Archiv rubriky Postřehy a názory z původního webu http://home.tiscali.cz/oviradio/
13. 2. 2010
Dance Radio měsíc v éteru
RDS v Praze – jde to i s malými znaky
Dance Radio měsíc v éteru
Od 12. ledna 2010 se vysílání internetového žánrového média Dance Radio rozšířilo i na pražské VKV kmitočty 89,0 a 102,9 MHz. Svou existenci tím ukončilo Radio DJ. Zůstaly po něm pouze záznamy setů jeho DJs na webu Koule.cz. Malá alternativní stanice byla vystřídána rádiem o poznání masovějším, místo Röyksopp zní Ferry Corsten, místo Lauryn Hill jsou slyšet Scooter. Pro skalní posluchače Radia DJ přišlo velké rozčarování, měsíc po ukončení provozu urban dance formátu jich přes 1 200 protestuje prostřednictvím Facebooku ve skupině Zachovejte Radio DJ tak, jak ho známe!
Pro dobře informované pozorovatele dění na pražském rozhlasovém trhu to bylo vcelku očekávané vyústění dlouhodobě slabé pozice této stanice. Radio DJ bylo v českém kontextu velmi specifické a přínosné. Fandil jsem jeho hudebnímu zaměření i živému mixování, ale poslechovost téměř trvale pod úrovní 10 tisíc posluchačů týdně naznačovala, že tento produkt nemá dobré vyhlídky. Zajímavá je skutečnost, že se Radio DJ odmlčelo v době, kdy mu Radio projekt naměřil rekordní výsledek 15 tisíc.
Praha dlouho čekala na rádio specializované na taneční hudbu. Dočkala se. Dance Radio vstoupilo do éteru sice opožděně (ideální doba byla někdy před sedmi lety), ale zato jako zavedený a internetem prověřený podnik. Stanice navazuje na tradici tanečně orientovaných stanic z 90. let (Zlatá Praha, původní Bonton). „Zlatá devadesátá“ jsou ve vysílání cítit i přímou účastí známých protagonistů tehdejší éry. Luboš Novák a Milan Kroužil jsou již prošedivělí pánové, ale jejich odborný styl moderace se skutečnou přidanou hodnotou působí v době unifikovaných moderátorských nul jako osvěžení. Stanice tím oslovuje dobře zobchodovatelnou skupinu bonitních třicátníků.
Dance Radio přineslo do metropolitního FM pásma program zacílený na většinového konzumenta komerčních tanečních stylů, s programovými prvky běžnými na jiných stanicích. Přesto je jeho zvuk dostatečně odlišný a charakteristický. Vysílání vzhledem k BPM skladeb v playlistu slušně odsýpá, pro kulisový poslech např. v autě je to dobrá volba. Dance Radio tak zaplňuje mezeru mezi obehranou a tím pádem nudnou popově rockovou nabídkou a menšinovými žánry vyžadujícími soustředěnější poslech.
Negativně působí občasná snaha podbízet se. Nick Kamen – I Promised Myself a podobné popsongy na Dance Radio nepatří, protože jej hrají prakticky všude jinde. Vadí i množství neinvenčních coververzí a remixů mainstreamových skladeb. Ve večerních pořadech bych uvítal více odstínů taneční hudby. Neškodilo by lépe nastavit zvuk na vysílačích, na internetu hraje Dance o poznání kvalitněji. Nepovedlo se ani naroubování informace o terestrických frekvencích na webové stránky.
Resumé: Dance Radio narozdíl od Radia DJ představuje „populár“ s nižšími nároky na posluchače a občas protivnou líbivostí, přesto do pražské Top 5 patří.
RDS v Praze – jde to i s malými znaky
S větší penetrací grafických displejů rozhlasových přijímačů (audiosystémy v automobilech, mobilní telefony, mp3 přehrávače) se rádiím otevírá možnost většího využití malých písmen v RDS a to jak v identifikaci programu, tak v radiotextu, který je v poslední době dostupný i na autorádiích a mobilech.
Jaká je realita na FM vysílačích v hlavním městě? V názvu stanice (PS) se malá písmenka vyskytují u stanic RockZone, Impuls, City a Oldies. U posledních dvou jde o zobrazování názvů skladeb, jméno stanice i aktuální interpret se vypisují velkými písmeny. Jediný Impuls má PS neměnné. Dynamický údaj používají také Evropa 2, Expresradio, Radio 1 a Fajn Radio. U některých programů se PS mění pouze při dopravním zpravodajství. Obvykle se zobrazuje „DOPRAVA_“, ale např. Radio Blaník Praha v danou chvíli pouze aktivuje hvězdičku „BLANIK*P“ místo mezery „BLANIK_P“.
Radiotext (RT) s malými znaky používá např. Radio Ethno, Dance Radio, Český rozhlas 3 – Vltava nebo Classic FM. U něj dochází k častému zamrzání údajů, takže informace o vysílané hudbě neodpovídají realitě. Podobná chyba je v RT Radia Spin, kde se již řadu měsíců zobrazuje Sean Paul. U Rádia Bonton, Fajn Radia a Radia Hey! se radiotext vůbec neobjeví.
30. 12. 2009
Pražská rádia v roce 2009
Rozhlasové dění na Olomoucku v uplynulém roce
Pohled do historie
Pražská rádia v roce 2009
5. ledna se po letech vrátili na Frekvenci 1 matadoři českého éteru Miloš Pokorný a Roman Ondráček s pořadem Den začíná v osm.
Počátkem února se jediným vlastníkem dvojice Radio City a Radio Blaník stala skupina Media Bohemia. 1. června obě stanice přešly pod streamovací server ABradio. 14. září se objevily některé programové prvky Radia City na Hitrádiích a zatím se tedy nepotvrdily letité obavy ze standardizovaného „Hitrádia City“.
V prvním kvartále začala postupná formátová přeměna Radia Hey! Praha. Zmizeli tuzemští interpreti středního proudu, Hey! přestal bojovat s Impulsem a stal se spíše konkurencí Beatu a RockZone. V průběhu celého roku se velmi pozvolna změnilo programové schéma, logo, web i část moderátorů.
25. března se významně rozšířilo pokrytí Radia Ethno 90,7 MHz/100 W vertikálně. Došlo ke zprovoznění vysílače na novém stanovišti Stadion Evžena Rošického I. Dipól na Zeleném pruhu byl po čase demontován a lokalita znovu „patří“ jen Rádiu Bonton.
Od dubna používá Český rozhlas 1 – Radiožurnál nový logotyp.
14. května Rada pro rozhlasové a televizní vysílání formálně povolila přejmenování Oldies Radia Olympic na Oldies Radio. V létě došlo k drobnému přesunu vysílače v rámci strahovského stadionu E. Rošického. Nenápadná pražská stanice v polovině září změnila vlastnickou strukturu. Svůj majoritní podíl skupina Media Bohemia vrátila Petru Dvořákovi výměnou za to, že jí umožnil ovládnout City a Blaník.
V červnu bylo spuštěno vysílání víkendového pořadu Diskopříběh Michala Davida a Martina Hájka na rádiu Kiss 98 fm. Relace věnovaná starší a často již pozapomenuté taneční hudbě má v pražském éteru jistě své opodstatnění. Pro jinak konzervativní a opatrný zvuk Kiss 98 fm je vzpruhou a mohl by být námětem k celkové revizi denního playlistu stanice směrem k 90’s eurodance. Kontroverzi přináší angažmá zprofanovaného Michala Davida.
V první polovině roku se americká stanice RFE/RL přestěhovala do „pevnosti“ na Hagiboru v Praze 10.
V červnu představila stanice Classic FM nové logo a reklamní kampaň. Nová lehce provokativní komunikační strategie však velmi rychle skončila a rádio se vrátilo k tradiční černobílé grafice.
V létě Prahu zaplavily lavičkové vizuály „Miluju Reginu“ stanice Český rozhlas Regina, která se hudebně velmi přiblížila některým komerčním stanicím. Zvláštní na nich bylo zejména to, že obsahovaly cosi jako nové logo stanice, ovšem nikde jinde se pak už neobjevilo.
15. července otevřel generální ředitel ČRo Václav Kasík rekonstruované sídlo na Vinohradské třídě, aby byl v zápětí odvolán a nahrazen diskutabilním Richardem Medkem. Za jeho vedení se nezměnily nedobré vyhlídky Radia Wave na návrat do pásma FM. Wave je i přes téměř celoplošné pokrytí v systému DVB-T v silné defenzivě.
Začátkem září se ve vysílání Expresradia již potřetí objevil známý moderátor Bořek Slezáček. Jeho účinkování na 90,3 bylo tentokrát mimořádně krátké, cca dvouměsíční. Úspěšněji dopadla outdoorová kampaň „Tomu nehrajem“ založená na kritice obecného hudebního vkusu.
Od 1. října vysílá opět pravidelně pirátská stanice Flash Radio na kmitočtu 87,5 MHz.
V průběhu roku 2009 rozšiřovalo své pokrytí zejména Radio Beat. Těsně před Vánocemi spustilo svůj první vysílač v ryze moravském regionu – v Brně a vstoupilo tak do „rajónu“ Radia Hey! Brno. Ještě loni v srpnu se přitom vedení stanice nechalo slyšet, že o expanzi do východních regionů právě kvůli silné pozici Radia Hey! neuvažuje. Beat má nyní zajištěn kmitočet ve všech krajských městech České republiky s výjimkou Ostravy.
Silná územní expanze byla v průběhu roku patrná též u sesterského Country Radia a rovněž v případě Fajn Radia konkurenční společnosti Media Bohemia.
Rozhlasové dění na Olomoucku v uplynulém roce
V lednu 2009 se po letech objevil znovu za mikrofonem Radia Rubi zkušený harcovník Honza Sedláček (dříve např. Radio Zlín, ale též Rádio Pohoda).
19. ledna 2009 vznikla v Olomouci Národní rozhlasová asociace jako „trucpodnik“ vzešlý z neshod několika rádií s Asociací provozovatelů soukromého vysílání. Hlavní rozkol nastal v názoru na novelu tzv. mediálního zákona, která podle jejích odpůrců znevýhodňuje nezávislé regionální rozhlasové stanice. Do asociace se postupně sdružila rádia Černá Hora, Ethno, Free, Jih, Jihlava, Krokodýl, Orlík, Rock Max, Rubi, Valašsko, Zlín a také Haná předsedy asociace Pavla Foretníka. Orlík a Valašsko po krátké době vystoupily.
Začátkem února spustilo na internetu Radio Haná druhý program zaměřený na rockovou hudbu pod názvem Sky Rock. Stalo se tak rok poté, co se Sky Rock de facto nelegálně na krátkou dobu objevil na olomouckém dokrývači Radia Haná 100,0 MHz.
15. července posílilo Radio Rubi svoji přítomnost ve Zlíně novým vysílačem 105,4 MHz. Je otázka, zda má vůbec smysl dokrývat regiony s mnohem silnější místní konkurencí, když stanice do daného teritoria nepřináší výrazně odlišný formát. Rubi dlouhodobě koketuje s taneční hudbou, ale playlist není důsledný a dostatečně čitelný. Lze očekávat, že Rubi bude územně expandovat ještě do oblastí Jesenicka a Svitavska, další lokality vzhledem k formátu nemají opodstatnění. Podobně to platí i pro spřízněné Radio Haná, které ve stejném měsíci zprovoznilo druhý kmitočet v Pardubickém kraji – Svitavy 90,1 MHz.
Od 14. září je znovu v éteru rockový program Radia Haná. Mutace Radio Haná Olomoucko disponuje kmitočty Olomouc 100,0 MHz a Prostějov 100,2 MHz. Zatím jde o proud hudby, jinglů a reklamy s minimálním výskytem moderátorů.
Závěrem roku rozšířilo svoji kmitočtovou síť Fajn Radio Hity. Centrální pražský program se objevil v Šumperku a Jeseníku.
S koncem roku obohatilo éter Olomoucka Radio Hey! na prostějovské frekvenci 88,8 MHz. Je docela možné, že se zanedlouho na tomto vysílači objeví spojené vysílání z Prahy, a nikoliv z Brna, jak je tomu nyní.
Pohled do historie
Pražský éter deset let dozadu, v prosinci 1999, vypadal trochu jinak než dnes. V té době mohli posluchači naladit Rádio Limonádový Joe 90,3, Radio Vox 95,3, Radio Zlatá Praha 97,2, původní Radio Bonton 99,7 a také české vysílání BBC 101,1. Český rozhlas 2 – Praha tehdy vysílal na kmitočtu 91,3 MHz, na 92,6 a 100,7 běžela stanice Český rozhlas Regina Praha. V provozu bylo o osm FM vysílačů méně než v roce 2009.
7. 11. 2009
Pirátské Flash Radio opět pravidelně v éteru
Radio Blaník deset let mlží
Radio DJ – podzimní kolekce
Poslechovost alternativních formátů v Praze narostla
Radio Hey! může rockové hity
Pirátské Flash Radio opět pravidelně v éteru
Na frekvenci 87,5 MHz je v Praze opět možné každý čtvrteční a nedělní večer poslouchat Flash Radio, stanici zaměřenou na nezprofanovanou hudbu osmdesátých a devadesátých let. Ilegální vysílání zajímavé hudby není v Praze nikterak rozšířeno, např. s takovým Londýnem (přes sto broadcasterů) se nemůže česká metropole vůbec srovnávat. Ovšem potěší i jeden jediný nelicencovaný projekt.
Radio Blaník deset let mlží
Radio Blaník ani po deseti letech existence nepřestává svým posluchačům tvrdit, že vysílá ze středočeských Mnichovic. Mnozí z těch, kteří si každodenně zapínají pohodové české rádio, stále nevěří, že Blaník má studio v budově pražské městské policie na Vinohradech. Tutéž adresu mají Oldies Radio a Radio City, které jako jediné z této majetkově propojené trojice má na budově viditelné logo. Fyzickou přítomnost Blaníku nepřímo naznačují jen propagační vozy polepené typickými sluníčky, jež Blaník pravděpodobně převzal od britské stanice Capital FM.
Radio DJ – podzimní kolekce
Čtyři nové pořady Radia DJ nakupované v zahraničí posunují pozvolna image stanice od alternativnějšího elektronického kanálu k posluchačsky vstřícnější a hitovější taneční poloze, která ovšem stále zůstává daleko od mainstreamu většiny českých stanic. Příkladem je nedávné zařazení skladeb Wamdue Project – King Of My Castle a Junior Senior – Move Your Feet do playlistu.
Jedním z nejzajímavějších bodů vysílání Radia DJ je Ranní škrábání. V českém éteru ojedinělý ranní program založený na živém a eklektickém mixu skladeb (i mimo běžný playlist) a velmi neformálním průvodním slovu. Jednou z možných cest je rozšířit tento model na celý den. V průběhu dne se ve vysílání totiž pouze opakují standardní rubriky, jejichž podání dvěma jistě sličnými redaktorkami pokulhává. Často je z jejich projevu znát, že o tom, co čtou, vědí pramálo a chybná výslovnost jmen a názvů to potvrzuje. Programovou podivností je zcela utajená slovenská rubrika, kterou jsem zachytil ve víkendovém nočním vysílání.
V následujících měsících bude zajímavé sledovat, zda Radio DJ provede vzhledem k dlouhodobě slabé poslechovosti razantnější změny v playlistu. Nasazení převzatých DJských setů na víkendové večery sice posiluje image, ale na každodenní vysílání má zanedbatelný vliv. Je též možné, že se vedení DJ spokojí s aktuálním výrazným nárůstem týdenního zásahu na devět tisíc, což je druhá nejlepší hodnota v takřka pětileté historii rádia.
Poslechovost alternativních formátů v Praze narostla
Výstup Radio projektu za druhé a třetí čtvrtletí 2009 přinesl povzbudivé zprávy zejména menšinovým stanicím, které dlouhodobě udržují výjimečnost a kvalitu rozhlasové nabídky v hlavním městě. Posilovaly stanice DJ (na 9 tis.), Ethno (6), Expresradio (50), Spin (56) i Radio 1, které se opět přibližuje stotisícové týdenní poslechovosti. Poněkud pozapomenuté Radio Wave Českého rozhlasu nenápadně přežívá s hodnotami kolem dvaceti tisíc, se slabou nadějí na návrat do klíčového pásma VKV.
Radio Hey! může rockové hity
Radio Hey! Praha v letošním roce pozvolna proměnilo svůj formát na „rockové hity“. V poměrně rozkročeném playlistu se objevují i skladby, za které by se nemuselo stydět ani Radio 1 či Expresradio. Před rokem to bylo něco nepředstavitelného. Nyní už se k rocku hlásí i ve sloganech. Nedávno došlo k faktickému sjednocení programu pražské i brněnské verze. Zatímco český Hey! od začátku roku hudebně přitvrdil, Morava naopak značně „vyměkla“ a zmizely i hudební speciály.
Slabinou pražské verze je skutečnost, že spolu s výměnou hudby nedošlo k výměně všech moderátorů. Ti jsou příliš spjatí s předchozí socialisticko-popovou érou. Do rockového programu se ani trochu nehodí přeživší noční věštírny a seznamky, z nichž majitel Radia Hey! inkasuje tučné telefonní poplatky.
