5. ledna 2016 skončí letité sdílení středovlnných kmitočtů stanicemi Český rozhlas Dvojka a Plus. Od tohoto data z AM frekvencí s výjimkou Ostravy zmizí rádio mluveného slova Plus. Vysílač pro Ostravsko na 639 kHz ve Svinově bude i nadále po 16. hodině přepínat na program Plusu. Kam mají posluchači v ostatních regionech přeladit?
Ti, kteří Plus dosud poslouchali z výkonného středočeského vysílače Liblice 639 kHz, mají možnost přeladit na FM frekvence, např. Praha 92,6, Trutnov 101,9 nebo Příbram 103,6 MHz. Složitější to budou mít obyvatelé Jihočeského kraje, kteří zatím poslouchají Plus na českobudějovické 954 kHz. Ani po Novém roce zatím nebude v regionu žádný FM vysílač. Částečně dostupná je tu pouze 95,4 MHz z Vysočiny, do budoucna ovšem bude zarušena Radiem Dechovka na 95,5. Možnost poslouchat nebudou mít Jihočeši ani v digitálu, ledaže by Plus rozšířil nabídku DAB multiplexu RTI cz.
V Karlových Varech a okolí se Český rozhlas Plus na jeden měsíc odmlčí. Opuštěná středovlnná frekvence 954 kHz ze Staré Role bude v únoru nahrazena novým VKV kmitočtem 97,8 MHz z karlovarské Jáchymovské ulice. Výhodu budou mít posluchači v Chebu, ti se Plusu dočkají už týden po odchodu z pásma AM. Nová chebská frekvence 94,1 MHz poběží od 12. ledna 2016 z kancelářské budovy u Kauflandu.
Na Vysočině se Plus „postaru“ poslouchal na 1332 kHz z Domamilu na Třebíčsku. Solidní náhradou bude FM vysílač Javořice 95,4 MHz. Střední a jižní Moravu léta obhospodařoval silný vysílač Dobrochov na Prostějovsku (954 kHz). Jako alternativa na VKV poslouží kombinace kmitočtů Brno 92,6 a Olomouc 107,2 MHz.
Na Ostravsku se nic nemění především proto, že FM vysílač tu široko daleko není. V digitálu je tu ale Plus přítomný dlouhodobě. Vyvstává tak otázka, proč bude Plus na SV zachován pouze v tomto regionu, když podobná situace panuje v jižních Čechách, kde navíc není ani možnost poslechu v DABu. Další pochybnost je v případě Karlovarského kraje. I zde je odchod Plusu z AM pásma načasovaný poněkud nepochopitelně. Vhodnější by bylo nechat měsíc dva v souběhu staré vysílání na SV s nově spuštěným na VKV. Takto může Plus zbytečně podráždit či dokonce ztratit část posluchačů, jakkoli je konec sdílení jednoho vysílače dvěma odlišnými rádii pro odlišné cílové skupiny marketingově správný tah.
Avizované spuštění Plusu v Chebu na 94,1 se odkládá až na konec února. Ve stejné době by měla být oživena frekvence pro Karlovy Vary 97,8. Do té doby je v regionu jedinou možností poslechu DAB.
Konečně velice rozumné rozhodnutí rozhlasu úplně zrušit rozhlas PLUS a přesunout ho na FM , tato stanice měla mít už dávno svoji frekvenci ,ČRO2 je letitou stanicí na SV a má své místo ,jak víme na SV vlně už vysílá několik Českých komerčních rozhlasů,ale dvojka na SV má své místo a hodně posluchačů právě na této frekvenci ,jak zde někdo psal že dvojka by měla opustit úplně SV,a to je hloupost největšího stádia,kolik lidí poslouchá PLUSKO 5%?Což je hodně málo ,a také z této zprávy budou mít radost nejen radio amatéři ale především ti kteří vlastní starý radio přijímač a nemají možnost dosáhnout na FM už z jakéhokoliv důvodu,a hlavně to budou kvitovat senioři v domovech důchodců,a nejen oni ,další možnost tu ještě je PLUSKO přesunout na vysílač TOPOLNÁ teda na DV na tomto vysílači už je snížen výkon tak že severočeši nemají možnost poslechu Radiožurnálu ,a výhodou by bylo že vysílání na Dolnomoravském úvalu by byla lepší a přístupnější….
