Tuxik: DAB bastl po česku. RTI vybudovaní celoplošky za nehorázné peníze vůbec nezávidím… 23:24 17.04.2025
jouda: To už říkal na té první tiskovce Marcel Procházka, že počítají se 17 programy a když se osvědčí, tak možná… 22:20 17.04.2025
H.: Víceméně není divu, že to pořádně nechodí… https://mapy.cz/s/kucozucuju 19:51 17.04.2025
Míra: Díky za objasnění. Chápu, že cena nebo proveditelnost může být až na prvním místě. 19:49 17.04.2025
Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty: Neznáš podstatu problému. Nejde o sdružování, ale o to, že ta anténa je nevhodná jak svým vyzařováním, tak umístěním, respektive… 19:20 17.04.2025
RRTV news: Vyhlášeno licenční řízení na 200wattovou frekvenci 100,8 České Budějovice uvažovanou na panelák v Kubatově ulici na Pražském sídlišti. Připomeňme, že v Budějovicích je před spuštěním 98,0 Český rozhlas Plus a koordinuje se 100,2 Radio 1.
Měl by to být nějaký nováček, nikdo ze současných broadcasterů. Mě by spíš zajímalo v jaké fázi jsou kmitočty Radia 1 pro ČB a Liberec. Letos už se to nejspíš nestihne.
Zcela nový subjekt je v dnešní době hodně pošetilý nápad. Frekvence v „Budějkách“ by spíš sedla Coloru, Dálnici, snad i Oldies. V kombinaci s frekvencemi České Kanady by to možná také mělo jistý minimální smysl pro Český Impuls. Nic jiného mě nenapadá.
Ano, je to novy broadcaster a jeden z pisatelu dokonce trefil 😀 radio 1 by melo zacit vysilat v prosinci v cb a co se tyce ceske kanady, tak ta je pred krachem, od cervna jedou pouze reprizy a od cervence minimum mluveneho slova…
Hlavně, aby nedopadlo Netro Life jako jiné projekty, viz. Česká Kanada (také Samson, Valašsko, Orlík…), která je od června v minimalistickém provozu. Většina lidí jí opustila, aktivita nulová, program zcela omezený. Čekání na konec? Tenhle programový, nenaformátovaný kočkopes prostě neměl šanci (pokud by od začátku je-li formátově sladěně a jasně cíleně, mohli vytěžit region a při nízkonákladovém provozu stanici uživit). Hrát country a za ním CHR hit, poté cosi omsdesátkového apod., to nemělo šanci. K tomu styl veřejnoprávního projevu, hromada nezajímavých rozhovorů, téměř žádný zvukový obal. Kdo by z klientů do podobné stanice dával peníze, když si snadno naladí profesionální konkurenci a rozdíl je slyšet na první dobrou. Bohužel chyběla jednoznačná vize a koncepce už od počátku. Chtěli péct dort pro všechny, ale nakonec do něj přidali rybí hlavy, ocet i pepř, jen proto, že se to malé skupině posluchačů líbí a chtěli se zavděčit všem.
Děkuji za informaci, konečně snad ověřená zpráva a ne z agentury „JPP“ Takže mají „celozávodní“ dovolenou. Proč ne, vzpomínám, že v 80tých letech měl něco podobného i Československý rozhlas. Nevím, zda si to pamatuji dobře, ale vysílalo se chvíli dopoledne a pak až od 15. hodiny….Mezitím se „pískalo“….
Jako hobby rádio by klidně nový projekt být mohl (hobby ve smyslu že by od rádia provozovatel nečekal pravidelný vejvar) Ostatně třeba ten Color se svou malou denní poslechovosti na víc vysílačů mi dost jako hobby rádio přijde. Zajímala by mě ekonomika tohodle rádia (nebo třeba podobně Dechovky). Ostatní rádia pod 20tis denně živí třeba jen jeden vysílač a jsou součástí nějaké větší skupiny. Jestli radio typu Color je aspoň na nule tak jaký vejvar musí být ze stanic které mají třeba 5-10x vyšší poslechovost na 1-5 frekvence….
„Vejvar“ je ze stanic, které mají poslechovost 200 až 300 tisíc plus a alespoň nějaký měřitelný politický vliv. Cokoli menšího už je dneska hobby projekt, a pokud to majitele přestane bavit, prodá to někomu většímu, protože čistě ekonomicky to nedává smysl.
no to si myslím že jsou přehnaná čísla (nebo zaměňujete čísla za týdenní poslechovost), vejvarem jsem nemyslel zisk v řádu mil., řekl bych že ta hranice je tak 40 tis. denní poslechovosti. Třeba takový Contact Liberec jistě majitelé nedotují ale naopak (třeba přes svoje mzdy i když oficiální zisk může být malý).Ostatně v čem se z hlediska podnikání liší provozování rádia třeba od provozování restaurace? Není pro rozdíl důvod. Považovat že si založím rádio a předpokládat že tím musím být v podnikatelské elitě je nesmysl.
a myslím že na podobném principu funguje Relax.. nicméně pro nové radio bez synergie v nějaké skupině je třeba dosáhnout aspoň tech 40tis denně (či víc při víc vysílačích) aby byla reálná šance splácet vstupní investice a ne jen provozní náklady.