V tuto chvíli funguje brněnské studio stále samostatně, ale krůček po krůčku se sjednocuje s Prahou a v následujících měsících by mohlo zcela skončit. Pravděpodobně zůstanou zachovány regionální mutace se samostatným zpravodajstvím a reklamou (Praha, Čechy, Profil, Brno, Ostrava). Na pražském kmitočtu City Empiria 95,7 MHz/2 kW V pol. se letos vícekrát změnilo PS v RDS, aktuálně je nastaveno na „*__HEY_*“, PTY zůstává nadále Pop Music, RT prázdný.
Po mnohaměsíčním čekání byly spuštěny nové webové stránky, které již logicky nejsou rozděleny podle regionů. Chybí zde však důležitý údaj o frekvencích. Web celkově zatím postrádá větší informační hodnotu. Už delší dobu fungují pouze dva internetové streamy – Čechy (ve skutečnosti mutace Hey! Profil) a Morava (Hey! Ostrava). Starý web sahající do roku 2002 je v tuto chvíli stále přístupný přes adresu www.radioheybrno.cz.
Poslechovost Radia Hey! Praha se meziročně snížila jen mírně, po změně hudebního zaměření nedošlo k výraznějšímu odlivu posluchačů. V Praze je mezi rockovými rádii již poměrně těsno a je otázka, zda je na trhu pro Hey! místo. Program je minimalistický po vzoru Oldies Radia, hudba někde mezi RockZone a Beatem, jediným odlišením je zvýšený podíl informací ze sportu. Ale celé to budí dojem experimentu, zatím chybí potřebná rocková autenticita. Určitý prostor pro rockový Hey! by mohlo uvolnit zmíněné Oldies Radio, jemuž by velmi prospěl návrat k popovějšímu zahraničnímu oldies, které v Praze není důstojně pokryto. Smoke on the Water přece nemůžou hrát všichni.
16. 8. 2009
Co se poslouchalo v Praze a v Olomouckém kraji v první polovině roku 2009
Nejoblíbenějšími mimopražskými stanicemi poslouchanými na území hlavního města byly Kiss Jižní Čechy 97,7 a Radio Černá Hora 105,3. Zajímavé je, že regionálně nejbližší Radio Relax 92,3 z Kladna se přes dobrý signál, zejména na levém břehu Vltavy, v pražském žebříčku samostatně neprosazuje. Podobně dopadlo i Radio Contact Liberec 101,4, jehož dostupnost je v Praze z přespolních rádií nejlepší.
Analýza výsledků Radio projektu také vyvrací názory, že Radio 1 je vyloženě pražská záležitost. Z průzkumu vychází, že celých 42 procent posluchačů není pražských.
V Olomouckém kraji jsou nejoblíbenější stanice z Prahy a Olomouce, až po nich se v tabulce umisťuje ostravský Kiss Morava. Až patnáctým v pořadí je jediný dobře dostupný rockový program Rock Max 89,6. Jeho pozici v nejbližší době jistě poněkud oslabí novinky Radio Haná 100,0 „Sky Rock“ a Radio Hey! 88,8.
4. 7. 2009
Na návštěvě v Radiu 1
Více rocku na Hané
Na návštěvě v Radiu 1
V rámci akce Oslavy Prahy zpřístupnila rozhlasová skupina RINV svá rozhlasová studia na pražských Vinohradech, které jsou mimochodem mekkou pražského rozhlasu (sídlí zde hned 13 stanic). Moje kroky logicky vedly do zahradního domku na pravé straně areálu. V příjemných prostorách je zde odbavováno vysílání Radia 1 a také o něco méně zdařilé sesterské stanice Spin. Zájem o výborné alternativní rádio dobře ilustrovala skutečnost, že zatímco před velkou vilou rádií Beat, Country a Kiss 98 fm se táhla fronta návštěvníků, v Radiu 1 nebyla téměř ani noha. Dostalo se mi tak individuálního přístupu Petra Metelky, který na 91,9 patří k nejmladším a v akci jsem mohl vidět i nezaměnitelného DJe Ondřeje Štindla, jenž je naopak pravým veteránem a pamětníkem éry Radia Stalin.
Radio 1 je v současnosti stanicí na pomezí dvou generací. Mezi posluchači přibývá potomků těch, kteří 91,9 ladili na počátku devadesátých let. Tehdejší studenti jsou dnes čtyřicátníky a v této věkové skupině je počet příznivců R1 v porovnání se skupinou 12-19 již v menšině. Zdá se tedy, že Radiu 1 se přece jen daří nestárnout s posluchači.
Více rocku na Hané
Letitý sen Pavla Foretníka o vlastním rockově orientovaném médiu se naplňuje. RRTV mu povolila realizovat na kmitočtu Olomouc-Nová Ulice 100,0 MHz/0,15 kW V program odlišný od stávajícího mainstreamového Radia Haná. Nástin projektu je možné poslouchat od jara jako internetový stream Radio Haná Sky Rock. Nejstarší středomoravský broadcaster se jistě bude snažit oslovit ty posluchače na Olomoucku, kteří nemohou či nechtějí sledovat zavedenou zlínskou stanici Rock Max 89,6.
Rockeři a rockerky mohou mít brzy ještě jeden důvod k radosti. Radio Hey! Brno, které bylo dosud dostupné např. na vyvýšených místech Šternberska na 96,8, chystá spuštění vysílače Prostějov-silo 88,8 MHz 0,2 kW V, který bude jistě hrát i v nedaleké Olomouci. Škoda jen, že střed Moravy zažije až novou „vyměklou“ podobu vysílání bez večerních autorských pořadů. V rámci moravské invaze by bylo logické také olomoucké angažmá Radia Beat, které má již nyní zajištěnu VKV frekvenci v Brně a usiluje o přítomnost také ve Zlíně a Opavě.
23. 5. 2009
Jednou větou ke každé z 25 FM stanic v Praze
Jak dnes vypadají loga pražských rádií
Jednou větou ke každé z 25 FM stanic v Praze
87,8 Za deset let se na konzervativnosti a hudební zabedněnosti Čecháčka nezměnilo takřka nic.
88,2 Před cca dvanácti lety jsem to poslouchal i já, ale od té doby naštěstí vznikly zajímavější programy.
89,0 Vypadá to, že v The City of Prague nežije mnoho urban dance people.
89,5 Alternativa i mainstream, jak se to vezme, každopádně zvláštní úkaz.
90,3 Detoxikaci by potřeboval celý český éter.
90,7 Ticho léčí, proto ho někdy vysíláme ve větším než malém množství.
91,2 Stanice Praha bývala ještě před pár lety lákavá svým starosvětským charakterem.
91,9 Legenda.
92,6 Skalka, Hrdinka, bramboračka.
93,7 Překvapivě hodně eurodance, ovšem ve vzduchu visí Hitrádio.
94,6 Dobré zpravodajství, špatná hudba, nové logo.
95,3 Beaťáci na čtyřech kolech se valí na Moravu.
95,7 Nový soft rockový formát, aktuálně bez RDS, okoralý web z roku 2003.
96,2 Slovensky radši ne.
96,6 Nejposlouchanější neznamená nejlepší.
97,2 Nový pořad Party Time by neškodilo roztáhnout na celý den.
98,1 Další potenciální nosič tanečního formátu.
98,7 Malý český zázrak.
99,3 Když se v Paříži stávkuje, stává se RFI příjemným hudebním rádiem.
99,7 Třetí vzadu.
101,1 Překvapuje vysoká poslechovost vzhledem k nešťastnému časovému rozvrhu vysílání Rádia Česko.
102,5 Pozapomenutá stanice, byť v polovině devadesátých let můj kopretinový favorit.
103,7 Tady se bude škrtat, zcela zmizí název Olympic, čekám také omezení mluveného slova a československé produkce po půlnoci.
105,0 V mimopražských regionech často jediná možnost alternativního poslechu.
105,9 V Praze, dnes již dostatečně nasycené rockovou hudbou, aktuálně číslo 3.
Jak dnes vypadají loga pražských rádií
Unikátní přehled logotypů stanic v metropolitním éteru najdete ZDE. Povšimněte si zejména nové grafiky Radia Hey! Praha a ČRo 1 – Radiožurnálu.
7. 3. 2009
Poslechovost v Praze a v Olomouckém kraji v 2. pololetí 2008
Návrat Radia Haná – Sky Rock
Poslechovost v Praze a v Olomouckém kraji v 2. pololetí 2008
Radio projekt za poslední dva kvartály uplynulého roku ukázal významné zlepšení týdenní poslechovosti u sesterských stanic Classic FM (plus 30 procent) a Expresradio (plus 22 procent). Největšími propadáky se tentokrát bohužel staly kvalitní stanice pro mladší náročnější publikum, které spadly až o 40 procent. Nikdo z Radia DJ určitě nečekal, že poslechovost klesne na 6 tisíc, což je hodnota, kterou rádio vykázalo již před rokem, před změnou názvu a programu. Osobně jsem doufal v hodnoty mezi 12 a 15 tisíci, ale zdá se, že dobrý projekt Radia DJ stále provází smůla ve výzkumech a ani dlouhé 4 roky provozu 89,0 MHz nikdy nepřinesly více než 10 tisíc týdenních posluchačů. V souladu s mými dřívějšími odhady svého prvního vrcholu dosáhlo loni Radio Spin a nyní přišlo první velké zaváhání. V případě Českého rozhlasu Wave už se do čísel začala razantně projevovat absence vysílače 100,7 FM. Na straně mainstreamu bodují v Praze Evropa 2 a Český rozhlas 1 – Radiožurnál.
Olomoucký kraj i nadále potvrzuje svůj nevalný hudební vkus hojnou preferencí Radia Impuls a Frekvence 1. První z místních je stále Radio Haná. U této stanice zaujme podivný věkový profil posluchačů. Nejvíce se jich etabluje mezi padesátníky a zároveň dvacátníky. Hanou tedy poslouchají rodiče i jejich děti a v domácnostech hanáckého kraje tak zřejmě nedochází k jinak obvyklému generačnímu střetu. Zarážející jsou stále slabá čísla rádia Kiss Morava, jehož poslechovost je na úrovni „alternativního“ Radia Proglas.
Návrat Radia Haná – Sky Rock
Po roce je zpět rocková odnož Radia Haná s dovětkem Sky Rock. Před rokem to ostřílený broadcaster Pavel Foretník zkoušel „na divoko“ na olomouckém kmitočtu 100,0 MHz, nyní je „Nejlepší rockový výběr“ slyšet na streamingovém portálu Play.cz.
29. 12. 2008
Rok 2008 v pražském éteru
Rok 2008 na Olomoucku
Rozhlasový trh v Praze minus 15 let
Rok 2008 v pražském éteru
1. ledna se Expresradio a Classic FM zařadily pod mediazastupitelství MMS. V tento den došlo k modernizaci vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu, změny však nebývale pobouřily publikum. Centrální program Fajn Radia se toho dne rozšířil na kmitočty do té doby samostatných stanic Fajn Radio Hity/Life/Agara.
Po celé první pololetí bylo možné poslouchat na kmitočtu 87,5 MHz pravidelné čtvrteční a nedělní vysílání pirátské stanice Flash Radio zaměřené na pop osmdesátých let.
21. ledna se Info DJ Radio programově transformovalo pod novou značkou Radio DJ. Nejvýraznější změnou bylo zařazení ranního vysílání s živě mixovanou hudbou a také večerních pořadů žánrových DJs.
Ve stejný den se rozšířilo pokrytí pražského Radia Blaník převzetím sítě Eldorádia a Rádia Děčín. 4. února se Blaník objevil také na kmitočtech Rádia Karolína.
7. května Country Radio spustilo vysílač Tábor 101,8 MHz, který ještě loni patřil Classic FM.
V květnu také nasadil Český rozhlas 2 – Praha na kmitočtu Petřín 91,2 MHz nový „dynamičtější“ zvuk po vzoru privátních stanic.
S koncem června opustili Expresradio po dlouhých letech matadoři českého éteru Miloš Pokorný a Roman Ondráček.
Radio Beat od února do srpna spustilo na různých místech Čech hned sedm nových vysílačů.
Koncem srpna vysílalo z Modřan na frekvenci 88,6 MHz Autokino Fabia.
Od 1. září se Český rozhlas 4 – Radio Wave vynuceně vytratil z frekvence Cukrák 100,7 MHz. Velká část Čech přišla v pásmu FM o jedinečnou hudební stanici. Na její místo nastoupil ČRo 2 – Praha.
29. září zahájilo vysílání Radio Ethno, stanice zaměřená na world music. Minimalisticky pojatý program s řídkým výskytem mluveného slova přinesl Pražanům zajímavou alternativu ke stávajícím rádiím. Stanice využívá zcela nový kmitočet Zelený pruh 90,7 MHz, který má z pražských vysílačů nejmenší dosah.
V měsíci říjnu přestalo být Radio Wave čtvrtým okruhem ČRo. Špatné zprávy pokračovaly, Rada ČRo nepodloženě obvinila stanici z propagace fašismu, což vyvolalo negativní reakce veřejnosti a zpochybnění kompetence členů Rady.
Říjnové čtvrtky patřily vysílání ruzyňského Autokina OC Šestka 89,2 MHz.
Rok 2008 na Olomoucku
Leden – konec vysílání Fajn Radia Hity z Olomouce; Radio Haná a Radio Rubi opustily zastupitelství Regie Radio Music.
Únor – zkušebně spuštěn velmi diskutabilní kmitočet Radia Haná Olomouc 100,0 MHz – s odlišným programem Radio Haná 100 FM Sky Rock.
3. března Radio Apollo ukončilo provoz studia ve Valašském Meziříčí a upravilo svoji identifikaci po vzoru Hitrádií.
1. září se v éteru objevilo Hitrádio Apollo (RDS se změnilo na HITRADIO, _APOLLO_, OLOMOUC_).
Od 18. listopadu je vysílání Radia Rubi odbavováno z nového studia v Olomouci v nákupním centru Olomouc City. Této významné změně letos předcházely programové úpravy a publikace modernějších webových stránek.
Také Radio Haná obnovilo svůj již dosti zastaralý web. Stanice navíc spustila svůj první vysílač v Pardubickém kraji, byť stále na Moravě – v Moravské Třebové.
Rozhlasový trh v Praze minus 15 let
Mnozí z posluchaček a posluchačů mají krátkou paměť. Připomeňme si proto, jak vypadala VKV stupnice v Praze na konci roku 1993:
87,8 Radio R.I.O.
88,2 Evropa 2
89,5 Country Radio
90,3 Radio Golem
91,9 Radio 1
92,6 Český rozhlas Regina Praha
93,7 Radio City
94,6 Český rozhlas Vltava
96,6 Radio Alfa
97,2 Radio Zlatá Praha
98,1 Kiss 98 fm
98,7 Radio Kobra-Classic
99,3 RFI
99,7 Radio Bonton
100,7 Český rozhlas Regina Praha
101,1 BBC
101,5 Radio Vox
102,5 Frekvence 1
103,7 Radio Collegium
105,0 Český rozhlas Radiožurnál
106,2 Radio Metropolis.
28. 11. 2008
Radio DJ – podzimní postřehy
Radio Rubi z Olomouce
Ranní vysílání, základ rádia
Radio DJ – podzimní postřehy
Nejnovější výstup Radio projektu přisoudil nejvyšší procentní růst týdenní poslechovosti Radiu DJ – plus 25 procent. Přesto s výsledkem 10 tisíc týdně zůstává na chvostu tabulky všech měřených FM stanic. Bude zajímavé sledovat, do jaké míry stanici pomůže stále odkládané spuštění druhé pražské frekvence 102,9 MHz. Radio DJ má schváleno pozměněné stanoviště oproti původně plánované radiokomunikační věži Jinonice-Na Vidouli.
Do poslechovosti se zřejmě nijak výrazně neprojeví podzimní novinka v programu – v privátním sektoru nevšední počin v podobě talk show Bla bla. Pro mě představuje tento pořad vedle Ranního škrábání DJ Frikyho vrchol programu Radia DJ. Znamenitý je výkon „Holčičky“ Marie Čtveráčkové.
Je sympatické, že malá stanice přichází s originálními programovými prvky v době, kdy jinde jsou standardem nezáživné ranní show a bezobsažné dopoledně-odpolední proudy s nulovou přidanou hodnotou ze strany moderátorů.
Dalším poznatkem je zvýšení podílu významných tanečních skladeb devadesátých let v playlistu (Leftfield, Prodigy, Underworld, Shamen, Daft Punk aj.). Radio DJ má definovánu cílovou skupinu posluchačů ve věku 12 až 29 let, ale z programu je cítit posun spíše k horní hranici tohoto pásma.
Radio Rubi z Olomouce
Jedno z mála nezávislých českých rádií překvapivě otevřelo v nákupním centru Olomouc City na Pražské ulici v Olomouci nové studio. Posluchači se tak mohou vedle hypermarketu, multikina a mnoha obchodů podívat i na moderátory a moderátorky „Rubíčka“. Zázemí stanice zůstává v Uničově.
