozhlednou, ale hned vedle ní v malé budově, mám to potvrzeno přímo od jedné moderátorky. Foto budovy je zde:
Foto před rekonstrukcí, která proběhla v roce 2018:
Rádio Rokko jsem objevil ve svých cca 12ti letech. Přišlo mě tehdy ohromně romantické, že sídlí na Petřínské rozhledně. Když se začalo mluvit o jejich stěhování měl jsem ještě větší radost. Byl jsem hrdý na to, že mé oblíbené rádio sídlí několik ulic od mého bydliště. Často jsem okolo studia chodil a se zalíbením se díval na logo.
Zlatá Praha byla také jedním z radií, která změnila sídlo. pokud se nepletu, nejdřív vysílali z Václaváku, poté z Veleslavína. nevím, jestli to s lokalitou souviselo, ale tehdy mi přislo, že dokud vysílali z centra, měli čistší zvuk a lepší signál než z Veleslavína. nevíte mimochosem, čím to tehdy bylo?
O podivné směsici nového druhu podnikání v českém éteru pojednával pořad „Privatizace éteru“, který natočila Česká televize v roce 1992. V rámci bonusů k seriálu „Devadesátky“ je teď k shlédnutí v iVysílání: https://www.ceskatelevize.cz/porady/126248-privatizace-eteru/
Je tam zmíněné právě rádio Collegium, rádio R.I.O. a další a rozhovory s jejich hlasy a majiteli.
Pokud v roce 92 nebylo v éteru všechno v pořádku tak co je stav dnes?
„falšmanova“ legislativa (prosazovaná tajtrdlíkem a pod.) umožnující takové změny licence charakteru jako se děje na pardubické 91,6fm a nebo „korupkupkova“ poslanecká iniciativa minulý rok prodlužující tenhle „netrh“ nafurt.
Taková svévole pár lidí proti zájmům celé společnosti není ani v Rusku ( viz článek o stavu v éteru v Moskvě tady ) na to jak se v Česku ohrnuje na tamní situací nos (obecně ve všem)
Fanousek
20. 8. 2020 08:37
Zdravím vás, nenašel by se tu někdo, kdo by měl doma na půdě nebo ve sklepě nahrávky vysíláni Těžkýho Pokondra v Ranni Show Evropy2 (95/96) nebo z poradu Dance Party na Frekvenci 1.
Mám dva díly Dance Party Studio Live s Karlem Gottem z jara 1994 a Vánoc 1995. Jestli je zájem klidně ve zmíněné FB skupině zveřejním, ať je vše pohromadě.
Ahoj, rád bych si tyto dva díly poslechnul. I já narazil doma na pár dílů Dance Party, ale mám jich jen poskromnu. Nahraju z MC do MP3 a také poskytnu 🙂
TÉMA
Pokondr v 90s
Míra
20. 8. 2020 07:38
Dá se nějak zjistit, jaká skladba hrála dnes v 5:30 na Radiu 1 ? Při pohledu na web R1 propadám skepsi 🙁
Ono je to tam trochu nepřehledné. Všechny archivní záznamy jsou po hodinových blocích. Když se v přehrávači posuneš na čas 59:59, samo to skočí na další hodinový blok atd. Zároveň by v zeleném poli měl být uvedený čas, v jaký den a v kolik hodin vysílali to, co zrovna posloucháš.
Jinak v čase 5:30 tam hraje nějaký taneční house? To je ono? S názvem má Shazam trochu problém, ale třeba se ti to podaří rozluštit.
Nevím v jakých časech R1 posloucháš, ale dají se tam zaslechnout i více „ears friendly“ skladby, tedy stravitelné i širším publikem, není to pořád takový těžký underground.
Třeba tuhle jsem tam zaslechl toto: https://youtu.be/NC7cmWkBoz4
Velmi záleží na konkrétních DJs, kterých je hodně. Radio 1 dokáže hrát těžko stravitelně, ale i popově. Je to alternativní rádio, které semtam může hrát i mainstream (podobně to platí pro Expres FM a Color s lehčími žánry), opačně to u mainstreamových rádií nepřipadá v úvahu. Nedávno jsem na 91,9 slyšel tohle (určitě znáte):
Chlapci, díky moc. Dostanu se k tomu až večer. Obě skladby napohodu, ale skladba od Donny Lewis je opravdu na R1 k neuvěření :)) Je to vlasně oběť syndromu ,,hit,, ,přitom doce pěkná.
Aran – za mě prostě povinná školní výuka. V druhém životě budu dělat učitele hudební výchovy se specializací na elektronickou hudbu :))
Tak jsem si udělal čas a na počítači s Win7 a Firefoxem je bohužel R1 time machine neovladatelná.Nedokážu se doklikat ani z jedné strany.
Vypadá to jinak, než ráno. Ale nic, díky ještě jednou.