Jsem zvědavý, jak dlouho ještě bude Český rozhlas Dvojka vysílat na středních vlnách. Po nedávném omlazení cílové skupiny AM vysílače už vůbec nedávají smysl. Teoreticky by AM mohlo být vypnuto po rozšíření DAB+ multiplexu ČRo na 80 procent populace, k čemuž by mělo dojít do konce roku.
Osobně bych nechal na AM ČRo Plus. FM pokrytí není dobré a v autech lidé DAB nemají, zato AM má každý. A pro mluvené slovo AM celkem stačí. Kombinace Liblice + Dobrochov by pro tyto účely pokryla celou ČR slušně.
Pro Dvojku AM smysl absolutně nedává, stejně jako DV 270 kHz pro Radiožurnál.
ČRo Plus na AM určitě zůstane tak, jak je nyní – tedy Ostrava a České Budějovice na 1071 kHz. Ale mě bude spíše zajímat následný osud Liblic, Dobrochova, Topolné i Staré Role. Jestli tato střediska budou, včetně samotné techniky, nějak zakonzervována nebo srovnána se zemí :-(. Ale velké ambice si nedělám.
Pro Plus by právě mělo smysl využití těch velkých středisek pro kvalitní pokrytí ČR jako základní sítě. Menší regionální vysílače (Budějovice, Karlovy Vary, Ostrava, Domamil) se asi nevyplatí udržovat. Otázka je také co s DV střediskem Topolná. DRM se bohužel nechytilo, pokud by se dnes dělaly kombo přijímače DRM/DAB/FM tak jako byla dříve rádia DV/SV/FM, tak by stanice mluveného slova mohly krásně využít nízké frekvence s perfektním pokrytím a zbytek by třeba šel do DABu. V DRM+ by pro pokrytí ČR stačila Topolná nebo kombinace Liblice se sníženým výkonem a Dobrochov. Je smutné, že se SV a DV frekvence jako velmi dobře využitelné přírodní bohatství nechají ladem.
Po spuštění budějovické FM 98,0 bude mít pro Plus dočasné opodstatnění jen ostravská AM 1071, která reálně generuje zanedbatelnou poslechovost. Podle mě na SV/DV už nepatří ani Dvojka, ani Radiožurnál a pokud má mít nějakou relevanci u produktivní populace, tak ani Plus. AM má v autě velmi špatnou srozumitelnost a většinu lidí ani nenapadne hledat něco na AM.
Český rozhlas by měl peníze ušetřené na AM tlačit do zvýšení povědomí o DAB, kde je zvuk i obsah úplně jinde. Hodně důležité bude osazení všech nových aut DAB tunerem nejpozději od prosince příštího roku.
Myslím, že libovolná kombinace platforem FM, DAB+ a internet 4G/5G pokryje v následujících letech drtivou většinu posluchačských potřeb.
Svérázné Radio Dechovka existuje už 10 let (a dva dny). Původně pouze na internetu, od roku 2013 na AM, od 2014 v DAB+ a od 2015 i na FM frekvencích.
Václav2
9. 7. 2019 14:37
Nevíte někdo, proč (a také kam) z večerního vysílání hitrádií zmizel René Hnilička. Docela rád jsem jeho pořady Devadesátka a Milénium poslouchal. Ty sice zůstaly zachovány, ale bez moderátora to už není ono.
To som si ani nevšimol. Keď som náhodou narazil na 90tku na Hitrádiu Vysočina/Orion, prepol som tam namiesto obvyklej Černej hory, ktorá 90tku/milénium nemá (aspoň od siedmej do deviatej). Je to škoda.
Myslím že manažeři hitrádií uvažovali tak, že rádio mezi 19. a 20.hodinou poslouchá tak málo lidí, že se nevyplatí platit honorář Hniličkovi za jeho vstupy. Nedivil bych se, kdyby s mírně obměněným pořadem přešel pan Hnilička do veřejnoprávního rozhlasu.
Kdyz nemate konkurenci a nepotrebujete ziskavat posluchace dobrym programem, protoze vite, ze nic jineho si mnohdy ani nenaladi, proc platit vecerniho moderatora? Takhle bohuzel uvazuji.
Ano je to tak. Potvrdilo mi to hitradio city 93,7 fm na messengeru. Ptal jsem se. Je ale možné že se prý objeví na jiné stanici jejich skupiny. Třeba Blaník. Uvedli ve své zprávě.