Ranní vysílání, základ rádia
V ranních hodinách dosahuje většina stanic nejvyšší přízně publika. Pojďme se podívat na to, kdo provází pražské posluchače a posluchačky při ranní hygieně, snídani či cestě do práce ve všední dny:
87,8 Pavel Kučera
88,2 Leoš Mareš + Patrik Hezucký + Lucie Šilhánová
89,0 DJ Friky
89,5 Zorka Kratochvílová + Radek Bár
90,3 Veronika Kokešová
90,7 střídavě Magda Chrzová, Petr Veselý, Richard Pachman, Pavel Šindelář, Fabiano Golgo, Viktor Dvořák
91,2 střídavě Světla Magni, Zuzana Burešová, Tomáš Voženílek, Jan Burda, Pavel Kudrna
91,9 střídavě Libor Lisý, Petr Metelka, Robert Procházka, David Štěrbáček, Jiří Burian, Martin Krojidlo
92,6 střídavě Petr Zajíček + Elen Černá, Vladimír Malošík + Jolana Nováková, Karel Poláček + Barbara Kubů + Kamila Ulčová
93,7 Vojtěch Efler + Iva Lecká
94,6 Jan Pokorný
95,3 Tomáš Morávek
95,7 Vladimír Procházka
96,2 Radko Bobák
96,6 Jan Daněk + Jitka Vlková
97,2 Marek Leština + Kamil Bílský
98,1 Jiří Cívka
98,7 střídavě
99,3 ?
99,7 Martin Hovorka + David Salomon + Eliška Hutníková
101,1 střídavě
102,5 Dan Kostka
103,7 Michal Holý
105,0 střídavě
105,9 Roman Myška.
31. 10. 2008
Autokino Šestka 89,2 FM
Komerčně nepříliš úspěšný „bunkr u letiště“ (Obchodní centrum Šestka) se usilovně snaží přilákat potenciální zákazníky. Po čtyři říjnové čtvrteční večery bylo proto možné v Praze – Ruzyni a okolí naladit FM vysílání autokina OC Šestka na kmitočtu 89,2 MHz. Stereofonní signál z budovy ve Fajtlově ulici byl dostupný nejen v přilehlém letištním areálu, ale také např. v Dědině. Ukázka vysílání /538 kB/.
4. 10. 2008
Radio Ethno 90,7 FM – malé, jiné
Od 29. září 2008 probíhá postupný náběh vysílání nové rozhlasové stanice v Praze – Radia Ethno. Jde o FM stanici s pořadovým číslem 25 (ještě před měsícem mělo tuto číslovku nebohé Radio Wave). Projekt kontroverzního publicisty a pedagoga Petra Žantovského spolupracuje s provozovatelem polozapomenutého Rádia Limonádový Joe, v jehož prostorách v Polské 6 na Vinohradech se dle očekávání Ethno usídlilo.
Program stanice se teprve vytváří a pomalu dostává konkrétní podobu. Základem vysílání je hudba, proložená self-promotion, bez reklamy, se vstupy moderátorů a moderátorek. Jejich výskyt ve vysílání je spíše nahodilý, často jde o předtočené promluvy k posluchačům. Několikrát jsem zaznamenal hlas Magdalény Chrzové, která po devatenácté hodině provázela „dnešním ránem“. Dobrý pocit jsem měl z výkonu Richarda Pachmana. Tato poněkud éterická bytost dobře zapadá do pojetí stanice. Vedle těchto neprovařených hlasů je na Ethnu slyšet i rozhlasového veterána Karla Navrátila.
Celková produkce je mile amatérská, připomínající devadesátá léta. Zvuk stanice je spíše tišší, nemá přehnanou modulaci. I z toho důvodu působí zatím Radio Ethno jako zjevení z jiného světa, jednoduše jiná stanice. Playlist odpovídá avizovanému hudebnímu profilu. Převažuje melodická, klidnější, „atmosférická“ hudba. Velmi pozitivní je výběr málo hraných titulů od jinak známějších interpretů. Radio Ethno v současné podobě hudebního vysílání můžeme klidně zařadit do skupiny tzv. alternativních stanic. Alternativních ve smyslu vysílání jiné než mainstreamové hudby, výběru skladeb, které nejsou uváděny žádnou jinou stanicí a také celkovým pojetím vysílání včetně projevu a obsahu sdělení moderátorů a redaktorů. Ethno tedy podle prvních dnů vysílání hodnotím jako přínos pro pražský éter.
Pokud jde o pokrytí signálem na 90,7 (dosud bez RDS), zatím se mi podařilo jej zachytit přibližně na polovině území Prahy. Nejlépe jsou na tom místa jižně od Zeleného pruhu. Na MP3 přehrávači to hraje bez větších potíží od Hrnčířů přes Kunratice, Libuš, Modřany a Zbraslav až např. do Radotína.
Štěstí má také Smíchov kolem Andělu, Nové Butovice, Vypich, Petřiny. Slabší je to v Ruzyni kolem Šestky, v Dejvicích. V historickém centru kolem Vltavy je tradičně „smog“ z blízkých silných vysílačů Žižkov, Strahov atd., takže tam Radio Ethno moc šancí nemá. Nicméně něco se dá chytit u Národního divadla nebo na Václavském náměstí. 90,7 MHz lze naladit s trochou snahy i nahoře v Kobylisích, Ládví, Proseku. Východ a jihovýchod – částečně Malešice, Jižní Město.
Radio Ethno je v tuto chvíli stanicí s nejmenším pokrytím v Praze. Již avizované zlepšení signálu od roku 2009 může znamenat jinou anténu, jiný směr vyzařování, vyšší výkon, jiné stanoviště. Pokud se jim to povede prosadit u ČTÚ a RRTV a zrealizovat za pouhé tři měsíce, budou Ultravox people docela machři.
Frekvence 90,7 byla původně navržena jako dokrývač Radia DJ pro jižní partie Prahy. Pro tyto účely by Zelený pruh se 100 W bohatě stačil. Ale pro větší zásah metropole je dané stanoviště dost nevhodné. Vysílá z něj sice již leta letoucí Bonton, ale ten malou nadmořskou výšku anténního systému kompenzuje přebohatým výkonem. Již dříve jsem na tomto webu uvedl, že kmitočet 90,7 by byl racionálněji využit z některé z výškových budov na Pankrácké pláni (City Empiria, City Tower ) či ještě blíže centru (Corinthia Towers). Každopádně by bylo dobré natočit anténní systém na sever až severovýchod – do města, mezi lidi, nikoliv do polí a lesů Prokopského údolí jako nyní.
1. 9. 2008
100,7 FM – fandíme mladým
Stalo se
100,7 FM – fandíme mladým
Český rozhlas 4 – Radio Wave s koncem srpna přenechal po „doporučení“ Rady ČRo svůj stěžejní kmitočet Praha – Cukrák 100,7 MHz/38,3 (50) kW vertikální polarizace sesterské stanici Český rozhlas 2 – Praha. Tato změna stanici Praha pomůže jen nepatrně, Radiu Wave naopak dost uškodí. Posluchač nejen v Čechách ztrácí v pásmu VKV hodnotnou stanici. Vyloučení Radia Wave z pásma FM je zatím nejhorší rozhlasovou událostí roku. Záznam posledních okamžiků vysílání ČRo 4 na 100,7 najdete ZDE.
Pro pražské příznivce alternativních FM rádií nicméně svítá další naděje – Radio Ethno.
Stalo se
Po roce se do pražského prostoru Freestyle Park Modřany na břehu Vltavy vrátil marketingový projekt Autokino Fabia s malým VKV vysílačem 88,6 MHz. Po tři večery od 28. do 30. srpna 2008 se tu éterem šířily reklama a filmy.
Expresradio po letech sáhlo ke změně zvukového obalu, nově je slyšet Matěj Ruppert a slogan Nejlepší muzika v Praze.
Olomoucké Radio Apollo omladilo formát pod novou značkou Hitrádio. V Olomouckém kraji tak vedle sebe vysílají dvě totožné stanice Hitrádio Apollo a Hitrádio Orion. Proč?
17. 7. 2008
Rada Českého rozhlasu spláchla Radio Wave
Co se děje na 94,4 FM na Olomoucku
Hybridní Radio Apollo
Rada Českého rozhlasu spláchla Radio Wave
Český rozhlas 4 – Radio Wave pravděpodobně zmizí z frekvence Praha-Cukrák 100,7 MHz. Místo moderní alternativní hudby se studenti s novým školním rokem zřejmě dočkají na 100,7 starosvětské stanice Český rozhlas 2 – Praha. Pásmo VKV bude o jednu cennou stanici chudší.
Co se děje na 94,4 FM na Olomoucku
Historicky první kmitočet dnešního Fajn Radia Hity, tedy Libina-Lipinka 94,4 MHz/500 W, má v současnosti velmi slabou intenzitu v místech, kde se dříve bez potíží prosazoval. Fajn tak vyklidil pozici Radiu Hey! Brno, které nedávno spustilo na stejné frekvenci vysílač pro Vyškovsko. Např. v Olomouci v komerční zóně Nová Ulice/Slavonín nyní posluchač na 94,4 nenaladí popový Fajn, nýbrž rockový Hey! a to ve slušné kvalitě včetně RDS.
Hybridní Radio Apollo
Od letošního jara již čistě olomoucké Radio Apollo představuje nevšední hybrid dvou formátů skupiny Media Bohemia. Na jedné straně je tu stále blaníkovský hudební formát (shodný s Radiem OK) podtržený klidným a laskavým projevem moderátorů. Na straně druhé používá Radio Apollo zvukovou grafiku i design webu podle standardu mladšího formátu Hitrádio, k němuž se oficiálně přihlásí letos na podzim.
Zajímavé je, že na plošně nejvýznamnější frekvenci Kelčský Javorník 89,3 MHz/500 W došlo ke změně vysílané mutace z valašské na olomouckou.
6. 7. 2008
Spojení Vltava-Radiožurnál nefunguje
Expresradio bez rozhlasových legend
Spojení Vltava-Radiožurnál nefunguje
Český rozhlas 3 – Vltava disponuje na pražském kmitočtu 105,0 funkcí RDS-EON, která při správné funkci zajistí automatické přepnutí na relaci Zelené vlny na sesterském ČRo 1 – Radiožurnálu 94,6 MHz. Dříve to opravdu fungovalo, nyní už ne.
Expresradio bez rozhlasových legend
S koncem června najelo Expresradio na nové programové schéma. Opustilo koncept „English morning show“, Dr. Bob se přesunul na místo zrušené show WOW! Miloše Pokorného a Romana Ondráčka.
Zajímavé je porovnat aktuální všednodenní schéma s tím, co běželo na 90,3 FM před pěti lety. Ranní vysílání tehdy obhospodařoval Miloš Pokorný alias Mišel Goše. Nastavil velmi vysokou laťku, které se od té doby ne a ne alespoň přiblížit. Nyní to v rámci Expres Drive zkouší Veronika „Koko“ Kokešová. Podvečerní „vysílání pro cizince“ běželo v roce 2003 pod názvem X-Pats (DJ Big J nebo Uncle Phil), nyní je to Dr. Bob show (Robert Polo). Třetím typicky expresovským pořadem je Muzikizum. Existoval před pěti lety, existuje i dnes.
Na 90,3 se vystřídalo mnoho moderátorů a DJs, do dnešních dnů setrval pouze Charlie Partana. V týmu lidí on air se bohužel nedostává skutečně výrazných a zároveň „neprovařených“ osobností, které by podtrhly hudební formát stanice.
13. 6. 2008
Radio DJ je konečně i vidět
RDS se mění i nemění
Slogany pražských stanic
Radio DJ je konečně i vidět
Za poslední cca měsíc se v Praze objevily známky komunikační kampaně Radia DJ, vůbec první outdoorové akce v jeho více než tříleté historii. Tak jako DJ nepatří mezi běžné stanice, tak ani jeho komunikace není obvyklá. Rádio zvolilo moderní formu streetartu. Jeho černobílé plakáty s postavami v životní velikosti jsou nalepeny na různé budovy, ploty, sloupy a jiná pouliční místa. Děje se tak, jak už to u neograffiti bývá, bez souhlasu majitelů dotčených nemovitostí. Ukázku výlepů Radia DJ v oblasti Prahy 7 najdete ZDE.
RDS se mění i nemění
Český rozhlas 4 – Radio Wave po upozornění autora tohoto webu opravil údaj PTY ve svém RDS. Nyní je místo chybného M.O.R.M. vysílán proměnlivý PTY v závislosti na aktuálním programu (např. Other Music, Affairs, Sport). S opravou ČRo otálel přes rok. Je potěšitelné, že se Wave zabývá těmito technickými drobnostmi v době, která je pro něj nelehká a plná nejistoty ohledně setrvání na vysílači Cukrák.
Naopak nečinné je v otázce údajů v RDS Classic FM. Od loňského léta nevysílá na táborském kmitočtu 101,8 MHz, přesto se však objevuje v jeho radiotextu.
Slogany pražských stanic
Přináším neobvyklý přehled sloganů (claimů), které jsou slyšet, případně i vidět v Praze. Tentokrát bez komentáře:
87,8 Pohodové české rádio
88,2 MaXXimum muziky
89,0 Urban Dance Radio
89,5 Klidné rádio do neklidné doby.
90,3 Music for your life!
91,2 Váš dobrý přítel
91,9 To mají mazlíčkové rádi. / Cítíte ten klid? / Kdo pomůže mi ze dna? a další
92,6 Vaše pražské rádio.
93,7 Více hudby, méně slov.
94,6 Vaše zpravodajství. Vaše rádio.
95,3 Classic Rock
95,7 V pohodě
96,2 Be in
96,6 Hrajeme česky. Ráááádi.
97,2 Hrajeme to nejnovější
98,1 Nejvíce hitů 80. a 90. let!
98,7 Vaše koncertní síň. / Hudba prověřená časem. / Hudba, která nestárne. / Hity za posledních 500 let. a další
99,3 –
99,7 Pop-rock nezastavíš!
100,7 Vlna, která tě strhne!
101,1 To podstatné.
102,5 Víc pro všechny
103,7 Nejlepší hudba 60. a 70. let
105,0 Kapka umění. Moře energie.
105,9 Léčba rockem
+
87,5 The 80’s Channel.
15. 5. 2008
Co se poslouchá v Olomouckém kraji a co v hlavním městě
Dvojka Českého rozhlasu s novým zvukem
Co se poslouchá v Olomouckém kraji a co v hlavním městě
Poslední výzkum Radio projekt potvrdil výraznou oblibu Radia Impuls mezi obyvateli Olomouckého kraje. Odhadem 112 tisíc spoluobčanů denně vyhledává stanici, která ráda hraje česky, ale velmi nerada hraje kvalitně. Olomoucké barvy hájí Český rozhlas Olomouc s třikrát slabšími výsledky.
Klíčový parametr týdenní poslechovost vychází lépe pro Radio Haná, které je z tohoto pohledu nejposlouchanější stanicí původem z Olomouckého kraje. Zajímavé je, že výsledky ostatních regionálních stanic (ČRo Olomouc, Apollo, Rubi) jsou dosti podobné. Výrazně slabší čísla vykazuje pouze Fajn Radio Hity, které ovšem v průběhu sledovaného období ukončilo vlastní vysílání a fakticky již nepatří mezi „domácí“.
Na pražském trhu zaznamenaly nejvyšší procentní nárůst weekly reach stanice RockZone 105,9, Radio DJ a Radio 1. V případě Radia DJ mohl být růst čísel způsoben i statistickou chybou, absolutně totiž rostlo z 6 na 7 tisíc. Zatím se tedy nestačily do poslechovosti promítnout rebranding a programové změny z konce ledna.
Stanice Radio DJ nadále zůstává poslední ve všech možných ukazatelích poslechovosti. I z toho důvodu koncem dubna údajně spustila reklamní kampaň, historicky první. Jde ale o velmi specifickou komunikaci pro velmi specifickou cílovou skupinu a tak i velmi všímavý obyvatel Prahy nemá mnoho šancí ji vůbec zaregistrovat. Radio DJ je prostě stanicí pro pár stovek zasvěcených „urban“ lidí.
Dvojka Českého rozhlasu s novým zvukem
Český rozhlas 2 – Praha začal zřejmě osazovat své FM vysílače zvukovými procesory, které výrazně změnily charakter zvuku stanice. Praha nyní hraje hlasitěji, má více basů, ale je zároveň zkreslenější. Prvním takto „vylepšeným“ vysílačem v mém dosahu byl starý dobrý Petřín 91,2 MHz.
10. 4. 2008
Praha dostane novou stanici a nový dokrývač
Hustý pražský éter zaznamená další změny. Na kmitočtu Praha – Zelený pruh 90,7 MHz / 100 W by se měl v září objevit nový projekt Radio Ethno. Dostupné informace naznačují, že půjde o nízkorozpočtovou hudební stanici s možnou orientací na world music. Stanice by měla cílit na část posluchačů Radia 1 i zaniklého Radia Akropolis. Uvidíme, zda se tato nepochybně menšinová záležitost uživí samostatně s původním záměrem, či se spojí s některou rozhlasovou skupinou a začne „optimalizovat program“. Zvláštní je, že již funkční internetové stránky ethnoradio.cz patří Miroslavu Pýchovi, který se již léta neúspěšně pokouší o návrat „Limonádového“ do éteru a usiloval také o 90,7.
Frekvenci 90,7 původně pro sebe navrhlo Radio DJ, které bylo úspěšné jen v případě kmitočtu Praha – Jinonice 102,9 MHz / 100 W. Nastane tedy již druhý případ dvojí frekvence jedné stanice v Praze (průkopníkem v tomto směru bylo Fajn Radio). Radio DJ získalo kmitočet, jehož význam je diskutabilní, zvláště po zkvalitnění dosahu stávajícího vysílače 89,0 na Žižkově.