Je to v rané fázi vývoje. Autor to řeší na FB profilu Radia 1 v sekci příspěvky návštěvníků. Určitě bude rád za zpětnou vazbu. Snad mu to nezatrhne samotné Radio 1, ten nápad se mi hodně líbí. Možnost poslechnout si zpětně pořady, které jsem nemohl poslouchat z éteru a nejsou ani na mixcloudu je prostě fajn.
Jedna historická zajímavost: Před dvaceti lety byl tehdejší stanici Český rozhlas 1 – Radiožurnál přidělen kmitočet 102,1 MHz/10 kW pro dokrytí dálnice D1 na rozhraní středních Čech a Vysočiny. Měla být využita kóta Melechov u Ledče nad Sázavou. K realizaci ale nikdy nedošlo, v roce 2001 byla blízká frekvence 102,2 využita pro Český rozhlas 2 – Praha z vysílače Kutná Hora – Vysoká.
Ano, ano, nedávno jsem na to v duchu vzpomínal, kvůli tomu, že mám doma vytisklý seznam cca z roku 2002 z radiotv.cz a tam to je a nikdy jsem nechápal co to je za záznam a proč vůbec. Říkal jsem si tehdy že to musím vyzkoušet v HB či Přibyslavi u příbuzných. Ale 10 kw dokrývač je fakt mazec, myslím že oblast netrpí nějakým nedokrytím od okolních vysílačů, nebo snad je nějaké takové místo? Ale kvůli tomu 10 kw? Snad lepší využití by to mělo na Strážníku u Větrného Jeníkova, což je vysílač, který snad pokrývá nejdelší území dálnice Praha – Brno (je nejblíž nejvyššího bodu vozovky D1). Melechov předpokládám, že by byl diagram posunut oproti strážníku ještě více na západ. Ale smysl by dával strážník I (HTR Vysočina) už kvůli zázemí, je vůbec na Melechově el sítˇnebo něco?
A ještě náhodou nevíte někdo že mám dojem ve starých záznamech našel PPK JIDXC 99,0 Votice už nevím jestli 100 nebo míň, i když tehdy byly výkony plošně nižší. Evidentně na 99,0 Votice nedošlo. Jen můj tip – taky to koordinoval Čro? , který to pak degradoval na Benešov. Asi vzhledem k regionálnímu okruhu to stačilo. Ten má ještě 100,7 Cukrák – proč vlastně by nemohla být 100,7 Votice? Ale pak mohli seznat že bylo škoda 99,0, mohlo to být pro Vltavu, což je poslední stanice s místopisným názvem řeky a Povltaví je její slabinou oproti ostatním celoploškám. Nebo i pěkný velkoplošný vysílač to mohl být pro expandujícího soukromníka, např Country Beat atd.
Last edited 4 let před by Václav
Marcel, Třebívlice
18. 8. 2020 16:01
Dnes kolem 10:45 jsem pozoroval velmi časté výpadky v modulaci Country rádia v Mostě 102,6 a i v Chomutově na 100,1. Vypadávalo to na obou frekvencích stejně cca po vteřině….Vzhledem k tomu, že zdroj signálu na vysílač je satelit 23,5st, mohlo to být i jinde.
TÉMA
Country rádio – výpadky
Míra
18. 8. 2020 14:35
Kiss v CB 87,8 hraje pouze pravý kanál…
TÉMA
KISS levý kanál OFF
LiborV
18. 8. 2020 11:10
Kdo z nás si v 90kách nahrával písničky z rádia na kazety? Jak na tu dobu vzpomínáte? Máte je ještě schované? Ovi, díky za inspiraci k otázce.
Od 1994 89,0 Písek, 1996 Příbram 99,5, 2002 Tábor 92,1, plus minus jeden rok. ČB 97,3 už původní Prácheň nezažily, on air až od 2009 jako duplicita k 99,7.
Nu, mám to fixlé v hlavě: 97,3 Rock Radio Prácheň, 99,7 Rock Radio Gold. Pak ještě zajímavost. Povětšinou je _ROCK_R. , ale ve třech zkoumaných případech jsem narazil na ROCK_R._ Jsou to ČB Včelná 99,7 ; Třebíč 103,7 ; Jihlava 88,9.
já nahrával hlavně z Trianglu, Bontonu, Voxu a Zlatý Prahy. tehdy nestačily skoro ani kazety, kolik songů mohl člověk na těch radiích, i celkově, slyset.
jak jste třeba tehdy chytali ten Triangl, např. v Praze? museli jste třeba použít nějaké vychytávky, abyste Ještěd, hlavně na analogu, chytali?
