
Rozhlasový vysílač Praha – Pankrác je situován na okraji horní části katastrálního území Nusle u křižovatky ulic Na Strži a Na Pankráci v Praze 4. Pro vysílání je využita administrativní budova City Empiria, na jejíž střeše je namontován červenobílý stožár s šestiprvkovým vertikálním anténním systémem. V současnosti je odtud šířen signál dvou stanic: Radia Hey! Praha 95,7 MHz/2 kW a Classic FM 98,7 MHz/5 kW.
Objekt samotný i jeho souvislost s FM rozhlasem má zajímavou historii. První tuzemská výšková budova, která překonala stometrovou výšku (104 m) byla dostavěna v roce 1977 jako sídlo Motokovu, jednoho z tehdejších podniků zahraničního obchodu. Na návrhu stavby se podílel významný architekt Václav Aulický, který je podepsán pod projektem žižkovské věže, vysílače Ostrava – Hošťálkovice nebo budovy „Rohlík“ v televizním komplexu na Kavčích horách. Označení Motokov je všeobecně rozšířené a používané i dnes, deset let poté, co skomírající společnost Motokov své sídlo prodala developerské firmě ECM. Ta provedla postupnou rekonstrukci a mrakodrapu dala nové jméno City Empiria, odkazující na ambiciózní projekt City Pankrác, komplex několika výškových staveb na pankrácké pláni, tzv. pražský Manhattan, zahrnující také sousedící budovu City Tower, nejvyšší mrakodrap v České republice. Od letošního roku je vlastníkem City Empiria skupina Generali PPF Holding.
V devadesátých letech, ještě za éry Motokovu, se na 27podlažním mrakodrapu objevil první VKV vysílač, a to Radia City 93,7 MHz/5 kW. Vydržel zde do poloviny roku 1999, kdy se City odstěhovalo na komín malešické spalovny. V lednu 2001 se naopak na tuto kótu přesunul ze Strahova vysílač Classic FM. V dubnu téhož roku se rádio přímo do budovy nastěhovalo, takže mělo antény přímo nad studiem. Stanice po začlenění do mediální skupiny Mafra v roce 2004 objekt opustila.
Počátkem roku 2003 zahájilo vysílání Radio Hey! Praha, tehdy ještě z protější nedostavěné budovy Československého rozhlasu, kterou v té době již vlastnila společnost ECM. Umístěním anténního systému s mixovou polarizací na střechu „Rozhlasu“ se nehezké zarůstající torzo konečně dočkalo rozhlasového využití. Z důvodu dostavby objektu se vysílání Radia Hey! v roce 2005 přesunulo na City Empiria. Zde zůstalo dodnes. Dokončená stavba „Rozhlasu“, pod názvem City Tower, oproti vizualizacím nakonec neobsahuje výrazný telekomunikační stožár a žádná rozhlasová stanice zatím toto lukrativní stanoviště nevyužívá. Mrakodrap je dnes vnímán hlavně jako sídlo Raiffeisenbank. V loňském roce i on změnil majitele z ECM na slovenského privátního investora.
VKV vysílač Pankrác je jedním ze šesti vysílačů v Praze umístěných na budovách. Je z nich nejvyšší, má největší dosah a je přitom poměrně citlivě zakomponován do pozoruhodné architektury objektu City Empiria, který se v rychle se rozvíjející oblasti pankrácké pláně ani dnes neztratí.
Je to jen spekulace, ale myslím, že při návrhu toho malešického monstra se nepočítalo s tím, že přijímače se v údolí Vltavy zahlcují. Autorádio naladěné na Blaník se na Smíchově na komunikaci podél Vltavy divoce přelaďuje mezi 87.8 a 95.0, ačkoli na Malešice je tam prakticky přímá viditelnost a signál je dostatečně silný. Jenže bohužel výhled je tam nejen na Malešice, nýbrž prakticky na všechny pražské vysílače, z nichž většina je dost blízko a autorádia tohle prostě nedávají. IMHO proto City opustilo Malešice, kde pálilo desítkami kW ERP (o skutečném výkonu se vědělo i na RRTV) a skončilo na Žižkově, ještě před tím usilovalo o dokrývač v centru Prahy na 107.3, pamatujeme?