René Hnilička byl hudebním dramaturgem Dragonu, Radiožurnálu, Frekvence 1 (hodně tam tlačil české 70s/80s v pořadu Muzeum) i programovým ředitelem Kiss 98. Je to bezesporu znalec. Pro Hitrádio je už ale věkově trochu mimo (je ročník 1972), čekal bych ho na starších formátech (Blaník nebo Oldies).
Dobrý den, René Hnilička na Hitrádiu (které ještě pamatuji v jeho počátcích jako FM +) velmi chybí. Pořady, které uváděl, bez něj již nejsou „ono“. Musím se přiznat, že v poslední době jsem FM + poslouchala vlastně jen kvůli němu. Směr, kterým se v současné době toto rádio ubírá, mě příliš nenadchl. Ale zřejmě to souvisí s tím, že jsem také „věkově trochu mimo“, jak psal Ovi právě o RH. No, snad se RH vynoří na jiné frekvenci…
Pokud Vám schází pořady Reného Hniličky, doporučují v českém éteru v případě 80. let sobotní vysílání na COLOR Music Radiu (radicolor.cz) od 19:00, které se široce věnuje 70s a 80s, v případě 90s pak třeba Kiss a páteční Discopříběh s Martinem Hájkem. Pro 70s, 80s i 90s z tanečního ranku pak Taneční Párty Pavla Bárty na Coloru, každý pátek 20-22h. 😉
Ondra Mištera
9. 7. 2019 13:32
Mám pocit, že když občas poslouchám rádio Česká Kanada, že výrazně omezili moderované vysílání. Myslím, že dříve tam bylo častěji. Snad to neznamená, že brzy rádio Česká Kanada skončí.
Český rozhlas Vltava by měl být prostřednictvím funkce RDS-EON „zásobován“ dopravním zpravodajstvím z Radiožurnálu. V poslední době jsem to vícekrát zkoušel na různých frekvencích, ale automatické přepínání z Vltavy na Radiožurnál při vysílání Zelené vlny nefungovalo. Máte stejnou zkušenost?
Koukal jsem teď na dopravní relaci v 18:30, na R-Ž se správně sepnulo TA, ale na Vltavě se odkaz v EON neaktualizoval, TA v EON zůstalo vypnuté. Obojí na vysílači Krásné. Takže jim to nefunguje, ale je to nejspíš jen dočasná závada, normálně to chodilo.
Pozoruji to už řadu let, jsou období, kdy to jde, pak to zase nějakou i delší dobu nefunguje. Pokud je mi známo, jde o jediné využití RDS-EON v Česku (před dvaceti lety to využívalo trio Faktor + Faktor 2 + Eldorádio). Pro posluchače Vltavy to asi není nic nezbytně nutného, relace Zelené vlny bývá dost násilné vlámání do poklidné vltavské artové atmosféry.
Jo, je to tak. Vltava sama o sobě je pro poměrně úzkou skupinu posluchačů, a kolik z nich má povědomí o existenci EON TA, využívá to a je ochotno nahlásit případnou závadu? Navíc tyto méně využívané funkce se nehlídají online, a tak to prostě někdy trvá déle.
Honza K
8. 7. 2019 14:44
Rádio Blatná má nové webové stránky, vypadají pěkně.
Nejsmutnejsi na tom je, ze Ed Sheeran patri v te zaplave hruzy soucasneho mainstreamu jeste k tomu zkousnutelnemu (prestoze ho fakt nemusim a jeho hudbu nevyhledavam). Jenze pak je tu Nicki Minaj, Dua Lipa a mraky dalsich doslova neposlouchatelnych, ehm, veci. V poslednich dejme tomu peti letech se mainstreamovy pop (ani ten zahranicni) az na extremne vzacne vyjimky proste neda poslouchat. Jestlize v TOP20 z roku 2012 se naslo jeste docela dost skladeb, ktere se daly a nektere byly docela dobre, dneska je problem jich najit byt jen pet v TOP100. Vsechno stejny pseudornb „beat“, vsechno bez aranzma, refrenu, zpevu. Morem jsou u zpevacek ty vokoderove ostre rezany skreky, z toho bych opravdu zvracel.
Po X letech jsem začal z profesionálních důvodů poslouchat CHR stanice a byl jsem naopak mile překvapen, že současný mainstream je skutečně dobře poslouchatelný. Záleží ovšem, jaká radia ladíte. Třeba český Fajn až na pár českých hraje výborně – až na to, že není jednička s novinkami, to je reklamní kec. Hodně mě baví třeba britský Capital. Pokud si ale zapínáte spatlaniny jako E2 nebo Hitradia, vašemu postoji se vůbec nedivím.