Taky jsem nahraval na kazety z tehdejsiho Bontonu, Zlate Prahy a Trianglu-z toho nejvic 🙂 Na Benesovsku sel Triangl chytit i v udolich,akorat obcas se do toho montoval Classic FM na 97,7 tehdy z Cukraku – jako odlazeni jsem tehdy pouzil kus medeneho dratu omotany kolem teleskopicke anteny 😀
jo, mně v Praze hrál Triangl na analogu jenom, když jsem držel rádio ve vzduchu v určitý poloze, jinak mix Classicu 977 a hlavně Kissu 98 – toho hlavně.
škoda, že jsem si digitál tuner nekoupil dřív, přijem by byl na něj lepší.
Jako kluk jsem vyrůstal na Proseku. Vím, že u nás v pokojíčku šel solidně Triangl/ potom Proglas i na analogový radiomagnetofon. V ostatních částech bytu ne. Na chatě u Kostelce nad Černými lesy (kus za Prahou) šlo skvěle slyšet nejen Triangl, ale i rádio OK (A všechny pražské stanice).
ze Zlaté Prahy toho moc nemám, nejdřív jsem neměl potřebnou techniku (v Praze jsem měl na koleji walkman a radiobudík) a potom už mě nahrávat kazety zas tak nebavilo a taky jsem měl komp, 5 kazet s názvem Zlatáky (co si pamatuju nenahrával jsem jen z hitparády), šestá jen na jedné straně. Radši jsem nahrával z půjčených originálek (neosekané songy atp) Nicméně našel jsem i 2 kazety s hudbou ze Sunshine life -třeba Maximal special datované 04/2005 – ve východních Čecháh jsem zase neměl internet ale satelit (od 2004) . Ty dvě kazety jsem evidentně nahrál jsem proto že byly prázdné koupené mnohem dřív. Jednu z nich zrovna poslouchám a super skvělé bomby.
Jako Moravák jsem Triangl slyšel live až někdy v 1997/1998, když jsem jel vlakem mezi Pardubicemi a Prahou. Hudebně to bylo hodně výrazné proti ostatním rádiím. Z Týdeníku Rozhlas jsem tu stanici znal od počátku v roce 1994, začínali se seriózním informačně hudebním formátem spíše pro střední generaci.
Ovi, vy jste pamětník moravského éteru. Máte nějaké nahrávky samostatného vysílání Rádia Attack, nebo třeba Rádio Pohoda ze Šumperka. Hodně jsem slýchával o skvělosti tehdejšího ostravského Rádia Sprint. Ale nic o něm nevím. Vy jistě něco ano. Děkuji.
Na kazetách mám uložené jen střípky z vysílání některých stanic, obvykle jen kousky skladeb, nikoliv mluvené slovo, málokdy se k tomu dostanu.
Rádio Pohoda 88,1 bylo z Olomouce. V Šumperku působilo v letech 1995 až 2001 Radio Prima na frekvenci 96,5. Vzpomínám si, že zpočátku na něm vysílali skvělý komediální pořad herci šumperského divadla. Jinak ta stanice byla poměrně skromná a amatérsky produkovaná a díru do světa nikdy neudělala, přesto vydržela vysílat po celé licenční období.
Radio Sprint 98,3 jsem chytal jen zpočátku (kvůli kmitočtové kolizi s Pradědem 98,2), proti Orionu se tvářilo seriózněji, více „novinářsky“, pro o něco starší publikum. Začínalo 9. 9. 1993, vybavuji si celostránkový inzerát s frekvencí v regionální mutaci MF DNES.
Pro většinu rádií té doby bylo typické programové tápání, experimenty, nevyhraněnost, neodhadnutí cílového publika, naivita na začátku (ať už šlo o úvodní velkolepou „veřejnoprávní“ fázi s mnoha redaktory, pořady a rubrikami, nebo naopak amatérskou přehlídku lokálních diskžokejů bez konceptu), poté hledání profesionálnějšího obsahu generujícího lepší poslechovost a reklamní příjmy při rozumných nákladech.
no je fakt že jsem se tenkrát snažil abych měl nahranou hlavně hudbu a ne moderátorské vstupy a znělky. Kdežto teď bych ocenil spíš právě tu omáčku okolo, hudbu seženu na netu také…(teď poslouchám jedny z těch Zlaťáků…)
Dá se někde sehnat zvukový obal Zlaté Prahy nebo původní obal Bontonu ještě se zpívaným číslem frekvence? Nebo ho má někdo právě na těch kazetách? Zajímalo by mě i to jestli má někdo třeba nahrávky i menších dnes již zaniklých rádií jako jsou Metuje (Slogan: Rádio Metuje – Voda na Váš mlýn), Profil, Sprint, Tep, Faktor 2 apod.
Bych měl mít někde nahrávky rádií :RIO, KOBRA, COLLEGIUM, Hallo World, RTL PRAHA, dvě kazety RÁDIA MÁMA a možná i jiný. Tedy to RIO mám určitě, sem asi před rokem dával nahrávku na Bývalá FM.
