Pokud máte zájem podívat se na vlastní oči, odkud vlastně šíří své skvělé a jedinečné vysílání pražská rádia, můžete využít malého turistického průvodce po vysílačích, který zde bude v několika částech postupně publikován. První oblast zájmu je prostor hlavního města od centra na východ.
Malešice (87,8 Blaník):
K nejvyššímu pražskému komínu a zároveň místu, kde končí tuny pražských odpadků, se dostanete autobusy 181 nebo 183 s výstupem v zastávce Spalovna Malešice, která je vzhledem k liduprázdnému okolí na znamení. Nehostinnému místu dominuje hlučný kontinuální proud automobilů v Průmyslové ulici. Bezprostřední okolí v uplynulých letech poněkud ožilo nákupním centrem zlevněné módy Fashion Arena. K němu zajíždí kyvadlový bus od metra A Depo Hostivař. Představuje bezplatnou alternativu k uvedeným linkám DPP. Na komínu je velmi složitý anténní systém vytvořený z desítek vertikálních i horizontálních prvků.
Želivského (89,5 Country):
Metrem A z Depa Hostivař lze za pár minut pohodlně dorazit na stanici Želivského, nad kterou se tyčí architektonicky ceněná 18podlažní stavba z přelomu 60. a 70. let 20. století dnes nazývaná Palác Vinohrady. Budova je označena logem jejího nejznámějšího nájemce Casablanca INT. V roce 2003 na ni byla nasazena „korunka“ v podobě telekomunikačního jehlanu s vysílačem Country Radia na vrcholu.
ÚTB (89,0 Dance):
V docházkové vzdálenosti od Paláce Vinohrady, případně o jednu zastávku tramvají směrem na Žižkov dále, je za uklidňující zelení olšanských hřbitovů situována tzv. ústřední telekomunikační budova s věží, která v noci svítí pronikavým modrým neonem O2. Na její jihozápadní hraně je na vodorovné tyči vystrčen vysílací dipól tanečního rádia.
Žižkov (92,6 Regina, 93,7 City, 94,6 Radiožurnál, 96,6 Impuls, 102,5 Frekvence 1, 105,0 Vltava):
Nejviditelnější vysílač v Praze leží od ÚTB dvě zastávky tramvají 9 resp. 26 směr centrum. Po vystoupení na Olšanském náměstí je to pár minut pěšky Ondříčkovou ulicí. K věži můžete dojít také od stanice metra A Jiřího z Poděbrad. V Mahlerových sadech zjistíte, že na žižkovské věži stále chybí (už přes čtyři roky) horní část laminátového krytu. Pod věží naštěstí zůstává část židovského hřbitova, turisty opomíjeného. Naneštěstí je pod vysílačem nemálo psích nečistot, které trochu kazí dojem z mohutné šedé konstrukce navržené Václavem Aulickým. Na věži byste očima marně hledali anténní systém. Jde o jediný vysílač se zakrytými prvky a naopak je jako jediný trvale ozdoben uměleckými doplňky. Chcete-li si stavbu prohlédnout s dostatečným odstupem, vhodným místem pro pozorování je Vrch svatého Kříže s parkem Parukářka. Z Olšanského náměstí je to asi 500 metrů severně a samozřejmě do kopce.
Pokračování příště.
Už se těším na 2. část 😉