Máte ale pravdu, že tyhle stanice hrají jednoduché odpočinkové hity, žádné vrstevnaté objevné skladby. Jen tak pro zajímavost: i hudební šéf Fajnu říká, že od téhle muziky nemůžeme čekat žádné zázraky 🙂 https://audioboom.com/posts/7274160-radio-talks-libor-cervinka
Zrovna Fajn jsem byl nucen poslouchat pri lyzovani (rvalo to u lanovky ve fronte) a linul se z toho presne ten neposlouchatelny hnus, ktery jsem popisoval vyse. V tomhle pripade nutne nekritizuji to radio, verim, ze „hraji to nejnovejsi“, ale ta „hudba“ se opravdu az na naproste vyjimky nedala stravit. Hitradia a E2 jsou asi jeste horsi, protoze tam budou sazet vice ceskeho poprocku typu Mandrage, coz je na lobotomii, Fajn hral primarne zahranicni veci. Ale jak jsem psal, kdyz si projedu TOP100 za rok 2018, je to naprosta tragedia. CHR radia tak proste ten odpad jen hraji – to plati treba i pro Bayern3 nebo OE3/Kronehit, neni to o mnoho lepsi, nez ten Fajn.
Poslechnul jsem si top 10 nejhranějších skladeb v českých rádiích a docela to šlo. Není to muzika, kterou bych chtěl za každou cenu slyšet, obejdu se bez ní, na druhou stranu, pokud na ty songy náhodou někde natrefím a nebude to často, nebudu mít k nim odpor.
V první desítce jsou z mého hlediska slabé a nudné kusy P!nk – Walk Me Home, Nico Santos – Unforgettable, Daya – Insomnia, Avicii – SOS. Docela snesitelní jsou na první druhý poslech čeští Mirai – Øtchi a Slza – Paravany, ale v obou případech mám dojem, že uslyším-li je ještě jednou, začnou se mi rychle protivit. Asi jako Ava Max – Sweet but Psycho, což je hit, který jsem z top 10 slyšel v minulosti nejčastěji a přestože to není nejhorší produkce, hodně se zajídá. V záplavě songů laděných do stále ještě moderního tropical house/dancehall pop soundu vyčnívá výrazný hlas se zajímavým přízvukem Lewise Capaldiho – Someone You Loved. Nejvíc mě baví Mabel – Don’t Call Me Up (ne, není to ten italodance projekt z přelomu milénia) a protože pamatuju Informera od Snowa, tak také Daddy Yankee – Con Calma, nejvíc rapový song v žebříčku. Reggaeton obecně nemám v lásce, ale tady jde o recyklaci hip-hopové klasiky z roku 1993, takže v zásadě nic nenamítám.
Jeden vedle druhého to jsou spotřební popové songy určené hlavně pro kulisový, nesoustředěný poslech. Něco, co člověka zasáhne, překvapí, šokuje, tam ani nečekám. Když si pouštím top 10 přesně před 5 a 10 lety, horší to není.
Formáty CHR jsou sympatické tím, že tam neuslyším po tisící Queen, Roxette, U2, Phila Collinse aj. Problémem je vnucovaný poslech mainstreamových rádií na veřejných místech. Osvícenější provozovatelé obchodů a restaurací už běžná rádia zákazníkům nepouští, nahrazují je specializovanými hudebními kulisami lépe přizpůsobenými atmosféře místa i typu lidí, co tam chodí. Častěji než dřív člověk narazí na kvalitní lounge, soul, jazz, house atd.
Jenže v roce 2012 mainstreamu vládla elektronika – electro pop, edm atd. To srovnání s rokem 2019 je z velké části ovlivněno právě tímto. Mně osobně ten tehdejší kolotoč laciné elektroniky neschází. V současnosti třeba E2 dance už skoro nehraje (vyjma občasných, 5-6 let starých songů). V nynějším éteru ČR zní nejtanečněji Kiss (byť z velké části retro songy), snad kromě Dance rádia v Praze a možná Free rádia v Brně.
RRTV news: Vyhlášeno licenční řízení na 200wattovou frekvenci 100,8 České Budějovice uvažovanou na panelák v Kubatově ulici na Pražském sídlišti. Připomeňme, že v Budějovicích je před spuštěním 98,0 Český rozhlas Plus a koordinuje se 100,2 Radio 1.
Haha, tipuju, že 100.8 přiklepnou Rock Radiu, který tu bude mít hattrick 😀
Měl by to být nějaký nováček, nikdo ze současných broadcasterů. Mě by spíš zajímalo v jaké fázi jsou kmitočty Radia 1 pro ČB a Liberec. Letos už se to nejspíš nestihne.