Jo, možná Vox a irčitě koncert pro všechny slušné nuly na expres.
Pokud to na půdě najdete, tak do PC prosím pošlete. Nějaké vysílání rádia Prácheň zaznamenané sice mám, ale pouze na kazetě … kdyžtak můžu poskytnout. Ozvěte se mně prosím na email: mimart@post.cz. Díky!
Tahle významná událost, která se stala přesně před 30 lety, s konkrétním rádiem přímo nesouvisí, ale určitě o tom tehdejší stanice Československého rozhlasu a snad i Europe 2 referovaly:
Když se podíváme na plakát a logo hlavního partnera, tak je nádherně vidět, jak moc se za 30 let posunul svět. Tehdy výrobce magnetonových kazet TDK, byl hlavní partner koncertu a dnes? Kdo z nás si na podobné kazety nahrával vysílání z rádia? Já ano.
Zazněla tu zmínka, že někdo z nás má nahrávky zaniklých rádií jako je Rio, Colkegium, Hello World, Cobra…Mě se k těmto jménům žádná vzpomínka nepojí. A vám ostatním?
Rádia Rio na 87,8fm (poslouchal jsem tam asi tak 1993/4 taneční párty Pavla Bárty – což byl vlastně můj první dotyk s EDM s rovným beatem) a Collegium zanikly někdy kolem/po roce 1996, kdy RRTV nechtěla malým pražským rádiím prodloužit licence, tehdy i Zlatá Praha měla namále – kampaň Jedeme dál! …a pak z ní bylo nejúspěšnější pražské rádio (roky1998-99) , Cobra je původní název R. Classic ale Hello World mi fakt nic neříká.
Na pražské 87,8 vysílalo po Rádiu Rio svůj oldies formát Rádio Rokko. Po něm se ujal pražské 87,8 jako své druhé frekvence Blaník. Tenkrát ještě se sloganem „klasické hity“ a minimem české muziky. Collegium mi nic neříká. Hello World také be. Vysílal na pražské 103,7 FM před rádiem Melody/Olympic/Oldies ještě někdo?
Collegium a krátce Memory.
Hello World byl předchůdce RTL Praha. Před ním, teď si nejsem jistý jestli to byla tato frekvence, vysílalo hodně krátce rádio Mamá, tvůrci pak pokračovali na lim.joe.
nevysílalo radio RTL náhodou na 93,7? (předchůdce City)?
Ano, presne tak, 93.7 FM, dnesni City Radio.
ani už nevím, co přesně hrálo RTL za hudbu. dokonce si rikam, jestli nemluvili německy, ale to spíš myslim, že ne, a bylo to ryze české radio.
ale Evropa 2 naproti tomu ‚mluvila‘ Francouzsky, minimálně ze začátku.
Jestli mě paměť neklame, tak RTL byl investorem, zatímco Dvořák držitelem licence Radia City. Podobný model jako tehdy TV Nova. A také to podobně skončilo. Dvořák požádal RRTV o odejmutí licence vlastnímu rádiu, aby ji obratem zase získal – ale „očištěnou“ od vlivu RTL. Jo, to se tenkrát za Štěpánka děly věci.
Ano s rádem City to tak bylo
Radio Collegium 103,7 vysílalo od ledna 1992 do listopadu 1995. Byl to zpočátku pokus o kulturní stanici pro náročného posluchače, zhruba jakási privátní obdoba Vltavy. Vysílala tam například Táňa Fischerová, Cyril Höschl nebo Ota Nutz. Radio Memory byl název mnohahodinového programového bloku Radia Collegium zaměřeného na oldies, v podstatě rádio v rádiu. Běžel od října 1993, autorem konceptu byl diskžokej Pavel Černocký.
Majiteli rádia byli z 80 procent dva Australané, zbytek mělo Kolegium pro podporu nezávislé vědy, vzdělávání a umění. Sídlo bylo na Novodvorské 994/138 vedle dnešního OC Novodvorská Plaza. Je neuvěřitelné, že firma Radio Collegium, spol. s r.o. formálně existuje dodnes.
Ačkoliv Radio Collegium (Praha 103,7) ukončilo provoz už v listopadu 1995, firma Radio Collegium, spol. s r.o. vstoupila do likvidace teprve před pár týdny. Zrušení společnosti kvůli její nečinnosti navrhl finanční úřad. Že to ale trvalo.
Nástupcem Ria bylo Rokko a to pokud vím mělo studio i vysílač na petříně RIO mělo studio kde?
Studio Ria bylo v Národním technickém muzeu – Kostelní 42 v Praze, tam byl i přímo vysílač. Rokko pak přímo u Petřínské rozhledny v budově, kde je dnes kavárna.