Take se divim, ze ten system v Malesicich je mrtvy, ale ta lokalita se pro pokryti centra ukazala problematicka, zejmena v udoli Vltavy byl s City velky problem, a tak i za cenu nizsiho vykonu a asi dost draheho najmu sli na Zizkov.
Z komina musel byt ten vykon City extremni, kdyz se projizdelo autem kolem bud po Prumyslove a nebo Sterboholske radiale, autoradia (skoro v jakemkoliv aute) proste ztichla a az do cca. 98 MHz tam proste nic nehralo, i dalsi stanice byly hodne tlumene. To i pri prujezdu kolem Votic se 100 kW ERP se tohle nedeje. Po odchodu City zeslabl trochu i Blanik, tam se urcite take „pritapelo“. Dal pak Blanik mirne zeslabl po prechodu na cistou V polarizaci.
Demontaz AS a pouziti (treba i jednotlivych) anten jinde by asi byla moc nakladna, a tak to tam visi uz par let nepouzivane.
Na ten prechod Blaniku do cisteho vertikalu si dobre pamatuji, doma jsem to na H smerovku mel vzdy naprosto naplno, at jsem tocil kam jsem chtel, a najednou to zeslablo o 20-25 dB a od te doby byl nejsilnejsi Zizkov.
Jinak na spalovne Malesice sice je namontovan mixovy system z doby vysilani Radia City – mimochodem nejvice sofistikovany FM AS v CR, je tam ve ctyrech radach nad sebou celkem 36 antennich jednotek od Kathreinu, kdyby nekdo spocital vsechny dipoly, dojde k cislu 144) – ale uz je mrtvy.
Blanik vysila do trech vertikalnich dipolu umistenych na zapadnim boku komina o neco nize pod timto systemem.
Kdysi vysilaly obe stanice do velkeho mix AS – ten AS mel dokonale kruhovy diagram a dle zlych jazyku se tam mnohonasobne prekracoval vykon (coz celkem sedelo, dale od Prahy bylo City vzdy suverenne nejsilnejsi stanici), pak se City prestehovalo na Zizkov a Blanik stale vysilal do velkeho mix AS, kazdopadne nekdy kolem roku 2010-2011 presel Blanik do drive rezervniho V systemu mireneho ciste na zapad, mozna i kvuli potlaceni smerem na vychod (kde se bije s 87,8 Kraliky a 87,7 Kutna hora).
Děkuji za upřesňující informace. Je zajímavé, že to jistě drahé malešické mixové monstrum nebylo využíváno delší dobu. Teď tam jen tak visí nad hlavami nicnetušících zákazníků Fashion Areny. City jede ze Žižkova už dvanáctým rokem (od 2004), na spalovně vydrželo jen zhruba 5,5 roku, signál v centru u Vltavy asi nebyl optimální. Zhruba stejně dlouho se vysílalo z Motokovu a úplné začátky 93,7 se pojí se strahovskou radiokomunikační věží (od září 1991 postupně pod názvy Radio Mama, Hallo, World a RTL).
Prevod Classic Praha na mix polarizaci se opravdu planuje, budou se menit anteny. Zatim zde je stale puvodni vertikalni system (dnes overeno cestou kolem Motokovu)
Tak první věc je, že ta databáze ČTÚ je po změně designu webu celá jakási nemocná… 🙂 Druhá věc je, jestli to tam někde neleží roky a teď to vyplavalo, ale s tím, že když mají povoleny obě polarizace, využívají a chtějí využívat jen V. Čímž se sice ochuzují o možnosti, ale nic neporušují. Prostě využívají méně, než mají povoleno.
V databázi vysílačů na webu ČTÚ se objevil u vážnohudební stanice Classic Praha záznam o mixové polarizaci vysílače Praha – Pankrác (City Empiria) 98,7 MHz/5 kW. Pohled na aktuální konstrukci antény na vrcholu mrakodrapu žádnou změnu zatím nenaznačuje, stále je vidět letitý vertikální šestiprvek sdílený se Signál rádiem Praha 95,7 MHz/2 kW. Pokud dojde ke změně polarizace, zařadí se někdejší Motokov k dlouholetým „mixovým“ lokalitám Petřínská rozhledna, Zelený pruh a spalovna Malešice.
Na živo je vyšší než na fotkách 😉
Na české poměry impozantní budova.