Před dlouhými osmi lety na tomto webu úspěšně proběhla anketa o nejméně oblíbené rádio v hlavním městě. Zajímá mě, jak se s takovým časovým odstupem vyvinuly preference čtenářek a čtenářů Oviradio.cz. Je tu proto stejná otázka. Hlasovat můžete pouze pro jednu stanici z aktuálních pětačtyřiceti programů na FM, DAB a AM v Praze a okolí:
Nahrávání …
Rfi- cizojazyčná rádia by měla vysílat na AM/DV/KV a nezabírat lokální FM. Jinak pro zajímavost,dnes proběhlo zkušební vysílání internetového Rádia 4U, které se pomalu snaží o své obnovení.
RFI v rámci Evropské unie vysílá na FM pouze v Paříži, Barceloně, Bilbau, Berlíně, Praze a větší síť má jen v Rumunsku. Reálná poslechovost pražské 99,3 nebude nijak závratná. Oficiálně se neměří, ale poslouchat to zřejmě bude menší část francouzsky mluvící pražské komunity, někteří studenti francouzštiny, další zájemci o francouzský jazyk a hudbu a jen špetka informovaných turistů. Zcela jistě neplatí, že kdo je v Praze a rozumí francouzsky, automaticky poslouchá RFI. Zahraniční rozhlasy měly svoji pozitivní roli začátkem devadesátých let, kdy se Československo začalo otevírat západní civilizaci. Vysíláním téměř všech stanic i na internetu odpadl důvod provozovat takové FM vysílače, zvlášť když nenabízejí lokálně přizpůsobený obsah jako kdysi česká BBC.
Já jsem hlasoval pro Impuls, ale kdyby to šlo, hlasoval bych pro více stanic.
RFI mně zase tolik nevadí, ale vytáčí mě fakt, že takto pro většinu z nás nedůležitá stanice obsazuje frekvenci v Praze, na které by jinak klidně mohlo vysílat nějaké jiné, třeba i nějaké alternativní rádio.
Bontonu je strašná škoda, ať už jde o Bonton v devadesátých letech, který jsem já bohužel ještě nezažil, nebo o Bonton Radio Deejay a nebo o Bonton v letech 2010 až 2012, na který stále rád vzpomínám.
Signál je příšerná stanice, ale na druhou stranu, skoro nikde se s ní nesetkávám, takže mi je vlastně celkem jedno.
Existuje ještě spousta dalších stanic, které zas tolik nemusím, ale nedá se o nich říct, že by mi vysloveně vadily. Dokonce ani ten Blaník mě poslední dobou ani moc neštve.
Hlasuji pro stanici Radio France Internationale. Stanice jako taková mě ovšem nevadí, vadí mě fakt, že vysílá v Praze. Je to podobná absurdita jako kdyby z Eifelovky v Paříži vysílal ČRo – Plus, už vidím jak by byli Frantíci vztekem celí bez sebe.
Petřínský kmitočet 99,3 FM bych přál Proglasu, na Petříně a jeho okolí je nespočet nejrůznějších sakrálních objektů a tak by tam byl Proglas jako doma.
Nenašiel som hádam v Prahe ani jedno miesto (samozrejme mimo metro a podobné extrémy), kde by nešiel Proglas z Ještědu – super frekvencia kde okolo toho veľa nie je.
To kazda frekvence z Jestedu, napr. 101.4 Contact Liberec, 88.8 CRo Usti atd.
88,8 FM CRo Usti je z Bukovky 😉
Pardon, to me tam uletlo bokem a nemelo se vztahovat k Jestedu, jen k tomu, ze to hraje po cele Praze.
Ještěd sice hraje v Praze všude možně, ale jeho signál je dobrý jen na kopcích a v otevřeném terénu s výhledem na sever. V nízko položených lokalitách, jako jsou např. Plzeňská ul. v Košířích, nebo třeba také dole u Bohemky ve Vršovicích je signál z Ještědu natolik ochablý, že se už nedá přečíst RDS. Jinak v Praze existují hluchá místa, kde Ještěd prakticky nehraje. Je to zejména Prokopák a dále také radotínská ul. K Cementárně.