To az pozdeji, puvodne Rokko bylo primo v Petrinske rozhledne az nahore, jsou tam prostory. Byl sem ta tehdy hned dvakrat pro vyhru cd.
Nevíte, kdy to tak mohlo být? Mamka tam měla spolužačku moderátorku a moderovala tam s ní na Silvestra asi v roce 1996 nebo 1997, ale už si bohužel nevzpomíná, jestli to bylo ještě nahoře, nebo už dole v „kostce“.
Tak presny rok uz si opravdu nevzpomenu..
Nejdříve sídlilo Rádio Rokko jak Jirka správně píše v přízemí Petřínské rozhledny. Později sídlilo v řadovce v ulici Nad Krocínkou (v úseku mezi Vysočanskou a stoupající, přesné číslo neznám, ale dům bych poznal). Měl jsem to rádio rád. A jeho jingl s parní lokomotivou a slogan „Prožij to znova!“ obzvlášť.
O tom právě píšu, nesídlilo přímo v přízemí pod rozhlednou, ale hned vedle ní v malé budově, mám to potvrzeno přímo od jedné moderátorky. Foto budovy je zde:
Foto před rekonstrukcí, která proběhla v roce 2018:
Později Nad Krocínkou 33
Nejprve v rozhledne a az pozdeji v te budove. Byl jsem si dvakrat ve studiu ( v rozhledne) vyzvednout cenu/vyhru, primo ve studiu pri vysilani.
Díky.
Rádio Rokko jsem objevil ve svých cca 12ti letech. Přišlo mě tehdy ohromně romantické, že sídlí na Petřínské rozhledně. Když se začalo mluvit o jejich stěhování měl jsem ještě větší radost. Byl jsem hrdý na to, že mé oblíbené rádio sídlí několik ulic od mého bydliště. Často jsem okolo studia chodil a se zalíbením se díval na logo.
Rio vysílalo ze suterénu Národního technického muzea. Šlo vidět do prostor jeho kanceláří okny u země. Na oknech byly samolepky s logy.
K tomu se hodí tohle: https://www.oviradio.cz/postrehy/komentujeme-aneb-misto-pro-vas-prispevek/comment-page-21/#comment-4365
A také tento starší článek: https://www.oviradio.cz/postrehy/par-slov-k-20-vyroci-radia-city/
Zlatá Praha byla také jedním z radií, která změnila sídlo. pokud se nepletu, nejdřív vysílali z Václaváku, poté z Veleslavína. nevím, jestli to s lokalitou souviselo, ale tehdy mi přislo, že dokud vysílali z centra, měli čistší zvuk a lepší signál než z Veleslavína. nevíte mimochosem, čím to tehdy bylo?
O podivné směsici nového druhu podnikání v českém éteru pojednával pořad „Privatizace éteru“, který natočila Česká televize v roce 1992. V rámci bonusů k seriálu „Devadesátky“ je teď k shlédnutí v iVysílání: https://www.ceskatelevize.cz/porady/126248-privatizace-eteru/
Je tam zmíněné právě rádio Collegium, rádio R.I.O. a další a rozhovory s jejich hlasy a majiteli.
Pokud v roce 92 nebylo v éteru všechno v pořádku tak co je stav dnes?
„falšmanova“ legislativa (prosazovaná tajtrdlíkem a pod.) umožnující takové změny licence charakteru jako se děje na pardubické 91,6fm a nebo „korupkupkova“ poslanecká iniciativa minulý rok prodlužující tenhle „netrh“ nafurt.
Taková svévole pár lidí proti zájmům celé společnosti není ani v Rusku ( viz článek o stavu v éteru v Moskvě tady ) na to jak se v Česku ohrnuje na tamní situací nos (obecně ve všem)
Zdravím vás, nenašel by se tu někdo, kdo by měl doma na půdě nebo ve sklepě nahrávky vysíláni Těžkýho Pokondra v Ranni Show Evropy2 (95/96) nebo z poradu Dance Party na Frekvenci 1.
Vřele doporučuji tohle, Dance Party na kopretinovém rádiu F1 a Pokondři (tehdy ještě „Piloti F1“): https://www.facebook.com/groups/869425503164078/permalink/2649620091811268/
Mám dva díly Dance Party Studio Live s Karlem Gottem z jara 1994 a Vánoc 1995. Jestli je zájem klidně ve zmíněné FB skupině zveřejním, ať je vše pohromadě.
Zájem určitě je — a obrovský 🙂
Dobře, někdy během dne nahraji na web a přidám do skupiny.
Ahoj, rád bych si tyto dva díly poslechnul. I já narazil doma na pár dílů Dance Party, ale mám jich jen poskromnu. Nahraju z MC do MP3 a také poskytnu 🙂
Dá se nějak zjistit, jaká skladba hrála dnes v 5:30 na Radiu 1 ? Při pohledu na web R1 propadám skepsi 🙁
Dá. Web radio1.rocks + Shazam.