24. 3. 2008
Jak jsou pražská rádia vidět v předjaří?
Oviradio on air
Jak jsou pražská rádia vidět v předjaří?
Praha je opět plná vizuálů rozhlasových stanic. Nejvíce je v současnosti vidět stanice skupiny Lagardere, s výjimkou Radia DJ, které stále zůstává takříkajíc v ilegalitě. Červeno-modro-bílá záplava Evropy 2 s malou lekcí anatomie kardiovaskulárního systému. Více čitelné billboardy pro všechny – to jsou olbřímí slogany Frekvence 1 s půvabnou Dianou Kobzanovou a nepůvabným Janem Krausem.
Posluchačům se znovu připomíná Rádio Bonton. Pop-rock nezastavíš a pokles poslechovosti této stanice také ne. Ale ta žižkovská věž se sluncem v zádech se jim povedla. Intenzivní plakátovou kampaň spustilo Country Radio pod heslem Březen – měsíc Country Radia. Na plakáty vsadilo i Kiss 98 fm, byť v daleko skromnějším nákladu. Jejich smyslem je představit Kiss s novým, tentokrát pohlavně neutrálním sloganem Nejvíce hitů 80. a 90. let. A také nové logo, nikterak zdařilé. Pražský Kiss svoji „novotu“ prezentoval výjimečně i na žlutých billboardech s textem „Nový Kiss 98 fm!“ obráceným vzhůru nohama.
U tradičních šedých výlepů zůstává Radio Beat. Classic Rock je vidět také v přístřešcích zastávek MHD (95,3 FM – žádejte u svého řidiče). Autobusáci však Beat cestujícím většinou nepouští. Levnou plakátovou taktiku v červeném stylu zvolilo i kultovní Radio 1. Za zmínku určitě stojí i reklama na nový rozhlasový seriál Život je pes Českého rozhlasu 2 – Praha. Tým Jiřího Vejvody si od něj asi hodně slibuje, jinak bychom Danu Syslovou s velkým hafanem nepotkávali po celém městě.
Oviradio on air
S prvními jarními dny byl spuštěn příležitostný provoz internetové stanice Oviradio, která by měla vedle originální hudby, především z oblasti elektronické scény, nabídnout i mluvené slovo. Historicky prvním hlasem, který ve vysílání zazněl, byla Daniela Křepčíková. Oviradio hledejte na adrese http://free.radiostream.cz/
11. 2. 2008
Radio Haná má rockové dvojče Radio Haná Sky Rock 100 FM
Při návštěvě Olomoucka jsem zaregistroval spuštění městského dokrývače Radia Haná Olomouc – Nová Ulice 100,0 MHz/150 W. Vertikální vysílač je dle informací ČTÚ situován na panelák ve Foerstrově ulici č. p. 961, tedy nedaleko stanoviště Radia Apollo Olomouc.
Největším překvapením je skutečnost, že na 100 FM zatím neběží standardní vysílání Radia Haná, nýbrž nemoderovaný hudební program s výrazně rockovou orientací. Pan doktor Foretník si tímto alespoň nakrátko plní svůj sen o řízném kytarovém rádiu. S projektem Radia Sky Rock neuspěl v minulosti v licenčních řízeních, tak jej jednoduše nasadil na svůj nový metropolitní kmitočet. Ve vysílání se totiž vedle názvu Radio Haná objevuje dovětek Sky Rock. Opravdu originální.
27. 1. 2008
Významné přesuny mezi MMS a RRM
Zavřít regionální rádio je pro někoho „fajn“
Info DJ Radio – nový název, nový program
Taneční speciály v Praze
Flash Radio – pražský zjev
Významné přesuny mezi MMS a RRM
S prvním dnem nového roku 2008 skončila několikaletá nezávislost Classic FM a Expresradia v oblasti prodeje reklamy. Stanice z mediální skupiny MAFRA jsou nově zastupovány společností Media Marketing Services. Expresradio bylo kdysi součástí sítě RRM, Classic FM patřil do RadioNetu.
Hlavní konkurent MMS, mediazastupitelství Regie Radio Music, naopak přišlo o dvě neexkluzivně zastupované stanice Radio Haná a Radio Rubi olomoucko-uničovského tandemu nezávislých živnostníků Foretník-Hejl. Obě média jsou nyní zastupována pouze MMS. Aby toho pro Lagardere nebylo málo, do stáje Media Marketing Services se po relativně krátké době u RRM vrací rovněž Radio Hey! Praha.
Zavřít regionální rádio je pro někoho „fajn“
Leden přinesl faktický konec jedné kdysi ambiciózní olomoucké stanice. Krátká historie: 1996 – undergroundové Radio Pro 94,4. 1999 – taneční Rádio Hity 94,4 FM. 2001 – mainstreamově popové Radio Hity. 2005 – vykalkulované a falešné, přesto stále olomoucké Fajn Radio Hity. 2008 – v Praze a Ústí nad Labem levně vyráběné, umělohmotné Fajn Radio.
Info DJ Radio – nový název, nový program
Info DJ Radio se po třech letech nenápadné existence v pražském éteru konečně odhodlalo k sestavení konkrétního programového schématu. Od 21. ledna 2008 se stanice prezentuje jako Radio DJ (s anglickou výslovností), starý název ustoupil do pozadí, ale zatím úplně nezmizel. Zajímavé je, že přejmenování stanice posvětila RRTV až o den později. Zcela nové jsou jingly (zmizelo tradiční „8 9 Joint FM“), ve vysílání se objevily nové hlasy.
Zcela novou podobu má ranní vysílání, které se v pražském éteru dá označit za revoluční. Přítomný DJ Friky (západočeský hiphopový hudebník) totiž hudbu mixuje a doplňuje zvukovými efekty. Jeho verbální projev je velmi neformální. Celé mi to připomíná zvuk londýnských undergroundových stanic.
Oživení nastalo také ve večerních hodinách. Téměř denně jsou vysílány autorské pořady DJů z pražské klubové scény. Stanice tím skutečně naplňuje očekávání plynoucí z jejího názvu. Podstatné je, že Radio DJ nezměnilo zaměření svého playlistu – hraje se stále hip-hop, electro, house a pop mimo mainstream.
Rádio od začátku ledna používá na svém webu nové logo (nyní již neaktuální), které se objevilo krátce už loni na jaře, byť v mírně odlišném zpracování s výrazem „rádio“. Aktuální verze je velmi podobná logu sesterského Rádia Bonton, které shodou okolností ještě před dvěma lety neslo také název „dýdžej“. Radio DJ má zatím nezměněné RDS „INFO_DJ_“.
Taneční speciály v Praze
Samostatný pořad zaměřený na klubovou taneční scénu (dance) v současnosti vysílá pět statečných. Od Nového roku mezi nimi nenajdeme Fajn Radio, které po mnoha letech odepsalo program Dance Extasy a udělalo tak definitivní tečku za svojí zlatopražskou taneční minulostí.
Největší prostor tanečním rytmům vymezuje Expresradio s hned čtyřmi pořady (Mecca Music Mix, Star Mix, Saturday Night Fever a Sunday Night Cream). Ostatní rádia disponují jedním pořadem. Český rozhlas 4 – Radio Wave vysílá WaveSound, Evropa 2 má Factory Bootleg Monopol. Taneční mixy zařazuje v rámci pořadu Unzipped také Radio 1. Stejné je to i v případě Radia DJ (pořad Nightphunk Live).
Flash Radio – pražský zjev
Bezmála po roce se mi opět podařilo zachytit na kmitočtu 87,5 MHz vysílání pirátské stanice Flash Radio. Stanice bez licence představují vítané zpestření éteru v mnoha evropských metropolích. Přinášejí do pásma FM nadšení pro kvalitní hudbu, pestrost, neformálnost. Flash Radio 87,5 se zaměřuje na pop z osmdesátých let. Řeklo by se, že podobně hraje i sousední Radio Blaník 87,8, ale výsledný dojem je opravdu jiný, totiž bez socialistické pachuti.
26. 12. 2007
Rok 2007 v pražském éteru
Předpoklad vývoje rozhlasového trhu v Praze v roce 2008
Rok 2007 v pražském éteru
Na Nový rok došlo ke střídání stráží na bohnickém kmitočtu 96,2 MHz. S rokem 2006 skončilo své české působení bratislavské Radio Viva a bylo nahrazeno již ryze pražským, nicméně stále slovensky mluvícím, Radiem Spin. Na 96,2 postupně přešly z Radia Wave některé hiphopové a R’n’B pořady včetně jejich tvůrců.
Český rozhlas 2 – Praha na začátku roku výrazněji inovoval svůj program včetně jinglů. Evropa 2 spustila webové hudební kanály, Frekvence 1 postupovala stejně. Koncem prvního měsíce roku se přestěhovalo Radio 1 z Prahy 2 – Vinohrad do Prahy 10 – Vinohrad ke svým sourozencům z rodiny RINV.
12. března Radio City zahájilo provoz webrádií s výmluvnými názvy Osmdesátka a Devadesátka.
27. dubna spustil ČRo 3 – Vltava na pražském kmitočtu 105,0 MHz službu RDS-EON. Prakticky to znamená, že při aktivaci funkce TP dojde k automatickému přepnutí na Zelenou vlnu ČRo 1 – Radiožurnálu a po skončení hlášení se přijímač vrátí opět ke stanici Vltava.
12. 4. bylo vyhlášeno licenční řízení na další dva pražské stowattové kmitočty Zelený pruh 90,7 a Jinonice 102,9. Ani do konce roku se o vítězi nerozhodlo.
30. dubna přidalo Radio Olympic do svého názvu slovo Oldies. Tímto krokem měla být potvrzena oldies orientace stanice, ve skutečnosti však rádio naopak hudebně omládlo směrem k sedmdesátým letům a rockovějšímu projevu – proti Radiu Beat.
Na přelomu dubna a května se Info Radio přejmenovalo na Info DJ Radio. Změna názvu ale neznamenala žádné programové úpravy.
V květnu Radio Impuls inovovalo svůj logotyp záměnou slova „Radio“ za „Ráááádio“. Aby to bylo ještě komplikovanější, prezentuje se zároveň jako „Rádio Impuls“.
V polovině května nasadil Český rozhlas 1 – Radiožurnál novou podobu pořadu Radiofórum a výrazně tak zatraktivnil svůj večerní program.
Celá první půlka roku 2007 byla poznamenána nejistotou ohledně budoucí existence ČRo 4 – Radia Wave na kmitočtu Cukrák 100,7 MHz. Rádio naštěstí na VKV vydrželo a navíc se od začátku roku začalo přiklánět k alternativnějšímu playlistu a celé řadě programových obohacení.
Na konci června přesunulo Info DJ Radio svůj vysílač z Vinohrad na bývalou centrálu O2. Významně narostlo pokrytí Prahy.
4. července překročilo Radio Beat hranice Čech a svým signálem vstoupilo i do Jihlavy. V celém roce se Beatu nebývale dařilo získávat další a další kmitočty daleko od Prahy. Celkový počet úlovků se vyšplhal na 14.
V půli letních prázdnin došlo k nevídané události. Stanice Classic FM se zřekla táborského kmitočtu 101,8 a stala se tak znovu čistě pražskou stanicí. Na uvolněnou frekvenci si brousí zuby jiné pražské stanice včetně Radia 1.
V polovině srpna Fajn Radio spustilo dokrývací kmitočet 94,1 MHz pro Prahu 4 z vysílače Michle.
Od září vysílá Expresradio ranní program v angličtině. Tento odvážný krok byl učiněn spíše z nouze, všichni použitelní česky mluvící moderátoři totiž z Expresu postupně odešli jinam. Stanice v průběhu roku nabídla nečekaně velké množství večerních tanečních speciálů.
Radio Blaník 20. září konečně spustilo modernější web a s ním také internetový hudební kanál Blaník CZ s výlučně tuzemskou produkcí.
V posledním zářijovém týdnu vznikla ojedinělá dopravně-informační relace Českého rozhlasu Regina pod názvem Bezstarostná jízda. Běží vždy v ranní a podvečerní špičce.
10. prosince se přestěhovalo po mnoha letech strávených na Veleslavíně Fajn Radio. Nové sídlo je v žižkovské Seifertově ulici nedaleko hlavního nádraží. Tato změna předznamenává centralizaci sítě Fajn, tedy zánik regionálních stanic v Pardubicích a Olomouci.
A na závěr drobnost: Country Radio představilo nové logo.
Předpoklad vývoje rozhlasového trhu v Praze v roce 2008
Značka Radio Blaník se rozšíří na další kmitočty v Čechách. Program pražského Fajnu dorazí až do Vsetína. Na nových pražských frekvencích 90,7 a 102,9 se objeví až dva nové programy pro Prahu. Info DJ Radio výrazně změní program, možná i název. Větší úpravy čekejme i v případě Expresradia. Radio 1 by mohlo spustit první mimopražský vysílač. Svoji tvář si bude hledat ČRo Regina, zejména v konfrontaci se změnami na ČRo 1 a ČRo 2. V územní expanzi především na západ a severozápad bude pokračovat Radio Beat.
Radio Hey! Praha by mohlo navrátit svůj vysílač na dostavěný mrakodrap City Tower. To vše již s novým majitelem a formátem. Rok 2008 bude zkouškou pro Radio Spin – pravděpodobně už naplní potenciál své poslechovosti a je otázka, zda si dobrá čísla udrží. ČRo 4 – Radio Wave bude muset hledat rozumný kompromis mezi alternativním formátem a poslechovostí. Důstojnější roli by v pražském i celostátním éteru mohlo mít Rádio Česko – v prvé řadě díky posluchačsky příznivějšímu časovému schématu. Oldies Radio Olympic vyhodnotí úspěch programových změn z jara 2007 a od něj se odvinou změny další.
7. 12. 2007
Děje se něco také na Olomoucku?
Poslechovost rozhlasových stanic Q2-Q3/2007 – Praha vs. Olomoucký kraj
Děje se něco také na Olomoucku?
Ano. Ale je toho pomálu. Dvojice Haná/Rubi po dvou letech opouští portfolio mediazastupitelství Regie Radio Music. Z toho se dá soudit, že hrozba „fleischmannizace“ jedné ze stanic je alespoň na nejbližší období zažehnána a rádia budou i nadále nezávislá na velkých korporacích.
Olomoucko dostane další dvě frekvence. Pomyslnou soutěž o nejnesmyslnější dokrývač přidělený v roce 2007 má svého vítěze – Radio Haná dostalo povolení spustit kmitočet Olomouc 100,0 MHz… Větší smysl dává dokrývací frekvence stanice Kiss Morava Olomoucko z Mohelnice – Studené Loučky 97,8 MHz. Nová rozhlasová lokalita slibuje kvalitně uspokojit hluchá místa mezi Kolšovem u Šumperka 96,5 a Olomoucí 106,1.
Středomoravskou VKV nudu zpestřují signály ze sousedních regionů. Každoročně v zimních měsících přichází výrazně zlepšený příjem Radia Helax 93,7 z Ostravy, které produkuje unikátní dance music formát. Příjemně překvapilo také zlínské Kiss Publikum 90,3, které se po letech vrátilo k tanečnímu speciálu. Původní Sobotní Dance Party bývalo před pěti šesti roky vyhledávanou lahůdkou i v Olomouckém kraji.
Poslechovost rozhlasových stanic Q2-Q3/2007 – Praha vs. Olomoucký kraj
Pozici pražského i celorepublikového outsidera si již téměř tři roky udržuje Info DJ Radio s poslechovostí pouhé 2 tisíce žen a mužů včetně autora tohoto webu (parametr Weekly Reach). Za poslední rok se vytrvale nedařilo ani ČRo 1 – Radiožurnálu, který nasbíral samé minusy. Největší meziroční propad zaznamenalo Rádio Bonton.
V posledním roce mezi stanicemi z Prahy trvale stoupalo vzhůru pouze Ráááádio Impuls. Nahoru šlo a neklesalo také Radio City, které má hned za Country Radiem druhý nejvyšší meziroční přírůstek posluchačů. Nejsilnější růst ovšem vykázalo Radio Spin, které se může v posledních dvou průzkumech pochlubit úctyhodným dvojnásobným růstem poslechovosti.
Mezi tzv. alternativními formáty vede Radio 1, jenž zaujímá celkové třetí místo mezi metropolitními stanicemi s jednou frekvencí. Stále není nic známo o poslechovosti francouzské stanice Radio France Internationale (RFI). Osobně bych tipoval max. 5 tisíc týdně.
Porovnáme-li parametr Daily Reach v Praze a Olomouckém kraji, zjistíme, že Pražané nejvíce preferují komerční Evropu 2, zatímco obyvatelé olomouckého regionu vyhledávají ještě komerčnější a podbízivější Ráááádio Impuls.
V Olomouckém kraji mají obecně silnou pozici celoplošné stanice, z regionálních subjektů boduje až na pátém místě ČRo Olomouc. To, jaké stanice jsou v tomto regionu oblíbené, zcela vystihuje kvalitu, nebo přesněji nekvalitu programové nabídky.
