Postavil jsem vedle sebe výsledky týdenní poslechovosti v prvním pololetí 2015 a stejného období v roce 2010 (zdroj Radioprojekt). Chtěl jsem vědět, jak výrazně se za pět let změnila obliba jednotlivých stanic. Z 27 rádií šlo alespoň mírně nahoru hned 16. Procentně nejvyšší skoky nastaly vesměs u náročnějších, specializovanějších programů.
Významný růst zaznamenal Český rozhlas D-dur, který posílil na čtyřnásobek (ze 4 na 16 tisíc týdně). Dvoutřetinové zlepšení z 42 na 70 je vidět u stanice BBC, která se letos přejmenovala na Rádio Zet. Podobně silný vzestup lze pozorovat u Oldies Radia, které se za pět let vyšplhalo z 35 na 58 tisíc posluchačů, dále u Radia Wave (z 13 na 21) a Color Music Radia (dříve Radia Ethno, s výsledkem 9 vs. 14). Ze stanic s násobně větším zásahem publika rostlo nejvíce Radio Beat. Za pět roků nabralo 40 procent na současných 477 tisíc lidí, především díky rozšíření pokrytí na většinu České republiky.
Zcela opačný trend má poslechovost metropolitního Českého rozhlasu Regina. Od roku 2010 spadla z cca 50 tisíc na pouhou polovinu. Může to být jeden z důvodů, proč byl jeho kvalitní kmitočet navržen pro jinou stanici. Na ústupu je rovněž Rádio Bonton, které mělo bezmála 120 tisíc a dnes je jeho publikum po formátové přeorientaci na české oldies v roce 2012 také skoro poloviční. Čtvrtinu během let ztratilo Dance radio i mnohem poslouchanější Kiss 98, který průběžně omlazoval svůj hudební formát a expandoval mimo Prahu.
Prakticky stejné výsledky letos i v roce 2010 vykázala rádia City a Expres. Stabilní přízeň posluchačů zřejmě vychází z velké programové stability až konzervativnosti těchto jinak dost odlišných stanic.
„Zcela opačný trend má poslechovost metropolitního Českého rozhlasu Regina. Od roku 2010 spadla z cca 50 tisíc na pouhou polovinu. Může to být jeden z důvodů, proč byl jeho kvalitní kmitočet navržen pro jinou stanici.“
Zapomínáte na zásadní souvislost. Poslechovost Reginy se stále pohybovala někde mezi 40 až 50 tisíci, než začaly „změny“. Zrušení Bezstarostné jízdy. A hlavně vysílání Plusu na pražské frekvenci Reginy ráno a vpodvečer. Z Reginy zbylo torzo. Teprve pak, tedy během posledních skoro dvou let, došlo k zásadnímu poklesu poslechovosti. Čili kmitočet teď získává stanice, jejíž vysílaní de facto způsobilo pokles poslechovosti…
Analyzatore, máte pravdu v tom, že Regina v posledním roce před změnami kolísala mezi 40 a 50 tisíci WR (konkrétně 41 až 45). Proto uznávám, že uvedená formulace byla příliš zjednodušující a nevhodná. Domnívám se, že k obětování Reginy ve prospěch Plusu se Rozhlas rozhodnul především na základě dlouhodobého sestupného trendu v její poslechovosti a ve snaze o jasnější profilaci a nekanibalizaci jednotlivých stanic ve svém portfoliu. Faktem je, že Regina dlouhodobě nerostla i přes průběžné inovace hudebního formátu, které vedly k neobvyklému stavu, kdy stanici s aktuálními pop hity poslouchali lidé téměř o generaci starší, než ti, kterým je taková hudba primárně určena. Regina se formátově příliš blížila Radiožurnálu, ale neměla na pražském trhu zdaleka tak silnou pozici jako on, nehodila se do aktualizované sítě regionálních studií postavených na české oldies hudbě (kterou v Praze zastupuje Region 100,7).