Zcela nový subjekt je v dnešní době hodně pošetilý nápad. Frekvence v „Budějkách“ by spíš sedla Coloru, Dálnici, snad i Oldies. V kombinaci s frekvencemi České Kanady by to možná také mělo jistý minimální smysl pro Český Impuls. Nic jiného mě nenapadá.
přal bych to coloru 😉
Bohužel jenom přát nestačí. 🙂
Zajímavé by bylo, kdyby povstalo a aktivovalo své vysílání, které by roztáhlo konečně šedou oponu Českého éteru: NETRO LIFE 😀
Ano, je to novy broadcaster a jeden z pisatelu dokonce trefil 😀 radio 1 by melo zacit vysilat v prosinci v cb a co se tyce ceske kanady, tak ta je pred krachem, od cervna jedou pouze reprizy a od cervence minimum mluveneho slova…
nene, rádio 1 nebude na frekvenci 100,8 kde je vyhlášeno licenční řízení a ani nejde o nového broadcastera ve smyslu diskuze zde.
Radio 1 bude na té druhé, tady snad color, pokud se přihlásí. Jen ne zadny shitradio a podobně…
Na 100.8 bude novy broadcaster, sice uz sem tam vysilal, ale ted bude ofiko
Netro Life Dance Music Radio.
aha, tak to jsem pochopil blbě já… zní to pro mě zajímavě.
Koukam, ze ovi vi vsechno 😀
Color music radio?
Jsem si již v minulosti říkal, že čas této stanice může ještě přijít. Tak popřát jen, ať se vše zdaří a budeme se těšit na úvodní den.
Rád bych znal motivaci, ambice a hlavně byznys plán „nového broadcastera“ z Budějovic.
Mohl bych se zeptat kdy toto radio odstartuje a kde všude bude k dispozici ?
V tuto chvíli je vyhlášeno licenční řízení otevřené komukoliv. Co a kdy se na 100,8 v ČB nakonec objeví, to teprve ukáže čas.
Hlavně, aby nedopadlo Netro Life jako jiné projekty, viz. Česká Kanada (také Samson, Valašsko, Orlík…), která je od června v minimalistickém provozu. Většina lidí jí opustila, aktivita nulová, program zcela omezený. Čekání na konec? Tenhle programový, nenaformátovaný kočkopes prostě neměl šanci (pokud by od začátku je-li formátově sladěně a jasně cíleně, mohli vytěžit region a při nízkonákladovém provozu stanici uživit). Hrát country a za ním CHR hit, poté cosi omsdesátkového apod., to nemělo šanci. K tomu styl veřejnoprávního projevu, hromada nezajímavých rozhovorů, téměř žádný zvukový obal. Kdo by z klientů do podobné stanice dával peníze, když si snadno naladí profesionální konkurenci a rozdíl je slyšet na první dobrou. Bohužel chyběla jednoznačná vize a koncepce už od počátku. Chtěli péct dort pro všechny, ale nakonec do něj přidali rybí hlavy, ocet i pepř, jen proto, že se to malé skupině posluchačů líbí a chtěli se zavděčit všem.
Zdroj přímo z České Kanady tvrdí, že od září by se vysílání mělo vrátit opět do normálního režimu s moderátory a živými rozhovory.
Děkuji za informaci, konečně snad ověřená zpráva a ne z agentury „JPP“ Takže mají „celozávodní“ dovolenou. Proč ne, vzpomínám, že v 80tých letech měl něco podobného i Československý rozhlas. Nevím, zda si to pamatuji dobře, ale vysílalo se chvíli dopoledne a pak až od 15. hodiny….Mezitím se „pískalo“….
a zeptal jste se zda spustí 106,9FM?
Váš text…Také jsem psal do rádia Česká Kanada a také mi napsali, že od Září by se mělo vrátit živé moderované vysílání.
Jako hobby rádio by klidně nový projekt být mohl (hobby ve smyslu že by od rádia provozovatel nečekal pravidelný vejvar) Ostatně třeba ten Color se svou malou denní poslechovosti na víc vysílačů mi dost jako hobby rádio přijde. Zajímala by mě ekonomika tohodle rádia (nebo třeba podobně Dechovky). Ostatní rádia pod 20tis denně živí třeba jen jeden vysílač a jsou součástí nějaké větší skupiny. Jestli radio typu Color je aspoň na nule tak jaký vejvar musí být ze stanic které mají třeba 5-10x vyšší poslechovost na 1-5 frekvence….
tak snad se color do toho přihlasí 😉 a pak už jen doufat že mu to rrtv dá 🙂
„Vejvar“ je ze stanic, které mají poslechovost 200 až 300 tisíc plus a alespoň nějaký měřitelný politický vliv. Cokoli menšího už je dneska hobby projekt, a pokud to majitele přestane bavit, prodá to někomu většímu, protože čistě ekonomicky to nedává smysl.
no to si myslím že jsou přehnaná čísla (nebo zaměňujete čísla za týdenní poslechovost), vejvarem jsem nemyslel zisk v řádu mil., řekl bych že ta hranice je tak 40 tis. denní poslechovosti. Třeba takový Contact Liberec jistě majitelé nedotují ale naopak (třeba přes svoje mzdy i když oficiální zisk může být malý).Ostatně v čem se z hlediska podnikání liší provozování rádia třeba od provozování restaurace? Není pro rozdíl důvod. Považovat že si založím rádio a předpokládat že tím musím být v podnikatelské elitě je nesmysl.
a myslím že na podobném principu funguje Relax.. nicméně pro nové radio bez synergie v nějaké skupině je třeba dosáhnout aspoň tech 40tis denně (či víc při víc vysílačích) aby byla reálná šance splácet vstupní investice a ne jen provozní náklady.