10. 11. 2007
Co poslouchá Ovi aneb Deníček rozhlasového fandy
Podzimní vizualizace pražských stanic
Co poslouchá Ovi aneb Deníček rozhlasového fandy
Všednodenní ráno. V sedm hodin zapípá budík. Dychtivý po nových velkoměstských zážitcích vylézám z postele a přitom nahmatávám dálkový ovladač. Bez něj po ránu ani ránu.
Večer předtím už mám obvykle zvolenu stanici, abych ráno neztrácel čas zdlouhavým výběrem. Tedy zapínám. Obvykle začínám zprávami na Českém rozhlase Regina. Pražské události jsou opravdu z Prahy a vedle přitažlivého hlasu vždypřítomné Oldřišky Rajnoškové oceňuji také hezké fanfáry ve znělkách stanice. Po cca pěti šesti minutách mluveného slova, během nichž stihnu připravit snídani, přelaďuji. Bezstarostná jízda je sice vítaným zpestřením jinak nudné a socialisticky podbízivé Reginy, ale poslouchat každý den příhody z Jižní spojky a dennodenně se dozvídat, kde jsou čtyřky a pětky, brzy omrzí. Zvlášť když posloucháte v koupelně a nikoliv za volantem. Tento typ vysílání se stává dobrodružným až v případě mimořádných událostí.
Přepínám. Vybrat si po ránu rádio není věru lehké. Snažím se vyhnout stereotypu. Možná proto poslouchám Ranní kuropění Českého rozhlasu 4 – Radia Wave. Každý den je pojat jinak, s jinými moderátory, jinou hudbou. Nejzábavnější jsou úterky a čtvrtky. V úterý běží Vstáwave Show hiphopové dvojice Gipsy a Rockstar. Pánové namísto moderování doslova hrají a někdy jsou kupodivu vtipní. To bývá tehdy, když začnou vtipkovat na citlivá témata národnostních či jiných menšin. V žádné jiné stanici by si nedovolili hrubě zesměšňovat Romy. Radio Wave může, Gipsy je totiž jeden z nich.
Zábavně je pojato čtvrteční Ráno z milosti s „konkurzním“ moderátorem Maksem. Jeho humor je založen na mazáckém a pohrdavém přístupu k hostům – účastníkům konkurzu. I tady to funguje. Zdařilý je i pátek – Friday Ripple s anglicky mluvícím Craigem Duncanem. Ten se svým osobitým a sympatickým projevem strčí do kapsy o poznání nudnější pondělí Lenny Trčkové (Wake Up Call) a zvláště pak středeční omyl s názvem Ráno ve střehu. Program moderuje Adriana Krobová, která zároveň působí na ČRo Regina. Odtud si bohužel přináší strnulý a příliš formální způsob projevu, který nekoresponduje s cílovou skupinou ani s ostatními moderátory Radia Wave.
ČRo 4 ani po ránu rozhodně není stanice, která by se chtěla podbízet. Trvá si na svém alternativním a nehitovém playlistu, který není dobré poslouchat jen jako kulisu k ranní hygieně. Hudba je ke vstávání relativně těžká, na druhou stranu máte jistotu, že neuslyšíte žádnou provařenou produkci a že nebudete hudebně zabednění. Osobně oceňuji především kusy z alternativního hiphopu, breakbeatu a elektroniky obecně.
Je kolem čtvrt na osm. Jako vždy přichází Crosscheck, sport na Radiu Wave. Otázky redaktora Pavla Petra i odpovědi hráčů a trenérů jsou plné sportovních klišé a pokaždé stejné. V té době snídám. V půl velmi krátké zprávy. Poté mám chvilku čas a začínám přelaďovat. Když chci slyšet informace o dopravě, vracím se na Reginu nebo naladím Beat – Beaťáci na čtyřech kolech, to už je pojem. Hledám zajímavou hudbu. Někdy mě zaujme tanečními oldschoolovými tracky Robert Procházka na Radiu 1, někdy se urodí na Expresradiu. To je jedna ze stanic, kterou volím jako alternativu k Waveu. O poznání uhlazenější, popovější, angličtější, ale stále docela vkusná. Hlavně ten zvuk. Expres má dobře nastavené parametry zvuku (pravým opakem je Radio Contact Liberec, stanice z minulého století).
Dobrým ranním vysíláním by byl i program Info DJ Radia, nebýt relativně řídkého výskytu mluveného slova. Myslím, že ráno by měla rádia mluvit prostě více. Info DJ má slušný informační servis, moderátoři přinášejí konkrétní fakta, nesnaží se bavit, vyplnit frázemi čas mezi reklamou a hudbou. Ale je toho po ránu málo.
Proti rannímu stereotypu pomáhá jednou za čtvrt roku projet postupně program všech dostupných rádií. S tímto přístupem můžu po celý měsíc poslouchat každé jitro jinou stanici. Potvrdím či poopravím si tak názor na tu kterou frekvenci a umožňuje mi to udržet si přehled o vývoji trhu. Zjistím, kde a jak přejmenovali ranní show, kdo kam odešel, kdo kde přibyl. Třeba Vojta Efler z Expresradia přestoupil do stáje o poznání mainstreamovějšího Radia City.
V pražském éteru existují také dvě stanice, které se svým zaměřením zcela vymykají běžnému pojetí ranního vysílání. Jde o Český rozhlas 3 – Vltava a Classic FM. Mimo čas a prostor někdy působí i rána na Radiu 1. Pokud chci ulétnout mimo pražský shon a spěch, volím jednu z nich.
Cestou do práce rádio poslouchám výjimečně, nemám to daleko a v autobuse už se psychicky připravuji na dobrý výkon v „officu“. V zaměstnání rádio neposlouchám. Nemusím a ani dobrovolně nechci. Ruší mě to. Vynahradím si to přece večer a o víkendu. Když už je po všem, snažím se chytit po šesté večer pořad Radiofórum na Českém rozhlase 1 – Radiožurnálu. Nejen v personálním obsazení navazuje na proslulý Svět o šesté české redakce BBC. Jó, to byly časy. Uvědomuji si, že Radiofórum v současné podobě je jediný pořad, který na Radiožurnálu pravidelně vyhledávám. Když nestíhám, náhražkou je Stalo se dnes v devět. Na obou relacích mi vyhovuje vedle informační hutnosti absence hudby. To je také velká deviza jediného „večerního“ rádia, Českého rozhlasu 6. Jeho zpravodajství a publicistika jsou analytičtější a globálnější, na večerní poslech velmi vhodné.
Promarněnou příležitost vidím ovšem ve vysílání zpravodajského Rádia Česko. Tato stanice by mohla být jednou z hvězd ranního i večerního éteru. Ale začíná vysílat ráno až v osm hodin, kdy už většina potenciálních posluchačů nemá čas a klid k poslechu mluveného slova. Vysílání uzavírá již ve čtyři odpoledne, pracující nebo student tak nemá šanci. Úlohu Rádia Česko večer supluje Radiofórum na Radiožurnálu. Je vidět, že jednotlivé veřejnoprávní stanice nejsou příliš šťastně naprogramovány a zkoordinovány (Radiožurnál vs. Česko vs. ČRo 6).
Je okolo devatenácté hodiny. Co poslouchat nyní? Nabízí se vypnout přijímač a dělat něco jiného nebo vůbec nic. Když už dám rádiu další šanci, volím Wave, Muzikizum Expresradia, když si vzpomenu, tak také Čajovnu na Vltavě, někdejší číslo 1 středomoravského éteru. Ale teď jsem v Praze! Příležitostně si poslechnu večerní rockové speciály na Radiu Beat. Po osmé večer se nabízí např. úterní Velká sedma na Radiu 1. Zdroj kvalitní tuzemské hudby. Když už Radio 1, tak také středeční Zátiší. Ale musí tam být Josef Chuchma. Ten tomu dává správný říz a úroveň. Jeho zdánlivě laický a rýpavý přístup k tématům mě baví stejně jako jeho schopnost nepochlebovat hostům. Josef bývá občas hostem Kritického klubu Jana Rejžka na ČRo 6, což je rovněž velmi hodnotná relace.
Víkendový režim je poněkud odlišný. Hodně času trávím v ulicích Prahy. Jedu-li metrem, ke slovu se dostává MP3, rádio v metru poslouchat lze, ale jen v krátkých úsecích (zkuste třeba Nuselský most). V poslední době si ničím sluch house/trance sety od DJ JayDanyDee. Když už jsem na povrchu, mám obvykle naladěno 89,0 – to malé městské rádio, které vedle mě poslouchá zanedbatelný počet zoufalců.
Přes víkend častěji ladím Radio 1, kde se o víkendu objevuje řada DJů, které mám rád. Relativně noví Douglas Arellanes a Jarda Dušek, ostřílení a stále skvělí Ráchel a Standa Zima. A samozřejmě Unzipped. V tom pořadu nejde ani tak o novou hudbu, jako o peprné komentáře k ní z úst protagonistů – věčně frustrované Jany Kománkové a rádoby světaznalého Rodrigueze. Víkend je rovněž ve znamení zvýšeného podílu taneční hudby v éteru. Hudební víkend otevírá páteční Dance Extasy Fajn Radia (jediné co na této stanici stojí za pozornost), poté WaveSound na ČRo 4. Sobota, to je třeba Saturday Night Fever na Expresradiu. Tamtéž o den později uzavírá dvoudenní volno převážně houseový Cream. Šlehačková tečka.
Podzimní vizualizace pražských stanic
Kterou rozhlasovou stanici je v podzimním čase vidět po Praze nejvíce? Spontánně se mi vybavuje Radio Blaník. Jeho velké a graficky střídmé vizuály se sloganem „Hezky česky“ jsou právě tak jednoduché, jako jeho posluchači. Blaník přitom venkovní reklamu používá zřídka.
To určitě neplatí o dvojici rádií Evropa 2 a Frekvence 1, které jsou vidět na billboardech prakticky celoročně. Jejich malý bratříček Info DJ Radio se i nadále před potenciálními posluchači schovává, přestože přes léto výrazně zlepšil dosah signálu. Rádio z opačného konce žebříčku, Impuls, pokračuje v přehlídce svérázných obličejů, přesněji řečeno ksichtů. Impuls tím potvrzuje, že jej krásní mladí lidé neposlouchají.
V outdooru se po čase s kampaní „Bezstarostná jízda“ objevil Český rozhlas Regina, který vsadil na intenzivní dopravní zpravodajství v ranní i podvečerní špičce. Veřejnoprávní instituce se v současnosti snaží propagovat také digitální D-dur a analogový Radiožurnál, jenž přišel s „talířovou“ kampaní.
Ulice Prahy s koncem léta zaplavily oranžové plakáty Fajn Radia. Poprvé se v nich objevuje bez bližšího vysvětlení i geografické logiky nová michelská frekvence 94,1 MHz. Fajn tedy převzal jednoduchou a levnou plakátovou taktiku, k níž má vřelý a neutuchající vztah zejména Radio Beat.
22. 9. 2007
Další pražský FM vysílač – Autokino Fabia 88,6
Stanoviště VKV vysílačů v metropoli – možný budoucí vývoj
Další pražský FM vysílač – Autokino Fabia 88,6
Od čtvrtka 13. do soboty 15. září nastalo zajímavé obohacení pražského éteru o novou nízkovýkonnou frekvenci. Povolení k FM vysílání zvukové stopy k promítaným filmům dostal putovní reklamní projekt Autokino Fabia.
V areálu dočasného autokina na pomezí Hodkoviček a Modřan (jižně od golfového hřiště) byl umístěn vedle promítačky také jednowattový VKV vysílač pracující na kmitočtu 88,6 MHz s vertikální polarizací (fotografie ZDE /77 kB/). Zaznamenal jsem stereofonní provoz s velmi dobrou kvalitou zvuku (ukázka vysílání v MP3 /426 kB/).
Vysílač směřoval na jih přes zaparkované automobily k promítacímu plátnu. Přes nízký výkon i umístění antény šlo naladit 88,6 např. až ve 2 km vzdálených Komořanech. Zvuk filmů a příslušné promo vysílání si tak mohli poslechnout nejen diváci ve vozech, ale i řada posluchačů v okolí.
Do Prahy se tedy nakrátko vrátil „americký“ způsob sledování filmů přímo z auta. Na konci devadesátých let zde totiž fungovalo na frekvenci 106,2 MHz Autokino Strahov (na ploše bývalého spartakiádního stadionu).
Stanoviště VKV vysílačů v metropoli – možný budoucí vývoj
V roce 2008 zřejmě začne sloužit rozhlasu kóta Vidoule v pražských Jinonicích (102,9 MHz). Rozšíření o nový kmitočet čeká také Zelený pruh, kde by měla, stejně jako na Vidouli, přibýt vertikální anténa (90,7 MHz). Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodne o tom, zda se na zmíněných vysílačích objeví stávající, či nové stanice. Není vyloučeno, že skutečné parametry obou kmitočtů, nabízených v licenčním řízení, ještě budou úspěšnými žadateli poopraveny. Vyšší výkon, jiné stanoviště, to vše už dobře známe.
Jsem velmi zvědavý, zda se VKV antény vrátí na nejvyšší budovu v České republice – City Tower na Pankráci (109 m). Z důvodu její dostavby ji před časem opustilo Radio Hey! Praha, aby zakotvilo o pár desítek metrů dále na střeše City Empiria, českého mrakodrapu č. 2 (104 m). Vizualizace City Tower naznačuje, že se na jejím vrcholku počítá s podobným stožárem, jaký je na Empirii. Frekvence 95,7 MHz/2 kW by se tak mohla vrátit tam, kde začala svoji pražskou, socialisticko-popovou přítomnost. A další by ji mohly následovat. Např. zmíněná 90,7 by jistě dosáhla lepšího pokrytí z Pankráce nežli ze Zeleného pruhu.
Možné změny naznačily letošní testy na vysílači Praha – Žižkov. Stanice Český rozhlas Regina 92,6 krátkodobě zkoušela, jak bude slyšet v případě, že změní polarizaci antény z horizontální na populárnější vertikální. Otázkou také zůstává, zda se Pražané dočkají původního vzhledu žižkovské věže – včetně nyní chybějícího horního krytu.
Před čtyřmi lety se hovořilo v souvislosti s výstavbou vysílače Praha – Želivského o tom, že se tam přestěhuje ze Strahova vysílač BBC 101,1. Zůstalo jen u slov. Podobně dopadlo pětinásobné navýšení výkonu dnešního Oldies Radia Olympic. Dílčími úpravami prošly během let téměř všechny kmitočty v Praze, lze tedy čekat, že se drobné změny budou dít i v letech příštích, kdy analogové FM vysílání dostoupí svého vrcholu.
28. 8. 2007
Info DJ Radio přesunulo vysílač – do třetice všeho dobrého
Praha – Michle se dočkala svého FM vysílače
Info DJ Radio přesunulo vysílač – do třetice všeho dobrého
14. srpna se na olšanském vysílači O2 udála další „kosmetická“ změna. Info DJ Radio znovu přesunulo svoji anténu. Tentokrát na jihozápadní hranu věže s nasměrováním přibližně na Dejvice.
A výsledek? Zlepšení signálu na jih od vysílače výrazně převažuje nad zmenšením pokrytí v oblastech, které jsou nyní zacloněny věží. Info DJ tak nyní hraje opět ve slušné kvalitě v jižních částech Prahy, kde se signálu z předchozí pozice příliš nedostávalo. Černého Petra si tentokrát vybraly oblasti severovýchodně od vysílače – např. Libeň, Vysočany, Prosek. Nevýhodné postavení vůči vysílači je však částečně kompenzováno větší nadmořskou výškou těchto lokalit – na kopci je signál vždy lepší. Info DJ lze místy poslouchat i mimo Prahu, například až v Nelahozevsi.
Lze tvrdit, že aktuální pozice vysílače je pro plošné pokrytí Prahy zatím nejlepší variantou. Je možné, že experimenty s umístěním antény budou ještě pokračovat. Tým společnosti Max Loyd se evidentně snaží z daného stanoviště a povoleného výkonu vytěžit maximum. Otázkou je, jak se k tomu postaví příslušné regulační orgány.
Praha – Michle se dočkala svého FM vysílače
Ve stejném týdnu jako Info DJ vylepšila pokrytí jižních partií hlavního města i stanice Fajn Radio. Přesně podle předpokladů (viz Postřehy 2006) se rozhlasového využití dočkal jeden ze dvou komínů Teplárny Michle na břehu potoka Botiče, v blízkosti Kauflandu.
Dokrývač s parametry 94,1 MHz/50 W, vertikální polarizace, se objevil na tom vyšším, 140 m vysokém komíně, na prostředním ochozu a směřuje do centra. Výrazný prvek pražského panoramatu začal vypouštět vedle zplodin i „to nejnovější“. Je to už druhý případ „rozhlasového“ komínu v Praze. Primát drží malešická spalovna a Radio Blaník (původně spolu s Radiem City).
Fajn Radio se tímto krokem stalo první pražskou stanicí, která má v metropoli více než jednu frekvenci. Význam michelského dokrývače je poměrně diskutabilní. Měl by sloužit k posílení signálu v údolí Botiče, kde údajně dobře nehraje hlavní frekvence 97,2 MHz z kopce Ládví. Jak je vidět, výkon minimálně 5 kW ze vzdálenosti jen 9 km je pro někoho málo. Pražský éter je zase o trošku zahuštěnější bez toho, aby se rozšířila programová nabídka.