O tom, že si ČRo s Reginou dlouhodobě moc neví rady, svědčí i to, že mainstreamově pojatý hudební formát se od roku 2008 pohyboval od oldies/country k hot AC, poté k tvorbě 80. a 90. let a v DABu se zase změní, tentokrát na „hity posledních 20 let“ (uvidíme a uslyšíme, jak moc se bude s Radiožurnálem překrývat tentokrát). Překvapuje mě, že nová digitální Regina DAB Praha zatím neohlásila návrat pořadu Bezstarostná jízda, který býval největším lákadlem k poslechu. Ještě překvapivější je skutečnost, že na Facebooku Reginy na avizovaný konec vysílání na tradiční frekvenci 92,6 MHz zatím reagoval jediný posluchač, shodou okolností bývalý zaměstnanec ČRo.
Budu se těšit na vysílání Nočního proudu na ČRo-DVOJKA,který poslouchám na 9O,3O MHZ,1O3,2 MHz v dobré kvalitě stereo na tuner ST 8055 TECHNICS a Sangean 9O9ATS-TECHNISAT digitradsio DAB+,VKV 87.5-1O8 MHz S pozdraven Petr vy73´
rád poslouchám noční proud od 23.O4 – 1.O.hod. na REGINĚ PRAHA 92.6MHz(Od 2.11.2015 na 100,7 MHzPraha-CUKRÁK .Pro příjem mám přijímač SANGEAN 9O9 ATS s 11OkHz mf filtry.xxxxx
Pane Čečku, od 2. listopadu se Noční proud přesouvá na Dvojku. Na Regině končí po 8,5 letech.
Vám v Praze závidím na FM Expres, ten poslouchám přes net už zhruba rok v kuse (předtím s přestávkami) a mám ho nejradši z českých stanic.
Bonton jsem chvíli poslouchal, když se objevil na FMku i u nás – bylo to takové současnější Hitradio s vytříbenějším a narozdíl od Hitradia stále poslouchatelným playlistem. Škoda, že se z něj stala taková zrůdnost! Místo toho, aby ho pan Škoda zprznil do dnešní podoby, mohl ho naformátovat právě na formát Expresu. To by podle mě mělo daleko větší úspěch.
BONTON – a dnes, po několika letech se ukazuje, že přechod na ten hrůzný formát je totální fail.Tehdy nové vedení obhajovalo změnu formátu kvůli zvýšení poslechovosti. A poslechovost sla prudce dolu, fakt tomu pan Škoda z F1 dal korunu.Nakopat ho někam.Jinak dále poslouchám hodně Express, Color ( funky 80s tam hrají cim dal vice), Radio 1.Zbytek radii děs běs a ty největší odrhovačky.Z DAB rad ladim Jazz radio – moderní Jazz.
Kiss 98 byl v Praze unikátním rádiem někdy kolem roku 2008-2009, kdy hrál velmi rozumně nastavený mix od 80. let po současnost. Poslouchal jsem ho tehdy často a i většina známých. Pak tam nacpali Michala Davida na večery, začali hrát i nové „hity“ které se hrají všude (v Praze Fajn, City, Evropa 2, částečně Spin i další), přidali i normalizační popík (který předtím nehráli zásadně vůbec) a šlo to do háje. Poslechovost tomu odpovídá.
Bonton nemá smysl komentovat, nový formát je strašný, nechápu, na koho cílili. Poslechovost je až moc vysoká na ten děs. Navíc zničili opravdu legendární jméno rádia.
Oldies Radio je obohacením, ač ten název je dost mimo, protože se jedná o Oldies RockRadio, pop tam neuslyšíte. Ale určitě je to v Praze jedna z těch lepších stanic.
V Praze stále zoufale chybí rozumné oldies pop rádio s formátem 60-90 popř. i 60-současnost např. po vzoru OE 2 Wien, Bayernu 1 nebo slovenského Best FM. Zrovna toto slovenské rádio by mohlo být vynikajícím příkladem, i denní mix mají velmi široký.
Expres je stabilním osvěžením éteru, díky bohu za něj, pro ty, co chtějí rozumnou současnou hudbu i trochu alternativy, ale R1 je už moc alternativní, tak je to jasná volba.
Černým koněm je Color Music Radio, které, pokud by vycítilo tu obrovskou díru v éteru zejména po funky 80s, něco jako hrál kdysi Golem, tam může jít ještě výrazně víc nahoru. Méně ethna a více takové hudby! Pořady Ebony a show Michaela V jsou pak skvělé.