Jsem zvědavý, jak dlouho ještě bude Český rozhlas Dvojka vysílat na středních vlnách. Po nedávném omlazení cílové skupiny AM vysílače už vůbec nedávají smysl. Teoreticky by AM mohlo být vypnuto po rozšíření DAB+ multiplexu ČRo na 80 procent populace, k čemuž by mělo dojít do konce roku.
Mám pocit že ČRo vypnutí AM vysílačů v souvislosti s pokrytím DAB+ už někde prezentoval jako hotovou věc.
Myslím, že to zaznělo od zástupců ČRo na květnové Digimedii, že se brzy bude AM vypínat.
Osobně bych nechal na AM ČRo Plus. FM pokrytí není dobré a v autech lidé DAB nemají, zato AM má každý. A pro mluvené slovo AM celkem stačí. Kombinace Liblice + Dobrochov by pro tyto účely pokryla celou ČR slušně.
Pro Dvojku AM smysl absolutně nedává, stejně jako DV 270 kHz pro Radiožurnál.
ČRo Plus na AM určitě zůstane tak, jak je nyní – tedy Ostrava a České Budějovice na 1071 kHz. Ale mě bude spíše zajímat následný osud Liblic, Dobrochova, Topolné i Staré Role. Jestli tato střediska budou, včetně samotné techniky, nějak zakonzervována nebo srovnána se zemí :-(. Ale velké ambice si nedělám.
Pro Plus by právě mělo smysl využití těch velkých středisek pro kvalitní pokrytí ČR jako základní sítě. Menší regionální vysílače (Budějovice, Karlovy Vary, Ostrava, Domamil) se asi nevyplatí udržovat. Otázka je také co s DV střediskem Topolná. DRM se bohužel nechytilo, pokud by se dnes dělaly kombo přijímače DRM/DAB/FM tak jako byla dříve rádia DV/SV/FM, tak by stanice mluveného slova mohly krásně využít nízké frekvence s perfektním pokrytím a zbytek by třeba šel do DABu. V DRM+ by pro pokrytí ČR stačila Topolná nebo kombinace Liblice se sníženým výkonem a Dobrochov. Je smutné, že se SV a DV frekvence jako velmi dobře využitelné přírodní bohatství nechají ladem.
Po spuštění budějovické FM 98,0 bude mít pro Plus dočasné opodstatnění jen ostravská AM 1071, která reálně generuje zanedbatelnou poslechovost. Podle mě na SV/DV už nepatří ani Dvojka, ani Radiožurnál a pokud má mít nějakou relevanci u produktivní populace, tak ani Plus. AM má v autě velmi špatnou srozumitelnost a většinu lidí ani nenapadne hledat něco na AM.
Český rozhlas by měl peníze ušetřené na AM tlačit do zvýšení povědomí o DAB, kde je zvuk i obsah úplně jinde. Hodně důležité bude osazení všech nových aut DAB tunerem nejpozději od prosince příštího roku.
Myslím, že libovolná kombinace platforem FM, DAB+ a internet 4G/5G pokryje v následujících letech drtivou většinu posluchačských potřeb.
Svérázné Radio Dechovka existuje už 10 let (a dva dny). Původně pouze na internetu, od roku 2013 na AM, od 2014 v DAB+ a od 2015 i na FM frekvencích.
Nevíte někdo, proč (a také kam) z večerního vysílání hitrádií zmizel René Hnilička. Docela rád jsem jeho pořady Devadesátka a Milénium poslouchal. Ty sice zůstaly zachovány, ale bez moderátora to už není ono.
To som si ani nevšimol. Keď som náhodou narazil na 90tku na Hitrádiu Vysočina/Orion, prepol som tam namiesto obvyklej Černej hory, ktorá 90tku/milénium nemá (aspoň od siedmej do deviatej). Je to škoda.
Myslím že manažeři hitrádií uvažovali tak, že rádio mezi 19. a 20.hodinou poslouchá tak málo lidí, že se nevyplatí platit honorář Hniličkovi za jeho vstupy. Nedivil bych se, kdyby s mírně obměněným pořadem přešel pan Hnilička do veřejnoprávního rozhlasu.
Nemá jen dovolenou?