Všechny nové i stávající VKV vysílače v Praze najdete v NOVÉ GALERII.
12. 8. 2007
Info DJ Radio opět hnulo s vysílačem
Jak jsou pražská rádia vidět II?
Poslechovost metropolitních stanic v prvním pololetí 2007
Info DJ Radio opět hnulo s vysílačem
Vysílač stanice Info DJ situovaný na žižkovskou budovu Telefóniky O2 (tzv. ÚTB) se přesunul o pár metrů výše. V průběhu července byl umístěn na severní stranu horního ochozu věže. Nyní směřuje více na sever, orientačně na Kobylisy.
Přesun se neblaze projevil v možnosti poslechu 89,0 jižně od vysílače, který je bohužel umístěn pod vrcholem věže O2. Ta svou konstrukcí značně tlumí signál směrem k Vršovicím a dále na jih metropole (např. Michle, Libuš). Předtím tyto oblasti nebyly zastíněné a Info DJ zde hrálo výrazně lépe než z Vinohrad. Michel F. asi počítá s tím, že jih Prahy pokryje spíše z uvažované frekvence 90,7 z Braníku – Zeleného pruhu.
Změna na ÚTB na druhou stranu vedla ke zkvalitnění příjmu v lokalitách, které byly ještě před měsícem ve stínu Telefóniky, např. Strašnice, Hostivař, Uhříněves. Moje četné cesty po Praze prokázaly možnost poslechu Info DJ Radia i na vzdálených místech jako je letiště Ruzyně, Zadní Kopanina, Zbraslav, Kolovraty, Újezd nad Lesy či Vinoř. Signál je částečně dostupný i za hranicemi hlavního města, platí to především pro obce ležící v hlavním směru vyzařování vertikálního dipólu.
Nové fotografie vysílače zde.
Jak jsou pražská rádia vidět II?
Po několika měsících se outdoorová komunikace rádií v Praze mírně proměnila.
Podle očekávání se v ulicích objevila propagace staronového Oldies Radia Olympic. Nejprve na ojedinělých plakátech na sloupech, později ve větším rozsahu na standardních billboardech. Grafické provedení je velmi strohé, spočívá pouze v zobrazení loga a staničního sloganu bez jakýchkoliv dalších prvků. Nevábné logo Oldies Radia tak doslova bije do očí.
Sesterská stanice Oldies, tedy City, je nyní vidět také. Převažují sloupové plakáty obsahující jen logo a claim. Zcela shodným způsobem se potenciální posluchače snaží oslovit classic rockové Radio Beat.
Undergroundově působící kampaň zvolilo Radio Spin. Nálepky umístěné v prostředcích MHD, na městském mobiliáři a různých zdech a stěnách zcela odpovídají způsobu komunikace cílové skupiny rádia.
Nejvýraznější vizuály v současnosti ukazuje Praze Radio Impuls. Jen málo lidí přejde bez povšimnutí nekonvenční obličeje v rámci kampaně Úsměv sluší každému. Zejména zjizvená dívka je velmi silným, takřka kontroverzním prvkem. Vizuálně atraktivní jsou tradičně reklamy Českého rozhlasu 3 – Vltava v metru. Poslední z nich, upozorňující na rubriku věnovanou šansonu, patří k tomu nejlepšímu, na co lze při pohybu po eskalátoru hledět.
Pozorné oko nalezne v metropoli i reklamní poutače již zaniklých stanic. Ku příkladu na Smíchově směrem k Újezdu ještě dnes visí cedule Radia Vox 95,3, naproti Žlutým lázním v Podolí je reklama na Radio Info 105,9 a na stanici Českomoravská u Sazka Areny jsou přístřešky autobusových stanovišť polepeny propagací stanice Radio DeeJay 99,7.
Poslechovost metropolitních stanic v prvním pololetí 2007
Poslední výstup z RadioProjektu ukazuje, že největším skokanem mezi stanicemi s jedinou frekvencí pro Prahu je stále ještě nové Radio Spin. Hezká čísla naměřili výzkumníci také tradičnímu Radiu 1, které se ve sledovaném období znovu přehouplo přes stotisícovou týdenní poslechovost a přiblížilo se celkově druhému Kiss 98 fm. Vytrvale stoupá rovněž čerstvě přemalované Oldies Radio Olympic.
Dlouhodobě neúspěšně působí v pražském éteru Český rozhlas Regina. Zde by bylo na místě zamyslet se nad případnými změnami programu včetně hudební složky, která se až příliš podobá jiným stanicím ČRo i soukromé konkurenci. Směrem dolů se vydal také Český rozhlas 4 – Radio Wave. Jeho zvuk je v letošním roce ještě alternativnější, až to vypadá, že Wave pomalu přebírá od Radia 1 statut opravdového nezávislého, nekomerčního, alternativního média s tomu odpovídající menší poslechovostí.
Pozici nejméně poslouchané stanice zahrnuté do průzkumu si udrželo Info DJ Radio. Jeho výsledky se i nadále pohybují na hranici statistické chyby. V příštím výstupu by se však již mohlo projevit nedávné zvýšení dosahu signálu.
1. 7. 2007
Info DJ vylepšuje pokrytí Prahy
Fleischmannovic nedochůdče Info DJ Radio konečně přesunulo svůj vysílač. Stanice v uplynulém týdnu začala šířit svůj signál na kmitočtu 89,0 MHz z telekomunikační věže Telefónica O2 na Žižkově (Praha – ÚTB). Jedna z dominant pražského panoramatu tak po dlouhých letech slouží opět k rozhlasovému vysílání v pásmu VKV.
Jediný, vertikálně orientovaný dipól je umístěn na severozápadní hraně horního ochozu věže (tedy nikoliv na jejím vrcholu jako vysílač DVB-T) a směřuje přibližně k Bohnicím. Vyzářený výkon vysílače je 158 W.
Smyslem přesunu vysílače bylo dosáhnout většího pokrytí Prahy signálem 89 Joint FM. To se podařilo. Info DJ lze nyní poslouchat v mnohem lepší kvalitě zejména jižně od Žižkova, tedy např. ve Vršovicích, Braníku, Krči, Michli, Spořilově, Kačerově, Modřanech, Libuši, Kunraticích či Chodově. Výrazně lepší možnost příjmu Info DJ je teď také v Malešicích, Strašnicích, Jarově, Vysočanech, Hrdlořezech, Kyjích, Hloubětíně, Černém Mostu, Satalicích, Kbelích nebo Letňanech.
Severní a západní lokality Prahy byly pokryty již dříve z Vinohrad, výsledkem změny stanoviště je možnost poslechu 89 Joint FM až na pár výjimek po celé Praze. V následujících měsících bude zajímavé sledovat, jak se tato inovace projeví na dosud nedobré poslechovosti Info DJ Radia. Speciální fotoreport k tématu.
17. 6. 2007
Radio Wave – jak dlouho ještě z „Sugar Hillu“?
Zase něco o 89 Joint FM
Licenční řízení na nové pražské frekvence
Radio Wave – jak dlouho ještě z „Sugar Hillu“?
Nepříjemná nejistota doprovází poslech kmitočtu Praha-Cukrák 100,7 MHz. Český rozhlas 4 – Radio Wave se nyní, po půldruhém roce existence, zřejmě rozloučí s analogovým vysíláním a uvolní prostor zoufale středoproudému a dlouhodobě neúspěšnému Českému rozhlasu Region – střední Čechy. Mnohé naznačuje již nyní RDS Radia Wave, kde je paradoxně uveden typ programu (PTY) M.O.R.M., tedy střední proud…
Desetitisíce Čechů, ale i Moravanů přijdou o své alternativní rádio na VKV. Ano, alternativní je vhodné označení pro programu Waveu. Po rozpačitých začátcích se playlist na 100,7 hudebně vyprofiloval do osobité polohy, která neodpovídá žádnému stávajícímu médiu. ČRo 4 tak může oslovovat např. ty, kteří mají chuť poslouchat tzv. nekomerční hudbu, ale takové Radio 1 jim přijde příliš pamětnické.
Radio Wave je pro český éter jednoznačným přínosem. Vedle ČRo 3 jde o jedinou veřejnoprávní stanici v pásmu FM, jejíž hudební program se nepodbízí a nenese pachuť normalizačního popu. Nabízí se otázka, kam posluchači přeladí, až Wave z Cukráku zmizí. Radost asi budou mít provozovatelé stanic Radio 1, RockZone 105,9, Radio Spin nebo Info DJ Radio.
Zase něco o 89 Joint FM
Dlouho očekávané přejmenování Info Radia na Info DJ Radio se stalo skutečností. Nejprve se nový název objevil koncem dubna ve vstupech moderátorů, kolem 10. května byly nasazeny i aktualizované jingly. V souladu s nízkonákladovou strategií stanice nebyla uplatněna sada zcela nových znělek, nýbrž zjevně došlo k „naroubování“ nového názvu na již existující zvukový materiál. Zachován byl tedy i tradiční dovětek „Osm devět Joint FM“.
Stanice přesunula svůj web (s minimálními změnami oproti původní verzi) na novou doménu infodj.cz. Za zmínku stojí fakt, že několik týdnů bylo na webu zveřejněno zcela nové logo stanice se slůvkem „rádio“. Nyní je tam již původní provedení loga s „radiem“ a doplněným výrazem „DJ“.
RDS na kmitočtu Praha-Vinohrady 89,0 MHz nejevilo až do poloviny června známky změn. Původní PS „info_89_“ bylo poté dle očekávání opraveno na „INFO_DJ_“ (nevím, zda jsou stále použita malá písmena, neboť můj skromný přijímač má segmentový displej). Ostatní RDS údaje zůstaly – PTY POP M (poněkud zavádějící – stejné používá např. Rádio Bonton), indikace radiotextu bez jeho skutečného vysílání, TP bez TA (dopravní informace se přitom vysílají).
Změna názvu stanice je obvykle provázena úpravami programu resp. formátu. V případě Info DJ Radia se prozatím nic neděje. Stále jde o kombinaci hiphopu/R´n´B, houseu a popu mimo mainstream.
Info DJ Radio je v současné době nejméně poslouchanou tuzemskou stanicí zahrnutou do měření Radio Projektu. Pouhá změna označení programu ke zlepšení pozice nepovede. Stanice proto svoji spásu vidí v přidělení dokrývacích kmitočtů pro další části hlavního města. Teprve pak lze očekávat programovou ofenzivu.
Údajné špatné pokrytí Prahy je zdůvodněním dlouhodobě slabých výsledků poslechovosti „89 Joint FM“. Je však dostupnost této stanice opravdu tak malá, že nedokáže zajistit více než 5 tisíc týdenních posluchačů? Moje zkušenosti s příjmem Info DJ (na průměrném MP3 přehrávači) po celé Praze jsou rozličné, nemůžu ale tvrdit, že je to rádio jen pro pár ulic na Vinohradech. Kromě samotného centra je možné Info poslouchat například ve Vysočanech, Kobylisích, Bohnicích, Dejvicích, Vokovicích, Petřinách, ale i ve vzdálených Řepích, Zličíně, Radotíně, Zbraslavi, Modřanech, Kunraticích atd. Signál je i na velkých pražských sídlíštích typu Jižní Město či Stodůlky, tedy místech, kde se hiphopovému médiu prostě musí dařit. Ale ono se nedaří…
Licenční řízení na nové pražské frekvence
Na popud Info DJ Radia byly v hustém metropolitním éteru zkoordinovány další dva FM transmittery. Prvním z nových kmitočtů je Praha-Jinonice 102,9 MHz/100 W. Jde o lokalitu, která doposud není rozhlasově využita – komunikační věž na kopci Na Vidouli (FOTO ZDE). Druhé stanoviště netřeba dlouze představovat, Praha-Zelený pruh 90,7 MHz/100 W znamená Bontonem proslavenou zelenou kancelářskou „mnohověž“.
14. 4. 2007
RDS pražských stanic se rozhýbává
Jak jsou pražská rádia vidět?
RDS pražských stanic se rozhýbává
Současnost je, zdá se, dobou znovuobjevení dynamického PS v RDS. Již v devadesátých letech některá rádia v Praze vysílala proměnlivé údaje namísto statického označení programu. Po zásahu úřadů nastal na nějakou dobu klid. Nyní už se zase mění údaj na displeji u řady metropolitních stanic. Evropa 2, Expres, Radio 1, City, Spin, Fajn, Classic FM, nově též Bonton. Většina jmenovaných zobrazuje informace o vysílané skladbě, některé zařazují také údaje o programu a self promotion. Další skupina stanic, jako např. Beat, mění údaj na displeji pouze při dopravním zpravodajství.
Jak jsou pražská rádia vidět?
Outdoorovou komunikační kampaň v ulicích Prahy využívají jen některé stanice. V posledních měsících si vybavuji billboardy a plakáty stanic Evropa 2, Country, ČRo 2 – Praha, City, Beat (pouze pololegální výlepy), Spin, Impuls, Bonton, Frekvence 1, ČRo 3 – Vltava a RockZone 105,9.
Zřejmě nejvýraznější a velmi nápaditá je současná zelenooranžová kampaň Rádia Bonton. Pop-rockový produkt na 99,7 MHz je pro mě i nadále nepřijatelný, přesto považuji použité slogany a zejména grafické provedení za velmi zdařilé. Naopak zoufale nudná je komunikace takového Radia City (zcela vágní claim „Více hudby, méně slov“). Stejně vyčpěle působí supermanovské billboardy Frekvence 1 nebo silueta Hradčan „pražského“ Radia Impuls.
Část rádií billboardy nevyužívá. Např. logo Info Radia jsem po Praze ještě neviděl. Souvisí to zřejmě s celkovým nákladově minimalistickým pojetím stanice. V posledních letech je „neviditelné“ také Radio Olympic. Možná se to ale změní s novým managementem a značkou.
Útlum v outdoorové komunikaci je patrný i v případě dvojice Expresradio a Classic FM. Svým způsobem unikátní formáty by si propagaci zasloužily. Na druhou stranu relativní „utajení“ těchto stanic přispívá k jejich exkluzivitě. Nemalá část posluchačů vyhledává 90,3 resp. 98,7 MHz právě proto, že se jedná o menšinovou záležitost zasvěcených znalců.
7. 4. 2007
Info Radio stále není „DJ“
Radio Olympic se přejmenuje
Info Radio stále není „DJ“
Měsíce běží a avizovaná změna názvu a pravděpodobně i formátu Info Radia 89 Joint FM stále nepřichází. Tato dobře utajená pražská stanice přešlapuje na místě. Jedinou slyšitelnou změnou z března je jeden nový jingl, snad první po dvou letech. Již dříve se pozvolna oslabil v playlistu podíl hip-hopu a R´n´B ve prospěch house a elektronického popu. Bude zajímavé sledovat, kam se Info (DJ) hudebně posune dál, zejména poté, co se na pražském trhu objevilo Radio Spin.
Joint FM zřejmě vyčkává na verdikt RRTV ve věci nových metropolitních VKV dokrývačů pro jih (Zelený pruh 90,7 MHz/100 W) a západ (Jinonice 102,9 MHz/100 W). Vypadá to, že Infu nestačí již dříve Radou posvěcený přesun stávajícího vysílače 89,0 z řadového domu na Královských Vinohradech na olšanskou telekomunikační budovu O2 (VIZ FOTO). Parta z Wenzigovy ulice zřejmě plánuje „upgrade“ stanice až na nové frekvenční síti, která pokryje Prahu podstatně lépe.
Radio Olympic se přejmenuje
Světlá výjimka z jinak nepřínosné rozhlasové skupiny City Multimedia / Stamford Managing poupraví své označení na „Oldies rádio Olympic“. Doufejme, že se program na strahovské frekvenci 103,7 MHz/1 kW nezkazí…
11. 3. 2007
Radio 1 na nové adrese
Žižkovská věž v proměnách
Wave má existenční problémy (na VKV)
Radio Haná to zase zkouší…
Radio 1 na nové adrese
Postupné sestěhování rádií skupiny RINV je dokončeno. Od konce ledna sídlí všechny stanice irské mediální společnosti Radio Investments (Kiss 98 fm, Radio Beat, Country Radio, Radio 1 a Radio Spin) v klidné vilové čtvrti na rozhraní Vinohrad a Vršovic – v Říčanské ulici 3 a 5. Radio 1 sídlí v přízemním objektu. První měsíc v novém studiu se vyznačoval statickým PS v RDS (RADIO_1_), nyní už se na displeji opět objevují informace o aktuálním programu stanice.
Doufejme, že nová adresa a z ní plynoucí „synergické efekty“ nebudou mít negativní dopady na nekonvenčnost, kterou je Radio 1 proslulé.
Žižkovská věž v proměnách
Pozorné oko Pražanů může v posledních měsících pozorovat kosmetické změny na žižkovském radiokomunikačním středisku. „Biľakova jehla“ vypadá jinak, než dříve. Technici totiž sejmuli horní část bílého laminátového krytu. Vrchol věže vypadal standardně v říjnu 2006, bez krytu jsem věž „načapal“ začátkem prosince a dalšími pracemi se podoba opět změnila v březnu 2007.
Wave má existenční problémy (na VKV)
Rada Českého rozhlasu vyzvala vedení ČRo ke změně programu na frekvenci Cukrák 100,7 MHz. Poměrně nonkonformní vysílání Radia Wave má být nahrazeno poměrně konformní stanicí Region – střední Čechy. Snad k tomu nedojde. Radio Wave je totiž i přes své nedostatky pro hlavní město i široké okolí přínosem. Socialisticky popový Region už takovou lahůdkou není.
