V Praze bude po letech nový FM vysílač. Licenci na kmitočet 101,6 MHz/100 W v centru Prahy na Výtoni získalo classic rockově/pop-rockově laděné Hey Radio broadcastera Miroslava Pýchy. Program Hey byl v hlavním městě dosud částečně zachytitelný především na benešovské frekvenci 89,3 a jablonecké 97,5.
Poslechovost Hey Radia v Praze se zatím pohybovala maximálně v jednotkách tisíců posluchačů. Konkurence je na pražském trhu značná, Hey bude bojovat o přízeň posluchačů především se zavedenými brandy Radio Beat a RockZone 105,9, v budoucnu možná i s expandujícím Rock Radiem. Proti těmto rádiím je Hey produkován více nadšenecky, experimentálně a méně profesionálně a koncepčně, což je výhoda i nevýhoda zároveň.
Rádio přes relativně velké pokrytí dokáže oslovit jen úzkou skupinu fanoušků, většina potenciálních rockových posluchačů o existenci Hey neví, nebo je svým svérázným stylem vysílání prostě nezaujalo, přestože v playlistu nabízí i řadu známých hitů.
Test vysílání na 101,6 proběhl již loni, dosah byl vzhledem k nízké poloze antény přímo u Vltavy slušný. Trvalé vysílání bude spuštěno v krátké době.
No, tak že by bylo na 97,6FM ticho je naprostý nesmysl, v Brně postačí i ten nejmenší výpadek a Brňáci okamžitě reagují. Takže Brno máme 100% pod kontrolou a Brno 97,6FM hraje stále a vytrvale na jak má..
Díky za info, už jsem našel chybičku. Tedy hraje jak má. 🙂
Já byl v Brně 11. července a normálně stanice na 97,6 hrála.
Jak to aktuálně vypadá s brněnským 97,6? Několik měsíců už je tam ticho, jen modulace.
Kazde radio pro kazde město je prinosem. Hey nejni moje parketa me se moc libi třeba Signal tam hrajou jak si predstavuji, ale moc fandim radiim jako je Hey.
Jen doplním, že vysílání je prozatím testovací, bez RDS a nižším výkonem. Dočasně bude sloužit jako modulace stream, takže to bude o něco posunuté proti 89,3 FM, dobudoucna se plánuje synchronní provoz s 89,3 FM, aby při přelaďování v autě nebyl posun znát.
Jakým způsobem se vlastně (technicky) zajišťuje synchro, aby modulace jela ze všech vysílačů stejně?
V tomto případě nijak, žádný synchronní provoz se zde samozřejmě neplánuje a ani by to nemělo smysl, když frekvence jsou odlišné. Stačí jen zajistit, aby modulace měla zhruba stejné zpoždění a aby tam byl zhruba stejný zdvih a zabarvení zvuku.
Synchronní modulace se dělá (třeba) tak, že se FM moduluje jedna nízná nosná frekvence, výsledný signál se distribuuje na jednotlivé vysílače, kde se směšuje do pásma VKV pomocí oscilátoru řízeného přes GPS. To je analogový způsob. Jde to i digitálně, fakticky je to podobný princip, ale s výhodou snadného nastavení zpoždění, ty metody se liší v detailech a jsou často patentovány.
Skutečný synchronní provoz ale na FM fakticky neexistuje. I když budete mít dva vysílače na shodné frekvenci a shodnou modulaci, vždy je to jen kompromisní řešení. Je zde totiž problém s tím, že vzdálenost k jednotlivým vysílačům je proměnná veličina, zejména v členitějším terénu, kdy se vám ty signály míchají se zhruba stejnou intenzitou na mnoha různých místech. Výsledkem je zkreslení zvuku a zborcení stereo poslechu kvůli různému zpoždění mezi přijímanými signály, které nelze nastavit plošně pro celou uvažovanou oblast. Zní to pak stejně jako když na anténu přijímáte směs přímého a odraženého signálu. Vezměte si subnosnou stereo 38 kHz, té odpovídá perioda 26 us, to je doba, za kterou signál urazí vzdálenost pouhých 8 km. Vy ale potřebujete zachovat fázi v rozsahu ne více než pár desítek stupňů, a z toho mj. plyne, že synchronní příjem může spolehlivě fungovat jen v úzkém pásu o šířce pár set metrů.
Hey Radio od dnešního večera už vysílá v centru Prahy na 101,6 MHz. Vysílač je v Podskalské ulici na Výtoni.
Jak vám po Praze hraje 101,6 HEYRADIO?Je to podle vás pro pražský éter důležitá novinka?
Momentálně je na 101,6 MHz jakési tiché škvrčení, tj. fakticky bez modulace.
Dneska mezi budovami v okolí Dvořákova nábřeží a Na Františku autoradio přeladilo ze 101.6 na 97.5 🙂 – ráno byly zlepšené příjmové podmínky.
Třebíč byla dneska na 97.6 v modulaci, leč bez programu.
A jak to vypadá s Třebíčí? Zatím Heyko v Třebíči nehraje.
Čekají stále na povolení k provozu od ČTÚ. Žádost na ČTÚ byla podána a spr. poplatek uhrazen již 23.6.2017, nicméně zřejmě s ohledem na dovolené stále toto povolení nedorazilo. Doufáme, že snad do konce tohoto týdne. Ale… nebudeme raději předjímat úřední termín.
A ČTÚ má na vydání povolení lhůtu tuším 60 dnů …
Děkuji za odpověď.