Tak mne to také napadlo, ale v minulých letech běžely Hniličkovy vstupy i po celé letní prázdniny. Podle mě je to definitivní konec RH na hitrádiích
Kdyz nemate konkurenci a nepotrebujete ziskavat posluchace dobrym programem, protoze vite, ze nic jineho si mnohdy ani nenaladi, proc platit vecerniho moderatora? Takhle bohuzel uvazuji.
Ano je to tak. Potvrdilo mi to hitradio city 93,7 fm na messengeru. Ptal jsem se. Je ale možné že se prý objeví na jiné stanici jejich skupiny. Třeba Blaník. Uvedli ve své zprávě.
René Hnilička byl hudebním dramaturgem Dragonu, Radiožurnálu, Frekvence 1 (hodně tam tlačil české 70s/80s v pořadu Muzeum) i programovým ředitelem Kiss 98. Je to bezesporu znalec. Pro Hitrádio je už ale věkově trochu mimo (je ročník 1972), čekal bych ho na starších formátech (Blaník nebo Oldies).
Uvidíme zda se neobjeví časem na vlnách Českého rozhlasu. Umím si představit jeho spolupráci s Dvojkou.
Je fakt, že zmizel i ze všech webů Hitrádií, takže asi dlouhá dovolená. Ale program jim to nezachraní. Tipoval bych jeho přesun třeba na Kiss
Dobrý den, René Hnilička na Hitrádiu (které ještě pamatuji v jeho počátcích jako FM +) velmi chybí. Pořady, které uváděl, bez něj již nejsou „ono“. Musím se přiznat, že v poslední době jsem FM + poslouchala vlastně jen kvůli němu. Směr, kterým se v současné době toto rádio ubírá, mě příliš nenadchl. Ale zřejmě to souvisí s tím, že jsem také „věkově trochu mimo“, jak psal Ovi právě o RH. No, snad se RH vynoří na jiné frekvenci…
Pokud Vám schází pořady Reného Hniličky, doporučují v českém éteru v případě 80. let sobotní vysílání na COLOR Music Radiu (radicolor.cz) od 19:00, které se široce věnuje 70s a 80s, v případě 90s pak třeba Kiss a páteční Discopříběh s Martinem Hájkem. Pro 70s, 80s i 90s z tanečního ranku pak Taneční Párty Pavla Bárty na Coloru, každý pátek 20-22h. 😉
Mám pocit, že když občas poslouchám rádio Česká Kanada, že výrazně omezili moderované vysílání. Myslím, že dříve tam bylo častěji. Snad to neznamená, že brzy rádio Česká Kanada skončí.
Buď skončí nebo ho někdo koupí 🙂
Český rozhlas Vltava by měl být prostřednictvím funkce RDS-EON „zásobován“ dopravním zpravodajstvím z Radiožurnálu. V poslední době jsem to vícekrát zkoušel na různých frekvencích, ale automatické přepínání z Vltavy na Radiožurnál při vysílání Zelené vlny nefungovalo. Máte stejnou zkušenost?
Koukal jsem teď na dopravní relaci v 18:30, na R-Ž se správně sepnulo TA, ale na Vltavě se odkaz v EON neaktualizoval, TA v EON zůstalo vypnuté. Obojí na vysílači Krásné. Takže jim to nefunguje, ale je to nejspíš jen dočasná závada, normálně to chodilo.
Pozoruji to už řadu let, jsou období, kdy to jde, pak to zase nějakou i delší dobu nefunguje. Pokud je mi známo, jde o jediné využití RDS-EON v Česku (před dvaceti lety to využívalo trio Faktor + Faktor 2 + Eldorádio). Pro posluchače Vltavy to asi není nic nezbytně nutného, relace Zelené vlny bývá dost násilné vlámání do poklidné vltavské artové atmosféry.
Jo, je to tak. Vltava sama o sobě je pro poměrně úzkou skupinu posluchačů, a kolik z nich má povědomí o existenci EON TA, využívá to a je ochotno nahlásit případnou závadu? Navíc tyto méně využívané funkce se nehlídají online, a tak to prostě někdy trvá déle.
Rádio Blatná má nové webové stránky, vypadají pěkně.
Díky za každé rádio, které v těchto dnech neprobírá a nehraje Eda Sheerana.
presne tak
Nejsmutnejsi na tom je, ze Ed Sheeran patri v te zaplave hruzy soucasneho mainstreamu jeste k tomu zkousnutelnemu (prestoze ho fakt nemusim a jeho hudbu nevyhledavam). Jenze pak je tu Nicki Minaj, Dua Lipa a mraky dalsich doslova neposlouchatelnych, ehm, veci. V poslednich dejme tomu peti letech se mainstreamovy pop (ani ten zahranicni) az na extremne vzacne vyjimky proste neda poslouchat. Jestlize v TOP20 z roku 2012 se naslo jeste docela dost skladeb, ktere se daly a nektere byly docela dobre, dneska je problem jich najit byt jen pet v TOP100. Vsechno stejny pseudornb „beat“, vsechno bez aranzma, refrenu, zpevu. Morem jsou u zpevacek ty vokoderove ostre rezany skreky, z toho bych opravdu zvracel.