Radio Haná to zase zkouší…
X-tý pokus doktora Pavla Foretníka o frekvenci v Olomouci. Nyní je ve hře kmitočet 96,6 MHz a 200 W (versus Kiss Morava Šumperk 96,5, příp. Vltava Radhošť 96,8), nebo 100 MHz/150 W (versus Apollo 99,8 a Hitradio Ö3 99,9).
30. 12. 2006
Rozhlasový rok 2006 na Olomoucku
Rok 2006 v pražském éteru
Rozhlasový rok 2006 na Olomoucku
Od ledna se Radio Rubi a Radio Haná objevily v portfoliu mediazastupitelství Regie Radio Music. Zůstaly přitom i v konkurenční síti MMS.
V únoru byl zdvojnásoben výkon vysílače Českého rozhlasu 2 – Praha v Pohořanech. Nové parametry jsou 107,2 MHz/1 kW s vertikální polarizací. Tupější zvuk stanice zůstal.
15. března se na kmitočtu Pohořany 105,6 MHz/0,5 kW vedle BBC World Service objevilo Rádio Česko. RDS na tomto kmitočtu v roce 2006 postupně mizelo a zase naskakovalo. Také jsem zaznamenal zlepšení kvality signálu.
Od července je vysílání Radia Čas Olomoucko dostupné i na internetu.
Radio Haná v době letních prázdnin rozšířilo síť svých vysílačů o Boskovice-Habří 96,2 MHz/300 W, Vyškov-Pololány 97,8 MHz/100 W a Bruntál-silo 102,9 MHz/100 W. Stalo se tak v rámci povinného zahušťování éteru. Např. vyškovští posluchači přišli o tradiční „západní vysílačku“ Radio Niederösterreich 97,9.
V září byly Fajn Radio Hity a Radio Apollo Olomouc majetkově začleněny do skupiny Stamford Managing. Již v průběhu roku se internetové vysílání uvedených stanic přesunulo na server ABradio, patřící též do skupiny Stamford.
Uplynulý rok byl vůbec ve znamení výpadků a úprav internetového vysílání všech privátních rádií z Olomouckého kraje. Výsledkem je relativně uspokojivý stav s výjimkou Radia Apollo Olomouc, vysílajícího pouze s 32 kbps nekvalitního zvuku. Vyšší jakost live vysílání by si v novém roce zasloužil také Český rozhlas Olomouc – 48 kbps je v dnešním měřítku již nedostatečná hodnota.
Rok 2006 v pražském éteru
13. ledna zahájila vysílání dlouho očekávaná stanice pro mladého posluchače Český rozhlas 4 – Radio Wave. Část publika, především tzv. starší mladí, nové rádio přijala rozpačitě. Wave převzal padesátikilowattový kmitočet Cukrák 100,7 MHz po středočeské verzi ČRo Region. Pražští posluchači Regionu museli přeladit na okolní kmitočty.
28. února skončilo vysílání české redakce BBC. Na frekvenci 101,1 MHz se však čeština vrátila velmi brzy – již 15. března odstartovalo FM vysílání do té doby pouze digitální resp. internetové stanice ČRo Rádio Česko.
1. března skončila „italská epizoda“ na kmitočtu 99,7 MHz. Radio DeeJay začleněné do francouzské skupiny Lagardere provedlo re-launch na Rádio Bonton. Pod starou známou značkou se objevil nový obsah – pop rock. Ke zklamání, ale i spokojenosti mnoha.
3. dubna se slovenské Radio Twist změnilo na stále slovenské Radio Viva. Pražská frekvence 96,2 MHz zůstala ve znamení starší hudby pro staršího posluchače, kterého zajímá, že v Trenčíně měří zelený passat.
První polovina června byla vyvrcholením oslav 15. narozenin Radia 1. Na frekvenci 91,9 MHz se objevil mimořádný projekt 15 dní s Radiem 1, který přinesl pohled do hudební historie této kultovní stanice.
16. prosince došlo k nečekanému rozšíření dosahu Radia Hey! Praha. To, co bylo dosud dostupné pouze z pankráckého vysílače 95,7 MHz, je nyní šířeno na území od České Lípy přes Trutnov až po Jihlavu. Jinými slovy, byly odpojeny dvě stanice sítě Hey! – liberecký Hey! Sever (po půl roce existence) a pardubický Hey! Profil (po 15 letech vysílání).
29. prosince byl odvysílán 767. díl „nekonečného“ rozhlasového seriálu Tlučhořovi. Po 12 letech tento fenomén končí na stanici Český rozhlas 2 – Praha (91,2 MHz). Budoucnost nejistá. Nejdříve Radio Golem, poté ČRo 2 – Praha, kdo bude dalším producentem?
Další drobné události roku 2006 jednou větou: Ke svým „sestrám“ na Vinohrady se přestěhovalo Country Radio. S novým logotypem vyrukovalo rádio Evropa 2. Nové sympatické znělky nasadil Český rozhlas Regina. Lacinými pouličními plakáty se srdcem řešil propad poslechovosti „ženský“ Kiss 98 fm.
25. 11. 2006
Fajn Radio Michle!
Info bude taky DJ
Fajn Radio Michle!
Místo otazníku byl doplněn vykřičník. To není výkřik radosti, to je spíše zoufalé zvolání… Signál Fajn Radia z hlavního vysílače 97,2 MHz/5 kW z Ďáblic sice nehraje všude po Praze na sto procent, ale to vzhledem k členitosti terénu metropole není reálné u žádné stanice. Kvůli tomu, že někde signál zakolísá, není nutné stavět další vysílač. Signál v Michli a okolí není natolik špatný, to mám vyzkoušeno.
Info bude taky DJ
Kouzelnou zkratku „DJ“ vloží do svého názvu nejméně poslouchané rádio v ČR – Info Radio. Doufejme, že se spolu s novým brandem okysličí program, který je už téměř dva roky stejný – žádný. K okysličení Info DJ Radia jistě přispěje i vysílač na věži O2. Ale pozor, aby Info DJ zase nepohořelo, stejně jako nově instalované logo „Kyslíků“ na zmíněném stanovišti.
15. 10. 2006
Info Radio z Vinohrad na Olšany pod stávajícím jménem
Fajn Radio Michle?
Neúnavný bojovník Foretník
Info Radio z Vinohrad na Olšany pod stávajícím jménem
Nejmenší z rodu Lagarderů přesune svoji vysílací anténu z Polské ulice na věž společnosti Telefónica O2, zvanou tradičně ÚTB (Ústřední telekomunikační budova). Pokrytí 89,0 MHz by se při zachování stejného výkonu 158 wattů mělo výrazně zlepšit. Předpokládám, že podstatně vyšší nadmořská výška vysílače donese dobrý signál Joint FM hlavně na východ a jih od centra, kde se jej dosud příliš nedostávalo. Nutno dodat, že Info Radio mělo zálusk také na vyšší výkon (1 kW), ale tato úprava zatím nebude RRTV povolena.
Větší šanci má stanice na získání dokrývacích kmitočtů mimo centrum. Pro západ Prahy je určena frekvence Jinonice (Vidoule?) 102,9 MHz/100 W (původně navrhováno 90,7), pro jižní lokality pak zpřízněným Bontonem prověřený Zelený pruh 90,7 MHz/100 W (původně 104,3). Pokud tyto kmitočty RRTV Info Radiu přidělí, půjde o první případ více vysílačů pro jednu stanici v jedné lokalitě – Praze.
Fajn Radio Michle?
V případě kladného stanoviska radních z Krátké 10 by příklad Infa mohlo následovat Fajn Radio s michelským dokrývačem 94,1 MHz s maximálním ERP 70 wattů. Jižní frekvence Fajnu by mohla být situována třeba na jeden z tamějších teplárenských komínů.
Neúnavný bojovník Foretník
Hanácký broadcaster nevzdává svoji snahu získat frekvenci pro město Olomouc. Tentokrát navrhuje marketingově zajímavý kmitočet 100 MHz a 300 W. Jak se k tomuto dokrývači, lépe řečeno zahušťovači, postaví Rada?
23. 9. 2006
Novinky kratce
Začátkem července (viz články z 3. 7.) jsem zde psal o frekvenčních výmyslech Radia Haná v Olomouci, resp. RockZone 105,9 v Praze. Žádný z navrhovaných dokrývacích kmitočtů zatím nebude realizován. Dobře tak.
Relativně proměnlivé je internetové vysílání rozhlasových stanic z Olomoucka. Aktuálně platí, že standard, tedy 128 stereo, splňují pouze Radio Čas Olomoucko a Radio Rubi. Zde se sluší dodat, že Radio Haná po krátké epizodě na ABradiu znovu šíří svůj program pouze přes Play.cz a to s takřka středovlnným zvukem.
Na tomto webu najdete aktualizovaný přehled RDS údajů stanic v Praze. Vyplývá z něj, že 7 pražských rádií vysílá proměnlivé údaje místo statického názvu programu (PS), což sice není dovoleno, ale zároveň nijak trestáno. Ke shlédnutí zde.
21. 8. 2006
Váženým čtenářům tohoto webu
BBC na olomouckém vysílači opět s RDS
Váženým čtenářům tohoto webu
Dovoluji si upozornit, že v následujícím období se pravděpodobně sníží četnost aktualizací těchto stránek z důvodu mého pracovního vytížení. Děkuji všem, kteří dosud zavítali na tento webový projekt, ať už fandům rozhlasového vysílání a věcí kolem, nebo lidem z prestižních médií, kteří také patří mezi návštěvníky. I nadále zde najdete vždy původní informace podané s nadhledem i názorem, ovšem bez bulvárních tendencí. Informace, jejichž společným pojítkem je pojem „rádio“.
BBC na olomouckém vysílači opět s RDS
Po dlouhých měsících (viz článek z 25. 6.) došlo 17. srpna 2006 k obnovení funkce RDS na vysílači Olomouc-Pohořany 105,6 MHz/500 W stanice Rádio Česko + BBC World Service.
Nový název programu (PS) je „___BBC__“ (3 mezery na začátku), PTY je NEWS, smysl konečně dává i radiotext (RT) „BBC_16-8,_11-13_CESKO_8-11,13-16“. Na vysílači nejsou funkce TP, CT.
Potud dobré zprávy. Opětovné spuštění RDS na 105,6 ovšem znovu vyvolalo starý problém – rušivé pískání na pozadí a neustále přerušované stereo i při silném signálu, což je patrné na některých přijímačích.
14. 8. 2006
Streamovací server Live.cz se přejmenoval na Play.cz
Radio Haná na 100,2 silněji
Streamovací server Live.cz se přejmenoval na Play.cz
V uplynulých dnech došlo ke změně názvu i designu serveru Live.cz, který je nejvýznamnějším šiřitelem FM, AM a DVB-T stanic na internetu. Od teď si budeme zvykat na Play.cz.
Je to už druhý rebranding tohoto projektu. Jistě si pamatujete na původní live.atlas.cz (ten dnes nabízí stanice konkurenčního ABradia). Provozovatelem Play.cz je společnost LIVE.CZ a.s. (předtím spřízněná POZITIV s.r.o.) z pražské Pankráce.
Hlavní konkurent ABradio.cz (dříve Internetradio.cz) je provozován firmou AB radio, a.s. z centra Prahy. FM rádia se v průběhu let přelévají od jednoho serveru k druhému, významná část z nich vysílá pro jistotu u obou. ABradio nabízí méně stanic než Play, má však v sortimentu velké množství internetových rádií resp. hudebních kanálů. Stanice Českého rozhlasu se šíří i přes další server, radio.cesnet.cz. Několik málo zbylých stanic vysílá na vlastní pěst (např. Hitrádio FM Labe), nebo na internetu nejsou vůbec (RCL, Radio OK apod.).
Radio Haná na 100,2 silněji
Zaregistroval jsem, že Radio Haná na kmitočtu Prostějov-Držovice 100,2 MHz/500 W je v posledních dnech slyšet podstatně lépe. Zvedl se snad výkon vysílače? Radio Haná má totiž už delší dobu povoleno 500 wattů. Že by se výkon upravil až nyní? Jisté je, že tento krok páně Foretníka opět o něco více zkomplikoval na Olomoucku příjem hudebně daleko přínosnějšího Rádia FM ze Slovenska na 100,1 MHz. Hudební kvalita to má holt na střední Moravě těžké…
7. 8. 2006
Poslechovost rozhlasu v Olomouckém kraji – žádná sláva
Olomoucký Čas na internetu ve stereu a v šumu
Poslechovost rozhlasu v Olomouckém kraji – žádná sláva
Podle čerstvých zjištění výzkumných agentur STEM/MARK a Median (Radio Projekt) je v Olomouckém kraji mezi posluchači nejoblíbenější Radio Impuls.
Silně komerční a podbízivý program akcentující česko-slovenský pop zapíná denně 94 tisíc zájemců, tj. zhruba 15 procent obyvatel kraje. Moje maličkost do zmíněného VÚSC adresou trvalého pobytu také spadá a hrdě mohou prohlásit, že tohle Ráááádio jde mimo mě a frekvence 100,9 a 87,6 v předvolbách rozhodně nemáááám.
Nejposlouchanější regionální stanicí v kraji je Radio Haná, které ovšem získalo třikrát méně denních posluchačů než leader trhu. Ani v tomto případě se nesnoubí úspěch s kvalitou. Tak už to bývá. Pro srovnání: v Praze je jedničkou Evropa 2, z regionálních stanic vede Country Radio, které dokazuje, že žánrová a vyhraněná stanice může mít trvale úspěch. To je jediné pozitivní zjištění výzkumníků.
Olomoucký Čas na internetu ve stereu a v šumu
Před týdnem jsem si povzdechl, že nikdo z olomouckých broadcasterů nevysílá na internetu v obvyklé kvalitě 128 kbps a stereo. Nejrychleji zareagovalo Radio Čas a už to funguje. Ale myslel jsem to jinak. Když už stereo, tak samozřejmě čisté. Ale chcete-li si poslechnout, jak silně dokáže šumět olomoucká frekvence 101,3 MHz při nedostatečném signálu, máte výbornou příležitost na live.cz.
31. 7. 2006
Olomoucké Radio Čas vysílá přes internet
RDS anomálie
Olomoucké Radio Čas vysílá přes internet
Vysílání Radia Čas Olomoucko (101,3 MHz), které na Hané oslovuje konzervativní a nenáročné publikum, je nyní dostupné i na internetu v nejvyšší kvalitě 128 kbps. Zvuk stanice na serveru Live.cz je nepochopitelně monofonní.
Celosvětově je tak možné poslouchat už všechny plnohodnotné stanice na Olomoucku. V Olomouci má svoje sídlo také Evropa 2 – Morava 99,3 FM, její kratičké a téměř bezcenné odpojováky by však bylo zbytečné posílat na internet.
Zarážející je skutečnost, že žádná regionální stanice nenabízí své internetové vysílání v dnes obvyklém standardu, což je 128 kbps stereo.
RDS anomálie
V sobotu 29. července 2006 jsem zaznamenal dva podivné případy v žánru RDS. Když jsem naladil stanici Rock Max na gottwaldovské frekvenci 89,6 MHz, na chvíli jsem nabyl dojmu, že jsem se přesunul v čase o pár týdnů zpět. Přijímač mi totiž ukázal „AZ_RADIO“. Že by si ten rebranding ve Zlíně rozmysleli?
Další drobností bylo odlišné RDS stanice Frekvence 1 na vysílači Valašské Meziříčí – Radhošť 94,1 MHz/10 kW. Hity vašeho srdce hrály nějak slabě, RDS se načítalo velmi líně a výsledkem bylo PS ve tvaru „_F1_91,0“. Vypadá to tedy, že Radhošť přebíral vysílání (baloval) z Ostravy – Hošťálkovic 91,0 MHz/70 kW. Jindy totiž Radegast na 94,1 bryskně zobrazí korektní „F1_94,1_“.
24. 7. 2006
Zbytečné olomoucké rádio NET Jedna
Krokodýl „sežral“ Radio 1
Zbytečné olomoucké rádio NET Jedna
V Olomouci sídlí internetové rádio NET Jedna. Přiznám se, že jsem nepochopil smysl tohoto projektu. Naprosto průměrný komerční mainstream a samozřejmě všudypřítomné česko-slovenské „hity“ mi přece nabídne každá druhá stanice na VKV. Nemám proto důvod hledat něco takového na internetu.
NET Jedna je zajímavý snad jen tím, že silným amatérismem v tvorbě jinglů a reklamních spotů evokuje začátky privátních rádií v devadesátých letech minulého století. Předpokládám, že stanice do roka skončí, pakliže nenabídne něco skutečně originálního, co posluchače přiměje toto rádio zvolit mezi desítkami jemu podobných. O „úspěchu“ hovoří statistika poslechovosti na abradio.cz. Mezi 97 stanicemi se NET Jedna pohybuje kolem 90. místa.
Krokodýl „sežral“ Radio 1
Brněnské Rádio Krokodýl spustilo vysílač Boskovice-Habří 91,9 MHz/300 W. Prakticky tak skončila možnost alespoň sporadicky přijímat na Olomoucku Radio 1 z Prahy na shodné frekvenci. Teď už zbývá jen sedět u počítače nebo prostě odjet do hlavního města.
