Nejnovější komentáře

  • Míra: Toto je známý seznam: https://rrtv.gov.cz/cz/static/prehledy/povinne-zverejnovane-seznamy.htm DAB licence jsou v kategorii: „Rozhlasové vysílání – vysílače“ FM licence jsou v kategorii: „Rozhlasové…
    21:26 03.04.2025
  • Václav: Opomněl bych že licenci nemeli ještě vyřešenou. Kdo dnes kromě regionálních nemá digitální licenci? Ale i ti někteří regionální mají…
    19:11 03.04.2025
  • Jakub DXer: Dle webu Parabola, požádalo Radio Prostor u RRTV o licenci pro digitální pozemní rozhlasové vysílání… Takže míří do DAB+… 🙂
    17:46 03.04.2025
  • Hori97: Stožáry padly k zemi už před rokem. https://www.youtube.com/watch?v=XY3Jq-2E8xo
    21:57 02.04.2025
  • Václav: Na panoramě (streetwiev) jsem je ještě viděl, ale když už nejsou, tak nejsou….
    19:49 02.04.2025
  • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty: Nejen u Kissu. Stejně tak u Country a Spinu. Beat a Signál jsou malinko mimo, R1 dost.
    19:27 02.04.2025

Všechny komentáře

Do terénu za pražskými FM vysílači, 4. část

Ivo Harvánek

MichleČtvrté pokračování seriálu, v němž si představujeme rozhlasová stanoviště hlavního města a jejich okolí, cílí na lokality ve čtvrté městské části. K vysílání jsou zde využity teplárenský komín a kancelářské budovy.

Michle (94,1 Fajn):
Nenápadný vysílač Fajn Radia je namontovaný na jednom z komínů teplárny Michle. Z bohnického sídliště se tam dostanete kombinací bus na metro Kobylisy a tramvají 11 od Muzea na zastávku Chodovská, eventuálně Teplárna Michle. Právě na zmíněném komínu začala historie českého komínářství, tedy lezení na komíny. V komínářské databázi je komín evidován jako RU M 140/3, tedy rizistropní ulhorf typu M (z monolitického betonu) o výšce 140 metrů a třech původních ochozech.

Na prostředním ochozu na straně do centra je na zábradlí přišroubován vertikální dipól s odraznicí. Zblízka si jej můžete prohlédnout z parkoviště Kauflandu nebo ještě lépe, zajdete-li do hloubi areálu Depa kolejových vozidel ČD o zastávku tramvaje dále. Přestože jde o jeden z nejvyšších pražských komínů, nadmořská výška samotné FM antény je naopak v Praze podle dostupných údajů nejnižší. Zároveň je to vysílač s nejmenším povoleným výkonem (50 wattů).

Pankrác (95,7 Hey!, 98,7 Classic FM):
Na Pankrác, zvaný pražský Manhattan, jede od Kauflandu přímá linka 188. Pankrácká pláň se v posledních letech rychle proměnila bouřlivou výstavbou kancelářských a obchodních jednotek. Klasickou dominantou zde zůstává „diamantový“ mrakodrap City Empiria s vysokým anténním stožárem. Budova má podobný charakter jako Palác Vinohrady na Želivského. Obě stojí nad stanicí metra, obě byly v komunistické éře postaveny jako sídla podniků zahraničního obchodu (Motokov a Strojimport), na obě byly po roce 1989 dodatečně nainstalovány stožáry s anténními systémy. Vedle Empirie stojí City Tower, sídlo Raiffeisenbank. Z nedokončeného torza tohoto objektu v letech 2003 – 2005 vysílalo Radio Hey! Praha.

Zelený pruh (99,7 Bonton):
Na jednu z nejstarších VKV kót v Praze vede z Pankráce cesta nejdříve metrem na Budějovickou a poté autobusem 124 či 205 na zastávku Na Planině. Není problém vyrazit též pěšky ulicí Na Strži kolem servisu Škoda a ÚAMK a poté vpravo na Antala Staška. Na zelenavé kancelářské budově Jana Towers se od loňska tyčí nový anténní systém Bontonu. Prvních několik měsíců odtud vysílalo Radio Ethno, a to s nevalným pokrytím. Ulice Zelený pruh a okolí představuje příjemnou rezidenční oblast ozvláštněnou nedalekým Divadlem Dobeška.

 

Pokračování příště.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
HOME
0
Přidejte komentář, prosím.x