Díky, koukám na to mobilu a zdá se, že mají od 1 do 2 a pak až od 6hodin. Tak si to aspoň vysvětluju.
Ono je to tam trochu nepřehledné. Všechny archivní záznamy jsou po hodinových blocích. Když se v přehrávači posuneš na čas 59:59, samo to skočí na další hodinový blok atd. Zároveň by v zeleném poli měl být uvedený čas, v jaký den a v kolik hodin vysílali to, co zrovna posloucháš.
Jinak v čase 5:30 tam hraje nějaký taneční house? To je ono? S názvem má Shazam trochu problém, ale třeba se ti to podaří rozluštit.
To bude ono. Večer na to kouknu. Fakt pěkná skladbička. Na poměry R1 až docela příliš snadno poslouchatelná…
Aby to ostatní nemuseli hledat: Aran – Old Heaven (Original Mix) z roku 2014.
Nevím v jakých časech R1 posloucháš, ale dají se tam zaslechnout i více „ears friendly“ skladby, tedy stravitelné i širším publikem, není to pořád takový těžký underground.
Třeba tuhle jsem tam zaslechl toto:
https://youtu.be/NC7cmWkBoz4
Velmi záleží na konkrétních DJs, kterých je hodně. Radio 1 dokáže hrát těžko stravitelně, ale i popově. Je to alternativní rádio, které semtam může hrát i mainstream (podobně to platí pro Expres FM a Color s lehčími žánry), opačně to u mainstreamových rádií nepřipadá v úvahu. Nedávno jsem na 91,9 slyšel tohle (určitě znáte):
Chlapci, díky moc. Dostanu se k tomu až večer. Obě skladby napohodu, ale skladba od Donny Lewis je opravdu na R1 k neuvěření :)) Je to vlasně oběť syndromu ,,hit,, ,přitom doce pěkná.
Aran – za mě prostě povinná školní výuka. V druhém životě budu dělat učitele hudební výchovy se specializací na elektronickou hudbu :))
Tak jsem si udělal čas a na počítači s Win7 a Firefoxem je bohužel R1 time machine neovladatelná.Nedokážu se doklikat ani z jedné strany.
Vypadá to jinak, než ráno. Ale nic, díky ještě jednou.
Je to v rané fázi vývoje. Autor to řeší na FB profilu Radia 1 v sekci příspěvky návštěvníků. Určitě bude rád za zpětnou vazbu. Snad mu to nezatrhne samotné Radio 1, ten nápad se mi hodně líbí. Možnost poslechnout si zpětně pořady, které jsem nemohl poslouchat z éteru a nejsou ani na mixcloudu je prostě fajn.
radio1.rocks nyní zobrazuje i odehrané skladby i s možností poslechu na pár kliknutí, takže zpětně dohledat co hráli už je skutečně hračka.
Jedna historická zajímavost: Před dvaceti lety byl tehdejší stanici Český rozhlas 1 – Radiožurnál přidělen kmitočet 102,1 MHz/10 kW pro dokrytí dálnice D1 na rozhraní středních Čech a Vysočiny. Měla být využita kóta Melechov u Ledče nad Sázavou. K realizaci ale nikdy nedošlo, v roce 2001 byla blízká frekvence 102,2 využita pro Český rozhlas 2 – Praha z vysílače Kutná Hora – Vysoká.
Ano, ano, nedávno jsem na to v duchu vzpomínal, kvůli tomu, že mám doma vytisklý seznam cca z roku 2002 z radiotv.cz a tam to je a nikdy jsem nechápal co to je za záznam a proč vůbec. Říkal jsem si tehdy že to musím vyzkoušet v HB či Přibyslavi u příbuzných. Ale 10 kw dokrývač je fakt mazec, myslím že oblast netrpí nějakým nedokrytím od okolních vysílačů, nebo snad je nějaké takové místo? Ale kvůli tomu 10 kw? Snad lepší využití by to mělo na Strážníku u Větrného Jeníkova, což je vysílač, který snad pokrývá nejdelší území dálnice Praha – Brno (je nejblíž nejvyššího bodu vozovky D1). Melechov předpokládám, že by byl diagram posunut oproti strážníku ještě více na západ. Ale smysl by dával strážník I (HTR Vysočina) už kvůli zázemí, je vůbec na Melechově el sítˇnebo něco?