Po X letech jsem začal z profesionálních důvodů poslouchat CHR stanice a byl jsem naopak mile překvapen, že současný mainstream je skutečně dobře poslouchatelný. Záleží ovšem, jaká radia ladíte. Třeba český Fajn až na pár českých hraje výborně – až na to, že není jednička s novinkami, to je reklamní kec. Hodně mě baví třeba britský Capital. Pokud si ale zapínáte spatlaniny jako E2 nebo Hitradia, vašemu postoji se vůbec nedivím.
Máte ale pravdu, že tyhle stanice hrají jednoduché odpočinkové hity, žádné vrstevnaté objevné skladby. Jen tak pro zajímavost: i hudební šéf Fajnu říká, že od téhle muziky nemůžeme čekat žádné zázraky 🙂 https://audioboom.com/posts/7274160-radio-talks-libor-cervinka
Zrovna Fajn jsem byl nucen poslouchat pri lyzovani (rvalo to u lanovky ve fronte) a linul se z toho presne ten neposlouchatelny hnus, ktery jsem popisoval vyse. V tomhle pripade nutne nekritizuji to radio, verim, ze „hraji to nejnovejsi“, ale ta „hudba“ se opravdu az na naproste vyjimky nedala stravit. Hitradia a E2 jsou asi jeste horsi, protoze tam budou sazet vice ceskeho poprocku typu Mandrage, coz je na lobotomii, Fajn hral primarne zahranicni veci. Ale jak jsem psal, kdyz si projedu TOP100 za rok 2018, je to naprosta tragedia. CHR radia tak proste ten odpad jen hraji – to plati treba i pro Bayern3 nebo OE3/Kronehit, neni to o mnoho lepsi, nez ten Fajn.
Poslechnul jsem si top 10 nejhranějších skladeb v českých rádiích a docela to šlo. Není to muzika, kterou bych chtěl za každou cenu slyšet, obejdu se bez ní, na druhou stranu, pokud na ty songy náhodou někde natrefím a nebude to často, nebudu mít k nim odpor.
V první desítce jsou z mého hlediska slabé a nudné kusy P!nk – Walk Me Home, Nico Santos – Unforgettable, Daya – Insomnia, Avicii – SOS. Docela snesitelní jsou na první druhý poslech čeští Mirai – Øtchi a Slza – Paravany, ale v obou případech mám dojem, že uslyším-li je ještě jednou, začnou se mi rychle protivit. Asi jako Ava Max – Sweet but Psycho, což je hit, který jsem z top 10 slyšel v minulosti nejčastěji a přestože to není nejhorší produkce, hodně se zajídá. V záplavě songů laděných do stále ještě moderního tropical house/dancehall pop soundu vyčnívá výrazný hlas se zajímavým přízvukem Lewise Capaldiho – Someone You Loved. Nejvíc mě baví Mabel – Don’t Call Me Up (ne, není to ten italodance projekt z přelomu milénia) a protože pamatuju Informera od Snowa, tak také Daddy Yankee – Con Calma, nejvíc rapový song v žebříčku. Reggaeton obecně nemám v lásce, ale tady jde o recyklaci hip-hopové klasiky z roku 1993, takže v zásadě nic nenamítám.
Jeden vedle druhého to jsou spotřební popové songy určené hlavně pro kulisový, nesoustředěný poslech. Něco, co člověka zasáhne, překvapí, šokuje, tam ani nečekám. Když si pouštím top 10 přesně před 5 a 10 lety, horší to není.
Formáty CHR jsou sympatické tím, že tam neuslyším po tisící Queen, Roxette, U2, Phila Collinse aj. Problémem je vnucovaný poslech mainstreamových rádií na veřejných místech. Osvícenější provozovatelé obchodů a restaurací už běžná rádia zákazníkům nepouští, nahrazují je specializovanými hudebními kulisami lépe přizpůsobenými atmosféře místa i typu lidí, co tam chodí. Častěji než dřív člověk narazí na kvalitní lounge, soul, jazz, house atd.
CZ RADIO TOP 100 IFPI ČR
A právě vlastní Spotify playlist má i obchod s oblečením H&M, kam i kvůli němu rád chodím nakupovat 🙂
Jenže v roce 2012 mainstreamu vládla elektronika – electro pop, edm atd. To srovnání s rokem 2019 je z velké části ovlivněno právě tímto. Mně osobně ten tehdejší kolotoč laciné elektroniky neschází. V současnosti třeba E2 dance už skoro nehraje (vyjma občasných, 5-6 let starých songů). V nynějším éteru ČR zní nejtanečněji Kiss (byť z velké části retro songy), snad kromě Dance rádia v Praze a možná Free rádia v Brně.