Sme smutní,,lebo radio + sme stále úpočuvali!!Bolo pre nás potešním,poučením.
Teraz od 6.jan. zanikne ??Skoda!!Teraz už nebudeme mocť český rozhlas nikde sledovať??? Kupili by sme nové rádio ale pomôže? Poradte. AKO SA VTRATIŤ K ČESKÉMU RÁDI?
Zkuste frekvenci 639 kHz, na té ČRo Plus zůstává. Další možnosti poslechu jsou zde: http://www.rozhlas.cz/vysilace/vysilace/?stanice=23.
Na vyvýšených místech Ústeckého kraje je možné Plusko na 92,6 přijímat, tedy aspoň v okolí Ústí nad Labem. A počítám, že podobně na tom bude Litvínov, Osek atd. Ale že by ho šlo nerušeně poslouchat v autě za jízdy, tak tady je jediná možnost v podobě DABu.
Bydlím na okraji Povrlů a na střeše mám jednoduchý V/H dipól. Díky tomu Plusko na 92,6 mohlu přijímat. Otázka ale je, co se stane, až začně na 92,7 z Děčína vysílat Evropa 2. Snad do té doby rozhlas přijde s nějakým řešením i pro Ústecký kraj, nebo aspoň pro samotné Ústí n/L a okolí.
Škoda, že v článku není zmíněna situace v Ústeckém kraji, který na tom bude podobně jako Jihočeský kraj.
Žádný vysílač zde není a dle zveřejněných plánů ani (zřejmě) nebude.
Přitom aspoň v samotném Ústí n/L by šlo přepnout místní kilowatový dokrývač ČRo Dvojky na 98,6. Zvlášť, když Dvojka je obstojně přijímatelná z Chomutova na 94,2.
Jak je v Ústí slyšet Žižkov 92,6 MHz? Na mnoha místech Ústeckého kraje se pražské kmitočty docela uplatňují.
U SV je situace jasna – bud ponechat pro stanice mluveneho slova, nebo vypnout. To same plati pro DV.
SV maji zasadni vyhodu v pokryti, treba pro poslech v aute je to zajimava alternativa, to same pro poslech nekde na chate atd. – hraje to uplne vsude, jedno zda na kopci ci v udoli.
Nevyhoda je nekvalitni zvuk (pro mluvene slovo ale staci) a nachylnost k prumyslovemu ruseni (typicky od PC, WiFi, uspornych zaroven a skoro veskere nekvalitni moderni techniky, ktera vyzaruje sum i na FM pasmu, na SV je to ale vyrazne silnejsi)
Síce je to OT, ale 31.12.2015 skončí na SV nemecká rozhlasová stanica Deutschlandradio…
Off topic to určitě není. Vypínání středovlnných vysílačů je v Německu jasný trend, po letošku se seznam aktivních frekvencí v AM významně ztenčí. Jen upřesním, že na SV končí stanice Deutschlandfunk veřejnoprávního Deutschlandradia.
Je to uplny nesmysl. Z SV by mela jit pryc Dvojka, naopak Plus by tam mel zustat. Stredni vlny totiz maji smysl prave jen pro mluvene slovo a napriklad v aute horsi kvalita zvuku mluveneho slova tolik nevadi, vyhodou je i v clenitych oblastech poslech bez jakychkoliv sumu a vypadku (ty se vyskytuji spise ve mestech kvuli prumyslovemu ruseni).
To same Radiozurnal na 270 kHz DV – taktez pryc s tim a Plus misto toho.