A ještě náhodou nevíte někdo že mám dojem ve starých záznamech našel PPK JIDXC 99,0 Votice už nevím jestli 100 nebo míň, i když tehdy byly výkony plošně nižší. Evidentně na 99,0 Votice nedošlo. Jen můj tip – taky to koordinoval Čro? , který to pak degradoval na Benešov. Asi vzhledem k regionálnímu okruhu to stačilo. Ten má ještě 100,7 Cukrák – proč vlastně by nemohla být 100,7 Votice? Ale pak mohli seznat že bylo škoda 99,0, mohlo to být pro Vltavu, což je poslední stanice s místopisným názvem řeky a Povltaví je její slabinou oproti ostatním celoploškám. Nebo i pěkný velkoplošný vysílač to mohl být pro expandujícího soukromníka, např Country Beat atd.
Dnes kolem 10:45 jsem pozoroval velmi časté výpadky v modulaci Country rádia v Mostě 102,6 a i v Chomutově na 100,1. Vypadávalo to na obou frekvencích stejně cca po vteřině….Vzhledem k tomu, že zdroj signálu na vysílač je satelit 23,5st, mohlo to být i jinde.
Kiss v CB 87,8 hraje pouze pravý kanál…
Kdo z nás si v 90kách nahrával písničky z rádia na kazety? Jak na tu dobu vzpomínáte? Máte je ještě schované? Ovi, díky za inspiraci k otázce.
Doma mám nějaký nahrávky po tátovi z Prácheňe a Fm Plusu
Znělky Práchně jsou po tolika letech vzácnost.
Prácheň bez Práchně, k Práchni, s Práchní 1994-2008 🙂
Díky za milou vzpomínku. Máte Ovi doma vy osobně nahrávky nějakého, dnes již neexistujícího rádia? A ostatní?
Neměli ke konci třeba i Budějovice 97,3 ?
Od 1994 89,0 Písek, 1996 Příbram 99,5, 2002 Tábor 92,1, plus minus jeden rok. ČB 97,3 už původní Prácheň nezažily, on air až od 2009 jako duplicita k 99,7.
Nu, mám to fixlé v hlavě: 97,3 Rock Radio Prácheň, 99,7 Rock Radio Gold. Pak ještě zajímavost. Povětšinou je _ROCK_R. , ale ve třech zkoumaných případech jsem narazil na ROCK_R._ Jsou to ČB Včelná 99,7 ; Třebíč 103,7 ; Jihlava 88,9.
já nahrával hlavně z Trianglu, Bontonu, Voxu a Zlatý Prahy. tehdy nestačily skoro ani kazety, kolik songů mohl člověk na těch radiích, i celkově, slyset.
jak jste třeba tehdy chytali ten Triangl, např. v Praze? museli jste třeba použít nějaké vychytávky, abyste Ještěd, hlavně na analogu, chytali?
Taky jsem nahraval na kazety z tehdejsiho Bontonu, Zlate Prahy a Trianglu-z toho nejvic 🙂 Na Benesovsku sel Triangl chytit i v udolich,akorat obcas se do toho montoval Classic FM na 97,7 tehdy z Cukraku – jako odlazeni jsem tehdy pouzil kus medeneho dratu omotany kolem teleskopicke anteny 😀
jo, mně v Praze hrál Triangl na analogu jenom, když jsem držel rádio ve vzduchu v určitý poloze, jinak mix Classicu 977 a hlavně Kissu 98 – toho hlavně.
škoda, že jsem si digitál tuner nekoupil dřív, přijem by byl na něj lepší.
Jako kluk jsem vyrůstal na Proseku. Vím, že u nás v pokojíčku šel solidně Triangl/ potom Proglas i na analogový radiomagnetofon. V ostatních částech bytu ne. Na chatě u Kostelce nad Černými lesy (kus za Prahou) šlo skvěle slyšet nejen Triangl, ale i rádio OK (A všechny pražské stanice).
ze Zlaté Prahy toho moc nemám, nejdřív jsem neměl potřebnou techniku (v Praze jsem měl na koleji walkman a radiobudík) a potom už mě nahrávat kazety zas tak nebavilo a taky jsem měl komp, 5 kazet s názvem Zlatáky (co si pamatuju nenahrával jsem jen z hitparády), šestá jen na jedné straně. Radši jsem nahrával z půjčených originálek (neosekané songy atp) Nicméně našel jsem i 2 kazety s hudbou ze Sunshine life -třeba Maximal special datované 04/2005 – ve východních Čecháh jsem zase neměl internet ale satelit (od 2004) . Ty dvě kazety jsem evidentně nahrál jsem proto že byly prázdné koupené mnohem dřív. Jednu z nich zrovna poslouchám a super skvělé bomby.
Já jsem kazety kdysi daroval (N-JOY a Sunschine life), bohužel. Pak jsem přešel na SONY MDS 920JB – úžasnej stroj….
Jako Moravák jsem Triangl slyšel live až někdy v 1997/1998, když jsem jel vlakem mezi Pardubicemi a Prahou. Hudebně to bylo hodně výrazné proti ostatním rádiím. Z Týdeníku Rozhlas jsem tu stanici znal od počátku v roce 1994, začínali se seriózním informačně hudebním formátem spíše pro střední generaci.