18. 7. 2006
Přichází Rock Max
Rubi opět živě přes internet šíří taneční hudbu
Fotogalerie VKV vysílačů v okrese Olomouc zcela přepracována
Přichází Rock Max
V sobotu 15. července 2006 se po naladění kmitočtu Zlín-Tlustá hora 89,6 MHz/2,75 kW objevila smyčka „AZETKO__“, „JE______“, „ROCK_MAX“. RDS řeklo vše. Tradiční zlínská stanice AZ Rádio (později dle loga AZ Radio), zachytitelná a oblíbená také na Olomoucku, potvrdila svoji rockovou orientaci přejmenováním na Rock Max. Ovšem pouze na zlínské a vsetínské frekvenci. Samostatné vysílání z Brna-Palackého vrchu na 99,0 MHz/1 kW běží zřejmě dál jako AZ Radio. Spekuluje se o radikální změně formátu mimo oblast rocku. Vypadá to tedy, že „Ázetko“ podlehlo v brněnském rockovém duelu s Radiem Hey! Brno.
Rubi opět živě přes internet šíří taneční hudbu
Radio Rubi obnovilo v uplynulém týdnu internetové vysílání. Po dlouhém období, kdy se vysílalo „originální uničovské ticho“, se znovu objevil regulérní zvuk stanice plné taneční hudby. K ideálu má však daleko. Registroval jsem nepříjemné výpadky a ani zvuk není hi-fi, natož aby byl stereofonní.
V tomto ohledu jde Rubi ruku v ruce se svým starším sourozencem Radiem Haná. Naštěstí jej převyšuje svým hudebním programem. Zatímco Radio Haná aplikuje všeobjímající (a již značně unavující) pop/pop-rock od 80. let po dnešek, Radio Rubi po letech pochopilo, že je načase program zúžit a lépe profilovat vůči silnější konkurenci dostupné v Olomouckém kraji. Proto dnes vysílá playlist s vysokým podílem dance music, která byla v uplynulých letech hlavními komerčními stanicemi zavrhnuta. Její příznivci však nevyhynuli, jen trochu zestárli a začali slušně vydělávat. Mohli by tak být poměrně zajímavou skupinou pro inzerenty.
Na taneční hudbu a jinakost vsadilo ostravské Radio Helax a tento krok se mu velmi vyplatil. Radio Rubi by se mohlo jeho úspěchem inspirovat a svůj formát sympatizující s taneční hudbou ještě „vypilovat“ a vyloučit z něj vyčnívající prvky jako je Aneta Langerová či Robbie Williams.
Fotogalerie VKV vysílačů v okrese Olomouc zcela přepracována
Ve fotogalerii najdete čerstvé snímky všech VKV vysílačů pracujících na Olomoucku. Bez zajímavosti není skutečnost, že na území města Olomouce má každá stanice svůj vlastní vysílač na samostatném místě. Znamená to, že pro kvalitní příjem každého rádia je třeba vždy nastavit jinak přijímací anténu.
Při pořizování fotodokumentace jsem také zjistil skutečné stanoviště vysílače olomouckého Radia Čas 101,3 MHz/100 W (zlé jazyky tvrdí až 1 kW). Různé zdroje včetně Radia Čas samotného uvádějí poměrně zavádějící údaj „Slavonín“, případně „Tabulový vrch“. Pravda je taková, že nejsilnější signál „české pohody“ můžete najít v areálu cihelny na konci Balcárkovy ulice v městské části Nová Ulice. Na jihozápadním konci města tu stojí komín s nápisem „Cihelna“, který nese také VKV antény. Zkontrolovat jej můžete pohledem např. z komerční zóny Horní lán nebo zblízka, pokud se vydáte od tramvajové smyčky „Nová Ulice“ k autosalonu Toyota Trendcar a těsně před ním zahnete doprava a pak pořád rovně. To bych doporučil také pracovníkům ČTÚ s měřicí technikou…
9. 7. 2006
Kdy naposledy vás nějaké rádio skutečně potěšilo?
Drobný, ale intenzivní zážitek z poslechu mi před pár dny poskytla veřejnoprávní stanice ze Slovenska – Rádio FM. Mám vyzkoušeno, že v Olomouci v okolí Tabulového vrchu je možné toto rádio naladit v dobré kvalitě. Tak jsem zaparkoval auto v Hněvotínské ulici a jal se ladit dobrou hudbu, která, když nejste s přijímačem na kopci, je těžko dostupná. Na frekvenci 100,1 MHz z vysílače Žilina-Krížava jsem našel.
Rádio FM nejprve „na rozehřátí“ nabídlo Stereo MC´s a klasiku Connected. Vzápětí, v 9:25, to přišlo. Poznal jsem svoji oblíbenou vokální drum´n´bassovou skladbu, kterou jsem však několik let neslyšel a marně jsem po ní pátral na internetu. Samozřejmě jsem dal volume výrazně nahoru, aby ten výborný track ve voze koncernu Volkswagen a přilehlém okolí pořádně vyzněl. Bylo mi na chvilku dobře.
Poslouchat v Olomouci z VKV rádia ve všední den dopoledne drum´n´bass opravdu není obvyklé. Je mi líto, že posluchači musí ladit zahraniční stanici, aby takovou situaci mohli zažít. Z těch tuzemských frekvencí (včetně veřejnoprávních!) uslyší dříve či později (do 5 minut) hudební balast.
P. S. Z playlistu zveřejněného na www.radiofm.sk jsem zjistil, že skladbou, která toho slunečného rána duněla Olomoucí, je Moments of Lust od DJ Marky & XRS. Ukázka zde.
3. 7. 2006
Koordinace nových kmitočtů pro Olomouc
Radio 1 – 15 legálních let
Další frekvence pro Prahu?
Počasí přeje rozhlasovým úlovkům
Rubi s pozměněným RDS
Koordinace nových kmitočtů pro Olomouc
Pavel Foretník / Radio Haná činí další pokus získat frekvenci přímo v krajském městě Olomouci. Jako by mu nestačilo 5 kW z nedalekých Pohořan na 92,3 MHz.
Radio Haná chce v Olomouci vysílat na 88,4, nebo 98,0, výkonem 200 wattů. První z kmitočtů je namířen proti Hitradiu Orion 88,1 z Pradědu. Tato stanice nemá v Olomouci optimální signál a Radio Haná by jej ještě více zkomplikovalo (snad to není snaha vytlačit z olomouckého éteru rádio s podobným formátem). Zároveň by 88,4 byla sama rušena silným polským Radiem Maryja na shodném kmitočtu a do cesty by se jí pletl také ČRo 1 – Radiožurnál 88,5 z krkonošské Černé hory.
Pokud by prošel kmitočet 98,0, byla by situace ještě horší. Kolize by nastala s ČRo 3 – Vltava 98,2 z Pradědu, což je frekvence přímo určená pro pokrytí Olomoucka. Pak by zbývalo přijímat Vltavu jen z Kojálu na 102,0. Vedle toho jsou tu další problémové frekvence. Radio Čas Valašsko 97,9 z Hranic a potenciálně též Kiss Morava Olomoucko na 97,8 z Mohelnice – Studené Loučky.
Věřím, že navržené kmitočty neprojdou schvalovacím procesem, protože dokrývací vysílač Radia Haná pro Olomouc je zbytečný a jen by dále zahustil už tak silně zanesené VKV pásmo. Když už nový vysílač pro Olomouc, tak s novým programem, který v regionu nelze dobře naladit (např. Student, Helax, rockový Hey!, Beat, Country).
Radio 1 – 15 legálních let
První dva červnové týdny byly na pražském Radiu 1 věnovány retrospektivnímu programu u příležitosti patnáctého výročí zahájení oficiálního vysílání. Vzpomínkové pořady a hudební výběr nabídly posluchači možnost vrátit se v duchu do vzrušující éry porevolučního nadšení a objevování svobody. Ukázaly, jak se Radio 1 hudebně vyvíjelo od roku 1991 do dnešních dnů.
Návrat do minulosti stanice byl hodnotný nejen pro pamětníky, ale i pro ty, co z nejrůznějších důvodů nemohli být přímými svědky startu a postupných proměn Radia 1. Řadím se do té druhé skupiny. Jako člověk původem ze střední Moravy jsem měl již začátkem devadesátých let ponětí o něčem jako je Radio Stalin/Radio 1, znal jsem tu stanici z tisku, věděl jsem, že jde o kultovní, alternativní, více méně indies rockovou záležitost. K poslechu této stanice mě nepřímo lákal i film Knoflíkáři. Poprvé jsem však Radio 1 naživo slyšel až někdy kolem roku 1997. Tehdy jsem se však více zajímal o standardní komerční stanice a Radio 1 jsem vnímal jako slavné, ale těžko stravitelné.
Koncem devadesátých let učinilo Radio 1 zásadní krok. Vedle terestrického vysílání pro Prahu a okolí z Petřínské rozhledny na 91,9 MHz se začalo šířit i přes internet. Unikátní program se tak dostal do celé republiky i světa a je od té doby velmi vyhledáván. Radio 1 patří mezi nejposlouchanější stanice na internetu. Také já jsem ho začal poslouchat, protože mě na přelomu tisíciletí přestaly bavit mainstreamové komerční stanice a chtěl jsem něco jiného. Od té doby fandím všem alternativním, žánrově vymezeným či jinak vyčnívajícím stanicím. Je jich málo, ale jsou. Alespoň na internetu. A Radio 1 má mezi nimi stále výsadní postavení. Je to taková jistota v současné úpadkové éře Fleischmannů a Stamfordů. Jeho důležitost pro náš hudební vkus i životní styl si patrně skutečně uvědomíme, až tady nebude. Ale to už bude pozdě.
Další frekvence pro Prahu?
RockZone 105,9 je z pražských stanic na FM stupnici poslední. Přichází ale s návrhem, jak to změnit a posílit svůj signál ve východní části hlavního města, kde je stanice rušena svojí vlastní sestrou, Radiem Impuls 106,0. Koordinuje se kmitočet Praha – Horní Počernice s 200 W na úplném začátku VKV pásma – 87,5 MHz. V ČR zatím nevídané. Ale tak snadné to zřejmě nebude. Pouhých 6 km od Horních Počernic je spalovna Malešice a na jejím komínu kilowattový vysílač Radia Blaník Praha 87,8.
Počasí přeje rozhlasovým úlovkům
Současné tropické počasí dělá radost nám, kteří nejsme spokojeni se „základní“ nabídkou FM stanic v blízkém okolí a proto lovíme vzdálené vysílače. 28. 6. 2006 dopoledne na Olomoucko díky počasí pronikly silné signály ze Slovenska, které jsou jindy dostupné pouze na výše položených místech kraje. Včetně RDS se ukázaly např. banskobystrické Rádio Slovensko 90,1, Rádio Hey! 97,6 a Rádio FM 101,5. Zajímavý úkaz nastal mezi frekvencemi 91,5 a 92,0, kde jsem zachytil slabě i silněji následující řadu:
91,5 Dwójka Polskie Radio
91,6 Fajn Radio Life
91,7 Radio Zlín
91,8 Radio Hey! Brno
91,9 Radio 1
92,0 Österreich 1
Potěšilo zejména Radio 1 z vysílače Praha – Stadion E. Rošického. Jeho výkon asi nebude pouze 5 kW, jinak by signál nedolétl na střední Moravu. Před třemi lety jsem ho chytil dokonce s RDS, doufám, že si to letos zopakuji. Přítomnost této stanice v relativně chudém éteru Olomouckého kraje je vždy silným zážitkem.
Rubi s pozměněným RDS
V pondělí 26. 6. 2006 došlo k úpravě PS v RDS Radia Rubi, jedné z mála českých stanic, které věnují velký prostor dance music. Identifikace je nyní vycentrována, ozdobné (a okoukané) hvězdičky zůstaly, tedy „_*RUBI*_“. Přinejmenším na hlavním kmitočtu 97,1 je v provozu radiotext s kontaktními údaji, funguje TP, TA (při aktivaci se PS mění na „DOPRAVA_“). Stále však není v RDS přítomen tzv. přesný čas (CT), ale budiž.
25. 6. 2006
VKV vysílač Olomouc-Pohořany 105,6 – „druhá jakost“
Nové a pozměněné vysílače
RDS drobnosti
VKV vysílač Olomouc-Pohořany 105,6 – „druhá jakost“
Přibližně od konce dubna 2006 stanice Rádio Česko + BBC World Service postrádá na svém vysílači Olomouc-Pohořany 105,6 MHz/500 W data RDS. Jde o další z řady nedostatků, které toto stanoviště provázejí a udržují ho v pomyslné druhé jakostní kategorii.
Dříve se stanice na 105,6 identifikovala jako „BBC_____“, tedy zarovnáno zcela doleva, k tomu podivný a neaktuální radiotext „DOBRERANOSBBC7-9SVETO5TEBBC17-18“. Nyní není po RDS ani památky. Zároveň se citelně zhoršil příjem uvedeného vysílače. V severních částech Olomoucka je signál často tak slabý, že je rušen vzdáleným vysílačem Radia Rubi 105,4 z Jeseníků a dokonce je možné naladit na stejné frekvenci 105,6 Bis Polskie Radio z Katowic.
Nutno podotknout, že poté, co se ztratilo RDS, došlo také k pozitivnímu efektu. Zmizelo rušivé pískání, které několik let podkreslovalo frekvenci 105,6 a také už nedochází k neustálému krátkému vypadávání sterea, což bylo pro BBC typické. Co zůstalo, je relativně špatná kvalita zvuku. Od spuštění vysílání v roce 2002 sice došlo k postupnému zlepšení, výsledek je však stále neuspokojivý. Rádio Česko/BBC na 105,6 zní tupě, bez potřebných výšek. Z mnoha frekvencí BBC v ČR, které jsem slyšel, má tato olomoucká určitě nejhorší zvuk. Podobný problém mimochodem trápí i ČRo 2 – Praha ze stejného stanoviště.
Provozovatel vysílače by měl pořádně zapracovat. Je na čem. Nebo jsou snad posluchači Rádia Česko + BBC World Service také „druhá jakost“?
Nové a pozměněné vysílače
Kolem 10. června 2006 se éter v Olomouckém kraji opět zahustil. Byla spuštěna čtvrtá frekvence Českého rozhlasu Olomouc. Jde o vysílač Hulín-Holý kopec 101,6 MHz/1 kW. Název vysílače je zavádějící, lepší by bylo jej označit Přerov, protože leží v okrese Přerov a je určen pro pokrytí velmi blízkého Přerova a okolní krajiny. Na 101,6 mě zaujala nepřítomnost radiotextu v RDS a ostřejší zvuk stanice. Zapnutí Holého kopce jistě nepotěšilo posluchače hudebně hodnotného slovenského Rádia FM na 101,5.
Doktor přírodních věd a nerealizovaný senátor Pavel Foretník dostal svolení k přesunu vysílačů svého starého (ne)dobrého Radia Haná. Hranice 91,9 MHz a Šumperk 103,3 MHz (vždy 100 W) mohou nyní vysílat ještě lépe a hlavně dále ten „nejlepší hudební výběr“.
RDS drobnosti
Český rozhlas 3 – Vltava má již několik let (!) zamrzlý radiotext v RDS na vysílači Jeseník-Praděd 98,2 MHz/20 kW. Místo toho, abych si mohl v RT přečíst aktuální program této zajímavé stanice, se na displeji zobrazuje starý text začínající „17 00 PAUZA“. Posluchači jsou proto nuceni přelaďovat na okolní kmitočty Vltavy (Kojál, Radhošť, Tlustá hora atd.), kde je vše v pořádku. Škoda.
Shodou okolností se v posledních měsících sešly na Olomoucku a okolí hned tři vysílače, u nichž se mi i přes dobrý signál nepodařilo zachytit data RDS. První již znáte – Rádio Česko/BBC 105,6. Tím druhým je Radio Proglas 90,6 MHz ze Svatého Hostýna. V tomto případě je posluchač dobře informován prostřednictvím webových stránek Proglasu, které otevřeně hovoří o technické stránce vysílání a patří v tomto ohledu mezi nejlepší. Posluchači se tu dozví, že na Svatém Hostýně se prostě pokazila RDS mašinka, ani Pánbůh tomu nezabránil.
Třetí v řadě vysílačů, které vám po naladění neukážou na displeji zhola nic, je Radio Apollo Olomouc 95,6 MHz. V případě olomouckého Apolla se RDS vytrácelo po etapách. Pamatuji se, že v minulosti se při vysílání z Olomouce RDS běžně objevovalo (“APOLLO__“), ale ve chvíli, kdy se vysílání na 95,6 přepojilo do studia ve Valašském Meziříčí, najednou nic. V současnosti nemůžu na olomouckém vysílači RDS zachytit vůbec. Pro srovnání, alternativní kmitočet pro Olomoucko, 89,3 MHz/500 W z Kelčského Javorníku, RDS má, přestože se nenačítá dvakrát ochotně.
Aby toho nebylo málo, tak ani Radio Rubi ze stanoviště Olomouc-Pohořany 97,1 MHz/5 kW nemá dnes, tj. 25. 6. 2006, kompletní RDS. Přesněji řečeno chybí to nejviditelnější, tedy název stanice (PS).
23:55 20.11.2024