Nejnovější komentáře

  • Milda: Tady je další vysílač spinu
    00:20 22.12.2024
  • JM.: Tři písmena. A ne, v tomto případě to není ČTÚ.
    18:16 21.12.2024
  • Jirkas: Schwarzwaldradia je velká škoda..
    18:03 21.12.2024
  • Oviradio.cz: Denní monitoring parametrů DAB multiplexů v Praze (s výjimkou 5C FIERA) i jinde ve světě nabízí web Digital Bitrate. Díky…
    17:36 21.12.2024
  • Míra: Tunel Pohůrka ČB: 87,8 Kiss 90.5 Evropa 2 91,1 Radiožurnál 94,1 F1 102,9 Impuls Více jsem nestihl (např. Dvojku a…
    15:54 21.12.2024
  • Honza K.: Radio Spin koordinuje v Jindřichově Hradci 90.0 Mhz 200W. Lokalita stejná jako sesterské stanice tedy Děbolín – Vodafone.
    11:29 21.12.2024

Všechny komentáře

Jaké je věkové rozložení posluchačů FM rádií v Praze?

Jaké je věkové rozložení posluchačů FM rádií v Praze? Oviradio.cz

Podívejme se na detailní výsledky výzkumu poslechovosti Radioprojekt z hlediska jednotlivých věkových skupin posluchačů. Jako data můžeme použít týdenní poslechovost, konkrétně vždy dvě nejvyšší hodnoty ve věkových skupinách 12-19, 20-29, 30-39 let atd. V rámci této zjednodušující metodiky můžeme zařadit jednotlivá rádia do čtyř kategorií.

Vůbec nejmladší publikum vykazuje k hip-hopu inklinující Radio Spin. Poslouchají ho především dvacátníci a teenageři. O něco starší lidi přitahuje Evropa 2 a Fajn Radio – u těchto rádií je vedle dvacátníků relativně silná i skupina 30-39. Podobně je na tom také Dance radio s jen nepatrně starším posluchačským jádrem. Základem těchto rádií je nová hudba a produkce posledních cca patnácti let. Je možné, že lidé pod třicet budou v následujících letech rádiím celkově výrazně ubývat vlivem odlišných návyků v konzumaci hudebního obsahu, především kvůli streamovacím audio/video službám. Můžeme se tak dočkat postupného formátového stárnutí uvedených stanic.

Nejpočetnější skupina rádií má klíčový počet posluchačů ve skupinách 30-39 a 40-49. Patří sem široká škála programů od radia City, Frekvence 1, přes Beat až k Radiu 1 nebo Color. Jde o nejproduktivnější část populace, aktivní lidi, kteří často poslouchají rozhlasové vysílání v autě nebo v práci. Přirozeně inklinují k hudbě let devadesátých, ale neodmítají ani soudobou produkci.

Skupinu s o něco starším publikem tvoří Radiožurnál, Impuls, Oldies a Blaník. Jde o rádia s playlistem rozkročeným od hudby nového milénia více do minulosti – devadesátých a osmdesátých let a částečně i starších dekád. To s sebou nese určité riziko pro posluchače v podobě únavných rotací mnohokrát odvysílaných titulů od jmen jako jsou Belinda Carlisle, U2, ABBA, Laura Branigan apod. Věkově na tuto hromádku patří i Classic Praha, hudebně je samozřejmě úplně jinde.

Poslední kategorie je charakteristická převahou posluchačů – seniorů. Lidé nad šedesát let jsou základem poslechovosti hned několika stanic veřejnoprávního Českého rozhlasu. Zatímco Plus a Vltava spadají slušnou poslechovostí mezi čtyřicátníky věkově níže, Dvojka a Region jsou rádia seniornější, protože mají vysokou oblibu mezi lidmi od sedmdesátky výše. Pokusy o omlazení Dvojky směrem k padesátníkům a mladším a tím pádem menší překryvy s Regionem se zatím příliš neprojevují. Mezi soukromými broadcastery je věkově nejvyšší kategorie výsadou sesterské dvojice Country a Signál. Obě rádia rádi vyhledávají lidé 60+ a 50+. Právě Signál rádio hraje z privátních FM rádií v Praze vůbec nejstarší hudbu, jsou slyšet kousky z let sedmdesátých, šedesátých i padesátých.

 

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
HOME
0
Přidejte komentář, prosím.x