Tak jasně, v členité Praze je často problém i se signálem z Votic nebo i Cukráku. Jsou místa, jako jsou zmiňovaná, nebo taky Krčské údolí a Nusle, kde nehraje skoro nic, i některé pražské stanice tam mají problém. V Krčském údolí se navíc přidává extrémní síla pole od 20 kW ERP Bontonu ze Zeleného Pruhu, kdy tam často kromě Bontonu a stanic z Motokovu nehraje nic dalšího (a tak je to tam už od 90. let).
Asi nejsilnějšími mimopražskými vysílači přijímatelnými v Praze jsou Buková Hora a Votice, v závěsu s Ještědem a Černou horou. Z mimopražských komerček po Praze velmi dobře hraje Relax z Kladna (kde ten 1 kW taky asi nebude) a mladoboleslavské kmitočty 92,9 FM a 105,7 FM. Po „úpravách na vysílači“ pak i 107,3 FM z Jičína – původní Metuje tu hrála obstojně, ale slaběji, zato Magic v podání MB posledních několik let třeba na Jižním Městě doslova burácí, na mnoha místech jde v podobné síle jako Černá hora nebo Ještěd. Slušně jde i 89,3 FM Hey Rádia.
Je mozne se take zeptat jakou stanici chteli byste mit v Praze, jakeho formatu a s jakou hudbu.
Pro mnie byl by idealni mix hudby s Radia 1 a informaci s Radiozurnalu 😀
Rádio France je tam úplně k ničemu. Vyměnil bych ho za Zlatku.
Hlasoval jsem pro Impuls, ale kdyby to šlo dal bych i Bonton. Když si vzpomenu jak hráli kolem roku 2003,4 a nyní slyším co z toho udělali, je mi až k pláči.
Rádio Bonton bylo v letech 2003 – 2004 samozřejmě zajímavé rádio. Nyní je to jen obyčejné rádio. Pokud se nepletu, tak rádio Bonton v letech 2003, až do Února 2006 nebylo rádio Bonton, ale rádio Deejaj. Pamatuji si, že v letech 2003 a možná až do roku 2006 tam na rádiu Deejaj byl pořad Napalovačka rádia Deejaj, kde si lidé ze sebe dělali legraci. Pokud si také dobře pamatuji, tak tam také měli ranní show, kterou moderovali Michal Viktořík a Milan Vokáč. Ještě se tam od pondělí do čtvrtka vysílal pořad Sms komunikátor, který uváděl Robin Sobek. Také mě zaujal pořad Backspin, který se vysílal každé úterý od 22.00 hodin do půlnoci a moderovali ho Abdul52 a DJ Omar. Také vím, že se tam vysílali, myslím, že vždy v pátek večer taneční speciáli, kdy dj mixoval hudbu. Tuším, že na začátku Března roku 2006 se rádio Deejaj změnilo na rádio Bonton. V té době už měli slogan pop rock nezastavíš. Je škoda, že se nikde nedají z rádia Deejaj sehnat nějaké nahrávky z pořadů Napalovačka rádia Deejaj, z pořadu Sms komunikátor, z pořadu Backspin a z dalšího velmi zajímavého vysílání rádia Deejaj.
Škoda, že nejde vybrat víc stanic. Když to vezmu popořadě, tak:
1) Signál Rádio – hnus, hnus a ještě další normalizační hnus k tomu
2) Impuls – k tomu už bylo napsáno mnohé, není třeba psát nic navíc
3) RFI – nikdy jsem tohle vysílání nepochopil, dřív to možná mělo smysl, ale v roce 2018 zabírat 1 kW frekvenci tímto je mrhání spektrem
4) Rádio Dálnice – nesmyslná stanice, která v Praze zabila hned několik použitelných kmitočtů pro pokrytí města (107,9 FM, 104,3 FM) a nepočítaně dalších všude po republice
Další stanice mi nijak zásadně nevadí, ale kdyby spousta z nich skončila, tak mi to taky vadit nebude 🙂
Soukromou sféru vynechám, tam ať si každý vysílá co chce, když to někdo je ochoten poslouchat. Takže zbývá veřejnoprávní Otesánek, a tam je jednoznačně největší průšvih Radiožurnál. Hudba a programové prolínání a soupeření s komerčními stanicemi o poslechovost, stejně jako tendenční ražení a politické tlaky uvnitř stanice, jsou zcela mimo prezentovanou představu o veřejnoprávnosti.