Ovi, vy jste pamětník moravského éteru. Máte nějaké nahrávky samostatného vysílání Rádia Attack, nebo třeba Rádio Pohoda ze Šumperka. Hodně jsem slýchával o skvělosti tehdejšího ostravského Rádia Sprint. Ale nic o něm nevím. Vy jistě něco ano. Děkuji.
Na kazetách mám uložené jen střípky z vysílání některých stanic, obvykle jen kousky skladeb, nikoliv mluvené slovo, málokdy se k tomu dostanu.
Rádio Pohoda 88,1 bylo z Olomouce. V Šumperku působilo v letech 1995 až 2001 Radio Prima na frekvenci 96,5. Vzpomínám si, že zpočátku na něm vysílali skvělý komediální pořad herci šumperského divadla. Jinak ta stanice byla poměrně skromná a amatérsky produkovaná a díru do světa nikdy neudělala, přesto vydržela vysílat po celé licenční období.
Radio Sprint 98,3 jsem chytal jen zpočátku (kvůli kmitočtové kolizi s Pradědem 98,2), proti Orionu se tvářilo seriózněji, více „novinářsky“, pro o něco starší publikum. Začínalo 9. 9. 1993, vybavuji si celostránkový inzerát s frekvencí v regionální mutaci MF DNES.
Pro většinu rádií té doby bylo typické programové tápání, experimenty, nevyhraněnost, neodhadnutí cílového publika, naivita na začátku (ať už šlo o úvodní velkolepou „veřejnoprávní“ fázi s mnoha redaktory, pořady a rubrikami, nebo naopak amatérskou přehlídku lokálních diskžokejů bez konceptu), poté hledání profesionálnějšího obsahu generujícího lepší poslechovost a reklamní příjmy při rozumných nákladech.
Připomenul bych tyto vzpomínkové články:
https://www.oviradio.cz/postrehy/pohled-do-historie-fm-bandscan-olomoucko-1993/
https://www.oviradio.cz/dalsi/historie-soukromych-rozhlasovych-stanic-na-olomoucku/
no je fakt že jsem se tenkrát snažil abych měl nahranou hlavně hudbu a ne moderátorské vstupy a znělky. Kdežto teď bych ocenil spíš právě tu omáčku okolo, hudbu seženu na netu také…(teď poslouchám jedny z těch Zlaťáků…)
Dá se někde sehnat zvukový obal Zlaté Prahy nebo původní obal Bontonu ještě se zpívaným číslem frekvence? Nebo ho má někdo právě na těch kazetách? Zajímalo by mě i to jestli má někdo třeba nahrávky i menších dnes již zaniklých rádií jako jsou Metuje (Slogan: Rádio Metuje – Voda na Váš mlýn), Profil, Sprint, Tep, Faktor 2 apod.
Něco málo z toho najdeš v naší skupině na FB: Bývalá F rádia
taky je něco na YT (stačí výhledat znělky rádií)
Bych měl mít někde nahrávky rádií :RIO, KOBRA, COLLEGIUM, Hallo World, RTL PRAHA, dvě kazety RÁDIA MÁMA a možná i jiný. Tedy to RIO mám určitě, sem asi před rokem dával nahrávku na Bývalá FM.
Jo, možná Vox a irčitě koncert pro všechny slušné nuly na expres.
Myslíš tento?
https://uloz.to/file/alNUuuJ5bWCK/znelka-radio-bonton-mp3
Moji rodiče si pamatuji Radio Sprint. škoda že jsem ho já nezažil 🙁 nemá někdo nahrávky ?
Byl byste ochoten mně nahrávky po tátovi zapůjčit?
Celé kazety asi ne ale nahrají je do pc a klidně pošlu jestli je na půdě najdu.
Pokud to na půdě najdete, tak do PC prosím pošlete. Nějaké vysílání rádia Prácheň zaznamenané sice mám, ale pouze na kazetě … kdyžtak můžu poskytnout. Ozvěte se mně prosím na email: mimart@post.cz. Díky!
Tahle významná událost, která se stala přesně před 30 lety, s konkrétním rádiem přímo nesouvisí, ale určitě o tom tehdejší stanice Československého rozhlasu a snad i Europe 2 referovaly:
Když se podíváme na plakát a logo hlavního partnera, tak je nádherně vidět, jak moc se za 30 let posunul svět. Tehdy výrobce magnetonových kazet TDK, byl hlavní partner koncertu a dnes? Kdo z nás si na podobné kazety nahrával vysílání z rádia? Já ano.
Plakát mi trochu připomněl, že letos to bude 30 let, kdy začalo vysílat Rádio Stalin. Snad si něco Radio 1 zase připraví.