Nejnovější komentáře

  • Honza K.: V ČB na 87.8 nefunguje dynamický radiotext. Je tam staticky „Radio Kiss …be happy!“.
    09:39 22.11.2024
  • Démon: Díky za info, už jim to zase hraje.
    09:21 22.11.2024
  • Oviradio.cz: Jiný by reagoval například: „Aha, děkuji za upozornění, vycházel jsem jen ze svých dojmů bez ověření faktů, napsal jsem to…
    09:14 22.11.2024
  • Tomas: Četl jsem článek na Seznam zprávy z 1.11.24, kde mluvčí CRo namítá, že pakliže se nezvýší poplatek, bude CRo Radiozurnal…
    07:58 22.11.2024
  • Michal R.: Kvůli necelé hodině na pár regionálních spojích dělat že je informace nepravdivá mi přijde jako mega hloupost . Prostě to…
    00:05 22.11.2024
  • Dancheb Atanas: Stream běží i do DAB. Jen vysílají ticho. A ticho léčí
    23:16 21.11.2024

Všechny komentáře

FM vysílač zblízka: Praha Zelený pruh

Praha - Zelený pruh
Praha – Zelený pruh

Výšková administrativní budova na adrese Zelený pruh 1560/99 je součástí panoramatu Prahy 4 již přibližně tři desítky let. S výškou okolo 60 metrů není příliš výrazným orientačním bodem. Zejména při pohledu z centra města splývá s podobně vysokou budovou České televize na Kavčích horách. Ve srovnání s pankráckými mrakodrapy se pak jeví jako velmi nenápadná stavba. Výrazněji se uplatňuje např. při pohledu z Jižní spojky v Krči a Braníku.

Objekt s charakteristickými pěti věžemi se zelenopískovým pláštěm byl původně určen pro podnik Montované stavby Praha. Od roku 1991 se ve společnosti angažoval hudebník Michael Kocáb. Jednou z jeho podnikatelských aktivit byla i zábavní firma Bonton. Ta získala ve stejném roce jako jedna z prvních licenci k rozhlasovému vysílání. Radio Bonton zahájilo provoz 7. října 1991. Mezi jeho moderátory se tehdy objevil např. Miloš Pokorný.

Až do roku 2006 stanice sídlila přímo v budově na Zeleném pruhu 99. Poté se z důvodu změny vlastníka (z italského na francouzského) přestěhovala do centra na Nové Město. O přítomnosti rádia se v okolí vědělo. Důkazem je stále fungující Restaurace U Bontonu v nedaleké ulici Nad Zemankou. VKV vysílač na nejvyšší věži objektu zůstává dodnes na svém místě. Původní povolený výkon 1 kW byl v průběhu devadesátých let navýšen na 5 kW. Rádio Bonton odtud vysílá na tradičním kmitočtu 99,7 MHz. Anténní systém s méně obvyklou kruhovou polarizací je tvořen čtyřmi prvky orientovanými přibližně na východo-severovýchod. Antény byly v letošním roce kompletně vyměněny (současný i starý vysílač je k vidění ve fotogalerii).

Na stožáru nesoucím hlavní anténní systém byl od září 2008 do března 2009 instalován vertikální dipól Radia Ethno. Vysílač na frekvenci 90,7 MHz měl výkon 100 wattů. Původně s ním počítalo Radio DJ jako s dokrývačem jižních partií hlavního města. Tomu odpovídalo i reálné pokrytí signálem. Stanoviště vysílače patří v Praze k nejnižším. Se slabším výkonem je pokrytí celého města velmi špatné. Na internetu se proto v minulosti objevily spekulace, že Rádio Bonton násobně překračuje uvedených 5 kW, aby dosáhlo uspokojivého dosahu.

V současnosti je zelená budova na Zeleném pruhu ve vlastnictví rakouské společnosti Jana Towers, která pronajímá kancelářské prostory širokému spektru firem. Jedním ze subjektů, který zde v letech 1994 a 1995 působil, byla celoplošná stanice Radio Echo. Tento projekt čistě středovlnného rádia s konzervativním programem veřejnoprávního střihu využíval zázemí majetkově spřízněného Radia Bonton. Brzy ovšem finančně zkolaboval. Bontonu se naopak dařilo a v devadesátých letech se stal populárním médiem šířícím především moderní taneční hudbu. V původní podobě fungoval až do roku 2002, kdy ho převzalo italské Radio DeeJay.

Na stejné adrese fungoval mimo jiné také investiční fond Trend, jemuž propůjčili své známé tváře Martin Kratochvíl a Michael Kocáb, akcionáři Bontonu. Ambiciózní projekt vzniklý v souvislosti s kupónovou privatizací později, už s jinými majiteli, negativně proslul závažnými majetkovými machinacemi.

Zelený pruh 99 alias Jana Towers sice nepatří k nejznámějším stavbám, ale osudy firem a lidí, kteří budovou za dlouhá léta prošli, dokládají, že nejde o tuctovou socialistickou stavbu.

Aktualizováno 19. 10. 2010: Podle dnešního rozhovoru na Radiu 1 a ČT24 se na této adrese připravoval k vysílání tým, který pak produkoval Radio Stalin 92,6 MHz. Jiné zdroje dříve uváděly nedalekou budovu Armabetonu (dnes již zbouranou).

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
2 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Ferdy
12. 1. 2020 14:11

Teda ten je vysoký. Zajímalo by mě jak probíhá stavba a instalace takového vysílače. Určitě se na to masi využít největší jeřáby, třeba jako tyto že? Nemáte někde třeba video jak probíhá stavba takového vysílače? Předem díky za info a přeji hezký den.

Jan Kavan
Reply to  Ferdy
22. 2. 2020 01:09

Tenhle se usazoval helikoptérou.

HOME
2
0
Přidejte komentář, prosím.x